mboost-dp1

SXC - garytamin

Ophavsret-stramninger i Kina har en effekt

- Via TorrentFreak - , redigeret af OnkelDunkel , indsendt af Gridlock

Håndhævelse af ophavsrettigheder i Kina har længe være noget, der blev set igennem fingre med, men på det seneste har myndighederne strammet op.

Det får nu direkte indvirkning på et af Kinas største sider for fildeling af musik, VeryCD, der gennem de seneste syv år har tilbudt store mængder af musik og film til dets millioner af brugere. For at leve op til landets love har indehaveren meddelt, at der vil blive lukket ned for adgangen til en lang række musiknumre og film.

Det kommer dog ikke som en overraskelse, at opstramningerne var på vej, men håbet var, man kunne vente med at gøre det til senere.

Huang Yimeng, stifter af VeryCD skrev:
Although we have been preparing for this event, the required adjustment was very urgent. This lead us to adjust rather quickly to delete the content of copyright-related disputes.

VeryCD vil nu arbejde på en legal måde at tilbyde musik og film til deres brugere.

Læs også: Kina slår hårdt ned på piratkopiering

Google

Det kan du forvente i Android 3.0

- Via Android Developers - , redigeret af kasperfmn , indsendt af Lowkey

I forbindelse med CES-messen tidligere på måneden i Las Vegas frigav holdet bag Android en kort præsentationsvideo af den kommende version 3.0 af Android, også kendt som Honeycomb.

Nu er der kommet yderligere informationer om operativsystemet, denne gang i form af en side på Android Developers under overskriften “Android 3.0 Preview”. Her finder man en gennemgang af højdepunkterne for Android 3.0, “Platform Highlight”, og en forsmag på software-udviklingspakken (SDK).

Oversigten over nyheder er delt op i to dele, en til brugerne og en til udviklerne. For brugerne finder man naturligvis den helt nye brugergrænseflade, der er lavet om helt fra bunden, så den understøtter tablet-computere.

Der er også tilføjet muligheden for at lave fem forskellige personlige skriveborde, hvor man helt selv bestemmer, hvordan de skal se ud med genveje og widgets.

For udviklerne er der kommet et helt nyt framework til at udvikle brugergrænsefladen til sine programmer, så det er nemmere at lave software, der egner sig til tablets.

Der er kommet bedre understøttelse af nyt hardware, hvilket omfatter multi-kerne processorer og hardware-accelereret 2D- og 3D-grafik.

Følg linket til kilden for at læse om alle de nye forbedringer.

Android Honeycomb byder på understøttelse af flere cpu-kerner og hardware-acceleration.

Læs også: Sådan kommer Android 3.0 til at se ud

newz.dk

Tusinde trusselsbrev-sager droppes i USA

- Via TorrentFreak - , redigeret af Avenger- , indsendt af Gridlock

Ligesom det har været udbredt i Storbritannien, Tyskland og herhjemme, har metoden om trusselsbreve været et populært våben i kampen mod ulovlig fildeling i USA.

Det ser dog ud til, at en lang række af de udsendte breve er blevet sendt ud lidt for hurtigt, hvorfor en stor del af dem nu bliver trukket tilbage eller afvist.

Senest er det firmaet DigiProtect, der har fået afvist hundredevis af sager mod en lang række personer, som de mente, overtrådte ophavsretloven.

DigiProtect er et firma, der er blevet oprettet med mere eller mindre det ene formål at jagte personer, som krænker ophavsretten. De ejer ikke selv copyright på nogen produkter, men køber licens til rettigheder på film og musik for så at gå efter de, som bryder den licens.

Det er ikke klart, hvorfor de mange sager blev afvist, men angiveligt har dommeren i sagen ikke været tilfreds med juraen bag sagen.

Afvisningen følger i kølvandet på en anden sag i USA, hvor firmaet US Copyright Group (USCG) selv valgte at droppe over tusinde sager mod formodede ulovlige fildelere.

Microsoft Corporation

Microsoft mister flere chefer

- Via Computerworld NZ - , redigeret af kasperfmn , indsendt af arne_v

I kølvandet på Steve Ballmers afskedigelse af den ansvarlige for Microsofts server-forretning, Bob Muglia, må firmaet erkende, at de har mistet yderligere tre chefer i sidste uge.

Det drejer sig om Brad Brooks, Matt Miszewski og Johnny Chung Lee, der alle har valgt at opsige deres stillinger til fordel for nyt arbejde hos konkurrenterne.

Brooks har fået arbejde hos Juniper Networks, hvor han skal benytte sin erfaring som vicedirektør for forbrugermarketing og produktledelse af Windows hos Microsoft, som ansvarlig for udviklingen og udførelsen af marketingsstrategier til enterprise-markedet.

Miszewski har sagt op til fordel for et arbejde hos Salesforce, der er konkurrent til Microsoft på Cloud-computing. Hos Microsoft var han leder af håndteringen af kunder hos det offentlige, et arbejde han fortsætter med hos Salesforce som vicedirektør.

Til sidst er der Lee, som har været en af nøglefigurerne bag Microsoft Kinect. Han har fundet vej til Google, hvor han skal være en del af, hvad han selv blot kalder et specielt projekt.

Læs også: Ballmer afskediger Microsoft-veteran

Flickr - Charles Haynes

Eric Schmidt satte tingene på plads i München

- Via The Independent - , redigeret af kasperfmn

Efter omrokeringen i Googles ledelse, der betyder at Larry Page overtager posten som administrerende direktør, CEO, fra Eric Schmidt, er der løbet flere rygter om Schmidts mulige utilfredshed med søgegiganten. På et nyligt besøg i München har Schmidt dog sat tingene på plads ved blandt andet at fortælle, at han vil blive ved Google, så længe han finder arbejdet spændende.

Ud over at afvise de vilde spekulationer, der har været om Schmidts fremtid, blandt andet at han skulle overveje en position i Barack Obamas administration, kunne Schmidt fortælle, at Google i Europa vil udvide arbejdsstyrken med en femtedel, svarende til 1.000 arbejdspladser, hvoraf næsten halvdelen af stillingerne vil være til Googles salgsafdeling.

Eric Schmidt, Google skrev:
We looked at this year and in particular our prospects for growth in Europe and, as a result, we have decided to make some pretty significant investments.

Google har på nuværende tidspunkt 5.000 europæiske medarbejdere, hvoraf 1.000 af dem befinder sig i Storbritannien, hvor Google har et hovedkvarter for udvikling af mobil-software.

CSC

CSC går til kamp mod Prosa: 136 ansatte varsles om lockout

- Via Computerworld DK - , redigeret af OnkelDunkel

Det er ikke nogen hemmelighed, at Prosa og CSC ikke just bryder sig særlig godt om hinanden. Igennem årene har fagforeningen og it-firmaet ligget i en længerevarende strid, der til tider blusser op, hvilket nu er sket igen.

Denne gang er det dog ikke provokation fra Prosas side, ligesom sidst, hvor fagforeningen meldte CSC til politiet for at bruge lavtlønnede indere som billig arbejdskraft.

Det er i stedet CSC, der har råbt vagt i gevær ved at sætte 136 medarbejdere, som er medlem af Prosa, under lockout. Dette betyder, at de pågældende medarbejdere ikke vil have adgang til arbejdet, og at de samtidig ingen løn vil få.

Ifølge Prosa er denne drastiske beslutning blevet taget af CSC, efter forhandlinger mellem fagforeningen og firmaet er brudt sammen grundet massive krav fra CSC’s side omkring tillæg og overtidsbetaling.

Lockouten af de 136 medarbejdere vil tidligst træde i kraft den 9. februar.

remora.ca

Conficker lever stadig i fem millioner computere

- Via Physorg - , redigeret af kasperfmn

Ormen Conficker fik tilbage i slutningen af 2008 og begyndelsen af 2009 spredt sig til flere millioner computere. Skaberne af ormen havde indbygget muligheden for at benytte inficerede computere til et botnet, hvilket dog aldrig kom til at ske, på baggrund af blandt andet antivirus-producenters arbejde.

Alligevel anslår en ny rapport fra Conficker Working Group, at ormen stadig findes i forskellige varianter på fem millioner maskiner verden over. Gruppen slår fast, at kampen mod et eventuelt botnet har været en succes, men at den største fiasko har været den manglende evne til at fjerne ormen fra inficerede computere og dermed fuldstændigt fjerne truslen om botnettet.

Conficker Working Group skrev:
Conficker is among the largest botnets in the past five years. It combined a number of the best tricks and traps within malware.

Ormen fik i sin storhedstid meget dækning i medierne, og Microsoft udlovede blandt andet en stor dusør på ophavsmanden til ormen. Personen bag er dog aldrig blevet fundet, selvom forskere ud fra ormens kode tror, at han skal findes et sted i Østeuropa.

Telia

Dansk Telia-direktør fyret

- Via Berlingske Business - , redigeret af Avenger-

Efter 9 år som direktør for den danske afdeling af Telia er Jesper Brøckner nu blevet fyret. Hans plads skal i stedet overtages af den nuværende direktør for det Telia-ejede CallMe, Søren Abildgaard.

Jesper Brøckner skrev:
Der er høje forventinger til indtjeningen i Danmark, og her kan vi nok præstere mere, end vores markedsandel tilsiger i øjeblikket. Derfor har Telias ledelse besluttet, at der skal sættes et nyt hold, der kan se på situationen med friske øjne.

Telia aflægger regnskab om en uges tid, men Brøckner afviser dog, at fyringen kommer på begrundelse af dette regnskab, som forventes at vise tegn på den igangværende priskrig på mobilmarkedet. Sidste år var Telias overskud blot på fem millioner kroner.

TeliaSonera fortæller i en pressemeddelelse, at Telia i Danmark har brug for en forandring i ledelsen, som kan videreudvikle forretningen.

flickr - Andrew Feinberg

Mark Zuckerbergs Facebook-fanside hacket

- Via TechCrunch - , redigeret af Avenger-

Mark Zuckerbergs fanside på Facebook blev i går aftes angrebet af hackere, som udgav sig for at være ham. I en besked på fansiden opfordrede de Facebook til at omdanne sig til en social forretning, som tillod sidens brugere at investere i det sociale netværk i stedet for at gå til investorer.

Indlæg på den hackede fanside skrev:
Let the hacking begin: If Facebook needs money, instead of going to the banks, why doesn’t Facebook let its users invest in Facebook in a social way? Why not transform Facebook into a ‘social business’ the way Nobel Price winner Muhammad Yunus described it? http://bit.ly/fs6rT3 What do you think? #hackercup2011.

Over 1.800 mennesker nåede at “synes godt om” beskeden, som også fik mere end 500 kommentarer, inden den blev slettet sammen med hele fansiden.

Facebook selv vil ikke udtale sig om sikkerhedsbruddet.

Google

Google utilfredse med tallene for Android Market

- Via Forbes - , redigeret af Avenger- , indsendt af amaby

Ifølge Eric Chu, Googles manager for Android-platformen, er firmaet ikke tilfredse med salget af applikationer på Android Market, hvis tal ikke lever op til det store salg af Android-telefoner.

Chu kunne på konferencen Inside Social Apps fortælle en smule om firmaets kommende planer, som har til formål at øge netop salget af applikationer.

Blandt andet vil Google begynde at tilbyde betaling direkte gennem applikationer, sådan som man kender det fra iOS. Det betyder, at udviklere kan tilbyde virtuelle goder gennem deres applikationer og dermed får øget omsætningen.

Herudover vil Google tilbyde betaling direkte igennem telefonregningen ved flere internationale teleudbydere, hvilket de allerede har aftaler om med amerikanske AT&T.

Chu nævnte også, uden at gå i detaljer, at Google satser på HTML5 som en måde at lave applikationer på.