mboost-dp1

NASA

Curiosity lander på Mars mandag morgen

- Via NASA - , redigeret af Net_Srak

Mars roveren Curiosity der blev sendt afsted af NASA den 26. november 2011 kl. 16:02 dansk tid, lander efter planen mandag morgen på Mars’ overflade.

Landingen sker, ifølge NASA, mandag den 6. august kl. 07:17 dansk tid, men her på Jorden får vi først signal om en bekræftet landing kl. 07:31.

Den 899 kg. tunge Mars rover, forventes at virke i mindst to jordår, hvor den for det meste skal analysere jordprøver og klippestykker, der kan hjælpe med at undersøge Mars’ tidligere og nuværende evne til at opretholde liv.

Selve landingen kan ses på NASA TV, hvor der er live kommentator fra kl. 05:00 dansk tid.

Landingen vil også blive vist på en kæmpe LED skærm i Times Square, der starter med at vise landingen fra kl. 23:30 EDT og fortsætter indtil kl. 04:00 EDT.

NASA har lavet en virtuel landing, der enten kan ses i real-time eller man kan selv simulere landingen ved at klikke “Preview Mode”.

De syv minutter hvor Curiosity går fra at være i den yderste del af Mars’ atmosfære til den lander på overfladen, kaldes “Seven Minutes of Terror”.

Se også: NASAs Curiosity står overfor 7 minutters terror

Crucial

Crucial udgiver lavpris-SSD

- Via engadget - , redigeret af Pernicious

Priserne på SSD er faldet en del indenfor det sidste år, hvilket tildels skyldes oversvømmelserne i Thailand. Priserne er dog stadig ganske høje, men det vil Crucial gøre noget ved. For at få mere gang i salget udgiver Crucial nu deres V4 serie med fokus på prisen.

[list][li]32 GB $50[/li]
[li]64 GB $70[/li]
[li]128 GB $100 [/li]
[li]256 $190[/li][/list]

V4-serien er bevidst designet til brugere der kun har et SATA2-interface. Drevet kan levere læsehastighed på op til 230 MB/s, samt en skrive hastighed på 190 MB/s.

Crucial skrev:
With the Crucial v4 SSD, we’ve come up with a product that’s designed to bring the most value out of a SATA 2 system without paying for extra performance that can’t be used.

SXC - garytamin

Kina overhaler USA som største marked for smartphones

- Via Canalys - , redigeret af Net_Srak

Canalys har udgivet deres rapport for leverede mobiltelefoner i Kina for andet kvartal.

Tallene viser, at Kina aftager 27 % af verdens 158 millioner smartphones svarende til 42 millioner smartphones. Til sammenligning aftager USA kun 16 % af leverede smartphones. På årsbasis er det for Kina en stigning på 199 %. Af de leverede smartphones til Kina, kører de 81 % Android.

Af leverede smartphones er det Samsung, som har leveret flest med 17 % af markedet. De kinesiske producenter, ZTE, Lenovo og Huawei, tog de efterfølgende pladser og har tilsammen 33 % af det kinesiske marked. Apple kommer efter på en femteplads til trods for at de også oplevede en stigning på 102 % i forhold til sidste år.

Nokia og Motorola mistede begge markedsandele, mens HTC formåede at levere 389 % flere smartphones end i forhold til sidste år.


På globalt plan har Android oplevet en stigning på 110,4 % i forhold til sidste år, mens iOS har oplevet en stigning på 28,0 %. De store tabere er Blackberry og Symbian, der har oplevet et fald på 32,1 % og 64,6 %. Ikke overraskende har Windows Phone oplevet den største stigning med 277,3 % til 5,1 millioner leverede smartphones.

På globalt plan sidder Android på 68,0 % af markedet, iOS på 16,4 %, mens Windows Phone kun har formået at indtage 3,2 % af markedet.

SAP AG

SAP indgår forlig med Oracle

- Via Reuters - , redigeret af Net_Srak

SAP kopierede via deres datterselskab, TomorrowNow, Oracles software og prøvede også at stjæle Oracles kunder. SAP blev i november 2010 dømt til at betale Oracle $1.3 milliarder. En dommer afgjorde dog at beløbet var urimeligt højt, og gav Oracle valget mellem at acceptere den lavere erstatning på $272 millioner eller at få sagen prøvet igen. Oracle valgte at få sagen prøvet igen, som skulle have startet d. 27. august.

Se også: Oracle vil have 1,2 mia. kroner mere af SAP

SAP har nu indgået et forlig med Oracle, hvor SAP betaler $306 millioner dollars til Oracle. Dette betyder at Oracle kan anke den oprindelige nedsættelse af beløbet. Hvis der kommer en afgørelse på et lavere beløb end $306 millioner dollars, har SAP indvilliget i at betale differencen. Udover de $306 millioner dollars, har SAP allerede betalt $120 millioner i advokatudgifter til Oracle.

Fra SAP lyder det at sagen har kørt længe nok, og ønsker at afslutte sagen.

SAP skrev:
SAP believes this case has gone on long enough. Although we believe that $306 million is more than the appropriate damages amount, we agreed to this in an effort to bring this case to a reasonable resolution.

SXC - happe

EU’s nye roamingpriser får datatrafikken til at stige

- Via Business.dk - , redigeret af Net_Srak

For godt en måned siden, trådte EU’s nye regler for roamingpriser i kraft.

Se også: Lavere priser på roaming i udlandet på vej

Dette har ifølge de danske teleselskaber haft en positiv indvirkning på danskernes forbrug af data i udlandet. Således kan TDC opleve en stigning i juli for antallet af datasessions på 35 %, mens datamængden er tredoblet siden juli 2010. ligeledes oplever Telia en tredobling af datamængden i forhold til juli 2011. Det skriver Business.dk.

Anders Jensen fra TDC tilskriver stigningen i datamængden til EU’s regler for roamingpriser. Det samme gør også Christoph Nørgaard fra Telia.

Anders Jensen, TDC skrev:
Tallene er et klart udtryk for, at vore kunder er blevet langt mere trygge ved at bruge deres smartphonetelefon i udlandet. Det er selvfølgelig positivt. Jeg hæfter mig også ved, at tilliden til at bruge data i udlandet er slået igennem, allerede inden de nye (EU) regler trådte i kraft.


Telenor og 3 oplever også lignende stigninger, hvor 3 fortæller at datatrafikken er vokset fra 15,43 TB i juli 2011 til 24,35 TB i juli i år. 3 mener også at stigningen kan tilskrives den tryghed, som loftet på 450 kr. giver forbrugeren.

EU skal efter planen lave en undersøgelse af erfaringerne med de nye roamingpriser i 2013. Fra EU Kommissær for Digitale Anliggender, Neelie Kroes, lyder det via talsmanden Ryan Heath, at der er kommet mange positive tilkendegivelser.

Ryan Heath, EU Kommissær for Digitale Anliggender skrev:
Vi har mest fået positive tilkendegivelser. Alle værdsætter det, fordi det direkte sparer rejsende for så mange penge. Men nogen påpeger også korrekt, at der slet ikke burde være roamingafgifter i et ægte, indre marked. Så i Kommissionens øjne er dette et stort skridt fremad, men det er kun et skridt. Der er mere arbejde at gøre i de kommende år for at sikre endnu bedre priser.

Flickr - orangejack

Den franske 3-strikes-model er for dyr

- Via TorrentFreak - , redigeret af Net_Srak

Den franske kulturminister Aurélie Filippetti udtaler, at det er for dyrt at drive 3-strikes-modellen også kendt som Hadopi-loven.

Aurélie Filippetti mener at i økonomiske krisetider, gælder det om at prioritere. Her mener hun at Hadopi-loven er en meget dyr måde at sende emails på.

Aurélie Filippetti, Fransk kulturminister skrev:
In financial terms, 12 million euros a year and 60 officers, it’s an expensive way to send a million e-mails. As part of budgetary efforts, I will ask that funding of Hadopi is greatly reduced.

Der er ikke kommet de forventede resultater ud af Hadopi-loven, og hun mener samtidig at det går for vidt at afbryde internetforbindelsen. I juni var der 340 franske konti, der havde fået 3 breve, og dermed risikerede at miste deres internetforbindelse.

Aurélie Filippetti, Fransk kulturminister skrev:
The suspension of Internet access seems a disproportionate sanction against the end goal. I do not know what will become of this institution, but one thing is clear: Hadopi has not fulfilled its mission to develop legal offers.

Facebook

Det irske datatilsyn kommer snart med afgørelse om Facebook

- Via RTE News Ireland - , redigeret af Net_Srak

Det irske datatilsyn startede sidst år en undersøgelse af Facebook på vegne af EU omkring sikring af brugernes privatliv. Denne undersøgelse er et resultat af en tidligere undersøgelse, hvor det irske datatilsyn kom med anbefalinger til Facebook.

Se også: Det irske datatilsyn rådgiver Facebook om persondata

Det irske datatilsyn er nu i gang med at undersøge, om Facebook har implementeret anbefalingerne de kom med, og om Facebook overholder reglerne for privatlivets fred i EU.

Det irske datatilsyn har tidligere påpeget problemer med, at Facebook automatisk genkender ansigter på billeder, opbevaring og sletning af data om brugeren og at brugerne har for lidt kontrol over de gemte data.

Gary Davies fra det irske datatilsyn siger, at man fokuserer på at færdiggøre undersøgelsen.

Gary Davies, det irske datatilsyn skrev:
Failure to comply with any such obligation could result in enforcement action. It’s still all systems go, on getting this work with Facebook to an end, and from our perspective producing an output which ensures that Facebook is compliant with European data protection.


Under undersøgelsen har det irske datatilsyn arbejdet sammen med studenteraktivistgruppen ’Europe vs. Facebook’, hvor gruppen blandt andet har været med til at ændre Facebooks privatlivspolitik. Dog har det irske datatilsyn stoppet samarbejdet med ’Europe vs. Facebook’, og det har fået gruppen til at frygte for afgørelsen, da gruppen mener, at Irland favoriserer store virksomheder i Irland.

Det irske datatilsyn siger at ’Europe vs. Facebook’ har påvist nogle problemer, men at der ikke er basis for videre kommunikation mellem datatilsynet og gruppen.

Det irske datatilsyn skrev:
Europe-v-facebook performed a useful public service in highlighting the specific issues raised in its complaints. We informed the organisation last week that we had nothing to add to the answers we had already provided both orally and in writing and that therefore senior staff members were not available to discuss such procedural matters any further.

’Europe vs. Facebook’ planlægger at rejse til Dublin for at prøve at få et møde det irske datatilsyn.

Lumigon A/S

Lumigon T2 kommer efter sommeren

- Via Comon - , redigeret af Net_Srak

Lumigon kunne på MWC i februar præsentere deres seneste model T2, som de sagde ville komme i første halvår af 2012.

Se også: MWC: Lumigon fremviser ny telefon

Nu har Lumigon i midlertidig udskudt lanceringen til efter sommer, hvor den vil komme på udvalgte markeder i Europa og Aisen samt internationale forbrugerbutikker. Det skriver Comon.

I denne uge har Lumigon også søgt efter testere på Facebook, men allerede nu kan de melde ud, at de har testere nok.

På Facebook skriver de blandt andet, at T2 vil have udskiftelige backcovers, designer headset med mikrofon og kontrolknapper.

Drupal

Sikkerhedsstyrelsen har succes med deres IT-projekt

- Via Comon - , redigeret af Net_Srak

Det er offentlige er kendt for i samarbejde med nogle virksomheder ikke at kunne færdiggøre udbudte IT-projekter til den budgetterede pris.

Sikkerhedsstyrelsen har hos Dwarf A/S bestilt en webløsning, hvor det er muligt at indberette el-eftersyn.

Webløsningen, EEweb, udviklet af Dwarf A/S i Drupal 7 har allerede på de første 20 arbejdsdage ført til over 6000 rapporter. Ifølge Sikkerhedsstyrelsen kan EEweb tjene sig hjem efter blot 80 arbejdsdage, hvis tendensen fortsætter. Det skriver Comon.

Dermed står EEweb’s succes i skærende kontrast til andre offentlige IT-projekter, som for eksempel Polsag og andre sager. Dog skal det også bemærkes, at EEweb er en forholdsvis simpel løsning sammenlignet med Polsag.

Fra Dwarf A/S mener Magnus Barsøe at succesen skyldes, at man har brugt en gennemprøvet teknologi i stedet for at bruge egenudviklede løsninger.

Magnus Barsøe, Dwarf A/S skrev:
Mange offentlige selvbetjeningssystemer ender med at sprænge både budget og deadline, fordi man udvikler unikke applikationer fra bunden. Man laver Word eller Excel hver gang. Vi tog i stedet udgangspunkt i en gennemprøvet webteknologi, og brugte vores erfaring med Drupals fleksible ramme til at opfylde det konkrete behov. Det reducerede risikoen i projektet og sparede penge i budgettet.

Desuden lægger Magnus Barsøe vægt på, at de har tænkt en el-installatørs hverdag ind i EEweb, samt brugen af open source-værktøjer har gjort det muligt, at bruge ressourcer på andre områder som brugertests, design og usability.

International Telecommunications Union

USA vil ikke afgive kontrollen med internettet

- Via BBC.com - , redigeret af Net_Srak

ITU, som er et FN-organ for telekommunikation, skal holde en konference i december, hvor de vil diskutere ITR. ITR er en traktat fra 1988 som beskriver regler for trafik mellem telekommunikationsnetværk og lande.

Med den stigende udbredelse af internettet, er der flere, som ønsker at kontrollen over internettet flyttes fra USA’s kontrol til under ITU’s kontrol ved at ændre på ITR. For at forberede konferencen i december, har ITU bedt landene om at indsende ændringsforslag til ITR.

USA har i form af FN-ambassadør Terry Kramer i deresindlæg til ITU meldt ud, at USA vil modsætte sig forsøg på at flytte kontrollen med internettet væk fra den eksisterende form for kontrol.

Terry Kramer, FN-ambassador for USA skrev:
We will not support any effort to broaden the scope of the ITRs to facilitate any censorship of content or blocking the free flow of information and ideas. The United States also believes that the existing multi-stakeholder institutions, incorporating industry and civil society, have functioned effectively and will continue to ensure the health and growth of the Internet and all of its benefits.

Rusland har også sendt et indlæg til ITU i forbindelse med ITR, hvor de argumenterer for, at ITU skulle have mere kontrol med toplevel-domænerne. Dette synspunkt har siden fået opbakning fra Kina og Indien.

For at ITR kan ændres ved konferencen i december, kræves der ifølge ITU enstemmighed. Dermed har de enkelte lande vetoret på ændringen af ITR. Dr. Hamadoun Toure fra ITU mener dog ikke, at der er noget seriøst forslag om at flytte kontrollen væk fra ICANN.

Dr. Hamadoun Toure, ICANN skrev:

Has anybody suggested to take responsibility from ICANN? No, it’s never been done. I truly believe there is a complementarity involved between our work – we can work together.