mboost-dp1

Google Inc.

Google giver Buzz og Jaiku kniven

- Via Google Blog - , redigeret af Pernicious

Google lancerede tilbage i starten af 2010 det sociale netværk Google Buzz, som en konkurrent til Twitter. Det blev aldrig den store succes, som Google havde håbet på, og produktet får nu kniven af internetgiganten.

Det sker i hvad Google kalder for efterårsoprydning, hvor en række andre produkter også bliver droppet. Derfor ryger også Jaiku, endnu en Twitter-konkurrent som Google opkøbte helt tilbage i 2007, Code Search og Googles University Research Program for Google Search også i svinget. De fleste lukker d. 15. januar 2012, mens Buzz forsvinder allerede i løbet af de kommende uger.

Bradley Horowitz, Google skrev:
Changing the world takes focus on the future, and honesty about the past. We learned a lot from products like Buzz, and are putting that learning to work every day in our vision for products like Google+. Our users expect great things from us; today’s announcements let us focus even more on giving them something truly awesome.

I stedet for Buzz vil Google fokusere på deres nyeste sociale netværk Google+, som også har fået en del mere vind i sejlene end Buzz formåede, selvom nogle tal viser, at trafikken på Google+ allerede er faldene.

Læs også: Google+ mister brugernes interesse

statcounter

Windows 7 er verdens mest anvendte styresystem

- Via WinRumors - , redigeret af Pernicious

Windows 7 er nu verdens mest anvendte styresystem. Dette står klart, efter at det amerikanske statistikfirma StatCounter for nylig offentliggjorde firmaets seneste målinger.

Ifølge det amerikanske firma anvendes Windows 7 nu på 40,21 % af alle desktop-computere, hvorved styresystemet overgår den tidligere etter Windows XP med 1,57 procentpoint. Det er første gang siden Windows 7’s udgivelse i oktober 2009, at systemet er det bredest anvendte, hvilket er en vigtig milepæl for Microsoft.

Windows 7 har dog stadig en lang vej foran sig, hvis systemet vil slå den anvendelsesrekord Windows XP i sin tid satte, hvor det antages at have haft mere end 80 % af markedet.

Redmond-firmaets tidligere udspil på styresystemsfronten Windows Vista oplevede aldrig den store succes på verdensplan, hvor operativsystemet aldrig nåede mere end lidt mere end 20 % anvendelse, mens systemet i 2011 synes at ligge stabilt omkring 11 % i anvendelsesgrad.

Målingerne viser også, at omkring 7 % af verdens desktop-computere anvender OS X, mens kun 0,82 % kører Linux.

Mozilla

Nyt Firefox interface til Android

- Via CNET News - , redigeret af Pernicious

Firmaet bag den i øjeblikket anden mest populære browser har besluttet, at ydeevne er vigtigere end et kæmpe udvalg af add-ons, når det kommer til Android-enheder. Dette udtalte firmaets ansvarlige for udvikling af Firefox, Johnathan Nightingale, for nyligt, hvilket altså betyder, at Mozilla går væk fra den XUL-teknologi, der ellers har været brugt af firmaet siden før Firefox’ udgivelse for i stedet at anvende Androids eget interface.

Johnathan Nightingale forklarer valget med, at Firefox til Android-platformen er en vigtig del af at støtte et åbent net og, at firmaets beslutning om at droppe XUL sætter dem i en gunstig position til at tilbyde et bedre Firefox.

På trods af Firefox’ store popularitet på computerfronten er anvendelsen af browseren meget begrænset på gadgets, hvor batteriforbrug, opstartstid og langsom surfing har været browserens achillessene.

Med overgangen til Androids medfødte interface håber firmaet dog, at kunne ændre på dette, mens også nemmere zoom- og panoreringsmekanismer skulle blive et resultat af skiftet. Det skal dog noteres, at kun selve interfacet skiftes, mens den underliggende Gecko-engine forbliver, som den er.

Skiftet væk fra XUL er dog ikke kun lutter fordele, da skiftet ligeledes medfører øgede komplikationer ved sprogoversættelser, mens alle, der udvikler eller anvender add-ons, vil blive berørt.

Mozillas ledelse udtrykte ved offentliggørelsen af firmaets nye planer forståelse overfor frustrationer hos udviklerne, der dog bliver lovet en dialog omkring firmaets fremtidsplaner på Android-fronten.

Hvornår de varslede ændringer træder i kraft vides endnu ikke, men Mozilla understregede, at det ikke bliver i hverken den beta- eller den Aurora-version, der i testes øjeblikket.

illvid.dk

Sjælden transplantation giver firdobbelt amputeret mand nye hænder

- Via Reuters - , redigeret af Avenger-

En 65-årig mand, der efter en blodforgiftning i 2002 har levet uden arme såvel som ben, har efter en sjælden og yderst vanskelig operation fået et par nye hænder.

Operationen foregik ved Harvard Universitet på Bostons Brigham and Women’s Hospital i sidste uge, hvor patienten Richard Mangino i mere end 12 timer var omgivet af omkring 40 læger og sygeplejersker.

Ved operationen måtte kirurgerne først identificere de forskellige muskler og muskelsener, ligamenter og blodårer på både underarm og hænder, hvorefter disse skulle forbindes med deres tilsvarende struktur.

En transplantation af to hænder er sjældent tidligere set, og det er endnu mere sjældent, at patientens krop ikke har afvist de transplanterede ekstremiteter.

Ifølge de involverede læger var operationen en succes, der få dage efter at Richard Mangino havde forladt operationsbordet blev understreget ved, at han uden hjælp bevægede sine fingre.

Lægerne påpeger samtidig, at genoptræningen vil tage flere år, men at det forventes, at patienten opnår evnen til at opfatte berøring i løbet af seks til ni måneder, mens proprioreception – evnen til at kende håndens placering i rummet uden brug af synssansen – og finmotorik forhåbentligt sætter ind efter nogle års koncentreret genoptræning.

Google Inc.

Ice Cream Sandwich-skulptur opsat foran Googles hovedkvarter

- Via Android Community - , redigeret af Avenger-

Nu da Android 4.0 Ice Cream Sandwich- og Nexus Prime-eventene officielt er blevet re-annonceret til den 19. oktober, begynder vi så småt at se tegn på det kommende operativsystem fra Google. Således blev der torsdag vanen tro opsat en Ice Cream Sandwich-skulptur i forhaven ved Googles hovedkvarter.

Det at statuen blev opsat kommer i sig selv ikke som den store overraskelse, men det at skulpturen blev opsat så tæt på annonceringen af styresystemets offentliggørelsesdato, får alligevel begivenheden til at skille sig lidt ud fra de foregående skulpturopsætninger.

Sidst en skulptur blev opført i Googles forhave var ved lanceringen af tablet-systemet Honeycomb, hvor en kvadratisk bikube blev opstillet til offentligt skue.

Med opstillingen af statuen må Google således siges at sende Android-fans det bedste signal forud for Samsungs Google-event den 19. oktober, hvor netop Ice Cream Sandwich sandsynligvis vil blive offentliggjort.

Er du interesseret i at se opsættelsen af skulpturen så klik læs mere og se videoen fra begivenheden.

Facebook

Kvinde slået på grund af manglende Facebook-like

- Via Current-Argus - , redigeret af Pernicious

For nogle mennesker betyder like-knappen på Facebook bare lidt for meget.

En 36-årig mand fra Pecos, Texas, blev mandag sidste uge arresteret for at have slået sin ekskone, angiveligt fordi hun nægtede at trykke ’synes godt om’ på hans seneste Facebook-opdatering.

Ifølge manden havde han skrevet en opdatering i anledning af årsdagen for sin mors død, som ekskonen nægtede at reagere på, selv om “alle andre havde gjort det”.

Efterfølgende skulle de to så være begyndt at skændes, hvorefter ekskonen slog sig selv i hovedet med en mobiltelefon.

Ekskonen har dog en noget anden version af historien. Hun fortalte politiet at hendes eksmand var dukket beruset op, da han skulle aflevere deres fælles børn, og derefter havde slået hende.

www.politi.dk

Ekspert forsvarer politiets forfejlede it-systemer

- Via Version2 - , redigeret af Net_Srak

Politiets nye it-system Polsag har gennem de sidste seks år været udsat for megen kritik på grund af den langsomme udrulning, og de mange problemer der har været med at få systemet til at virke.

Men nu bliver løsningen forsvaret af en erfaren engelsk udvikler fra SAS Institutes afdeling for it-løsninger til politi og andre sikkerhedsorganisationer.

I et interview med Version2 fortæller David Carroll, der har været med til at lave politiløsninger over hele verden, at det er helt normalt der er så mange problemer forbundet med at lave it-systemer til politiet.

Blandt andet fordi Politiet ikke kan bruge standardløsninger, forklarer han.

David Carroll til Version2 skrev:
Nogle tror, at de kan købe et SAP-system, men det er for stumpt et værktøj til formålet. Politiet er ikke en normal virksomhed. For eksempel skal et system til at holde styr på arresterede tage højde for en masse lovgivning om, hvilke krav de tilbageholdte har, hvad der skal ske, når de bliver flyttet og så videre.

Han understreger dog, at det danske politi har været alt for ambitiøse med Polsag. I stedet for at lave et stort fælles system mener han, at poltiet skulle have udviklet en masse små systemer, som kunne snakke sammen indbyrdes.

TDC A/S

Fiberbranchen: Vi kan ikke konkurrere med TDC på deres fiber

- Via Computerworld DK - , redigeret af Pernicious

Priserne for at leje sig ind på TDCs fibernet i Storkøbenhavn og Nordsjælland er så høje, at de gør det umulig for andre udbydere at konkurrere med TDC.

Det skriver Dansk Energi ifølge Computerworld i et høringssvar indsendt til IT- og Telestyrelsen på vegne af fiberbranchen.

Dansk Energi påpeger blandt andet, at det er alt for dyrt at leje sig ind på TDC’s multicast-teknologi, hvis man som deres eget fælles selskab Waoo vil tilbyde triple play-produkter, hvor både internet, telefoni og tv er inkluderet.

Derudover vurderer Dansk Energi også, at det koster næsten 18 kroner per film, hvis firmaer ønsker at bruge TDC’s net til at sende HD-film som video on demand.

Dansk Energi skrev:
De alt for høje engrospriser for multicast og VOD tjenester betyder, at Waoo, og formegentlig alle andre konkurrenter til TDC, er afskåret fra at tilbyde rentable triple-play produkter på TDC’s fibernet i DONG området

TDC købte Dongs fibernet i hovedstadsregionen i november 2009, og året efter blev de pålagt at holde nettet åbent til priser fastsat af IT- og Telestyrelsen.

Google

Page: Angrebene på Android har ingen effekt

- Via CNET News - , redigeret af Pernicious

Googles administrerende direktør Larry Page kom under det kvartårlige opkald til firmaets investorer ind på de forskellige angreb, som Microsoft og Oracle har sat ind mod Android, Microsoft med licenseringsaftaler og Oracle med patentretssager.

Senest har firmaet Quanta valgt at underskrive en licenseringsaftale med Microsoft, som mener, at de er i besiddelse af patenter, Android benytter. Flere af de store Android-producenter som HTC og Samsung har allerede valgt at indgå lignende aftaler.

Ifølge Page har angrebene dog ingen effekt på Androids vækst.

Larry Page, Google skrev:
We’re seeing no signs that that’s effective. If anything, our position is getting stronger.

Microsofts licensaftaler var Page heller ikke forstående over for.

Larry Page, Google skrev:
They’ve continued resorting to legal measures to hassle their partners. It’s odd.

Økonomistyrelsen

Økonomistyrelsen ikke tilfredse med NemSMS

- Via Økonomistyrelsen - , redigeret af Pernicious

Med kun 80.000 tilmeldte på et år har det ambitiøse projekt NemSMS, som skulle sende beskeder fra det offentlige til befolkningen, været en fiasko.

Og nu skriver Økonomistyrelse også på deres hjemmesiden, at tallet ikke er højt nok.

Økonomistyrelsen skrev:
500.000 danskere har opgivet deres mobilnummer til NemSMS, mens kun 80.000 har angivet, at de ønsker at modtage informationer på dette nummer fra det offentlige. Disse tal er Økonomistyrelsen ikke tilfredse med.

I stedet for at droppe NemSMS har Økonomistyrelsen dog sat gang i en række nye tiltag, som skal øge anvendelsen af NemSMS, startende med at gøre det nemmere for borgerne at tilmelde sig servicen.

Derudover planlægger man at overføre de 1,2 millioner numre, som skat har indsamlet gennem deres egen sms-service til NemSMS.

Og sidst men ikke mindst har de fremsat et ambitiøst målt om, at alle patienter i sundhedsvæsenet skal have mulighed for at få påmindelser om aftaler via mobiltelefonen inden udgangen af 2012.