mboost-dp1

ESA

Asteroide-mineselskab finder flere investorer

- Via Bloomberg - , redigeret af Pernicious

Firmaet Planetary Resources Inc., der tilbage i april offentliggjorde deres planer for minedrift på asteroider, er tæt på at indgå partnerskab med en af verdens top-10 virksomheder indenfor minedrift.

Informationen blev givet i et interview den 3. august med en af firmaets medstiftere, Eric Anderson, der også kunne fortælle, at Planetary Resources har fundet flere milliardærer, som støtter projektet. Han ville ikke sætte navn på, hvem milliardærerne eller minedrift-virksomheden er.

Selvom Planetary Resources indtil videre har finansieringen på plads til deres indledende efterforskningsmissioner, vil Anderson ikke afvise, at de på et tidspunkt vil overveje en børsintroduktion for at finde yderligere finansiering af projektet.

Eric Anderson, Planetary Resources Inc. skrev:
I would love to take the company public someday … I think it’s really important for the public to have a chance to be part of this, but not until we’re ready. We need to fly to space first.

Planetary Resources indgik sidste måned en aftale med Richard Branson Virgin Galactic LLC, der skal sende deres rumteleskop, Arkyd-100, i kredsløb om Jorden.





Gå til bund
Gravatar #1 - knekker
8. aug. 2012 06:46
Hvor smart er det lige at begynde at gennemhulle månen? Jeg tror ikke han er klar over hvor en stor effekt månen generelt har på jorden.

Kan blive så irriteret over at se disse selvskaber, som ikke tænker på andet end at rippe et sted for resourcer uanset konsekvenser, blot for at tjene til hans nye bil eller ekstra store hus.
Gravatar #2 - Mort
8. aug. 2012 06:51
#1: Hvor ser du henne at de vil lave minedrift på månen?
Det er asteroider som artiklen beskriver at de planlægger at lave minedrift på.
Gravatar #3 - Unimox
8. aug. 2012 07:30
#2 Var i et tidligere indlæg, da de først skrev om nyheden.
Gravatar #4 - Runei
8. aug. 2012 07:43
#1 At kunne lave minedrift på en asteroide eller for den sags skyld månen ville være et kæmpe skridt for privat rumfart og ingeniørvidenskab generelt.

De mængder man ville kunne hente fra månen ville ikke betyde en pind for gravitationskraften mellem månen og jorden.

Selvom jeg er sikker på der nok er nogen der kommer til at score fedt på det her uden at det egentlig forbedrer verden meget, så vil det være et vigtigt skridt for menneskeheden at kunne nå ud i rummet.
Gravatar #5 - RBMDragon
8. aug. 2012 08:26
Det er jo fuldstændigt hul i hovedet.

Vi har mad til 10 milliarder mennesker, men 1 milliard ud af 7 millarder går sultne. 1,5 milliarder er overvægtige.

Vi brænder fossile brændstoffer af i en mængde der gør vi løber tør om godt 42 år.

Vi har dog over 4000 gange så meget energi til rådighed i geotermisk energi som vi bruger.

Og på grund af "behovet" for evig forbrug og profit spilder vi ressourcer på at lave dårlige produkter, der er svære at genanvende materiale på, plus at der konstant suges flere mineraler og metaller ud af kloden for at opretholde profit.

Hint; på grund af behovet for eksempelvis at finde og berige uran til atomkraftværker, plus transport, betyder det at atomkraftværker sviner mere CO2 end kulkraft.

Firmaer skal forbydes at udsuge ressourcer fra andre planeter/asteroider.
Gravatar #6 - Runei
8. aug. 2012 09:04
#5 Jeg er enig med dig i alt hvad du siger, undtagen det sidste (med at forbyde).

Der skal helt klar laves en ændring i hvordan økonomien er sat sammen så spildet bliver voldsomt meget mindre, men problemet er jo at det er de færreste politikere der kan fatte det.

Man kan ikke regne med at politikerne kommer til at redde verden for spild og hungersnød for politikere fatter generelt hat omkring hvordan verden er sat sammen.

Vi kan håbe at disse firmaer der vil "derud" og udnytte asteroider laver nogle dejlige fremskridt inden for teknologi, som kan udnyttes andre steder. Men at ændre verden kan kun komme fra firmaer og organisationer der rent faktisk HAR fattet problemet.

Projekter som The Venus Project er en fantastisk idé, man kan være enig eller uenig i deres fremtidige drøm, men de kommer i det mindste med et forslag, som nogle tager til sig, nogle tager noget til sig, og det vigtigste der kan ske er at ingeniører og måske fremtidige ledere af teknologivirksomheder støtter op omkring sådanne organisationer, og derved vil forsøge bringe disse idéer tættere på virkeligheden.

Politik har spillet fallit når det kommer til at redde verden. Nu er det op til ingeniører og videnskabsfolk at stå sammen og redde verden, for vi er sgu de eneste der reelt set har en mulighed for det.
Gravatar #7 - RBMDragon
8. aug. 2012 09:45
#6

Du har fuldstændig ret.

Jeg er desuden enig mht. The Venus Project.

Spørgsmål; er det vigtige så ikke at få samlet ingeniørerne og videnskabsfolkene verden over i et "Manhatten project for sustainability"?

Vi burde jo kunne benytte os af kickstarter og indiegogo og lignende til det financielle?
Gravatar #8 - Runei
8. aug. 2012 10:33
Jo det ville være fantastisk :) Jeg har da selv rodet med tanken.

Lige nu har The Venus Project (www.thevenusproject.com) en "liste" man kan skrive sig på hvis man er videnskabmand eller ingeniør. Man kan angive hvor mange timer om ugen man eventuelt ville kunne afsætte til at arbejde på projekter Listen

Om det bliver til noget eller ej er ikke til at sige, men jeg har i hvert fald selv skrevet mig ind skulle det blive til noget.

Andre organisationer der kan nævnes, som allerede at forsøge at løse nogle problemer er Singularity University og selvfølgelig X-Prize.

Men det er jo ikke nogen nem opgave :) Vi lever i verden som den er nu, og er tvunget til at operere under de regler som allerede eksistere, dvs ting vil koste penge og handle om indtjening, indtil man "bryder muren" så at sige.

Lige nu er jeg selv igang med uddannelse, men jeg vil bestemt forsøge at komme med i nogle af disse initiativer når jeg bliver færdig.

Og jeg vil da opfordre alle ingeniører og videnskabsfolk at kigge på disse sider og blive lidt fortøstningsfulde om at vi nok stadig har muligheden for redde verden ;)
Gravatar #9 - RBMDragon
9. aug. 2012 05:28
Jeg kan helt klart anbefale at man også kigger på Cybernated Farm Systems. Douglas Mallette bruger en firmapolitik der hedder Corporate Social Responsibility.

Skal også selv starte på en ny uddannelse her inden længe.
Mit fokuspunkt bliver garanteret en open source indgangsvinkel.
Gravatar #10 - clb92
15. aug. 2012 20:48
Så længe de ikke laver store "planet cracker" skibe og kalder et af dem USG Ishimura, og sender mig som mekaniker (efter at have omdøbt mig Isaac) ned til det, fordi der ikke er hørt fra besætningen i et stykke tid...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login