mboost-dp1

Flickr - rockcohen

Ingen fælles lov om internetfratagelse for pirater i EU

- Via Broadband Expert - , redigeret af Pernicious , indsendt af Staeren

I juni vedtog Frankrig en lov, der betød, at internetpirater, der bliver taget tre gange i deres forbrydelse, kunne miste deres internet i op til ét år. Godt to uger efter udtalte Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, at han ville kæmpe for at få samme regel indført i EU’s telelovgivning.

Den udtalelse har britiske Malcolm Harbour, en af de fire MEP’er, der står for at udforme udkastene til ændringerne af telelovgivningen i EU, nu fejet bort:

Malcolm Harbour skrev:
The reports are scaremongering and it is completely untrue that the proposals would lead to this; such a system has never been included in the proposals

Harbour kan dog ikke udelukke, at “three-strikes”-systemet alligevel ville finde vej til de enkelte EU-lande, da det stadig står landene frit for at indføre det i deres eget land, på samme måde som Frankrig har gjort det.

Harbour understreger endvidere, at hele sagen omkring denne lov slet ikke kan overvejes i EU, før der forelægger svar fra en nedsat kommision om, hvorvidt man i EU skal betragte IP-adresser som information, der er omfattet af EU’s persondatalov.





Gå til bund
Gravatar #1 - erchni
25. sep. 2008 05:53
Det syntes jeg også er fornuftigt at landende selv kan finde ud af hvilke love de vil havde på det område.
Gravatar #2 - Kyoobix
25. sep. 2008 06:09
Synes at EU skulle mane sig op og lave en three-strikes-and out lov som omfatter stupide lovforslag. :p
Gravatar #3 - mireigi
25. sep. 2008 06:28
Kommision: "En gruppe bestående af personer der hver for sig ikke kan gøre noget, men i fællesskab kan beslutte at intet kan blive gjort."

Drop nu de kommisioner der og flyt r*ven ud på internettet. Vi lever i det 21. århundrede. Lad delene af befolkningen med emneindsigt bestemme dagsordenen via online afstemninger.
Gravatar #4 - ibyte_dk
25. sep. 2008 06:35
Reglen er idioti i Danmark. Først forlanger man at alt kommunikation med SKAT skal foregå via internettet. Derefter fjernes ens internet forbindelse som en straf. Nu risikerer man endnu en straf, fordi man lige er blevet straffet.

Indfører man en straf som 3 strikes out i Danmark, så skal jeg personligt sørge for at stå i spidsen for en kampagnie, der skal fjerne alle internet services fra det offentlige, da der ikke skal spildes penge på et system, som man alligevel truger borgerne med at fratage retten til at bruge! Og så kan man ikke med den ene hånd stille krav om at bruge det og med den anden true med at fjerne muligheden.

Det er absurt!
Gravatar #5 - h3mp
25. sep. 2008 06:42
må fransmandens røv klø, og hans arme være for korte...
Gravatar #6 - felixnutella
25. sep. 2008 07:25
ibyte_dk (4) skrev:
Indfører man en straf som 3 strikes out i Danmark, så skal jeg personligt sørge for at stå i spidsen for en kampagnie, der skal fjerne alle internet services fra det offentlige, da der ikke skal spildes penge på et system, som man alligevel truger borgerne med at fratage retten til at bruge! Og så kan man ikke med den ene hånd stille krav om at bruge det og med den anden true med at fjerne muligheden.


Nu er pirateri jo ikke særlig lovligt. At tune sin knallert er heller ik' lovligt. Hvad kan der ske hvis man bliver snuppet på knallert, der er pillet ved ? Den bliver konfiskeret. Internet er et gode, men ikke en menneskeret. At enkeltpersoner kan risikere at miste internettet fordi de bryder loven, skal ikke gå ud over andre. Desuden så kan man stadig bevæge sin dovne røv ud på gaden og møde personligt op !!!

Desuden så har Skat vist aldrig forlangt at man skal bruge internettet, men blot at det gør tingene lettere.
Gravatar #7 - memborg
25. sep. 2008 08:01
#6

Det er muligt at internettet er en gode, men at sidestille det med en knallert er måske ikke den bedste analogi.

Og efter som flere offentlige instanser sender deres materiale ud på nettet og FORVENTER at vi benytter os af denne vej, bliver det mere et krav end en gode for den enkelte borger at have adgang til nettet.

Jeg ser det stadig som et problem at kriminalisere det meste af den danske befolkning.

Hårde straffe virke ikke. Det er bevist lige som tortur heller ikke virker. Hovsa det var vist et side spor.
Gravatar #8 - Kyoobix
25. sep. 2008 08:30
Fatter ikke de overhovedet gider! Faktum er at der sidder mange teenage tøser på spyware-inficerede windows computere med en ældre udgave af limewire og deler sidste nye hit fra Jack Johnsen. Denne type pirat vil ryge lige i nettet og få lukket sin forbindelse ret hurtigt fordi de ikke fatter en skid! Hvor i mod den gavede pirat som ved hva ordet "kryptering" betyder, nok har rimlige muligheder for at skulle sin færd på det store net og dermed undgå denne lovgivning!
Gravatar #9 - mathiask
25. sep. 2008 09:18
Hvis man mister sin internetforbindelse, så må man jo tage på biblioteket og låne en computer der. Så er der også tid til at læse flere bøger når man er derhjemme.

De må gerne komme og konfiskere mit TV, for det tager alt for meget af min tid, og jeg kan ikke selv finde ud af at slukke.

;)
Gravatar #10 - BetaLyte
25. sep. 2008 11:50
#9
Og dog kan de faktisk ikke engang tage dit tv xD

Men det lyder da dejligt at EU indtil videre er afvisende for sådan et forslag, det ville da også være absurd at få indført lovgivningen i hele EU, uden en dybere undersøgelse.

Som andre har nævnt, så fx det snart-kun-online offentlige væsen, vi er ved at få herhjemme, nu hvor vi har afskaffet den fysiske selvangivelse osv., så kan man ikke forestille sig at det ville være forsvarligt at indføre lign. lovgivning i Danmark.

Selvom de danske politikere siger de diskutere det, så tror jeg sgu ikke på at det sker.

Åbenhed - Ja tak!

Tror heller ikke sådan en lovgivning ville ramme de "tunge" pirater, som #8 også påpeger, da man alligevel har en idé om hvad man laver, hvis man virkelig er pirat, hvor det er mere de små fisk som vil ryge i nettet under sådan en lov.
Gravatar #11 - felixnutella
25. sep. 2008 12:05
#7

Analogien med knallerten var kun for at symbolisere at man fjernede "roden" til kriminaliteten. Ingen internet - ingen pirateri. Ingen knallert - ingen tunede knallert.

Naturligvis går det i den retning med internet osv. hvilket i mine øjne kun er en go' ting. Biblioteket, netcaféer mv. tilbyder internet for folk der ikke har adgang hjemme. Så igen det ville "bare" blive et irritationsmoment for piraten at han skal bevæge sig mere end hen til skrivebordet.

Men enig i at det sikkert ville kriminalisere en pæn slat af befolkningen. Der skulle helt klart sættes nogle grænser for hvornår man ville være pirat og ikke.

Måske det skulle kombineres med at APG ikke måtte sagsøge folk der ikke er blevet knaldet af det offentlige for pirateri ?

Nå, nok sludder for denne gang :)
Gravatar #12 - erchni
25. sep. 2008 12:44
En helt anden ting hvis man ville forbyde folk at havde internet i et år. Er det så kun via ADSL, kabelnet, fibernet og den slags. Man kan jo fx gå på nettet gennem de fleste mobiler med lidt forskellige hastigheder og priser. Må man stadig det. Hvad med sådan noget som wimax det må man vel ikke få. Det bliver nok kun svære at forindre folk i at gå på netttet der hjemme. Hva nu hvis naboen har en trådløs router der ikke er sikkerhedsbeskyttet osv.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login