mboost-dp1

Flickr - remon.rijper

USA foreslår begrænsninger på ‘fair use’ i ny frihandelsaftale

- Via Ars Technica - , redigeret af Pernicious

Trans-Pacific Partnership (TPP), der består af USA og 8 andre stillehavslande, er i gang med at forhandle en frihandelsaftale. I frihandelsaftalen bliver intellektuelle rettigheder også berørt herunder ophavsret.

Forhandlingerne har været lukkede for offentligheden, men fornylig udtalte kontoret for USA’s handelspolitik, Office of US Trade Representative (USTR), at de også snakkede om fair use og begrænsninger i ophavsret.

Office of US Trade Representative skrev:
…that will obligate Parties to seek to achieve an appropriate balance in their copyright systems in providing copyright exceptions and limitations for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research.

Dog viser en lækket kladde af frihandelsaftalen et lidt andet billede, end det der blev meldt ud af USTR. Her fremgår det, at USA og Australien ønsker at give mulighed for at rettighedshaverne kan sætte ’fair use’ under en 3-trins test, der skal bestemme om brugen af materiale beskyttet af ophavsret faktisk er ’fair use’.

Ved at bruge en test til at bestemme om det er ‘fair use’, begrænser frihandelsaftalen ’fair use’ mere end tidligere aftaler som Bern Konventionen, WTO TRIPS aftalen og WIPO Ophavsretsaftale fra 1996. Desuden er det på nuværende tidspunkt ikke klart, hvad denne 3-trins test vil indebære.

Dermed ser det ud til at US og Australien taler rettighedshavernes sag, mens Brunei, Chile, Malaysia, New Zealand og Vietnam ønsker at beskytte offentlighedens interesser. Singapore og Peru har ikke ”valgt” side endnu.

Det er dog på nuværende tidspunkt værd at bemærke, at ovenstående kun er en kladde til frihandelsaftalen og at meget kan ændres, inden den endelige aftaletekst er på plads.

Google Inc.

Chrome fortsætter med at udbygge sin føring

- Via The Next Web - , redigeret af Pernicious

Ifølge tal fra Statcounter overtog Chrome i maj tronen som verdens mest benyttede browser, og nye tal afslører at væksten fortsætter.

Læs også: Statcounter: Chrome er nu verdens mest benyttede browser

Det er tal for juli, som afslører, at Chromes markedsandel er steget til 33,8 % i forhold til tidligere 32,8 % i juni. Internet Explorer holder sit niveau med en andel på 32,0 %, mens Firefox fortsætter sit fald, siden maj, til et niveau på 23,7 % i juli. Sidst ligger Safari og Opera af de kendte browsere med henholdsvis 7,1 % og 1,7 %.

Chrome har overhalet Firefox i Europa, og har fortsat førertrøjen i Sydamerika og Asien, mens Internet Explorer stadig er forrest i USA, Storbritannien og Australien samt Danmark.

Microsoft Corporation

Windows 8 kan ikke startes i desktop-tilstand

- Via ZDNet - , redigeret af Pernicious

Ud over den officielt tilgængelig test-udgave af Windows 8, så er der også lækket en RTM-version af Windows 8 på nettet.

I den forbindelse har nogle brugere af den lækkede version opdaget, at Microsoft har ændret lidt siden den sidste offentlige version. En af ændringerne er, at Microsoft nu har blokeret for muligheden for at starte direkte op til skrivebordet.

Det betyder, at Windows 8 starter op i det brugerinterface, som tidligere hed Metro. Microsoft har også blokeret muligheden for at bruge gruppepolitikker til at starte op i skrivebordstilstand.

Dette er blevet bekræftet af Rafael Rivera, der er medforfatter på den kommende bog ”Windows 8 Secrets”.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere sagen.

Microsoft

Microsoft vil ændre på WebRTC

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

WebRTC er en standard under W3C, der skal blandt andet skal bruges til gøre det muligt at få VoIP, videochat og P2P-deling uden plugins i browsere. Standarden er stadig under udvikling, og støttes af Google, Mozilla, Opera og Microsoft. WebRTC er baseret på HTML5 og Javascript.

Microsoft mener dog ikke at den nuværende udgave af WebRTC helt kan opfylde de opstillede mål, og er derfor kommet med deres egen version af WebRTC. Softwarekæmpen ønsker blandt andet ’stateless interactions’, hvor det ikke kræves, at systemer husker hinandens tilstand, dynamisk omstilling i forhold til ændringer på internettet, kompabilitet med eksisterende standarder og understøttelse for flere kodningsalgoritmer.

Microsoft påpeger blandt andet, at WebRTC ikke kan kommunikere med eksisterende VoIP-telefoner og mobiltelefoner, og at WebRTC kun virker under ideelle betingelser. Desuden påpeger Microsoft, at WebRTC bygger ovenpå SIP, der ikke er et stateless system.

Microsofts eget forslag indeholder blandt andet et real-time P2P-transport-lag, og bygger ovenpå getUserMedia-API, som Microsoft har brugt til at implementere stemmekommandoer og videoredigering i HTML5-apps. getUserMedia-API er også det Chrome benytter til at se og høre med.

Læs også: Chrome vil se og høre

NASA

Hvorfor sender Curiosity ikke billeder i HD-kvalitet?

- Via Version2 - , redigeret af Pernicious

I forbindelse med roveren Curiositys landing på Mars, har der været stillet spørgsmål ved, hvorfor NASA ikke sender billeder i fuld HD-opløsning, selvom Curiosity er udstyret med flere kameraer herunder to på masten, som er i stand til at optage i HD-kvalitet og tage billeder med 2 megapixels.

Version2 har talt med René Fléron fra DTU Space som forklarer, at selvom teknologien eksisterer, og Curiosity har kameraer, der er i stand til at optage video i HD-kvalitet og tage billeder med 2 megapixels, ligger begrænsningen i forbindelsen mellem Jorden og Mars. Her er satellitterne i kredsløb om Mars kun i stand til at sende med en hastighed på 800 bit/sek. Linket mellem satellitterne omkring Mars og Curiosity er dog på 2 Mbit/sek.


Det betyder, at data fra Mars fra til Jorden ville tage for lang tid at sende, og da NASA i opstartsfasen med Curiosity har en masse opgaver, der skal nås, er det nødvendigt at prioritere tid over kvalitet. Det er også derfor, at billedkvaliteten blev skaleret ned til 64×64, som var nok til, at NASA kunne se, at der var hul igennem og bekræfte, at Curiosity var på vej mod det rigtige landingssted på Mars.

René Fléron, DTU Space til Version2 skrev:
Nasa har spurgt sig selv: ‘Hvad vil vi opnå med denne mission?’. Og her har de forståeligt vægtet de ressourcer, som er til rådighed, frem for at at få billeder af høj kvalitet tilbage. Det hele starter med en checkout-fase, og senere kommer HD-billederne til videnskabelig brug. Jeg tvivler dog på, at Nasa kaster HD-billeder ud til højre og venstre, før de selv har fået lejlighed til at studere dem grundigt og drage eventuelle konklusioner.

René Fléron mener, at det er en kæmpe bedrift NASA har gjort med Curiositys landing, hvor NASA har formået at tilpasse landingen med satellitterne i kredsløb om Mars.

René Fléron, DTU Space skrev:
Mens roveren er på vej ned mod overfladen, timer Nasa det sådan, at programmets to kommunikationssatellitter kommer hen over Curiosity. Og de ved lige præcis, at de lander i det rette krater – og at den del af Mars’ overflade vender mod Jorden. Samtidig med det har de leveret billedmateriale, og det er utroligt.

ESA

Asteroide-mineselskab finder flere investorer

- Via Bloomberg - , redigeret af Pernicious

Firmaet Planetary Resources Inc., der tilbage i april offentliggjorde deres planer for minedrift på asteroider, er tæt på at indgå partnerskab med en af verdens top-10 virksomheder indenfor minedrift.

Informationen blev givet i et interview den 3. august med en af firmaets medstiftere, Eric Anderson, der også kunne fortælle, at Planetary Resources har fundet flere milliardærer, som støtter projektet. Han ville ikke sætte navn på, hvem milliardærerne eller minedrift-virksomheden er.

Selvom Planetary Resources indtil videre har finansieringen på plads til deres indledende efterforskningsmissioner, vil Anderson ikke afvise, at de på et tidspunkt vil overveje en børsintroduktion for at finde yderligere finansiering af projektet.

Eric Anderson, Planetary Resources Inc. skrev:
I would love to take the company public someday … I think it’s really important for the public to have a chance to be part of this, but not until we’re ready. We need to fly to space first.

Planetary Resources indgik sidste måned en aftale med Richard Branson Virgin Galactic LLC, der skal sende deres rumteleskop, Arkyd-100, i kredsløb om Jorden.

SXC - sgman

Nu kan der spilles om rigtige penge på Facebook

- Via Reuters - , redigeret af Pernicious

Facebook har netop åbnet for muligheden for at spille online for rigtige penge, i første omgang dog kun hvis man bor i England og er over 18 år, i spil som Bingo eller Slotmaskiner.

Grunden til, at Facebook vælger at forsøge sig med denne mulighed, er at ville øge deres indtjening. Begge af de to valgte spil-muligheder bygger netop på, at man i virkeligheden kan være social, mens man spiller det, og her kommer en ny Facebook-chat ind.

Den nye chat gør det nemt, at kunne kommunikere med mange nye folk uden at miste overblikket over spillene, der bliver spillet og skulle ifølge Facebook sikre, at man lære nye folk at kende.

Den nye App der skal bruges til spillet, kaldes Friendzy, og er lavet i samarbejde med Gamesys, som er en af Englands største organisationer for online-pengespil.

Julien Codorniou, Leder af Facebooks europæiske spil-afd. skrev:
We are a distribution platform for Gamesys – they have the games and we bring the audience.

Microsoft Corporation

Indpakningen til Windows 8 er afsløret

- Via The Verge - , redigeret af Pernicious

I forbindelse med den kommende udgivelse af Windows 8, er det lykkedes hjemmesiden The Verge at finde ud af, hvordan indpakningen til det nye styresystem ser ud. Denne gang kommer det ikke i de traditionelle grøn, blå og sorte farver, da Windows 8 ikke udkommer i lige så mange versioner som Windows 7.

Microsoft har denne gang valgt at udskifte 2 af farverne for i stedet at samle Windows 8 i 2 farver, Hvid og Sort.

Igen bliver den Sorte udgave den, der indeholder Windows 8 Pro, mens den hvide kommer til at indeholde den almindelige version af Windows 8. Om der er nogen speciel metafor i farvevalget vides dog ikke.

De tidlige rygter om, at det nye Windows 8 kun ville udkomme som DVD-opgraderinger samt som ISO-filer, ser hermed ud til at være aflivet.

Microsoft Corporation

Acer mener Microsoft bør genoverveje Surface

- Via CNET - , redigeret af Pernicious

Microsoft var ikke i tvivl om, at en lancering af deres Surface sikkert ville få mange af deres konkurrenter til at få kaffen galt i halsen, men det ser ud til, at det ikke bare er konkurrenter, men også samarbejdspartnere, der bliver ramt.

Læs også: Microsoft: Surface kan give problemer for Windows 8

Det har fået Acers administrerende direktør, J.T. Wang, til at bede Microsoft om at genoverveje deres planer om at gå ind på tablet-markedet.

J.T. Wang, CEO for Acer skrev:
We have said think it over. Think twice. It will create a huge negative impact for the ecosystem and other brands may take a negative reaction. It is not something you are good at so please think twice.

I Wangs bøn lægger der mere bag end bare tankerne om, at Microsoft ikke har kendskab til markedet, han oplyser også, at det vil betyde, at selve den struktur der pt. er på teknologi-markedet, vil blive forstyrret, når en gigant som Microsoft forsøger sig på et marked, der hidtil har været uberørt af så store spillere.

Wang går tilmed et skridt videre, og kommer også med en hentydning til, at Acer overvejer at stoppe deres samarbejde med softwaregiganten, skulle de holde på at lave Surface.

J.T. Wang, CEO for Acer skrev:
If Microsoft is going to do hardware business, what should we do? Should we still rely on Microsoft, or should we find other alternatives?

SXC - csp

Australien: Firma ansvarlig for kommentarer på sin Facebookside

- Via The Australian - , redigeret af Net_Srak

Det australske nævn, Advertising Standards Bureau (ASB), der behandler klager over reklamer, har afgjort at Carlton & United Breweries (CUB) er ansvarlig for kommentarer på virksomhedens Facebookside.

ASB har efter en klage over kommentarerne på CUB’s Facebookside, hvor klagen lød på, at kommentarerne var nedladende om kvinder og brugte vulgært sprog. ASB mener til trods for at CUB gennemgår kommentarerne to gange dagligt og sletter de værste af dem, at CUB stadig er ansvarlige for dem.


CUB mener ikke at de er ansvarlige for kommentarerne på deres Facebookside, da det er svært at holde styr på kommentarerne hele tiden.

Carlton & United Breweries skrev:

It would be unduly onerous on alcohol beverage producers and indeed any company participating in this medium to interpret the code as including user comments on Facebook pages as falling within the scope of ‘advertising or marketing communications’, since CUB does not have a reasonable degree of control over them.

Fra juridiske eksperter lyder der også kritik af afgørelsen, da det ville have betydning for virksomheders brug af de sociale tjenester. Hvis afgørelsen er endelig, vil det tvinge virksomhederne til at droppe de sociale tjenester, da det ville kræve for mange ressourcer at tjekke kommentarerne.

Desuden er der også frygt for at denne afgørelse kan danne præcedens. For eksempel har Google anket en dom til en øvre domstol, hvor Google er anklaget for misledende reklamer via sine adwords.