mboost-dp1

Ubuntu
- Forside
- ⟨
- Forum
- ⟨
- Nyheder
Jeg har da ellers tit oplevet "next, next, next, tast password, finish" installationer på min Mac.Rune B (100) skrev:Lige her f.eks. er Ubuntu og Mac OS, Windows langt overlegen. Så jow et OS skal "bare" kunne køre ens software, men der er altså også forskellige måder at gøre netop det på
#100 skrev:og ultimativt set, så bør man kunne vælge det OS man foretrækker, uden at tænke på om ens software findes til platformen.
I en ideel verden ville det da være lækkert, men som verden er idag er det dog ret afgørende om det software man skal bruge findes til den givne platform.
Magten (99) skrev:Det skal du jo lige alligevel med Linux, medmindre du kender navnene på samtlige pakker du vil installere.
Nej. Der er glimrende søgefunktioner og mulighed for at se info om pakkerne. Hvis man bruger Ubuntu, er der sådan noget softwarecenter-halløj, som minder lidt om sådan en app store/market.
Mja okay, jeg bruger kun Ubuntu Server for tiden, og det er nogle år siden jeg har brugt en Linux desktop.rasmussen (103) skrev:Nej. Der er glimrende søgefunktioner og mulighed for at se info om pakkerne. Hvis man bruger Ubuntu, er der sådan noget softwarecenter-halløj, som minder lidt om sådan en app store/market.
At finde de rigtige pakker via apt-get, det er simpelthen umuligt uden google.
Magten (99) skrev:Det skal du jo lige alligevel med Linux, medmindre du kender navnene på samtlige pakker du vil installere.
Alt fra bittorrent til officepakke er installeret fra begyndelse, hvilket er hvad der i min verden giver er brugbart OS. Så skal du måske trykke 'ok' til at installere nogle codecs når du vil se en film, men det er vel lige til at klare. For slet ikke at tale om at man ikke skal installere en eneste driver. Hvis man kan nøjes med en opensource driver til sit ATI kort har man desktop effects, men vil man gerne lige spille lidt amnesia er det ikke værre end at man skal trykke 'ok' til at bruge nvidia's eller ati's driver, som ubuntu så automatisk henter og installerer. Det samme sker med f.eks. trådløs netkort hvis der ikke findes open source driver til. Jeg har i de 4 år jeg har brugt ubuntu IKKE en eneste gang ledt efter drivere, og jeg har haft en hel del forskellig hardware.
Magten (104) skrev:Mja okay, jeg bruger kun Ubuntu Server for tiden, og det er nogle år siden jeg har brugt en Linux desktop.
At finde de rigtige pakker via apt-get, det er simpelthen umuligt uden google.
Det er da også åndsvagt at bruge apt-get til at lede efter pakker. Du har et fint GUI i software centeret. Så skriver du latex editor og kile dukker frem, du trykker installer og så kommer HELE latex miljøet ned på din computer og er sat op og det er bare dejligt :)
Hvordan hjælper det på at man ikke kender pakke navnene?rasmussen (105) skrev:Derfor har man apt-cache. Det virker fint nok for mig.
Jeg kender ikke apt-cache, så uddyb gerne. Ubuntu's manpage giver mig ikke noget brugbart information. (Hvilket er generelt for Linux dokumentation imo. Det er ikke skrevet til folk der ikke har forstand på det i forvejen.)
Og så påstår folk at Windows er fyldt med ligegyldige programmer :Dcrispy (106) skrev:Alt fra bittorrent til officepakke er installeret fra begyndelse
Jeg kan nu bedre lidt at være på producentens hjemmeside og hente softwaren derfra.crispy (107) skrev:Så skriver du latex editor og kile dukker frem, du trykker installer og så kommer HELE latex miljøet ned på din computer og er sat op og det er bare dejligt :)
Hvilket nok også er grunden til at jeg aldrig bliver venner med Linux som desktop.
Hvis du virkeligt vil bruge kommadolinie så brug apt-cache search <string>, og folk der ikke har forstand på det bruger nok software centret, som er en ældgammel funktion efterhånden.Magten (108) skrev:Hvordan hjælper det på at man ikke kender pakke navnene?
Jeg kender ikke apt-cache, så uddyb gerne. Ubuntu's manpage giver mig ikke noget brugbart information. (Hvilket er generelt for Linux dokumentation imo. Det er ikke skrevet til folk der ikke har forstand på det i forvejen.)
Jeg tror du sagde det for sjov :) Men de elendige programmer der kommer standard med windows er da til at lukke op og skide i. Messenger? Hah! :D Kan godt forstå du er lidt skeptisk over for programmer ubuntu vil shippe med hvis der er din standard :)Magten (108) skrev:Og så påstår folk at Windows er fyldt med ligegyldige programmer :Dcrispy (106) skrev:Alt fra bittorrent til officepakke er installeret fra begyndelse
Magten (108) skrev:Jeg kan nu bedre lidt at være på producentens hjemmeside og hente softwaren derfra.crispy (107) skrev:Så skriver du latex editor og kile dukker frem, du trykker installer og så kommer HELE latex miljøet ned på din computer og er sat op og det er bare dejligt :)
Hvilket nok også er grunden til at jeg aldrig bliver venner med Linux som desktop.
Heldivis er der ingen der stopper dig fr aat gøre sådan også. Du henter bare deres driver på siden og følger instruktionerne. Det er lige et trin mere besværligt at installere dem på linux på den måde, men hvis man selv vil downloade drivere kan man nok også finde ud af at følge nogle simple instruktioner. Husk at alle ikke-computer freaks nok tager sig til tåls med den de bare trykker 'ok' til. Eller måske oven i købet er tilfredse med open source driverne.
Den vil jeg prøve at huske næste gang.crispy (109) skrev:Hvis du virkeligt vil bruge kommadolinie så brug apt-cache search <string>, og folk der ikke har forstand på det bruger nok software centret, som er en ældgammel funktion efterhånden.
Jeg bruger som sagt kun Ubuntu Server, så software centret er ikke med :)
Hvis der rent faktisk er nogen distroer der standard har fx bittorrent klient og officepakke installeret fra start af, så vil jeg da helt klart foretrække en Windows installation på det punkt. Jeg skal ikke bruge hverken bittorrent klient eller officepakke lokalt på min maskine.crispy (109) skrev:Jeg tror du sagde det for sjov :) Men de elendige programmer der kommer standard med windows er da til at lukke op og skide i. Messenger? Hah! :D Kan godt forstå du er lidt skeptisk over for programmer ubuntu vil shippe med hvis der er din standard :)
Den tidligere klage fra mange *nix fans over Windows gik også på at de ikke gad have alt muligt software med, men selv ville installere det.
Nej der er ingen der stopper mig, jeg bruger bare Windows istedet for så jeg ikke løber ind i alle mulige problemer som kræver timer og atter timer på google :)crispy (109) skrev:Heldivis er der ingen der stopper dig fr aat gøre sådan også. Du henter bare deres driver på siden og følger instruktionerne. Det er lige et trin mere besværligt at installere dem på linux på den måde, men hvis man selv vil downloade drivere kan man nok også finde ud af at følge nogle simple instruktioner
Jeg ved ikke hvad de har tænkt på. Hvis man skifter fra windows til linux er det ene bittorrent lige så godt som det andet, og openoffice/libreoffice er den eneste reelle kontorpakke efter min mening, og det er hvad langt de fleste brugere har brug for. Og langt de fleste er sgu ligeglade om det er transmission (efter min mening helt superbt) eller ktorrent eller vuze.Magten (110) skrev:Den vil jeg prøve at huske næste gang.
Jeg bruger som sagt kun Ubuntu Server, så software centret er ikke med :)Hvis der rent faktisk er nogen distroer der standard har fx bittorrent klient og officepakke installeret fra start af, så vil jeg da helt klart foretrække en Windows installation på det punkt. Jeg skal ikke bruge hverken bittorrent klient eller officepakke lokalt på min maskine.crispy (109) skrev:Jeg tror du sagde det for sjov :) Men de elendige programmer der kommer standard med windows er da til at lukke op og skide i. Messenger? Hah! :D Kan godt forstå du er lidt skeptisk over for programmer ubuntu vil shippe med hvis der er din standard :)
Den tidligere klage fra mange *nix fans over Windows gik også på at de ikke gad have alt muligt software med, men selv ville installere det.
Magten (110) skrev:Nej der er ingen der stopper mig, jeg bruger bare Windows istedet for så jeg ikke løber ind i alle mulige problemer som kræver timer og atter timer på google :)crispy (109) skrev:Heldivis er der ingen der stopper dig fr aat gøre sådan også. Du henter bare deres driver på siden og følger instruktionerne. Det er lige et trin mere besværligt at installere dem på linux på den måde, men hvis man selv vil downloade drivere kan man nok også finde ud af at følge nogle simple instruktioner
Det er du heldigvis også fri til, men hvis du ikke bruger din computer til visse spil er ubuntu et virkeligt godt alternativ.
En bittorrent klient hører på ingen måde hjemme som standardsoftware imo. Men sådan er vi så forskellige ;)crispy (111) skrev:Jeg ved ikke hvad de har tænkt på. Hvis man skifter fra windows til linux er det ene bittorrent lige så godt som det andet, og openoffice/libreoffice er den eneste reelle kontorpakke efter min mening, og det er hvad langt de fleste brugere har brug for. Og langt de fleste er sgu ligeglade om det er transmission (efter min mening helt superbt) eller ktorrent eller vuze.
Tja.. Sidst jeg prøvede Ubuntu som desktop kunne jeg ikke finde nogen FTP klient med GUI, SSL FXP, tabs og andre ting som FTPRush klarer uden problemer.. Det samme er tilfældet til OSX (udover CrossFTP som så har et elendigt GUI)..crispy (111) skrev:Det er du heldigvis også fri til, men hvis du ikke bruger din computer til visse spil er ubuntu et virkeligt godt alternativ.
Så kan man selvfølgelig bruge en CLI baseret klient, men det er mit liv sgu for kort til :)
Magten (112) skrev:Tja.. Sidst jeg prøvede Ubuntu som desktop kunne jeg ikke finde nogen FTP klient med GUI, SSL FXP, tabs og andre ting som FTPRush klarer uden problemer..
Steder -> Forbind til server
Mener det hedder noget i den retning. Du behøver ikke installere en eller anden klient. Du kan også bare lave en genvej eller skrive ftp://noget i nautilus/Konqueror eller hvad du nu legede med.
Har de langt om længe fået FXP support? Og SSL FXP måske endda? :)Windcape (113) skrev:#112
Prøv http://filezilla-project.org næste gang. Den kan også anbefales på Windows.
Må lige prøve at se på den.. Tvivler dog på at den når FTPRush til sokkeholderne :p
Og det understøtter SSL FXP? Tvivler jeg stærkt på.rasmussen (114) skrev:Steder -> Forbind til server
Mener det hedder noget i den retning. Du behøver ikke installere en eller anden klient. Du kan også bare lave en genvej eller skrive ftp://noget i nautilus/Konqueror eller hvad du nu legede med.
jeg ser "nu er det linux år" som værende ganske passivt, hvor man håber at markedet ændre sig til ens fordel. jeg ser derimod mere dette som værende et mål de aktivt vil gå efter.
om det er realistisk vil jeg ikke sige det er, men kommer de så bare op på eks det dobbelte, vil jeg stadig kalde det et realistisk forsøg på at få linux til at være mainstream, modsat tidligere.
om det er realistisk vil jeg ikke sige det er, men kommer de så bare op på eks det dobbelte, vil jeg stadig kalde det et realistisk forsøg på at få linux til at være mainstream, modsat tidligere.
benom (122) skrev:jeg ser "nu er det linux år" som værende ganske passivt, hvor man håber at markedet ændre sig til ens fordel. jeg ser derimod mere dette som værende et mål de aktivt vil gå efter.
om det er realistisk vil jeg ikke sige det er, men kommer de så bare op på eks det dobbelte, vil jeg stadig kalde det et realistisk forsøg på at få linux til at være mainstream, modsat tidligere.
Begge er en pipedream...men tro på det.
Så kan vi snakkes ved igen om 10 år...når samme mål bliver "lanceret" igen.
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.