mboost-dp1

The Tor Project Inc.

FBI mistænkt for malware på TOR-netværket

- Via Wired -

Siden 2007 har det været kendt, at FBI anvender software til at identificere computere på internettet, ved at få det installeret på mistænktes computere. Nu ser det ud til, at det for første gang er blevet fanget i brug.

It-sikkerhedseksperter opdagede i går søndag et stykke malware, der samler informationer ind om computeren det er installeret på, som sender disse info til serverer i Reston, Virginia, som menes at tilhøre FBI.

Malwaren er dukket op på flere hjemmesider, der alle hostes af firmaet Freedom Hosting, der tilbyder TOR-baseret hosting, der hjælper til at skjule identiteten af brugerne. Sådanne tjenester bruges til legitime formål som af menneskerettighedsaktivister, men også af kriminelle og pædofile.

Afsløringen sker i kølvandet på arrestationen af en 28-årig mand, der menes at være stifteren af Freedom Hosting, som af FBI anses for at være ansvarlig for den største spredning af børnepornografi på internettet nogensinde.

Som konsekvens er en lang række af de sites og tjenester, som er hostet hos Freedom Hosting nu offline. En del regnes at være indblandet i børneporno, men også uskyldige tjenester som TorMail er nede.

Socialdemokraterne

Er nørder uattraktive?

- Via Version2 - , redigeret af Pernicious

Op til weekenden udtalte Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, at hun mener nørder er uattraktive. Ordene faldt i et blogindlæg på Version2, hvilket efterfølgende har skabt en del debat.

I indlægget forsøger hun at sætte fokus på det image, som hun mener der er af nørder, som kedelige stereotyper, med en forvasket t-shirt og hvide tennisstrømper.

Heri opfordrer hun nørderne til at smide tennissokkerne og klæde os i noget pænere tøj. Hun opfordrer ligefrem til et imageskift, så den gode arvemasse kan reproduceres.

Trine Bramsen, it-ordfører (A), til Version2 skrev:
Er det mon med vilje, at computermænd ofte gør alt hvad de kan for at være så lidt attraktive som overhovedet muligt? Er det noget man lærer på uddannelsen? Måske der er en eller anden konkurrence blandt it-folk om at tale i forkortelser og forklare tingene på den mest umulige måde, så tilhørere sættes af hurtigst muligt?

Hvad mener du? Er vi nørder virkelig så uattraktive?

NSA

Nyt omfattende NSA-overvågningssystem afsløret

- Via The Guardian - , redigeret af Net_Srak

Edward Snowden blev verdensberømt da han afslørede NSA’s PRISM-overvågningsprogram. Nu har avisen The Guardian løftet sløret for et nyt, der er lige så omfattende, hvis ikke større: XKeyscore.

The Guardian fremviser på sin side en hemmeligstemplet præsentation af overvågningsprogrammet, der forklarer hvad systemet kan, en præsentation der var blandt det materiale, som Snowden har udleveret til dem.

Målet med XKeyscore er, at følge med i næsten alt hvad en bruger foretager sig på nettet. I 2008, hvor præsentationen er fra, anvendes 700 store servere, placeret rundt omkring i verden, til at indsamle store mængder af informationer, som NSA’s analytikere efterfølgende kan gennemgå; en af disse var Snowden.

Da Snowden i sit første interview proklamerede: ”I, sitting at my desk, could wiretap anyone, from you or your accountant, to a federal judge or even the president, if I had a personal email.”, så var det på baggrund af XKeyscore.

Hvor PRISM ifølge NSA angiveligt kun kan bruges ved at have en FISA-anmodning, og kun indhente informationer om personer uden for USA, så gør XKeyscore det muligt også at hente informationer om amerikanere.

De enorme mængder data som blev opsnappet bliver ikke gemt længe, kun få dage, men data som markeres som interessant sendes til en anden database og gemmes i 5 år. Årsagen til den korte opbevaringstid er datamængden, der på en dag kunne udgøre 20 TB (i 2008).

NSA oplyser til The Guardian, at systemet ikke er let tilgængeligt for alle analytikere, men kun for personer med specifikke opgaver, der kræver adgang.

Mike Willis

EU’s forskere får 2 Tb/s netværk

- Via Computerworld USA - , redigeret af Pernicious

Det europæiske fibernetværk GEANT, der primært bruges af forskere ved blandt andet CERN og uddannelsesinstitutioner, har netop gennemgået en større opgradering, så netværket nu arbejder ved 2 Tb/s.

Opgraderingen blev håndteret af DANTE (Delivery of Advanced Network Technology to Europe), der sammen med 41 samarbejdspartnere startede opgraderingen i september 2012. Efter opgraderingen blev hastigheden testet til 2 Tb/s, målt mellem Frankfurt og Amsterdam, der regnes som den mest travle strækning hvad angår datatrafik.

GEANT består af 8.592 km fiber og bruges af mere end 32.000 universiteter og 22.000 andre skoler under det europæiske National Research and Education Networks (NRENs) samarbejde.

I EU regner man med, at GEANT-netværket nu er fremtidssikret indtil 2020.

Bitcoin

Liberal Alliance tager imod Bitcoin ved indmeldelse

- Via Liberal Alliance - , redigeret af Net_Srak

Som det første større danske parti, har Liberal Alliance givet folk mulighed for at melde sig ind ved betaling med Bitcoin.

Så vidt vides er Liberal Alliance desuden det første parti i verden med sæder i et lands parlament, som tager imod den digitale valuta.

Bitcoin er en elektronisk møntfod, der har vundet en vis udbredelse og er blevet accepteret af en del firmaer og personer, men den er også blevet kritiseret for, at have meget store udsving i værdi og have en ufleksibel tilgang til nye bitcoins.

USB Implementers Forum, Inc.

USB 3.1 indfører 10 Gbps båndbredde

- Via The Inquirer - , redigeret af Net_Srak

Med USB 3.0 er det teoretisk muligt at overføre data ved en båndbredde på 5 Gbps, men inden længe vil det være muligt at opnå en dobbelt så høj hastighed, når USB 3.1 kommer på gaden.

USB Consortium, der består af medlemmer som Intel, HP og Microsoft, har netop vedtaget specifikationerne for den kommende USB 3.1-standard. Dermed er vejen banet for, at hardwareproducenter snart kan begynde at lave hardware, som undstøtter teknologien.

USB3.1 vil være bagudkompatibel med USB 3.0 og 2.0 idet der er tale om en udvidelse af protokollen anvendt i USB 3.0.

Brad Saunders, formand for USB 3.0 Promoter Group skrev:
The USB 3.1 specification primarily extends existing USB 3.0 protocol and hub operation for speed scaling along with defining the next higher physical layer speed as 10 Gbps.

Der er ikke sat nogen specifik tid på hvornår produkter med USB 3.1 understøttelse kommer på gaden, men det sker måske sidst på året.

The Guardian

Snowden har forladt Moskva lufthavn

- Via BBC - , redigeret af Net_Srak

Ifølge BBC har den berømte whistleblower Edward Snowden forladt transithallen i Moskvas Sheremetyevo lufthavn og bevæget sig ind i Rusland.

Oplysningerne stammer fra Snowdens advokat Anatoly Kucherena, der oplyser at Snowden har fået de nødvendige papirer, som gør det muligt at forlade lufthavnen.

Personale i lufthavnen har ligeledes bekræftet, at Snowden ikke længere befinder sig i området. Til trods for en stor tilstedeværelse af medier i lufthavnen, er det lykkedes Snowden at slippe uset ud, hvilket ifølge advokaten skete klokken 14 lokal tid.

Ifølge et tweet fra WikiLeaks har Snowden fået midlertidig flygtningeasyl i Rusland i et år, hvilket dog ikke er blevet bekræftet af de russiske myndigheder. Tidligere har de russiske myndigheder givet udtryk for, at de ikke ønsker Snowden ind i landet.

Har Snowden fået midlertidigt asyl i landet forventes det, at USA vil protestere kraftigt mod dette.

Microsoft Corporation

Microsoft skal skifte navn på SkyDrive

- Via The Verge - , redigeret af Net_Srak

Da Microsoft lancerede sin cloudtjeneste SkyDrive, skulle de have overvejet navnet bedre, for nu er de nødt til at ændre det. Årsagen er den store britiske medievirksomhed British Sky Broadcasting Group (BSkyB), der den 30. juni fik rettens ord for, at Microsoft ikke må bruge navnet. Nu har Microsoft meddelt, at de ikke vil anke afgørelsen.

Ifølge betingelserne for dommen, så vil Microsoft få et “rimeligt tidsrum” til at skifte navnet til et nyt, uden at der oplysninger om, hvor lang tid “rimeligt tidsrum” dækker over.

Afgørelsen omfatter også en økonomisk aftale, som ingen af parterne dog ønsker at komme nærmere ind på.

Afgørelsen er det andet store nederlag Microsoft lider omkring navne til sine produkter. Sidste år ved samme tid måtte Microsoft droppe Metro-navnet på den nye brugergrænseflade til Windows 8 efter at være sagsøgt af tyske Metro AG.

Caltech

Forskere øger opløsning på mikroskop med 10 gange med lysdioder og matematik

- Via CalTech - , redigeret af Net_Srak

I USA er det lykkedes forskere fra Caltech, at forbedre et almindeligt optisk mikroskop til at tage billeder med en 10 gange højere opløsning uden at ændre optiken.

Ved at anvende et koncept ved navn Fourier Ptychography mikroskopi, nogle lysdioder og en computer, kan forskerne beregne et billede taget med to gange forstørrelse og gengive det så detaljeret som var det taget med 20 gange forstørrelse.

Guoan Zheng, forsker hos Caltech skrev:
We used a computational approach to bypass the limitations of the optics. The optical performance of the objective lens is rendered almost irrelevant, as we can improve the resolution and correct for aberrations computationally.

På denne måde er det nemmere for forskere hurtigt at skabe et detaljeret billede af store overflader, hvor de ellers måtte bruge et 20x objektiv for så at tage en masse små billeder.

Yderligere er systemet billigt, idet den eneste hardware-ændring er tilføjelsen af en række lysdioder, som placeres under mikroskopet i stedet for den almindelige lyskilde. Metoden tillader også matematisk at refokusere på områder af billedet.

Microsoft Corporation

Surface salgstal skuffer

- Via Mind of The Geek - , redigeret af Net_Srak

Da Microsoft i sin tid annoncerede deres Surface tablets, vakte de en del opsigt, men også undren over, at softwarefirmaet ville lave sin egen hardware.

Microsoft har valgt at satse hårdt på Surface, ved blandt andet at gennemføre en næsten $900 millioner dyr reklamekampagne, ligesom de valgte at anvende samme brugergrænseflade i Windows 8 til pc’er som til tablets.

Alle anstrengelserne til trods viser nye tal, som Microsoft skal forevise i forbindelse med at de er børsnoterede, at de siden frigivelsen i oktober sidste år og frem til 30. juni i år, kun har omsat for $853 millioner, når det kommer til Surface og Surface Pro.

Til sammenligning har Apple haft en over 20 gange højere omsætning for sin iPad i samme periode.

De manglende resultater og store kritik der har været i kølvandet på lanceringen af Windows 8 fra flere sider, får nu nogle kritikere til at stille spørgsmålstegn ved, om Steve Ballmer er den rette mand ved roret.