mboost-dp1

Facebook

Europæere skal bruge deres rigtige navn på Facebook

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

Facebook og den Schleswig-Holsteinske instans for databeskyttelse har gennem en årrække kæmpet en indædt kamp i de tyske retssale om alt lige fra data-logging til personlig frihed og senest om, hvorvidt Facebook-brugere skal have mulighed for at anvende et pseudonym i stedet for deres rigtige navn.

Her mener den Schleswig-Holsteinske instans for databeskyttelse at en gennemtvingelse af, at man udelukkende kan benytte sit rigtige navn, er et brud på den tyske- og den europæiske lovgivning vedrørende ytringsfrihed og personlig frihed, mens Facebook er af den modsatte overbevisning. Facebook blev oprindeligt taberdømt på området, men en appel til landsretsdommen har nu givet Facebook medhold i deres synspunkt.

Dette betyder, at Facebook fra nu af kan slette eksisterende pseudonym-brugere og oprette filtre, der skal sikre, at nye ”falske” brugere ikke kan oprettes.

Den Schleswig-Holsteinske instans for databeskyttelse har dog appelleret dommen, og de to kamphaner skal derfor i retten endnu en gang og denne gang i den tyske højesteret.

Google Inc.

Rygte: Google åbner egne butikker

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

Rygtebørsen har gennem den seneste tid været præget af rygter om, at internetgiganten Google er på vej med sin egen chromebook, egne tablets og egne smartphones, hvilket har fået flere Android-producenter til at rynke på brynene, og nu melder endnu et rygte sig så ind i debatten, efter at flere medier har kunne fortælle, at Google er på vej med egne butikker, som det kendes fra Apple og Samsung.

Viser rygterne sig at være sande, kan man i fremtiden således prøve den nyeste Nexus-smartphone eller den nyeste Nexus-tablet inden man køber den, hvilket i mange situationer har vist sig at være en god forretningsmodel.

Skal man tro rygterne, kom idéen om Google-butikker i forbindelse med Googles Project Glass, som Google mener vil få større succes, hvis forbrugerne kan få lov at prøve de revolutionerende briller inden de køber dem.

Samsung

Billeder af Samsung smartwatch-OS lækket

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

Det er ikke længe siden vi første gang hørte om Apples angiveligt kommende iWatch, der kombinerer en berøringsfølsom skærm med et armbåndsur, og nu er rygterne om et smartwatch fra Samsung begyndt at vinde frem på rygtebørsen. Rygterne er opstået, efter der er dukket billedet op af et kvadratisk GUI på et sydkoreansk forum.

GALAXY Altius, som uret efter sigende kommer til at hedde, ser ud til at være en Android-baseret enhed med en LCD-skærm, der tillader en opløsning på 500 x 500 pixels. Det skulle have 235 MB intern hukommelse, og naturligvis touch-funktioner, der ovenpå Android-grundlaget skulle blive understøttet af Samsungs nye AltiusOS Beta.

Udover ovenstående rygter er der ikke meget fremme om Samsungs nyeste initiativ, der dog efter alt at dømme snart vil blive fremvist for verden.

Du kan se de lækkede billeder ved at følge linket til kilden.

Microsoft Corporation

Office 2013-licenser kan ikke flyttes til andre computere

- Via Computerworld - , redigeret af Pernicious

Microsoft har bekræftet, at licenser til Office 2013 bindes til den computer, som kontorpakken installeres på. Dermed bliver det ikke muligt for eksempel at slette programmerne fra en computer, for derefter at installere dem på en anden.

Således kommer licensen for Office 2013-pakker købt i butikker til at ligne den, der længe har medfulgt OEM-versionen af Office. Kommentatorer mener, at ændringen skyldes, at Microsoft forsøger at skubbe sine kunder hen imod firmaets online office-løsning Office 365.

Microsoft-talsperson skrev:
We’ve been very clear in all of our communications that customers seeking transferability should get Office 365 and that Office 2013 is licensed to one device.

Da Microsoft blev spurgt, om kunder kan flytte licensen, hvis deres computer for eksempel bliver stjålet eller går i stykker, havde virksomheden ingen kommentarer.

The Pirate Bay

Finske CIAPC har stjålet fra The Pirate Bay

- Via TorrentFreak - , redigeret af Pernicious

I Finland har CIAPC, som svarer til Rettighedsalliancen, valgt at tage kampen op mod The Pirate Bay på en ny front, de har kopieret en del css-kode fra The Pirate Bay for at lave en [url=www.Piraattilahti.fi]søgemaskine[/url], der leder til lovlige tjenester for film og musik, uanset hvad man søger efter. De har ligeledes lavet et logo, der ligner The Pirate Bays.

En talsmand fra The Pirate Bay har udtalt sig til Torrentfreak, at de ikke vil finde sig i det og truer med sagsanlæg.

TPB talsmand til TorrentFreak skrev:
We are outraged by this behavior. People must understand what is right and wrong. Stealing material like this on the internet is a threat to economies worldwide. We feel that we must make a statement and therefore we will sue them for copyright infringement.

Hos CIAPC tager de truslen med sindsro og opfordrer ligefrem TPB til at anlægge sag mod dem. På den måde kan de nuværende personer bag TPB blive nød til at træde frem i rampelyset, hvilket CIAPC gerne ser ske.

Microsoft Corporation

Surface Pro tablet er meget svær at reparere

- Via ifixit - , redigeret af Pernicious

En af Microsofts største konkurrenter har igennem tiden fået meget kritik, fordi deres computere og tablets generelt har været svære at reparere eller opgradere.

Nu er Microsoft selv gået ind på hardware-markedet, og deres nye tablet/pc Surface Pro, får ikke ros med på vejen, hvis man vil opgradere eller reparere den.

Hjemmesiden iFixit har således splittet en Surface Pro ad og giver den 1 ud af 10 mulige i “reparationsscore”.

Eksempelvis er det meget besværligt bare at få bagcoveret af, da den er limet fast med en tjærelignende substans, og der er brugt over 90 skruer inde i enheden.

Derudover skulle det være yderst besværligt overhovedet at åbne enheden, uden at komme til at ødelægge et af de kabler der omkranser skærmen.

Hvis man præsterer dette, skulle det dog være relativt enkelt at udskifte SSD-en.

Hele processen kan ses ved at følge linket til kilden.

Microsoft Corporation

Windows 8 har ikke taget fat i danskerne

- Via EPN.dk - , redigeret af Net_Srak , indsendt af thimon

Foreningen af Danske Interaktive Medier har lavet en ny opgørelse, som viser, at danskerne ikke har taget Windows 8 til sig. Tallene stammer fra december 2012. Det skriver EPN.

Det ses fra tallene, at Windows 8 blot er operativsystem for 1,5 % af de besøgende på FDIM medlemmernes hjemmesider. Til sammenligning er Windows 7 operativsystem for 48,7 % af de besøgende, mens det samme gør sig gældende for Windows XP for 11,7 % af de besøgende. Udenfor Windows-miljøet står iOS for 13,7 % af de besøgende og Android med 2,6 %.

Thomas Visby Snitker fra SnitkerGroup, som er brugervenlighedskonsulent, udtaler at Windows 8 manglende popularitet især skyldes den nye brugerflade.

Thomas Visby Snitker, SnitkerGroup skrev:
Brugerfladen i Windows 8 er et totalt nybrud og en innovation. Det vil tage lang tid før en så stor forandring slår igennem på pc’en. Microsofts udfordring lige nu er, at selskabet har bygget noget, der er hamrende effektivt på den mobile platform, men som desktop på computeren holder det ikke.

Han mener, at det er kombinationen af en gammeldags desktop-brugerflade, der er bygget sammen med en trykbaseret brugerflade, der giver en ikke-intuitiv og skizofren oplevelse. Brugerfladen skal enten være det samme som før eller også skal det være let at lære. Windows 8 er ifølge Thomas Visby Snitker ingen af delene.

Hvis Microsoft havde lavet en brugerflade, der var nem at lære, ville der ifølge Thomas Visby Snitker være flere brugere af Windows 8.

Canonical Ltd.

Ubuntu Phone OS Devoloper Preview Klar 21 Februar

- Via Canonical - , redigeret af Net_Srak

Canonical udgiver den 21. februar Developer Preview til deres kommende telefon OS: Ubuntu Phone.

Ubuntu Phone OS er baseret på den populære Linux distro Ubuntu, hvis vision i 2013 er at udvikle Ubuntu til diverse mobile enheder samt TV via deres egenudviklede desktopinterface Unity. De grundlæggende elementer i Ubuntu Phone er, at alle sider af mobiltelefonen skal have en funktion.

Venstre side giver adgang til ens App favoritter, højre side giver adgang til sidst brugte App og bunden giver adgang til App specifikke knapper. Mere detaljerede oplysinger kan finde her.

Flickr - Scott Ableman

Det Hvide Hus støtter RIAA mod fildeler

- Via TorrentFreak - , redigeret af Net_Srak

Det Hvide Hus støtter RIAA i sag mod Jammie Thomas, der hentede 24 sange fra fildelingstjenesten Kazaa.

Sagen mellem RIAA og Jammie Thomas har stået på siden 2005, hvor Jammie Thomas fik tilbudt at indgå forlig på $5.000 for de 24 sange. Det gik hun ikke med til og RIAA sagsøgte hende for krænkelse af ophavsretten i 2006. Sagen endte med at hun skulle betale $222.000 i erstatning. På grund af en procedurefejl, gik sagen om og hun blev denne gang dømt til at betale $1.920.000 i erstatning. Erstatningen blev dog sat ned til $54.000. RIAA ankede sagen og endte med den originale erstatning på $54.000.

Jammie Thomas og hendes advokater har nu anket sagen til Supreme Court, hvor de vil have prøvet gyldigheden af erstatningens størrelse ifølge den amerikanske grundlov. Hendes advokater mener at de $222.000 ikke svarer til RIAA’s tab.

RIAA er dog ikke enige i den vurdering og får nu hjælp fra Det Hvide Hus. Det Hvide Hus har indsendt en brev til retten, hvori de argumenterer, at erstatningens størrelse også skal have en præventiv virkning og afholde andre fra hente ophavsretsbeskyttet indhold.

Det Hvide hus skrev:
An award of statutory damages under the Copyright Act does not simply redress a private injury, but also serves to vindicate an important public interest. That public interest cannot be realized if the inherent difficulty of proving actual damages leaves the copyright holder without an effective remedy for infringement or precludes an effective means of deterring further copyright violation

Jonathan Lamy fra RIAA udtaler, at formålet med retssagerne er at vise, at det har konsekvenser at hente ophavsretsbeskyttet indhold. Han henviser til en fokusgruppe af studerende, hvor de blev spurgt, hvad der skulle til for at afholde dem fra at hente ophavsretsbeskyttet indhold. Her var svaret ofte, at det skulle være klart, at der er konsekvenser ved at krænke ophavsretten.

Skype

Skype står nu for en tredjedel af alt udlandstelefoni

- Via Ars Technica - , redigeret af Net_Srak

Analysefirmaet TeleGeography har lavet en undersøgelse, som viser, at Skype tager markedsandele når det gælder samtaler over grænsen.

Mens det generelle marked for udlandssamtaler steg med 5 % til 490 milliarder minutter i 2012, steg brugen af Skype til samme formål tilsvarende med 44 % til 167 milliarder minutter. Stigningen på 51 milliarder minutter for Skype til udlandstelefoni, er mere end dobbelt så meget som teleselskabernes stigning målt i minutter.

Stephan Beckert fra TeleGeography udtaler, at Skypes vækst er utrolig, og at det viser at Skype er et stort foretagende.

Stephan Beckert, TeleGeography skrev:
I think what’s interesting is that 2012 versus previous years is that Skype is no longer a small business—they’re no longer a startup. We would expect that the growth rate would be tailing off over time. The very high sustained growth rate is pretty remarkable.

Stephan Beckert mener også, at teleselskaberne skal føle sig truet af den stigende brug af VoIP-programmer som Skype, Google Voice, Viper og andre programmer.