mboost-dp1

ESA

Vulkansk aktivitet på Venus

- Via Space.Com - , redigeret af Pernicious

Vulkansk aktivitet på Venus er noget man ved har eksisteret på et tidspunkt i dens fortid, nu viser en ny analyse dog, at der måske stadig er vulkansk aktivitet på den varme planet.

Da ESAs Venus Express (VEX) i 2006 ankom til planeten, fandt den, at mængden af svovldioxid variede voldsomt.
Igennem en årrække har VEX så holdt øje med niveauet af svovldioxid i Venus’ atmosfære og derigennem indsamlet data nok til, at forskere mener, der stadig er aktive vulkaner at finde på planeten.

Svovldioxid bliver hurtigt nedbrudt af det stærke sollys, men mere og mere af det bliver slynget op øverst i atmosfæren fra under de beskyttende skyer.

Hypotesen om vulkaner på Venus, startede allerede i 1978, hvor NASAs Pioneer Venus opdagede lignende svingninger i mængden af svovldioxid.





Gå til bund
Gravatar #1 - Hack4Crack
10. dec. 2012 10:33
varme væsker........
Gravatar #2 - Slettet Bruger [1349764360]
10. dec. 2012 10:39
Har godt lagt mærke til at hun har været lidt sprængfarlig på det seneste.
Gravatar #3 - Whoever
10. dec. 2012 12:17
Hvorfor er der et billede af en gasplanet når nyheden er om Venus?
Gravatar #4 - Brugernavn
10. dec. 2012 12:33
Det er et billede af Venus.

Det ligner 4. billede på wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Venus
Gravatar #5 - Slettet Bruger [1917877831]
10. dec. 2012 12:37
Whoever (3) skrev:
Hvorfor er der et billede af en gasplanet når nyheden er om Venus?


Det er skyerne der bl.a. nævnes i nyheden. :-)
Gravatar #6 - Whoever
10. dec. 2012 16:53
#4 og #5 point taken, billedet her er dog ret sikkert et artists impression billede :) Iøvrigt er billede 4 også false color. Kun billede et kan vel siges at være retvisende i forhold til hvad man kan se (kan selvfølgelig være billede 4 er nogenlunde præcist hvis de har korrigeret for farvetab (jf. billede 1))
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login