Facebook har offentliggjort deres energiforbrug for deres datacentre for 2011. Heraf fremgår det, at Facebook har omsat 532 millioner kWh.
Facebook viser også at de har en strømforbrugeffektivitet (power usage effectiveness) på 1,08, hvor 1,0 er det bedst opnåelige. Af den strøm, der er brugt, kommer 44 % fra kul- og gasværker, 23 % fra vedvarende energikilder, 13 % fra atomkraftværker og 20 % fra andre kilder.
Deres totale strømforbrug svarer til udledningen af 285.000 tons CO2e. CO2e er et mål for den ækvivalente mængde af CO2, CH4, N2O og HFCS. Af disse står datacentrerne for 207.000 tons CO2e, mens konstruktionen af data centre står 36.000 tons CO2e og flyrejser for 15.000 tons CO2e.
Facebook har også regnet ud at hver Facebook-bruger står for 269 gram CO2e. Til sammenligning svarer dette til en kop kaffe, 3 store bananer eller to glas vin.
Facebook skriver også, at de fremover vil indarbejde vedvarende energi, når de skal planlægge nye datacentre, mens de ligeledes vil prioritere vedvarende energi højere i de eksisterende datacentre.