mboost-dp1

Amazon

Spotify kommer til Kindle Fire

- Via gigaom - , redigeret af Net_Srak

Amazons Kindle Fire har allerede mulighed for at afspille musik via den indbygge MP3-afspiller. Nu er Spotify blevet lanceret til Kindle Fire.

Spotify til Kindle Fire indeholder samme funktioner som til Spotify for Android. Det vil sige adgang til millioner af numre, playlister som også kan deles med andre Spotify-brugere, 320 kbps streamkvalitet, albumcover og nærliggende kunstnere.

Der følger også en to dages gratis prøveperiode med til Spotify-Premium, ligesom det kendes fra Android versionen. Dette fjerner reklamerne og gør det muligt at bruge Spotify selvom man ikke har en netværksforbindelse, ved at bruge offline-mode.

Microsoft Corporation

Microsoft lancerer portal til udviklere af Windows Phone

- Via Version2 - , redigeret af Net_Srak

Ash Wahi fra Microsoft har i et blogindlæg lanceret en ny portal for udviklere til Windows Phone 7. Her har Microsoft givet udviklerne flere værktøjer til at hjælpe med salget af deres app. Det skriver Version 2.

For eksempel er det nu muligt at bestemme priser for hvert enkelt land, ligesom det også er blevet nemmere at lancere app’en til flere lande på en gang. Desuden kan købet af en app foregå via Paypal.

Selve salget af app’en kan også analyseres, hvor udvikleren kan se om app’en er købt med det samme eller efter en prøveversion. Ligeledes kan udvikleren se bedømmelser fra hvert enkelt land. Senere når Windows Phone 8 bliver lanceret, kan udvikleren se hvilke køb, der er foretaget i app’en.

SXC - daniel447

Sådan blev ex-Gizmodo-ansat hacket

- Via Ars Technica - , redigeret af Pernicious

Mat Honan, der tidligere har arbejdet for Gizmodo, fik fornylig sin AppleID-konto hacket, hvorefter hans iPhone, iPad and MacBook blev slettet samt hans email-konto og Twitter-konto. Nu er der kommet flere detaljer frem, om hvordan disse konto blev kompromitteret.

Læs også: Apple skyld i Gizmodo Twitter-hack

Det hele startede hos Amazon, hvor hackerne brugte et sikkerhedshul, hvor det tidligere har været tilladt via telefonen at tilføje et kreditkort til sin Amazon-konto. Hackerne ringede til Amazon-support, hvor de tilføjede et kreditkort til Matt Honans Amazon-konto. Efter dette lagde de på, hvorefter de igen ringede til Amazon-support for at sige, at de havde mistet adgangen til Mat Honans Amazon-konto.

Ved hjælp af det nyligt tilføjede kreditkort kunne hackerne overbevise Amazon om at tilføje en ny email-adresse til kontoen. Denne adresse brugte de til at nulstille kodeordet på Honans Amazon-konto, hvorefter de på kontoen kunne se Honans private adresse og de sidste fire cifre i hans kreditkortnummer.

Med Honans private adresse og de fire sidste cifre i hans kreditkortnummer kunne hackerne overbevise Apple-support om at sende et midlertidigt kodeord. Med dette kodeord kunne de logge ind på Honans AppleID-konto.

Om fremgangsmåden skriver Matt Honan blandt andet at det er mærkeligt at Amazon og Apple har et forskelligt syn på de fire sidste cifre i et kredirtkortnummer.

Mat Honan skrev:
The very four digits that Amazon considers unimportant enough to display in the clear on the Web are precisely the same ones that Apple considers secure enough to perform identity verification.

Da Wired prøvede at gentage metoden, fik de at vide af Amazon-support, at det ikke længere var muligt at tilføje et kreditkort til en Amazon-konto over telefonen. Amazon-support sagde denne ændring var kommet om morgenen som et modsvar til hackingmetoden.

Hos Apple lyder svaret, at det kompromitteringen skyldes et problem med, at nogle medarbejdere ikke havde fulgt retningslinierne helt.

Apple skrev:
Apple takes customer privacy seriously and requires multiple forms of verification before resetting an Apple ID password. In this particular case, the customer’s data was compromised by a person who had acquired personal information about the customer. In addition, we found that our own internal policies were not followed completely. We are reviewing all of our processes for resetting account passwords to ensure our customers’ data is protected.

Denne melding til trods har Honan to gange fået bekræftet fra Apple-support, at det eneste som kræves for at tilgå en AppleID-konto er en email-adresse, en privatadresse og de sidste fire cifre i et kreditkortnummer.

Microsoft Corporation

Microsoft ændrer aktiveringsprocessen i Windows 8

- Via Techtree.com India - , redigeret af Net_Srak

Microsoft har igennem tiden prøvet på forskellige måder at bekæmpe piratkopiering af Windows. Windodws XP var den første Windows, der indførte en aktiveringsnøgle, som skulle indtastes. For nylig er Windows 8 OEM blevet lækket, og den vil virke i 30 dage.

Microsoft har i Windows 8 indført en ekstra nøgle, der sammen med aktiveringsnøglen skulle gøre det svære for piraterne at cracke Windows 8. For at få Windows 8 til at virke udover de 30 dage er det nødvendigt at indtaste en aktiveringsnøgle. Denne aktiveringsnøgle bliver knyttet til et nummer, der er kodet ind BIOS. Dermed er der én aktiveringsnøgle til hvert unikt BIOS-nummer. Aktiveringsnøglen kan kun fås hos Microsoft.

Med denne løsning håber Microsoft, at det bliver sværere at lave piratkopier af Windows 8 ud fra OEM-versioner. Tidligere har det især været OEM-versioner, som har været kilden til piratkopierede udgaver af Windows. Denne løsning sikrer også, at Microsoft får betaling for hver Windows 8, som bliver leveret, da nogle OEM-producenter angiveligt ikke altid har betalt for de leverede Windows-licenser.

Udover aktiveringsnøglen bindes til en bestemt BIOS, vil Microsoft også skifte mærkaten ”Certificate of Authenticity” ud med ”Genuine Microsoft”.

BitTorrent

The Internet Archive kan nu hentes via torrents

- Via TorrentFreak - , redigeret af Pernicious

The Internet Archive (IA) har som det erklærede mål at give alle adgang til alt information.

Dette mål har fået IA til at starte med at seede over en million af deres filer som torrents. Fremover vil de også seede alle nye filer i deres arkiv.

Brewster Kahle fra IA fortæller, at han er glad for Bittorrent-kollektivet og mener, at det er en oplagt symbiose mellem bittorrent og IA.

Brewster Kahle, The Internet Archive skrev:
I hope this is greeted by the BitTorrent community, as we are loving what they have built and are very glad we can populate the BitTorrent universe with library and archive materials. There is a great opportunity for symbiosis between the Libraries and Archives world and the BitTorrent communities.


I øjeblikket er der over 1,3 millioner torrents, som bliver seedet af IA, hvortil der bliver tilføjet hundredvis af filer hver time.

IA valgte bittorrent, fordi at det er en hurtig måde at dele information. Desuden håber Kahle, at bittorrent kan blive fremtidens distribuerede lagerplads.

Brewster Kahle, The Internet Archive skrev:
The next step is to make BitTorrent a distributed preservation system for content like ours. I think this whole thing will be awesome, and possibly very important.

Du kan se en graf over filer, der bliver seedet af IA og hentet fra IA på deres hjemmeside.

SXC - creationc

De danske domstole søger IT-kyndige

- Via Computerworld DK - , redigeret af Net_Srak

De danske domstole får flere og flere sager med IT-relateret indhold. Derfor søger de nu via IT-Branchen IT-sagkyndige vurderingsmænd, ligesom at Voldgiftsinstituttet søger personer som kan afgive erklæringer om IT-relaterede spørgsmål. Ifølge opslaget vil det give nye udfordringer til ansatte i virksomhederne i IT-Branchen.

Hvis man er interesseret skal man udfylde et skema og aflevere det til Voldgiftsinstituttet. Nogle af spørgsmålene angår hvilke evner man besidder indenfor IT-området som for eksempel systemfærdigheder (styresystemer, ERP osv.) eller produktfærdigheder (SAP, Oracle osv.). Det kan også være evner indenfor kryptering, statistik og statik, kvalitetssikring eller IT-jura.

Kodak

Kodaks patenter modtager lave bud

- Via Reuters - , redigeret af Pernicious

Efter at Kodak måtte erklære sig konkurs, går de og håber på, at kunne sælge deres patenter for en god pris i en auktion. Apple deltager i en gruppe med Microsoft om at købe disse patenter, ligesom Google deltager i en gruppe med Samsung og andre producenter af Android-mobiltelefoner.

Læs også: Kodak-patenter forsøges købt af Apple eller Google

Kodak håber at kunne sælge de 1.100 patenter til en pris på op mod $2,6 milliarder. De første bud der er kommet, er dog langt væk fra denne pris, idet de vurderes til at være mellem $150 millioner og $250 millioner.

Selvom buddene er lave, kan buddet hurtigt stige ved den endelige auktion på onsdag. For eksempel blev Nortels patenter solgt for $4.5 milliarder efter at de indledende bud var på $900 millioner.

newz.dk

W3C, IEEE og IETF i et fælles samarbejde om web-standarder

- Via Computerworld DK - , redigeret af Net_Srak

De tre standardorganisationer, W3C, IEEE og IETF, som udarbejder standarder for internettet, har lavet et fælles manifest, der skal være med til at sikre udviklingen af internettet. Det skriver Computerworld.

Manifestet er stadig kun en kladde, og formanden for IETF, Russ Housley, opfordrer til at komme med input til manifestet.

Manifestet indledes blandt andet med et afsnit, der forklarer at udviklingen af standarder sker i en global økonomi.

Manifest skrev:
We embrace a modern global standards paradigm where the economics of global markets, fueled by technological advancements, drive global deployment of standards regardless of their formal status.

In this paradigm standards support interoperability, foster global competition, are developed through an open participatory process, and are voluntarily adopted globally. These voluntary standards serve as building blocks for products and services targeted at meeting the needs of the market and consumer, thereby driving innovation. Innovation in turn contributes to the creation of new markets and the growth and expansion of existing markets.

Manifestet lægger op til et paradigmeskifte, hvor det i fremtiden skal handle om respekt for standardorganisationerne, og at ingen standardorganisation må være for dominerende. Desuden skal der være gennemsigtighed i udarbejdelsen af standarder og de vedtagne standarder skal være globale, stabile og skalerbar.

newz.dk

Forholdet mellem Apple og Samsung

- Via Bloomberg - , redigeret af Net_Srak

Bloomberg har lavet en analyse af forholdet mellem Apple og Samsung set i lyset af, at de to firmaer i øjeblikket er modstandere i flere retssager, hvor de beskylder hinanden for at krænke patenter og designrettigheder.

Mange vil undre sig over, hvordan Apple og Samsung kan have et forretningsforhold, mens de samtidig også kæmper i retten. Den nuværende forretningsforbindelse startede da Apple i 2007 ville lancere iPhone. Dengang havde Apple allerede arbejdet sammen med Samsung om skærme og hukommelseschips, og udvidede samarbejdet til at Samsung stod for produktionen af A-chippen, processoren der bruges i Apples håndholdte enheder.

Dette har blandt andet været med til at gøre Samsung i stand til, at opbygge en produktionslinie af mobiltelefoner og tablets. For eksempel anslås det at Apple i 2012 vil bruge $2.1 milliarder hos Samsung på A-chips. I Samsungs regnskab står Apple for 8,8 % af Samsungs omsætning, hvilket gør Apple til Samsungs største kunde, hvor HP ”kun” står for 3,2 %.


Det vil være åbenlyst for mange, at Apple bare kan skifte leverandør af chips. Her har TSMC tidligere meldt ud, at de var parate til at dedikere en eller flere af deres fabrikker til en enkelt kunde, her antages det at være møntet på Apple eller måske Qualcomm. Dog bruger TSMC en anden fabrikationsteknologi, der ville kræve et nyt design af A-processoren. Af andre halvlederchipsfabrikanter end TSMC er der United Microelectronics Corp., der dog er for små, og Globalfoundries Inc., der ikke har teknologien til at være Apples chip-leverandør. Selv hvis Apple fandt en anden leverandør af processor, har Apple og Samsung arbejdet så tæt sammen på at udvikle chippen, at Apple risikerer at skulle betale licens til Samsung eller ende i endnu en retssag. Med en ny leverandør risikerer Apple også, at leverandøren ikke kan leve op til samme kvalitet som Samsung producerer, da en fejl i flere hundrede millioner chips kan være fatalt for Apple.

Michael Hasler fra University of Texas udtaler, at det selvom det ville være åbenlyst, er det altså meget svært for Apple at skifte leverandør.

Michael Hasler, University of Texas skrev:
There’s an incredible cost to doing that, and it would be very difficult. On the surface it seems like an obvious thing to do, but actually executing it would be very expensive.

Samsung producerer foruden chips også hukommelseschips i form af flash. Her har Samsung en tredjedel af markedet. Samsung producerer også Retina-skærme til Apple. Dermed kommer godt 20 % af en iPhone til at bestå af komponenter fra Samsung.

Der er dog tegn på at Apple er ved at gøre sig mindre uafhængig af Samsung. For eksempel bliver skærmene til den nye iPhone produceret af LG Display Co., Sharp Corp. og Japan Display KK, mens iPhone 4S havde hukommelseschips fra SK Hynix Inc.

Tim Cook fra Apple har tidligere udtalt sig om forholdet mellem Apple og Samsung.

Tim Cook, Apple skrev:
We are Samsung’s largest customer. And Samsung is a very valued component supplier to us, and I expect the strong relationship will continue. Separately from this, we felt the mobile- communication division of Samsung had crossed the line. And after trying for some time to work the issue, we decided we needed to rely on the courts.

Amazon

USA: Amazon lejer bøger ud til studerende

- Via Amazon.com - , redigeret af Net_Srak

Amazon er i USA begyndt at tilbyde leje af bøger til studierne.
På den måde kan de studerende spare op til 70 % på deres bogudgifter. For eksempel koster det $50 at leje en bog, der normalt koster $170 for et semester. Ifølge Amazon er et semester 130 dage, hvor det er muligt at udvide det med yderligere 15 dage.

Bøgerne sendes til den studerende til normale fragtpriser, hvor returfragten er gratis. Det er muligt for den studerende undervejs at købe bogen. Når den studerende lejer en bog, kan den studerende få enten en ny eller en brugt bog. Derudover skal bøgerne naturligvis returnes i en acceptabel stand, hvor acceptabel stand ifølge Amazon betyder ingen vandskade, ingen brækkede bogrygge, ødelagte forsider og bagsider, ingen løse sider, ingen brandskader eller stærk lugtende bøger. Derudover må den studerende godt skrive noter / overstrege i bøgerne, så længe det holdes på et rimeligt (lavt) niveau.

Amazon er dog ikke de første med denne service, da Ebay allerede har half.com, hvor det også er muligt at leje bøger til studiet.