Telefonselskabet 3 har i Danmark længe ønsket at få domænet tre.dk, men det har hidtil ikke været muligt, da det var ejet af en privat person. Nu har klagenævnet for Domæner truffet en afgørelse i sagen, 3 overtager domænet kvit og frit.
Kvinden som har ejet domænet siden 2000 med henblik på at anvende det til et behandlingscenter, har siden 2003 ikke haft nogen aktivitet på den hjemmeside, der var på domænet.
Det var oplyst på hjemmesiden, at domænet var til salg og ved henvendelse fra blandt andet 3, blev salgsprisen oplyst til 5 millioner kroner, hvilket 3 ikke kunne acceptere. Ifølge kvinden tilbød 3 den 17. september 2002 1,5 millioner for domænet, hvilket hun afviste, men dette oplyser 3 ikke er korrekt. De har i forløbet tilbudt 20.000 kroner for domænet, hvilket blev afvist.
Netop oplysningen om, at domænet var til salg, strider mod domænelovens § 12, stk. 2 om videresalg af domænenavne, og på den baggrund har klagenævnet vurderet, at kvinden kun har beholdt domænenavnet med henblik på videresalg. Dertil kommer, at det ikke er fundet bevist, at domænet har været anvendt aktivt hverken til mail eller til andre aktiviteter siden 2003.
Afgørelsen blev derfor, at 3 fik medhold i sin klage, og dermed overdraget domænet.
Følg linket til kilden for at læse hele afgørelsen (pdf).