I sidste måned kom det frem, at Intel og de amerikanske myndigheder, repræsenteret af FTC (Federal Trade Commission) var blevet enige om en pause i undersøgelsen af firmaet for at finde et muligt forlig.
Ifølge Reuters er forliget er nu blevet en delvis realitet, idet parterne har indgået et midlertidigt forlig. Den endelige forligstekst er endnu ikke offentliggjort, men kilder, der kender til sagen, oplyser, at Intel vil slippe for yderligere undersøgelser. Forliget indebærer, at Intel skal udvide de forpligtigelser, de indgik i forbindelse med forliget med AMD til også at omfatte grafikchips og ikke kun processorer.
Dermed vil Intel slippe for en økonomisk lussing, sådan som de gjorde i forliget med AMD, der kostede dem over seks milliarder kroner, eller bøden fra EU på 8 milliarder kroner.
Årsagen til sagen var, at Intel angiveligt havde benyttet sin dominerende markedsposition til at tvinge forhandlere væk fra konkurrenten AMD. FTC valgte i den forbindelse også at kigge på Intels markedsposition på grafikmarkedet.
Læs også: Intel indgår måske forlig med de amerikanske myndigheder
Læs også: Intel og AMD indgår forlig, AMD får over 6 milliarder kroner