mboost-dp1

Federal Trade Commision

Intel indgår forlig med de amerikanske myndigheder

- Via Reuters -

I sidste måned kom det frem, at Intel og de amerikanske myndigheder, repræsenteret af FTC (Federal Trade Commission) var blevet enige om en pause i undersøgelsen af firmaet for at finde et muligt forlig.

Ifølge Reuters er forliget er nu blevet en delvis realitet, idet parterne har indgået et midlertidigt forlig. Den endelige forligstekst er endnu ikke offentliggjort, men kilder, der kender til sagen, oplyser, at Intel vil slippe for yderligere undersøgelser. Forliget indebærer, at Intel skal udvide de forpligtigelser, de indgik i forbindelse med forliget med AMD til også at omfatte grafikchips og ikke kun processorer.

Dermed vil Intel slippe for en økonomisk lussing, sådan som de gjorde i forliget med AMD, der kostede dem over seks milliarder kroner, eller bøden fra EU på 8 milliarder kroner.

Årsagen til sagen var, at Intel angiveligt havde benyttet sin dominerende markedsposition til at tvinge forhandlere væk fra konkurrenten AMD. FTC valgte i den forbindelse også at kigge på Intels markedsposition på grafikmarkedet.

Læs også: Intel indgår måske forlig med de amerikanske myndigheder
Læs også: Intel og AMD indgår forlig, AMD får over 6 milliarder kroner





Gå til bund
Gravatar #1 - Daniel-Dane
20. jul. 2010 10:20
AMD attacks Intel with huge bøde... not very effective...
EU attacks Intel with huge bøde... not very effective...
FTC attacks Intel with huge bøde... no effect at all...

Intel used Double Team (så man øger dodge-chancen)... already full...
Gravatar #2 - TormDK
20. jul. 2010 10:22
#1 Intel har gode /dodge skillz!

Gravatar #3 - Mulpacha
20. jul. 2010 10:25
Intel: "Nothing to see here, move along"
Gravatar #4 - lp_larsen
20. jul. 2010 11:51
udtrykket "Just smile and wave boys, smile and wave" kommer til mig ..

Hvorvidt FTC skal blande sig i det her ved jeg ikke, og har jeg heller ikke til sinde at diskutere. Men når de nu HAR valgt at blande sig, synes jeg det er ærgerligt at de ikke går hele vejen... om ikke andet, så for at se, hvor grænserne for at udnytte markedspositionen går.

Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login