mboost-dp1

unknown

Piratgruppen – Gæt et skærmdump

- Via ABC news - , redigeret af tmathiasen

I en pressemeddelelse , udsendt af Piratgruppen, sætter de fokus på en ny retssag i Gladsaxe. Her er det igen APG’s brug af skærmdumps, der er det centrale omdrejningspunkt.

Piratgruppen opfordrer nu medier og journalister til om de kan se forskel på falske og ægte skærmdumps som de, eller evt. APG, vil lave. Formålet er at påvise, hvor tyndt et grundlag skærmdumps er som beviser. Der er tale om skærmdumps, som APG laver fra deres computere på kontoret i København via nettet.

Claus Pedersen fra Piratgruppen frygter, at politisk pres kan få dommeren til at lade sagen falde til APGs fordel. Retssagen er af principiel karakter, og Piratgruppen er derfor klar til at yde økonomisk retshjælp, om så sagen kommer helt til højesteret.





Gå til bund
Gravatar #1 - atrox
7. mar. 2005 10:08
Det Piratgruppen gør her, har jeg kun et ord til: Bravo
Gravatar #2 - sKIDROw
7. mar. 2005 10:10
Retssagen er af principiel karakter, og Piratgruppen er derfor klar til at yde økonomisk retshjælp, om så sagen kommer helt til højesteret.


Hermed et bidrag til retshjælpen på vej herfra!.
Gravatar #3 - temo
7. mar. 2005 10:11
fucking bravo ......... det er det de unge vil ha !

Nice gået piratgruppen !

Respect !
Gravatar #4 - GurliGebis
7. mar. 2005 10:12
Tjaa, det er jo let at forfalske, men man skal også se på, hvor stor sandsynligheden for dette er.
Det er jo det retten gør, problemet er, at "offeret" skal bevise, at vedkommende ikke har det som billedet viser.
Ved godt det er omvendt bevisførelse, men husk på det er privat søgemål, ikke en offentlig.
Gravatar #5 - m_abs
7. mar. 2005 10:15
Hvorfor er den ikke på piratgruppens hjemmeside?
Gravatar #6 - nielsbuus
7. mar. 2005 10:15
Tænk i øvrigt over at disse screenshots ikke er indsamlet af politiet, men af en privat virksomhed som selv har økonomisk interesse i at vinde sagen. Det er fuldkommen utroværdigt.
Gravatar #7 - ZkiiFreak
7. mar. 2005 10:16
Alt for stort! Håber det bliver sejr! Altså ikke for APG :-D
Gravatar #8 - TYBO
7. mar. 2005 10:18
GurliGebis: Hvis jeg fakede et screenshot hvor der stod at du havde en mængde MP3er....hvordan vil du så bevise at du ikke har det ?

Det er jo helt umuligt at bevise at man aldrig har haft dem.
Gravatar #9 - Æselrytteren
7. mar. 2005 10:26
Kun ét ord: Bæster!
Den eneste grund til at ville prøve at bevise, at de nemt kan forfalskes er fordi de gerne vil kunne suge så hårdt af ulovligt materiale, de har lyst. Død over pirater!
Gravatar #10 - Archos
7. mar. 2005 10:29
Et skærmdump? nu må i fandme styre jer.
Gravatar #11 - atrox
7. mar. 2005 10:33
#9
Må jeg lige bede dig om at læse indlæg #6 skrevet af MadiZone, som nok er en af de største grunde til at jeg mener screenshots er ubrugelige beviser.
Gravatar #12 - sKIDROw
7. mar. 2005 10:50
#9 æselrytteren

Kun ét ord: Bæster!
Den eneste grund til at ville prøve at bevise, at de nemt kan forfalskes er fordi de gerne vil kunne suge så hårdt af ulovligt materiale, de har lyst. Død over pirater!


Alle skal sikres en sikker rettergang, også dem der rent faktisk har gjort noget ulovligt. Ellers er der jo ingen retstat.
Og så er jeg heller ikke glad for pirater, idet jeg syntes det er synd for de stakkels søfolk.... ;P Kan vi ikke holde snakken på fildelerne?...
Gravatar #13 - xarrow
7. mar. 2005 10:53
#5:
Det er oprindeligt mig der skrev nyheden her, newz.dk tog så sig bare den frihed at skrive nyheden om (hvilket faktisk er til det bedre).

Pointen er at det er en e-mail som er sendt til folk på Piratgruppens presseliste. Jeg er en del af presselisten, da jeg står for at formidle nyheder på Piratgruppens hjemmeside hvis jeg synes de fortjener at komme her. Dog er det ikke altid at jeg angiver Piratgruppen som kilde. Du kan se hvilke andre nyheder jeg har skrevet, hvis du kigger på min profil :)

Men det var altså en e-mail, og det er mig der har fået en m8 (z33k) som jeg kender fra Piratgruppens forum til at uploade filen. Derfor er den ikke på PGs hjemmeside ;)

Mvh. Arrow
Gravatar #14 - techie
7. mar. 2005 10:55
#4 - Som jeg ser det, er problemet ikke så meget sandsynligheden for at de fusker med skærmbillederne, men hvad med de sager hvor de har taget fejl?

Hvis jeg ikke husker galt, så var der en yngre mor i Ekstra Bladet , som slet ikke havde en internet forbindelse på det tidspunkt hun skulle have shared en masse musik.

Og hvad med hende den ældre i USA, som var død og aldrig havde haft en computer.

Disse sager er så groteske at de ikke bliver dømt, men næste gang når den anklagede nu er en ung mand og han har en Internet forbindelse - så idømmes han nærmest automatisk uden ordenlig bevisførelse.
Gravatar #15 - crazz
7. mar. 2005 10:56
#4 synes du skulle tage at læse #6 svar! Tror ikke det kan siges bedre.

Hvis APG kan vinde en retssag på et "skærmdump" så burde alle andre privatpersoner også kunne gøre det.
Det er intet problem at lave et fake skærmdump af en af APG's medarbejderes PC'er og sagsøge vedkommende for at have brudt copyright.

Det er 100% sikkert at et skærmdump kan forfalskes så hverken min gamle bedstemor eller en IT-Ekpert kan kende forskel på hvad der er real og hvad der er fake.

Og hvad så hvis der ikke er stor chance for at APG's skærmdumps er fake? De har jo fået et igennem, hvorfor skulle de så ikke kunne gøre det igen? Og på et tidspunkt hvis de har pengeproblemer kan de jo bare lige smutte et enkelt fake skærmdump ind imellem deres retsager med ægte skærmdumps.

Det ville være en helt anden sag hvis det var politiet men da det er en private virksomhed som skal tjene penge på at vinde retsager så er det fandme for klamt.

Og en anden ting. Bare ordet "skærmdump" viser at de idioter som håndterer disse sager ikke aner en skid om computere. Alle som ved mere end hvad der står i "PC-kørekort for begyndere" ville aldrig bruge det udtryk.
Gravatar #16 - xarrow
7. mar. 2005 10:58
#9:
Du er nok den største gang flamebait jeg nogensinde har set på newz.dk!

Fildelere (pirater om du vil) er folk som ikke bare suger løs. Mange fildelere ser det som en gavnlig opgave at bruge penge på større uploadhastigheder, så de kan uploade mere til andre. Fildeling handler ikke om at suge så meget som muligt, det handler om at uploade så meget som muligt, så andre folk kan få den software og underholdning de har brug for. Fildelere er et samfund der godt kan lide at dele ting med hinanden. At en stupid copyrightlovgivning så giver organisationer som APG for mange rretigheder er beklageligt, men du aner tydeligvis ikke nok om fildeling til at vi kan tage dig seriøst. Bare din holdning viser at du ikke bekymrer dig om måden retten foregår på, de "svin (som faktisk bare er mennesker der ser det som en sport at bruge sin netforbindelse til at hjælpe andre) skal bare ned med nakken eller hvad? Jesus da...

Ja undskyld mit sure opstød, men mangen til elendig beskyldning som den du kommer med skal man lede længe efter!

Arrow
Gravatar #17 - m_abs
7. mar. 2005 11:07
#13 Fair nok, udemærket forklaring :-)
Gravatar #18 - Hubert
7. mar. 2005 11:18
Man kan da kun håbe af pg får held af at få fokus på det her... Personligt har jeg ikke meget til overs for pg men de har da gang i noget fornuftigt her.

#16

Du bryder gladeligt alle de love du ikke synes om?
Gravatar #19 - tnielsen
7. mar. 2005 11:20
Tja...
Selvom #9 er en smule aggressiv vil jeg nu alligevel give ham ret...

Der findes mange mennesker som rent faktisk deler lovlige ting via p2p-netværk, hvilket kun kan støttes.

Men de som tillader sig at bryde kunstnernes rettigheder og bliver "taget" for det bør straffes.
For mig at se er det fuldstændig ligegyldigt hvad man har gjort - hvis det er ulovligt skal man straffes hvis man bliver taget for det, sådan er det bare.

Hvad angår sagen om screenshots vil jeg dog tilslutte mig piratgruppen og støtte deres arbejde her.
Mig bekendt kan man heller ikke dømmes for at køre for stærkt bare fordi der er en politibetjent der har set en køre lige stærkt nok forbi.
For mig at se kan de 2 "beviser" sidestilles som værende 100% ugyldige.

Jeg håber piratgruppen får nogle medier på sagen så det kan komme op til offentlig debat...

Men igen... Deler du ulovlig musik og bliver snupper er du sku selv ude om det - og så må du bøde for det!
Gravatar #20 - xarrow
7. mar. 2005 11:29
#18:
Det kommer ud på et punkt hvor man kan diskutere om man bør følge loven eller personlig moral. I sidste ende vælger jeg sgu at dele med andre mennesker. Jeg ser f.eks. heller intet behov for at holde for rødt på cykel, hvis der ikke kommer nogen biler/cykler/fodgængere etc. Det er såmænd ikke fordi jeg ikke forstår loven, jeg kan dog bare se nogle undtagelsestilfælde. Mht. copyrightlovgivningen så ser jeg absolut ingen grund til at den er derude hvor den er nu. Jeg mener at folk som fildeler gør samfundet (læs = sine medborgere) en tjeneste.

Teknisk set kan man sige at jeg lever efter Darwins princip, nemlig at den stærkeste overlever. Dvs. at jeg lever i en verden hvor alle må gøre lige hvad de vil. Jeg må f.eks. gå ud og dræbe min nabo hvis jeg har lyst. Men politiet må f.eks. gerne sætte mig i isolation for at forhindre at jeg gør det, og min nabo må gerne forsvare sig selv imod mig. Folk må gerne stå sammen og lave et samfund med love, og jeg må gerne bryde dem. Og i må gerne tildele mig en straf for at bryde dem etc. Det er ikke bare en tænkemåde jeg beskriver her, det er faktisk sådan livet fungerer nutildags, dyreliv såvel som menneskeliv. Den stærkeste overlever. Den store forskel fra dyrerne til menneskene er bare at mennesket har noget der hedder moral, som holder os under kontrol. Det er det der forhindrer at jeg går over og dræber min nabo lige nu fordi jeg er sur på ham (eksempel). Nogen kan måske sige at jeg er snæversynet her, men det er faktisk sådan vores verden fungerer. Og som sagt, siger min moral mig også at jeg bør dele med andre, såvel som de deler med mig :)

Jeg håber det her har sporet dig ind på min tankegang ;)

#19:
Kunstnernes "rettigheder" er noget som branchen og politikerne har opfundet. Fortæl mig lgie hvornår jeg har skrevet under på dem, elelr på om jeg synes de er retfærdige?

Mvh. Arrow
Gravatar #21 - Bundy
7. mar. 2005 11:31
#16 : Det er sgu da også engang lort at lukke ud. Det kan godt være at der er nogen der synes det er sjovt, men det en ret lille procent. Jeg vil påstå, at der er lige så mange der limiter deres upload, stopper deres torrent lige så snart de har downloaded 100%, osv osv.
Personligt gider jeg heller ikke sidde på en adsl hvor upstream er maxed out, fordi så går ALT langsomt.

Måske er #9 ret flamebait, men du er lige så meget, bare i den anden retning!
Gravatar #22 - xarrow
7. mar. 2005 11:33
#21:
Det kan så diskuteres. Har jeg sagt jeg støtter leechers?

Og flamebait? Well ja, hans tankegang og generalisering af alle fildelere pisser mig faktisk af. Så bare rate den flamebait, det var skam et surt opstød ;)
Gravatar #23 - sKIDROw
7. mar. 2005 11:40
#19

"The idea that laws decide what is right or wrong is mistaken in general. Laws are, at their best, an attempt to achieve justice; to say that laws define justice or ethical conduct is turning things upside down."
--RMS
Gravatar #24 - kriss3d
7. mar. 2005 11:47
Der var tideligere en tråd her hvor der var links til både Dansk folkepartis og antipiratgruppens ftp med en stor del interssante filer.. naturligvis alle faked men de giver et fint bud på hvad vi har at gøre her.. måske nogen kunne poste dem igen så vi kan se
Gravatar #25 - xarrow
7. mar. 2005 11:49
Gravatar #26 - Neffi
7. mar. 2005 11:57
jeg mener helt klart at det står i den danske retslov "enhver trivl skal komme den sigtede til gode" ... (ret mig endelig hvis jeg tager fejl)

dvs selv om AGP står et screendump som "beviser" at den sigtede har/havde det, det og det af ulovligt materiale. Så vil der stadig være trivl om screendump´pet er fake, samt om det er bare er filer som er omdøbt og faktisk indeholder noget helt andet, måske enda lovligt materiale.

Det vil i mine øjene skabe så meget trivl, at screendumps ikke burde kunne bruges ... men det er jo ikke alle der har det sådan...

Personligt mener jeg at der skal meget gode beviser til, fx en beslaglagt computer, som nogle folk udefra (alså ikke APG) har gået igennem og dermed kan sige .. det, det og det er ulovligt, det og det er lovligt ... og så kører sagen derud fra..

og før jeg bliver flamet, vil jeg skynde mig at skrive ... Nej jeg er ikke vildt meget inde i hvordan retssystemmet virker, bruger kun den viden/de ideer jeg har .... og de kan godt være forkerte... derfor må der gerne rettes på mig, bare ingen flame plz =)
Gravatar #27 - DUdsen
7. mar. 2005 12:13
#26 Udover det nævnte kan der også sås tvivl om hvorvidt screendumpet kommer fra en maskine den sigtede havde 100% kontrol over, der kan værre sket fejl i burokratiet, der betyder at screendumpet forestiller en anden maskine end APG tror, og der kan værre tale om at personen ikke var bevidst om at der kørte fildeling(altså at hans system var kompromiteret)
Gravatar #28 - xarrow
7. mar. 2005 12:17
#27:
Der var engang en sag i TV-et om en englænder der blev taget med børneporno på sin maskine, som han slet ikke vidste han havde. Det lykkedes ham i sidste ende at blvie frikendt, da det var en virus der simpelthen downloadede børneporno til hans computer. Næppe at det kan ske med ulovligt materiale, da det vil være svært at automatisere et fildelingsprogram, men det er altid et tvivlsspørgsmål omkring om man faktisk har 100% kontrol over maskinen.


Lidt ala. den her, den er lidt uheldig ;)

Mvh. Arrow
Gravatar #29 - Oculus
7. mar. 2005 12:24
Det er jo fuldstændigt ligemeget at vi har med fildelerer og brud på copyright at gøre.

Problemet er screendumps som fældende bevismateriale.

Hvis en privat organisation med økonomisk involvering kan få lov til at bruge screendumps, fordi dommeren bedømmer at de ikke har interesse i at forfalske disse, hvad sker der så næste gang når det er staten, som omend noget må anses for værende endnu mere neutral, vil bruge skærmdumps? Det får de vel lov til så.

Det er komplet umuligt at bedømme om et screendump er fake eller ej, og så er det bare at sende et screendump af din sure nabo's shareliste med børneporno til pressen.
Gravatar #30 - Hubert
7. mar. 2005 12:26
#20


Det kommer ud på et punkt hvor man kan diskutere om man bør følge loven eller personlig moral. I sidste ende vælger jeg sgu at dele med andre mennesker. Jeg ser f.eks. heller intet behov for at holde for rødt på cykel, hvis der ikke kommer nogen biler/cykler/fodgængere etc. Det er såmænd ikke fordi jeg ikke forstår loven, jeg kan dog bare se nogle undtagelsestilfælde. Mht. copyrightlovgivningen så ser jeg absolut ingen grund til at den er derude hvor den er nu. Jeg mener at folk som fildeler gør samfundet (læs = sine medborgere) en tjeneste.


Hvordan gør du mig en tjeneste ved at dele ulovligt kopieret musik?


Teknisk set kan man sige at jeg lever efter Darwins princip, nemlig at den stærkeste overlever. Dvs. at jeg lever i en verden hvor alle må gøre lige hvad de vil. Jeg må f.eks. gå ud og dræbe min nabo hvis jeg har lyst. Men politiet må f.eks. gerne sætte mig i isolation for at forhindre at jeg gør det, og min nabo må gerne forsvare sig selv imod mig. Folk må gerne stå sammen og lave et samfund med love, og jeg må gerne bryde dem. Og i må gerne tildele mig en straf for at bryde dem etc. Det er ikke bare en tænkemåde jeg beskriver her, det er faktisk sådan livet fungerer nutildags, dyreliv såvel som menneskeliv. Den stærkeste overlever. Den store forskel fra dyrerne til menneskene er bare at mennesket har noget der hedder moral, som holder os under kontrol. Det er det der forhindrer at jeg går over og dræber min nabo lige nu fordi jeg er sur på ham (eksempel). Nogen kan måske sige at jeg er snæversynet her, men det er faktisk sådan vores verden fungerer. Og som sagt, siger min moral mig også at jeg bør dele med andre, såvel som de deler med mig :)


Hvis du så ville følge din egen teoretiske tankegang fuldt ud ville det jo heller ikke være noget problem for dig at apg findes. De er jo bare stærkere end dig og de vil derfor overleve hvor du vil bukke under.
Og nej politiet kan ikke isolere dig bare fordi du vil slå din nabo ihjel.
Men hvis du mener du gerne må bryde de love vi som samfund har lavet må du også stoppe piveriet når folk bliver taget.


Jeg håber det her har sporet dig ind på min tankegang ;)


Det er bestemt en tankegang som jeg er glad for ikke alle har...


Kunstnernes "rettigheder" er noget som branchen og politikerne har opfundet. Fortæl mig lgie hvornår jeg har skrevet under på dem, elelr på om jeg synes de er retfærdige?


Endnu engang hævder du jo at være hævet over lovgivningen... Endnu engang er jeg bare glad for at de fleste ikke deler den holdning.
Gravatar #31 - f-style
7. mar. 2005 12:26
Jeg støtter PG i det hele taget, især i en sådan vigtig sag som denne. Jeg mener at screenshots er et for ringe bevismateriale, alene fordi det kan manipuleres/ændres.
Det vigtigste bevismateriale, er efter min mening at filen/filerne skal kunne findes på computeren, kan de ikke det, er der ikke noget at komme efter. Desværre fungerer det ikke helt sådan i virkeligheden :(.
Gravatar #32 - DUdsen
7. mar. 2005 12:41
#28
Der var engang en sag i TV-et om en englænder der blev taget med børneporno på sin maskine, som han slet ikke vidste han havde. Det lykkedes ham i sidste ende at blvie frikendt, da det var en virus der simpelthen downloadede børneporno til hans computer. Næppe at det kan ske med ulovligt materiale, da det vil være svært at automatisere et fildelingsprogram, men det er altid et tvivlsspørgsmål omkring om man faktisk har 100% kontrol over maskinen.

Husk på at det man bliver dømt for ikke er at hente men for at dele og husk så også på at netværkne altid har behov for mere upload.
Det er heller ikke uset at warez grupperne har brugt kompromiterede FTP servere til at distribuere deres ting eller at deres servere har levet skjult for dem der betalte for linierne.
En anden antydning af at den slags er mugligt er det forskellige DDoS netværk. Hvis det er mugligt at lave en orm/virus, hvor de forskellige indficerede computere samarbejder om at ping floade en IP, så er det vel også mugligt at lave en orm der går ind scanner HD'en for ulovligt matriale og forbinder sig til et fildelings netværk.
Gravatar #33 - Spand
7. mar. 2005 12:41
#30

Endnu engang hævder du jo at være hævet over lovgivningen... Endnu engang er jeg bare glad for at de fleste ikke deler den holdning.


Jeg er nu rimelig sikker på at de fleste har den holdning, hvis ikke bevidst så ubevidst. Sådan har jeg det i hvert fald. Den eneste grund til at jeg ikke har brudt loven i stor grad er pga. min moral og respekt til hvordan flertallet(loven) synes jeg skal opføre mig. Generelt er jeg rimelig sikker på at folk har det på samme måde, i hvert fald ubevidst, og det er det der gør at lovene ikke brydes i stor grad. Det har måske også noget at gøre med at man ved at lovene er sat til at være lidt strengere end de egentlig burde være da folk så siger ok, her går grænsen. De fleste har jo ikke noget imod at bryde loven lidt.
Gravatar #34 - Pally
7. mar. 2005 12:42
#16 + 20 arrow:
[#9:
Du er nok den største gang flamebait jeg nogensinde har set på newz.dk!]
Enig! Det er trættende og desværre forudsigeligt med den slags indlæg.


[Fildeling handler ikke om at suge så meget som muligt, det handler om at uploade så meget som muligt, så andre folk kan få den software og underholdning de har brug for.]
Hvilket så er præcis INTET. Ingen har *brug* for luksusgoder som ulovlig musik eller software. Det giver mig kvalme at se folk voldtage et begreb som 'Fair Use' eller 'solidaritet' i denne sammenhæng. Det er en sund tankegang at ville dele penge, medicin eller mad med folk der har brug for det. At overføre det på luksusting er i bedste fald begrebsforvirring. Personligt synes jeg det er at svine en god tankegang til for at retfærdiggøre snylteri.


[Kunstnernes "rettigheder" er noget som branchen og politikerne har opfundet. Fortæl mig lgie hvornår jeg har skrevet under på dem, elelr på om jeg synes de er retfærdige?]
Det er fløjtende uinteressant. Du lever i et demokrati og er derfor underlagt flertallets diktatur uanset om du er enig eller ej. Du har dog muligheder; du kan forsøge at få opbakning til at få lovene lavet om, eller du kan pakke kufferterne og smutte.
Gravatar #35 - xarrow
7. mar. 2005 12:52
#30:
Hvordan gør du mig en tjeneste ved at dele ulovligt kopieret musik?


Nææh for jeg deler ikke musik, jeg deler software.

Når det så er sagt kommer det jo an på om du selv downloader, men hvis du ønsker f.eks. norton 2005 og jeg ligger inde med det på BitTorrent, så ja det skulle jeg faktisk mene. Men det kommer an på om du deltager. Ihvertfald er antallet i fildelere så stort at jeg vælger at kalde dem medborgere, om de så kommer fra Danmark eller et andet land.

Hvis du så ville følge din egen teoretiske tankegang fuldt ud ville det jo heller ikke være noget problem for dig at apg findes. De er jo bare stærkere end dig og de vil derfor overleve hvor du vil bukke under.
Og nej politiet kan ikke isolere dig bare fordi du vil slå din nabo ihjel.
Men hvis du mener du gerne må bryde de love vi som samfund har lavet må du også stoppe piveriet når folk bliver taget.


Ja, eller også må jeg fortsætte med piveriet, for det har jeg også ret til. Jeg har også ret til at udtrykke min utilfredshed over APG, men siden der ikke er undtagelser i loven har de jo også ret til at eksistere. Politiet kan faktisk godt isolere mig. Grunden til at de ikke gør det er at de vælger at følge loven, men der er bestemt eksempler på at politiet har tilsidesat loven før. Hvis det er kan jeg anbefale at du ser "The Siege" med Denzel Washington og Bruce Willis.

Det er bestemt en tankegang som jeg er glad for ikke alle har...


Så er det her du bør indse at det er sådan verden fungerer. At folk skal følge loven er ønsketænkning, og det ses tydeligt at drømmen bliver knust så snart der bliver begået kriminalitet, om så det er et par simple indbrudstyve eller en morder. Hvis du foretrækker at leve i en drømmeverden så dig om det. Min tankegang er nemlig virkeligheden, og det er netop sådan det fungerer. Du er måske glad for at folk ikke forholder sig til tingene som de er og håber på at deres love løser samfundets problemer?

Endnu engang hævder du jo at være hævet over lovgivningen... Endnu engang er jeg bare glad for at de fleste ikke deler den holdning.


Hvis jeg ikke har ret til at hæve mig over loven, hvad giver så loven ret til at hæve sig over mig? Loven selv måske? Nogle politikere som jeg ikke engang har stemt på? Det lyder som en børnehaveunge der skriger "nu skal i sgu gøre som jeg siger, for det er MIG der siger det" når tingene ikke lige går som planlagt? Er det straks mere overbevisende?

Lov og orden er kort beskrevet troen på at man kan sætte et betingelsesløst regelsæt op for folk, og forvente at de følger det. Så er man sgu lige så naiv som hende her.

#34:
Det er fløjtende uinteressant. Du lever i et demokrati og er derfor underlagt flertallets diktatur uanset om du er enig eller ej. Du har dog muligheder; du kan forsøge at få opbakning til at få lovene lavet om, eller du kan pakke kufferterne og smutte.


Og det er netop her jeg vælger at sige fra. Om jeg skal smutte eller ej? Well, jeg har retten til at være på jorden. Men folk har samtidigt retten til at smide mig væk hvis de mener jeg er uartig nok. Om jeg så er uartig nok finder vi ud af, hvis de vælger at smide mig ud. Indtil da forbeholder jeg mig retten til at blive. Simpelt.

Mvh. Arrow
Gravatar #36 - Tin-Man
7. mar. 2005 13:03
Jeg anser en dom baseret på et screenshot som et kæmpe skridt i den forkerte retning for det danske retssystem. Da jeg har arbejdet meget med grafik selv, ved jeg hvor nemt det ville være at forfalske et screenshot. Specielt da det er udført af en privat organisation der har noget økonomiske at vinde. Ingen trivl om at jeg ved at piratkopering er forkert, men det virker somom at APG bare kaster sagsanlæg omkring sig, og truer alt og alle.

Og så vil jeg minde folk her på forum'et om at love, bare fordi de er love ikke nødvendigvis er rigtige. Flere lande har blandt andet haft bizarer love for farvede mennesker. Som vi i dag står uforstående overfor og der er mange flere eksempler fra den skuffe. Mange gange er det en fix ide en politiker får. Nogle gange er det pga pres fra medierne eller at en hel brance står og lokker med en stor pose penge. Bare se afgiften på Blanke CD'er.

Hvis du i dag går ud og køber en kopi-beskyttet musik cd som du ikke kan afspille når du kommer hjem. For overhovedet at kunne afspille cden er du nødt til at omgå beskyttelsen, så kan du godt regne med at et stort firma skriger PIRAT af dig. Eller hvad med Disneys DVD'er der tvinger dig til at se 5-6 trailere du ikke kan hoppe over på en lovlig DVD afspiller, selv om du lige har givet ca 200 kr for den? Samme dillema. At være Pirat er ikke kun sort og hvidt.
Gravatar #37 - Mobay
7. mar. 2005 13:29
Faktum er jo at hvis prisen på film, musik og spil blev sadt ned ville folk jo ikke fildele så meget som nu. og prisen ville gøre at ingen ville få underskud... faktisk nærmere større overskud!


Desuden skal man ikke tænke på kunsterneren når man tror at han bliver fattig ved at folk fildeler..

Fodboldspiller, musikere, filmstjerner osv. er generelt for højt lønnet!
Gravatar #38 - Viperaberus
7. mar. 2005 13:29
#36
Hvis du i dag går ud og køber en kopi-beskyttet musik cd som du ikke kan afspille når du kommer hjem. For overhovedet at kunne afspille cden er du nødt til at omgå beskyttelsen, så kan du godt regne med at et stort firma skriger PIRAT af dig. Eller hvad med Disneys DVD'er der tvinger dig til at se 5-6 trailere du ikke kan hoppe over på en lovlig DVD afspiller, selv om du lige har givet ca 200 kr for den? Samme dillema. At være Pirat er ikke kun sort og hvidt.
I begge tilfælde ville jeg forlange pengene tilbage. Den behandling skal man ikke finde sig i.

Det er godt at se, at Piratgruppen på en sober måde forsøger, at sprede lidt opmærksomhed på problemet. Personligt tror jeg, at APG (eller andre) en dag bliver fristet til at fremstille falske skærmbilleder (eller lignende) hvis det skulle blive godkendt som "bevismateriale".
Gravatar #39 - xarrow
7. mar. 2005 13:36
#37:
Nutildags vil jeg ikke sige musikere er for højt lønnet. Jeg synes derimod det er syndt at pladebranchen stjæler de fleste af deres penge...

Og mht. fodboldspillere så skæld dem ikke ud for at være forkælede. Skæld hellere dem som forkæler dem ud, det må jo i sidste ende være fansnes penge. Det samme gælder forøvrigt filmstjerner.

Jeg ser intet problem i at folk tjener mange penge. Jeg har bare ikke ondt af folk som tuder over at de ikke tjener penge, når deres indkomst afhænger af om folk gider at give så og så mange penge for det de laver, og de så ikke gider. Men skæld endelig ikke folk ud fordi de har succes, medmindre de misbruger den. Jeg er f.eks. stor fan af at Angelina Jolie giver mange af sine skuespillerlønninger til fattige børn. Det er sgu noget jeg kan støtte ;)

Mvh. Arrow
Gravatar #40 - Odin
7. mar. 2005 13:44
#35

Politiet kan faktisk godt isolere mig. Grunden til at de ikke gør det er at de vælger at følge loven, men der er bestemt eksempler på at politiet har tilsidesat loven før. Hvis det er kan jeg anbefale at du ser "The Siege" med Denzel Washington og Bruce Willis.


Uhm, hvad med et RL eksempel ? Hjørring politi :p

Desuden håber jeg at medierne får øje på dette problem så man kan få en god debat
Gravatar #41 - Mobay
7. mar. 2005 13:46
#39

Jeg kan bare ikke støtte sportsfolk og folk som maler abstrakte malerier! osv.. Det kan da godt være de er unike og gode til det som de kan!

Men der er også andre arbejdsområder som slet ikke får det ud af det som de fortjener!
Gravatar #42 - sKIDROw
7. mar. 2005 13:55
#30 Hubert

Endnu engang hævder du jo at være hævet over lovgivningen... Endnu engang er jeg bare glad for at de fleste ikke deler den holdning.


Vi er flere end du aner.. ;)

#34 Pally

Hvilket så er præcis INTET. Ingen har *brug* for luksusgoder som ulovlig musik eller software.


Software er almindelig dagligdags værktøjer, som de fleste af os efterhånden bruger. Og musik og film er kultur, som vi også alle sammen har glæde og gavn af. Så kan i kalde dem luksus goder, det vil jeg så ikke give jer ret i.

Det giver mig kvalme at se folk voldtage et begreb som 'Fair Use' eller 'solidaritet' i denne sammenhæng.


Både og.
Ikke hvis man mener systemet som det ser ud i dag, trænger til et grundigt eftersyn. Ukommeciel deling behøver ikke at være skadeligt, snarere tværtimod.

Det er en sund tankegang at ville dele penge, medicin eller mad med folk der har brug for det. At overføre det på luksusting er i bedste fald begrebsforvirring.


Der er i dag ingen legitimitet i, at udelukke folk fra ting i digital form. Jeg betaler aktivt for de ting, jeg dagligt nyder stor glæde ved. Men det gør ikke at jeg på nogen måde, finder det acceptabelt at folk uden mulighed for at betale udelukkes, når den digitale form tillader alle at nyde gavn af det.
Når det er sagt så støtter jeg så initiativer, som forhåbentligt overflødigører alle dem der i dag ikke vil lade folk dele.

Personligt synes jeg det er at svine en god tankegang til for at retfærdiggøre snylteri.


Det ikke at have et a og et b hold, ikke at have dem og os er vigtigt. Ting der kan deles, vil blive delt. Og det er kun godt, langsigtet set.
Gravatar #43 - XxX
7. mar. 2005 14:03
problemet her er også hvis APG får skabt præcedens for at skærmdumps er ok bevis så risikerer man at de måske i fremtiden vil begynde at fuske hvis de måske har fundet en sag som er lige på grænsen, så får den lige en ekstra stak filer på et screenshot og så bliver manden dømt for noget han ikke har gjort..

Husk at APG ikke gør dette for pengene's skyld men for at det skal virke præventivt, det er også derfor de som regel er MEGET synlige hvis de sender en stak breve ud med krav om f.eks 100.000 kroner, men ikke siger så meget om at de bagefter indgik forlig med manden på f.eks 10.000 ...

Derfor er de interesseret i at få så store sager som muligt for at de skal virke afskrækkende og derfor vil de måske være tilbøjelige til lige at give skruen en ekstra tand for lige som at gøre det lidt værre. Sådan en slags "overdrivelse fremmer forståelsen", bare med folks retssikkerhed som pant.

XxX
Gravatar #44 - Pally
7. mar. 2005 14:05
#35 arrow:
[At folk skal følge loven er ønsketænkning, og det ses tydeligt at drømmen bliver knust så snart der bliver begået kriminalitet]
Vrøvl! Lovgivning drejer sig en smule om hvad der er acceptabelt, mere om hvad der ikke er og i høj grad om hvordan folk der ikke kan eller vil overholde dette kan straffes. Så lovgivningen er aldeles klar over at der vil ske overtrædelser. Det kan da ikke komme som en overraskelse?


[Lov og orden er kort beskrevet troen på at man kan sætte et betingelsesløst regelsæt op for folk, og forvente at de følger det.]
Det er samme vrøvl som ovenfor bare sagt kortere... Dansk lov er IKKE betingelsesløst og forventer IKKE at folk bare makker ret. Tværimod kan love konstant ændres (og det bliver de sørme osse), hvis der er folkelig opbakning. Hvis nu du fjernede fokus fra dig selv til vores samfund er det tydeligt at se.


[Nogle politikere som jeg ikke engang har stemt på? Det lyder som en børnehaveunge der skriger "nu skal i sgu gøre som jeg siger, for det er MIG der siger det"]
Det lyder påfaldende meget som en børnehaveunge der skriger "jeg vil selv bestemme"...


[Og det er netop her jeg vælger at sige fra.]
Jamen det må du da gerne; men flertalsdiktaturet kan bare vælge at bonke dig i hovedet. Det følger med din beslutning; en vammel bortforklaring med at 'du hjælper dine medborgere' hjælper ikke ret meget.
Gravatar #45 - wetfox
7. mar. 2005 14:10
Jeg ville faktisk godt se de billeder pg har lavet...?
Gravatar #46 - Hubert
7. mar. 2005 14:11
#35


Nææh for jeg deler ikke musik, jeg deler software.

Når det så er sagt kommer det jo an på om du selv downloader, men hvis du ønsker f.eks. norton 2005 og jeg ligger inde med det på BitTorrent, så ja det skulle jeg faktisk mene. Men det kommer an på om du deltager. Ihvertfald er antallet i fildelere så stort at jeg vælger at kalde dem medborgere, om de så kommer fra Danmark eller et andet land.


Men du svarer jo ikke på det jeg spørger efter... Godt nok deler du så software istedet for musik men hvordan er det at gøre mig en tjeneste?

Hvis jeg nu skulle have Norton 2005 ville jeg købe det.


Ja, eller også må jeg fortsætte med piveriet, for det har jeg også ret til. Jeg har også ret til at udtrykke min utilfredshed over APG, men siden der ikke er undtagelser i loven har de jo også ret til at eksistere. Politiet kan faktisk godt isolere mig. Grunden til at de ikke gør det er at de vælger at følge loven, men der er bestemt eksempler på at politiet har tilsidesat loven før. Hvis det er kan jeg anbefale at du ser "The Siege" med Denzel Washington og Bruce Willis.


Ja fortsæt du bare piveriet men hvordan kan du forvente at folk tager dig seriøst?
Oh ja det er rigtigt... Så længe politiet følger loven så kan de ikke sætte dig fast. Men man kan jo også vende den om. Hvorfor skulle de når du nu ikke gør det?


Så er det her du bør indse at det er sådan verden fungerer. At folk skal følge loven er ønsketænkning, og det ses tydeligt at drømmen bliver knust så snart der bliver begået kriminalitet, om så det er et par simple indbrudstyve eller en morder. Hvis du foretrækker at leve i en drømmeverden så dig om det. Min tankegang er nemlig virkeligheden, og det er netop sådan det fungerer. Du er måske glad for at folk ikke forholder sig til tingene som de er og håber på at deres love løser samfundets problemer?


Jeg er næsten ked af at skuffe dig men verden er ikke som du gerne ville have det til at være. Men ifølge dig er det altså i orden at du bryder loven fordi der er en der kører for stærkt?

Din tankegang er din egen virkelighed. Man skal bryde loven for at forholde sig til et problem? Eller hvis man nu synes at loven er rigtig så forholder man sig ikke til noget og lever i en drømmeverden?


Hvis jeg ikke har ret til at hæve mig over loven, hvad giver så loven ret til at hæve sig over mig? Loven selv måske? Nogle politikere som jeg ikke engang har stemt på? Det lyder som en børnehaveunge der skriger "nu skal i sgu gøre som jeg siger, for det er MIG der siger det" når tingene ikke lige går som planlagt? Er det straks mere overbevisende?


Nu ved jeg godt at ting der ikke passer ind i din verden åbenbart ikke skal findes men vi lever faktisk i et land, hvor man bruger flertals afstemninger til, at bestemme. Så kan man være uenig med den politik, der bliver ført. Man kan endda prøve, at yde indflydelse på den.
Faktisk synes jeg det er ret morsomt at du selv bringer børnehaven op - specielt når den er så rammende for din egen måde at tænke på.


Lov og orden er kort beskrevet troen på at man kan sætte et betingelsesløst regelsæt op for folk, og forvente at de følger det. Så er man sgu lige så naiv som hende her.


Love er IKKE nødvendigvis betingelsesløse. Men ja hun er utrolig naiv.


Og det er netop her jeg vælger at sige fra. Om jeg skal smutte eller ej? Well, jeg har retten til at være på jorden. Men folk har samtidigt retten til at smide mig væk hvis de mener jeg er uartig nok. Om jeg så er uartig nok finder vi ud af, hvis de vælger at smide mig ud. Indtil da forbeholder jeg mig retten til at blive. Simpelt.


Og pive hvis du bliver taget...

#36


Jeg anser en dom baseret på et screenshot som et kæmpe skridt i den forkerte retning for det danske retssystem. Da jeg har arbejdet meget med grafik selv, ved jeg hvor nemt det ville være at forfalske et screenshot. Specielt da det er udført af en privat organisation der har noget økonomiske at vinde. Ingen trivl om at jeg ved at piratkopering er forkert, men det virker somom at APG bare kaster sagsanlæg omkring sig, og truer alt og alle.


Ganske enig. Og jeg ser det også som en go' ting, at pg i det her tilfælde prøver, at få noget opmærksomhed på netop denne problem stilling.

#39


Nutildags vil jeg ikke sige musikere er for højt lønnet. Jeg synes derimod det er syndt at pladebranchen stjæler de fleste af deres penge...


Men du synes det er iorden, at folk deler deres musik så de slet ikke får noget ud af det?


Jeg ser intet problem i at folk tjener mange penge. Jeg har bare ikke ondt af folk som tuder over at de ikke tjener penge, når deres indkomst afhænger af om folk gider at give så og så mange penge for det de laver, og de så ikke gider. Men skæld endelig ikke folk ud fordi de har succes, medmindre de misbruger den. Jeg er f.eks. stor fan af at Angelina Jolie giver mange af sine skuespillerlønninger til fattige børn. Det er sgu noget jeg kan støtte ;)


Ja så kan vi da godt blive enig om noget. Jeg synes også det er beundringsværdigt når folk, der tjener mange penge bruger dem på folk der ikke har samme muligheder.
Gravatar #47 - sv2450
7. mar. 2005 14:12
Jeg synes, at det er helt vildt latterligt!! Hvem siger, at fordi at der er en fil på min HD, som hedder "madonna-like a prayer.mp3", at der så er tale om en ulovlig musikfil. For det første kunne jeg i princippet have indsunget sangen selv vha. en mikrofon. For det andet kunne det være en fil, som bare var navngivet sådan, som egentligt var noget porno, som skulle skjules. For det trejde kunne det være, at der var tale om så dårlig kvalitet, så man vanskeligt ville kunne hævde tab af slag på baggrund af denne fil. For fjerde....(indsæt selv forklaring).

Pointen er: Klart, at det er et problem, hvis man bruger skærmdumps, da det er nemt at manipulere. Men selv om det var bevist! Hvem siger, at der er tale om netop denne sang med denne kunstner og i en kvalitet, som kan sammenlignes med noget, som kan sælges!

Jeg synes, at denne sag lugter lidt!!!
Gravatar #48 - sv2450
7. mar. 2005 14:13
Jeg synes, at det er helt vildt latterligt!! Hvem siger, at fordi at der er en fil på min HD, som hedder "madonna-like a prayer.mp3", at der så er tale om en ulovlig musikfil. For det første kunne jeg i princippet have indsunget sangen selv vha. en mikrofon. For det andet kunne det være en fil, som bare var navngivet sådan, som egentligt var noget porno, som skulle skjules. For det trejde kunne det være, at der var tale om så dårlig kvalitet, så man vanskeligt ville kunne hævde tab af slag på baggrund af denne fil. For fjerde....(indsæt selv forklaring).

Pointen er: Klart, at det er et problem, hvis man bruger skærmdumps, da det er nemt at manipulere. Men selv om det var bevist! Hvem siger, at der er tale om netop denne sang med denne kunstner og i en kvalitet, som kan sammenlignes med noget, som kan sælges!

Jeg synes, at denne sag lugter lidt!!!
Gravatar #49 - sv2450
7. mar. 2005 14:14
Jeg synes, at det er helt vildt latterligt!! Hvem siger, at fordi at der er en fil på min HD, som hedder "madonna-like a prayer.mp3", at der så er tale om en ulovlig musikfil. For det første kunne jeg i princippet have indsunget sangen selv vha. en mikrofon. For det andet kunne det være en fil, som bare var navngivet sådan, som egentligt var noget porno, som skulle skjules. For det trejde kunne det være, at der var tale om så dårlig kvalitet, så man vanskeligt ville kunne hævde tab af slag på baggrund af denne fil. For fjerde....(indsæt selv forklaring).

Pointen er: Klart, at det er et problem, hvis man bruger skærmdumps, da det er nemt at manipulere. Men selv om det var bevist! Hvem siger, at der er tale om netop denne sang med denne kunstner og i en kvalitet, som kan sammenlignes med noget, som kan sælges!

Jeg synes, at denne sag lugter lidt!!!
Gravatar #50 - sv2450
7. mar. 2005 14:15
ups.....det må I undskylde
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login