Sikkerhedsfirmaet Symantec har opdaget en version af Stuxnet-virussen fra 2005. Dermed er denne udgave af malwaren flere år ældre, end den udgave, der blev opdaget i 2010, efter den blev brugt til at angribe Irans faciliteter til uranberigning.
Symantec har døbt udgaven Stuxnet 0.5, og fortæller, at den spredte sig mellem 2007 og 2009, selvom dens oprindelse altså kan spores yderligere 2 år tilbage. Den største forskel mellem Stuxnet 0.5 og den version, som blev opdaget i 2010 er, at den tidlige udgave havde en funktion til at slukke for gasventiler i uranberigningssystemet, hvilket potentielt kunne have medført en eksplosion. Den senere udgave havde ikke den funktion, men kunne i stedet ændre hastigheden på centrifugerne, så de gik i stykker.
Stuxnet 0.5 var bygget på Flamer-platformen, der dermed sætter den i familie med malwaren Flame, der blev opdaget sidste år. Den platform blev dog skiftet ud med Tilded-platformen i den senere udgave af Stuxnet, som dermed også er i familie med Duqu-ormen.
Symantec er kommet i besiddelse af Stuxnet 0.5 gennem en organisation, som firmaet ikke vil offentliggøre navnet på. Det vides ikke med sikkerhed, hvem der skabte Stuxnet, men der er tidligere blevet peget på, at det var en fælles operation mellem USA og Israel.