mboost-dp1

Samsung

Vinder af decembers nyhedskonkurrence fundet

- Via newz.dk - , redigeret af Pernicious

Så er vinderen af december måneds nyhedskonkurrence fundet, og det blev i denne omgang brugeren winson, der blev udtrukket.

Winson havde deltaget med 4 nyheder/lodder ud af en total på 165. Præmien er en lækker bærbar fra Samsung, som er leveret fra Komplett.dk.

Stor tillykke til winson, og godt nytår til alle her fra redaktionen.

Var du blandt deltagerne som ikke vandt, eller ærgrer du dig over ikke at have deltaget, så følg med her på siden, når vi inden længe lancerer endnu en konkurrence, hvor der igen er mulighed for at vinde fede præmier.

porah

Forskere finder verdens ældste fossiler i Australien

- Via Washinton Post -

Forskere har på australske sten fundet spor af bakterier, der levede for 3.5 milliarder år siden. Dermed er bakterien kun omkring en milliard år yngre end Jordens formodede alder.

De fundne spor af bakterierne beskrives som de ældste fossiler nogensinde, og dermed vores tidligste forfædre.

Sporene af bakterier er dog ikke fossiler i den forstand, de fleste kender dem, nemlig forstenede kropsdele. I stedet er der tale om teksturer på overfladen af sandsten, og disse teksturer mener forskerne, er blevet skabt af organismer. Lignende teksturmønstre kendes man fra områder så som Tunesiens kyst, hvor de også skabes af bakterier.

Fundet mangler at blive eftervist, og hvis det bliver det, kan det hjælpe med at forstå det tidligste liv på Jorden, og måske endda hjælpe med at finde spor af liv på Mars. Mars’ meget lave tektoniske aktivitet betyder nemlig, at lignende spor af liv kan være endnu bedre bevaret, end de er her på Jorden.

LG

LG tager imod forudbestillinger på OLED-tv i Sydkorea

- Via LG Newsroom -

LG er i Sydkorea begyndt at tage imod forudbestillinger på deres kommende OLED-tv på 55 tommer, som kommer til landet i februar. I løbet af de kommende uger vil elektronikproducenten også annoncere, hvornår andre lande kan forudbestille fjernsynet.

Prisen er på 11 millioner koreanske won, hvilket svarer til godt 58.000 danske kroner. Til den pris får man som sagt et tv med en 55″-OLED-skærm, en skærmtykkelse på 4 mm, og en samlet vægt på knap 10 kg.

Havis Kwon, LG skrev:
We are extremely pleased to be able to make this announcement at the start of the new year because we believe that OLED will usher in a whole new era of home entertainment […] When high definition TV was first introduced 15 years ago, the public’s reaction was ‘wow!’ but when customers see our razor-thin OLED TV for the first time, they’re left speechless.

LG’s OLED-tv blev valgt som “Best of Show” ved CES 2012.

Microsoft Corporation

Nokia sandsynligvis på vej med Windows RT-tablet

- , redigeret af Pernicious

Der har tidligere været rygter ude om, at Nokia ville lancere deres egen Windows RT-tablet, men også at de droppede planerne, da Microsoft selv valgte at producere en tablet.

Ifølge de tidligere rygter skulle Nokias tablet være 10” med en dual-core Qualcomm SoC, som skulle produceres i 200.000 eksemplarer. Selvom rygterne endnu er ubekræftet, har flere kilder oplyst, at AT&T vil have en Nokia-tablet til salg, mens Marko Ahtisaari, der er chef for design hos Nokia, skulle bruge en stor del af sin tid på at designe en tablet.

Det forventes at Nokia vil annoncere deres nye tablet på Mobile World Congress, der afvikles den 25-28 februar i Barcelona.

Facebook

Facebook søger igen varemærkeregistrering af ’Poke’

- Via The Next Web - , redigeret af Pernicious

Facebook har ansøgt om registering af ordet ’Poke’ og ’Facebook Poke’ og logoet for deres nye iPhone-app Poke-app hos den amerikanske patent og varemærkemyndighed, USPTO – United States Patent and Trademark Office.

Facebook fik allerede i 2006 registeret ordet ’Poke’, men droppede registeringen sidste juli.

The Next Web spekulerer i, at Facebook måske droppede deres registrering af ’Poke’, da de i sommers ikke havde nye produkter klar med poke-funktionen., hvilket de har fået nu.

Facebook har en tilsvarende registrering af ordet ’Poke’ i Europa.

Poke-app’en gør det muligt at sende selvdestruerende chatbeskeder i stil med Snapchat, hvor man selv bestemmer om en chat besked skal leve i 1,3,5 eller 10 sekunder.

Nokia

Mere end 75.000 nye Windows Phone-apps i 2012

- Via Windows Blog - , redigeret af Pernicious

Selv om salget af WP8-telefonerne endnu ikke har skabt de helt store overskrifter, og at deres salgstal for 2012 ikke har opnået det ventede antal grundet den sene lancering, ser det dog ud til, at Microsoft er kommet godt fra start i deres app store.

I alt er over 75.000 apps blevet certificeret og ifølge Todd Brix, senior ansvarlig for Windows Marketplace, så har Windows Phone-brugere downloadet 54 apps i gennemsnit pr. bruger.

Todd Brix, Microsoft skrev:
As a direct result of our investments, Windows Phone customers now download, buy, and use more apps than at any time since we first launched Windows Phone 7 two years ago

I takt med det stigende antal af apps, har Microsoft også godkendt en lang række opdateringer. Der er således kommet over 300.000 godkendte opdateringer i løbet af 2012.

Brix forventer naturligvis, at de allerede næste år vil opnå endnu større tal, og er samtidig også tilfreds med indtjeningen, der alene i måneden efter WP8-lanceringen voksede med 40 %. Dette faktum håber Brix vil skabe større interesse blandt flere udviklere, til at lancere apps til Windows telefoner.

Windows Telefoner med det nye styresystem WP8 har kun været tilgængelig i små to måneder, og selv om det ikke har været et gnidningsfrit forløb for hverken Microsoft eller deres partnere, er Todd dog ikke i tvivl om, at det nok skal gå i den rigtige retning.

Crucial

Nytårsforsæt for sin pc

- Via Business Wire - , redigeret af Pernicious

I anledningen af årsskiftet er der mange, som finder på nytårsforsæt. I den forbindelse har firmaet Crucial fået lavet en mindre undersøgelse blandt 2.249 amerikanere på over 18 år, hvor i de er blevet spurgt, hvad deres nytårsforsæt skal være, hvis det udelukkende skal handle om deres pc.

En tydelig fællesnævner er hastighed og stabilitet, idet top tre er som følger:

53 % ønsker deres programmer skal blive hurtigere.
43 % ønsker deres opstartstid skal blive kortere.
36 % ønsker deres system skal blive mere stabilt.

På de efterfølgende pladser kommer ønsker, som er relevante for bærbare computere, idet 35 % ønsker bedre batteritid ligesom 24 % ønsker, at deres computere ikke bliver så varm.
Dertil ønsker 29 % mere lagerplads på deres maskiner.

Men det hele ser ikke ud til at være så skidt, som man måske kan forestille sig, for hele 20 % ønsker ikke at ændre noget som helst ved sin computer.

Hvad med dig, hvad vil dit nytårsforsæt for din pc være?

NASA

NASA sætter rekord med ny ion-motor

- Via NASA - , redigeret af Net_Srak

Alt imens Dawn sonden har anvendt en ion-motor i sin mission til asteroiderne Vesta og Ceres, har NASA i deres laboratorie sat ny rekord for ion-motorer. En ny model af ion-motor har i laboratoriet kørt kontinuerligt i 43000 timer (knap fem år).

Ion-motorer er på grund af deres lave kraft nødt til at køre i længere tid end kemiske raketter for at opnå høj hastighed. Men på grund af ion-motorens lavere brændstofforbrug er den mere effektiv til lange missioner i lav tyngdekraft.

NEXT motoren vil skulle køre i 10000 timer for at nå asteroide bæltet. Den resterende brændstof kan bruges til missioner, der besøger flere asteroider, planeter og måner.

Toshiba

Toshiba kan flytte fokus efter billedet er taget

- Via The Asahi Shimbun - , redigeret af Net_Srak

Normalt er fokuspunktet på et billede låst når billedet er taget, men det vil Toshiba nu ændre med en ny kameramodul. Toshiba’s modul indeholder 500.000 små linser, hver på cirka 0,03 mm i diameter, foran en 5 mm x 7 mm sensor. Det hele er pakket sammen i en kube med en sidelængde på omkring 1 cm.

De mange linser gør det muligt at udregne objekters placering i 3D, ligesom på 3D-kameraer med to linser. Ved hjælp af disse data kan et billede med et vilkårligt fokuspunkt så stykkes sammen. Teknologien gør det desuden muligt at have fokus på hele billedet på samme tid. Toshiba’s kameramodul kan også optage video, og her fremhæver firmaet muligheden for for eksempel at beholde elementer i forgrunden mens baggrunden udskiftes.

Toshiba er ikke den første producent med ideen. Firmaet Lytro sælger allerede et kamera der gør det muligt at flytte fokus og som også benytter sig af 3D-effekten. Lytros kamera er dog væsentligt større end Toshibas, med en længde på over 10 cm og en vægt på mere end 200 g, og understøtter desuden ikke video.

Læs mere: Lytro introducerer 3D til sine billeder

Ifølge Toshiba vil de første produkter kunne komme i handelen i slutningen af 2013, hvorfor firmaet nu søger efter partnere, især smartphone-producenter.

NASA - Visible Earth

Offentlige data bliver tilgængelige

- Via Version2 - , redigeret af OnkelDunkel

Lige før jul vedtog Folketinget en lov, som stiller dele af offentlige data gratis til rådighed. Nogle af de data, der gøres frit tilgængelig er kortdata i form af matrikelkort, landkort og højdemodeller. Det skriver Version2.

Jørgen Elgaard Larsen fra IT-Politisk Forening mener, at det et gennembrud for åbne data. For eksempel kan OpenStreetMap nu trække på de offentlige kortddata. Elgaard Larsen mener dog, at der er plads til forbedringer, da søkort, lærebøger og offentlige regnskaber ikke gøres tilgængelige, selvom de er finansieret af skatten.

Han udtaler at ideen med at gøre de offentlige data frit tilgængelige, er at skabe økonomisk vækst til gavn for samfundet.

Loven har også nedlagt Kort og Matrikelstyrelsen og erstattet den med Geodatastyrelsen.