mboost-dp1

IBM

IBM annoncerer gennembrud i “nanophotonics”, lysbaseret elektronik

- Via IBM News Room - , redigeret af Pernicious

Fiberforbindelse bliver allerede i dag brugt til hurtig overførelse af data over længere afstande, men elektronikproducenter arbejder på at finde løsninger, der kan bruges internt i computere. IBM har netop annonceret et gennembrud i teknologi til lysbaseret overførsel af data, de såkaldte “silicon nanophotonics”.

Det specielle ved IBM’s teknologi er, at de komponenter der arbejder med lyset, kan fremstilles ved en normal 90nm CMOS-fabrikationsprocess, som også bruges til almindelige integrerede kredsløb. Dermed bliver det muligt at fremstille begge dele side om side, uden at skulle bygge helt nye fabrikker, men blot benytte de eksisterende med mindre ændringer.

Teknologien tillader indtil videre en overførselshastighed på 25 Gbps pr. kanal, men flere af disse kan lægges på samme fiber, og IBM forudser altså hurtige overførsler af flere terabytes data på kort tid mellem forskellige dele af computersystemer.

Google Inc.

Nu koster Google Apps penge

- Via Google Support - , redigeret af Net_Srak

Google har lukket for tilmelding af nye domæner til gratisudgaven af Google Apps. I en e-mail til eksisterende brugere af Google Apps skriver Google:

Her er nogle vigtige nyheder om Google Apps – men bare rolig, du behøver ikke at foretage dig noget. Vi vil bare gerne informere dig om, at vi foretager en ændring af de pakker, vi tilbyder.

Fra i dag accepterer vi ikke længere nye tilmeldinger til gratisversionen af Google Apps (din aktuelle version). Da du allerede er kunde, påvirker denne ændring ikke din tjeneste, og du kan fortsat bruge Google Apps gratis.

Hvis du på et tidspunkt vil opgradere til Google Apps for Business får du fordele som f.eks. kundesupport døgnet rundt, 25 GB plads i indbakken, funktioner til virksomhedskontrol, 99,9 % oppetidsgaranti, ubegrænset antal brugere og meget mere for blot 5 USD pr. bruger om måneden.

Ændringen gælder kun brugere, som ønsker at tilmelde eget domæne. De samme applikationer kan fortsat bruges gratis under Googles domæner.

SXC - wmagni

TDC får sænket sine engrospriser for internet og TV

- Via Erhversstyrelsen - , redigeret af Pernicious

Erhvervsstyrelsen har i en pressemeddelelse oplyst, at de sænker loftet på den pris, som andre virksomheder betaler TDC for at bruge deres kobberledninger til at levere tv og internet.

Således vil engrosprisen på en bredbåndsforbindelse falde fra 820 kroner til 744 kroner om året, mens prisen for en TV-forbindelse via TDC’s bredbånd vil falde fra 1.009 kroner til 951 kroner. Siden juli 2010 er priserne faldet med to tredjedele.

Finn Petersen fra Erhvervsstyrelsen foventer, at de lavere priser også vil slå igennem hos kunderne.

Finn Petersen, Erhvervsstyrelsen skrev:
De lavere engrospriser gør det billigere for et teleselskab at producere en bredbåndsforbindelse, og det giver mulighed for, at bredbåndsforbindelsen kan sælges billigere til virksomheder og privatkunder. Det er afgørende for både borgere og virksomheder, at der er attraktive vilkår for brugen af teleinfrastruktur. Derfor holder vi øje med prisudviklingen.

Priserne er udregnet ved brug af LRAIC-modellen, der er en model for at udregne den gennemsnitlige pris andre udbydere skal betale til et firma med monopol-lignende markedsdominans her inden for kobber.

newz.dk

NZBMatrix lukket

- Via NZBMatrix - , indsendt af bakerman

Kort tid efter at Usenet indekseringstjenesten Newzbin2 valgte at lukke, har en anden populær indekseringstjeneste, NZBMatrix, også valgt at dreje nøglen om.

Grunden til lukningen, skyldes ifølge NZBMatrix en henvendelse fra firmaet Wiggin LLC om at fjerne så meget indhold, at det ville være umuligt sortere fra.

NZBMatrix skrev:
We have had to make this decision due to a very large takedown request from a company called Wiggin LLC. These represent the following: Federation Against Copyright Theft Limited (“FACT”), Paramount Home Entertainment International Limited; Sony Pictures Home Entertainment Limited; The Walt Disney Company Limited; Twentieth Century Fox Film Company Limited; Universal Pictures (UK) Limited; Warner Bros. Entertainment UK Limited.

Det er ikke kun henvendelsen fra Wiggin LLC, der er skyld i lukningen, da man ligesom Newzbin2 også har problemer med økonomien, eftersom betalingstjenester ikke vil samarbejde med dem.

SXC - blacktom1

Privat firma vil sælge månerejser inden 2020

- Via Space Travel - , redigeret af Net_Srak

Det er over 43 år siden menneskeheden første gang satte fod på månen, men 40 år siden det skete sidst. Det vil et privat firma nu lave om på.

“The Golden Spike Company” (TGSC), et firma stiftet af 2 tidligere medlemmer af NASAs ledelse, vil inden slutningen af dette årti sælge rejser til månen.

Privatiseringen af rummet, har været et mål for den amerikanske regering, og et argument brugt af Præsident Obama til at skære ned på NASAs budget.

TGSC mener at kunne sende mennesker til månen med samme omkostninger som NASA idag har ved at sende robotter derop.
Besparelserne findes ved at benytte nuværende gennemtestede løsninger fra private producenter af raketter, et marked hvor der så småt er ved at blive skabt konkurrence.

Læs også: SpaceX: ESAs Ariane-raket chanceløs

Den 7/12 var det præcis 40 år siden den sidste bemandede mission til månen (Apollo 17) blev sendt af sted.

ESA

Vulkansk aktivitet på Venus

- Via Space.Com - , redigeret af Pernicious

Vulkansk aktivitet på Venus er noget man ved har eksisteret på et tidspunkt i dens fortid, nu viser en ny analyse dog, at der måske stadig er vulkansk aktivitet på den varme planet.

Da ESAs Venus Express (VEX) i 2006 ankom til planeten, fandt den, at mængden af svovldioxid variede voldsomt.
Igennem en årrække har VEX så holdt øje med niveauet af svovldioxid i Venus’ atmosfære og derigennem indsamlet data nok til, at forskere mener, der stadig er aktive vulkaner at finde på planeten.

Svovldioxid bliver hurtigt nedbrudt af det stærke sollys, men mere og mere af det bliver slynget op øverst i atmosfæren fra under de beskyttende skyer.

Hypotesen om vulkaner på Venus, startede allerede i 1978, hvor NASAs Pioneer Venus opdagede lignende svingninger i mængden af svovldioxid.

Bitcoin

Første Bitcoin-bank godkendt i Frankrig

- Via Ars Technica - , redigeret af Pernicious

Bitcoin, en virtuel valuta som ikke er styret af nogen nationalbank, men som i stedet baserer sig på matematiske beregninger, vinder større og større udbredelse. Senest er flere virksomheder som for eksempel WordPress.com begyndt at tage imod mønterne som alternativ til betaling af traditionelle veje.

Læs også: Wordpress.com åbner for Bitcoin-betalinger

Endnu et skridt er nu taget, da Bitcoin Central, en populær børs som tillader handel med valutaen, er blevet godkendt til drift som bank i Frankrig. Paymium, firmaet der kører Bitcoin Central, har indgået aftaler med en udbyder af betalingsløsninger og en traditionel bank, hvilket gør det muligt for brugerne at indbetale penge i Euro og let veksle frem og tilbage mellem disse og Bitcoins.

Godkendelsen som bank gør også, at brugerne er dækket mod tab af Euro ved konkurs af den franske pendant til Indskydergarantifonden, at det bliver muligt at modtage bankoverførsler og få disse konverteret direkte til Bitcoins samt, at Bitcoin Central nu får mulighed for at udstede debetkort til betaling i butikker.

New Mexico Spaceport Authority

Spaceport America nærmer sig færddiggørelse

- Via Amusing Planet - , redigeret af Pernicious

Det ambitiøse projekt; “Spaceport America”, der hører hjemme i New Mexico, er nu nået så langt, at det er ved at få sin sidste finpudsning.

Projektet, der skal ende med at blive verdens første rum-lufthavn, blev startet i 2006, og har været åbent for offentligheden siden 2011. Byggeriet blev officielt afsluttet i august, og har til dags dato kostet $209 millioner.

En rumlufthavn er i sig selv spektakulær, men at være det første sted i verdenen med en rum-lufthavn, er ikke den eneste fordel som New Mexico får ud af projektet. Som del af aftalen om byggeriet, skal en del af de indsamlede penge fra moms på solgte rejser gives til New Mexicos skolesystem. Det endte sidste år med et beløb på lige under $2 millioner, som fordeles over 3 skoler.

Spaceport America er allerede aktiv, og har opsendt 12 “subspace” ture fra Virgin Galactic – der har lejet lufthavnen i 20 år. Det forventes at de sidste områder af rumlufthavnen, der blandt andet omfatter et udstillingsområde, vil være færdigt i løbet af næste år.

Se de flotte billeder fra Spaceport America, ved at følge kilden.

remora.ca

Zeus botnet stjæler 268 millioner kroner

- Via CNET News - , redigeret af Pernicious

En ny variant af det berygtede Botnet Zeus stjæler fra europæiske bankkunder. Indtil videre vurderes det, at bagmændene har stjålet 268 millioner kroner.

“EuroGrabber” som systemet er døbt, får adgang til bankkonti ved at bryde 2 faktor-valideringer sendt til brugernes mobile enheder. Proceduren er en god gammeldags omgang Phishing:

På kundens pc installeres 2 andre varianter af Zues, grundet disse vil brugere blive spurgt om at angive deres mobil-nummer, når de logger på deres netbank. Eurograbber vil herefter tilbyde at opgradere sikkerheden på brugerens mobile enhed, takker brugeren ja, bliver der installeret et stykke software på telefonen, der kan opfange data fra mobile 2-faktor validerings løsninger – dette kan så bruges til at tilgå kundens bankkonti.

Eurograbber blev set første gang i Italien tidligere på året.

NASA

Opportunity leverer stadig resultater

- Via Space.Com - , redigeret af Pernicious

NASAs Opportunity rover er nu mere end 8 år over sin forventede operations-tid.
I denne levetid har den været igennem en masse strabadser; Kørt fast i sand, overlevet destruktive sandstorme, og så den årlige risikable nedlukning igennem Mars’ kolde årstid.

Dette betyder dog ikke, at den ikke kan leverer masser af data.

I tirsdags ankom Opportunity til et område, hvor forskere mener, man kan finde spor efter liv. Håbet stammer fra en ler-analyse fra krateret “Endeavour”, der viser, at området har indeholdt relativt neutralt vand. Typisk er der i prøver fra andre steder på Mars fundet enten et højt indhold af syre eller base, ikke noget der tegner godt for liv, som vi kender det.

Opportunitys næste opgave bliver at analysere bitte-små kugler, der er tilstede i ler-prøven. Det er ikke unormalt at finde små kugler (2-3 mm diameter) i ler-prøver på den røde planet, normalt er disse jernholdige – hvilket ikke ser ud til at være tilfældet i den seneste prøve.

Opportunitys tvilling; Spirit, blev erklæret død i 2010, hvor man sidst havde kontakt med den.