mboost-dp1

MIT

Et skridt nærmere Minority Report med Kinect

- Via Kotaku - , redigeret af Avenger-

I filmen Minority Report står Tom Cruise og anvender en computer ved at stå foran en skærm og manøvrere rundt med hænderne. Samme idé har flere forsøgt at efterligne ved brug af Microsofts Kinect.

Studerende fra MIT (Massachusetts Institute of Technology) har tidligere vist, hvad de kunne med Kinect, og denne gang er det studerende fra afdelingerne “Robot Locomotion Group” og “Learning Intelligent Systems”, der har udviklet software, som gør det muligt at efterligne Minority Report.

Softwaren kan ikke blot genkende, hvor ens hænder er placeret i billedet, men også alle ti fingre. I en video, som du kan se herunder, anvendes systemet til at manøvrere rundt i et fotoalbum, meget i stil med filmen, hvor enkelte billeder pilles ud, undersøges og enten “smides” væk eller gemmes.

Læs også: MIT-studerende udstyrer iRobot med Kinect





Gå til bund
Gravatar #1 - wald15
9. dec. 2010 07:29
ret nice, har dog eksisteret i flere år, hvor man bare brugte en wii istedet for
Gravatar #2 - -Blaze-
9. dec. 2010 07:31
Og som sædvanligt med sådan noget bras, stinker performance big time..
Gravatar #3 - mfriis
9. dec. 2010 07:32
#1 Wii'en krævede mig bekendt du sendte IR lys ud, eksempelvis med en IR sender på hver hånd. Det er langt fra så detaljeret som vi ser her.

#2 Af et demo projekt syntes jeg faktisk performance er ganske god. Der skal ikke bare optimering til før det kører flydende.
Gravatar #4 - wald15
9. dec. 2010 07:34
#3 jo det var rigtig at man skulle bruge en IR-sender
Gravatar #5 - Erroneus
9. dec. 2010 07:47
Det ender jo med at Microsoft bliver nød til at lave en app-store til Xbox og PC, hvor man kan købe Kinect apps, for pt. virker apps til den da meget mere interessant end spillene.
Gravatar #6 - telepop
9. dec. 2010 07:47
fedt
Gravatar #7 - f-style
9. dec. 2010 07:50
#2
Med din holdning kan al forskning jo sådan set lukke og slukke, så havde vi aldrig haft PC'ere, biler, fly og meget andet...

Det er sgu da klart at ny software og udviklingen tager tid inden "problerme" bliver løst og software bliver optimeret. Det første webcam havde heller ikke synderlig god opløsning, men gennem forskning, forbedring af optik osv. er webcams blevet forbedret og finpusset efterhånden.
Når du lærer matematik første gang så startede det jo heller ikke med at løse fleregrads ligninger og lagrange problemer (en funktion er underlagt nogle begrænsninger som skal maksimeres eller minimeres). Man starter med at tælle, derefter med plus og minus, derefter dividere osv. Du virker ret blåøjet og mega konservativ. Forskning tager tid og det første produkt vil som regel skulle forbedres et par gange før børnesygdommene har lagt sig.
Gravatar #8 - Yd3
9. dec. 2010 07:51
#2 - Der er jo så heller ikke tale om et færdig produkt, men mere et bevis på at det kan laves.

Men anyhow, har jeg lidt svært ved at se det brugt i praksis, for syntes det må være en afsinding belastende måde at navigere rundt på, i forhold til musen..
Kan også bare være det er mig som er gammeldags.. ;-)
Gravatar #9 - Kelrond
9. dec. 2010 07:52
mFriis (3) skrev:
#1 Wii'en krævede mig bekendt du sendte IR lys ud, eksempelvis med en IR sender på hver hånd. Det er langt fra så detaljeret som vi ser her.

#2 Af et demo projekt syntes jeg faktisk performance er ganske god. Der skal ikke bare optimering til før det kører flydende.

Det gjorde det ja, men det svarede som sådan blot til Kinect'en, for det man gjorde var blot at stille WiiMote'en i en ramme af IR sendere, og så satte man reflektivt materiale på det man gerne vil have skulle trackes. På den måde kunne man så selv bestemme præcis hvad der skulle trackes, og derfor minde lidt om de handsker som han har på i Minority Report.
Gravatar #10 - el_barto
9. dec. 2010 07:53
Det skal nok blive til noget godt en dag :)

Men jeg vil tro at det er lidt upræcist og anstrengende at arbejde med, eftersom du skal holde dine hænder ud i luften. Alle der har prøvet en statisk øvelse ved hvor hårdt det kan være.

Jeg vil egentlig hellere have en glasplade der er vinklet 45 grader, således at du kan hvile hænderne på den, og du samtidig ikke får hold i nakken af at kigge nedad, som på f.eks. Surface bordene.

Måske en glasplade med en ultrafin coating så alt glider som i olie.
Gravatar #11 - f-style
9. dec. 2010 07:54
Erroneus (5) skrev:
Det ender jo med at Microsoft bliver nød til at lave en app-store til Xbox og PC, hvor man kan købe Kinect apps, for pt. virker apps til den da meget mere interessant end spillene.


Mange spekulerer i at MS ikke kun har udviklet kinect til xbox men også til den næste windows version (hvor en forbedret kinect evt. vil blive fremvist). Det mener man bl.a. med de muligheder som kinect giver samt navnet (Microsoft kinect istedet for xbox kinect). Kan godt forestille mig mange anvendelses muligheder i Windows 8 hvis microsoft satser på noget innovativt.
Bliver spændende fordi der allerede er så mange projekter igang som viser hvilket potentiale kinect har og MS har sandsynligvis noget i ærmet.
Gravatar #12 - Slettet Bruger [191982464]
9. dec. 2010 08:06
Gravatar #13 - sivsko
9. dec. 2010 08:12
Det ser rigtig godt ud og hvis det optimeres ville det sagtens kunne bruges. Brugen skal nok også først lære at bruge det rigtigt for at det vil virke optimalt, men et godt skridt i den rigtige retning.
Gravatar #14 - Smoug
9. dec. 2010 08:14
#11

Mere brænde på bålet:
Næste windows det mest vovede
Gravatar #15 - Sugardad
9. dec. 2010 08:23
#2 forklar nærmere tak? ellers må du gerne holde dit flamebait for dig selv for eftertiden.

kan ærligt talt ikke se hvorfor du synes det kører så dårligt, er det fordi du sammenligner med reaktionstiden fra wii/move? for så synes jeg den klarer sig ok. eller sammen ligner du med minority report, for så er du da lidt af en hat
Gravatar #16 - duppidat
9. dec. 2010 08:38
Det ser da allerede ret nice ud.

Så går der lige 2-3 år og så har man et system med en smartphone, 2 styks Kinect 2 og en handske.. Go nuts!

Super nice!




Gravatar #17 - Barnebarn
9. dec. 2010 08:56
Yd3 (8) skrev:
#2 - Der er jo så heller ikke tale om et færdig produkt, men mere et bevis på at det kan laves.

Men anyhow, har jeg lidt svært ved at se det brugt i praksis, for syntes det må være en afsinding belastende måde at navigere rundt på, i forhold til musen..
Kan også bare være det er mig som er gammeldags.. ;-)

Det kan da blive meget bedre end musen.

Man kunne snildt forestille sig, at man kan arbejde med begge hænder (gør de også til at forstørre/formindske) til at trække flere billeder - kombinere effekter etc.

En mus vil aldrig kunne det (med mindre du har TO mus).
Gravatar #18 - Sofus99
9. dec. 2010 08:57
Ser nice nok ud, og med tiden skal det nok blive virkeligt brugbart i større sammehæng end blot at kunne trille rundt med lidt billeder.

Men jeg vil da næsten påstå at en sådan teknologi allerede på dette stadie burde være næsten fuldt ud brugbar til f.eks. at stå og høvle lidt powerpoint slides af.
Gravatar #19 - Avatar1301
9. dec. 2010 09:05
Er jeg den eneste, der tænkte Freddy Krueger, fra Nightmare on Elm Street, da man så billedet? xD
Gravatar #20 - starz#1
9. dec. 2010 09:33
mit mediecenter kunne godt bruge en omgang af detteher :-)
Gravatar #21 - ShamblerDK
9. dec. 2010 10:02
Synes det er skægt at flere her inde kalder den der IR-bar fra Wii'en for en "IR-sender" som om den rent faktisk sender data eller bare en eller anden form for signal :-)

Lidt OT:
Synes det er temmelig pointless at købe en Wii når man kan spille Wii-spil på sin PC komplet med fungerende Wiimote.
Gravatar #22 - el_barto
9. dec. 2010 11:23
ShamblerDK (21) skrev:
Synes det er skægt at flere her inde kalder den der IR-bar fra Wii'en for en "IR-sender" som om den rent faktisk sender data eller bare en eller anden form for signal :-)

Lidt OT:
Synes det er temmelig pointless at købe en Wii når man kan spille Wii-spil på sin PC komplet med fungerende Wiimote.


Mon ikke det er de samme der mener at deres TV har en HDMI-udgang...
Gravatar #23 - mojo
9. dec. 2010 11:28
Det er da et fint lille program de har lavet - og det er sgu smart at man ikke skal have handsker på, men...
OffTopic:
[url= her[/url] (fra 2008 i øvrigt) fungerer stort set på samme måde som i Minority Report (hvor de jo også bruger handsker).
Og i den forbindelse..
Det undrer mig lidt er at man i Minority Report har forsøgt at gøre interfacet så plausibelt og sandsynligt (måske rettere: se så fremtids tech-sejt agtigt ud) som muligt - idet at det styres med [url=

Gravatar #24 - Silverslith
9. dec. 2010 11:37
Det der er problemet med alt det her er jo at det ikke er optimalt at bruge så store bevægelser som muligt til at styre noget, tvært imod.
Har jeg valget mellem at bladre igennem mit fotoalbum ved enten at stå med armene strakt ud fra kroppen i en halv time eller flytte min min 2-3 cm. hver side vil jeg da til enhver tid bruge den sidstnævnte mulighed.
Gravatar #25 - ipwn
9. dec. 2010 11:56
Wow, akkurat samme koncept som det jeg lavede på min Bachelor :) Men lidt bedre da. Vi havde handsker med infrarøde dioder. Det var noget bras, og lodningerne gik konstant op ;)

Vi var selvsagt også inspireret af Minority Report. Formentlig vil alt inspireret af den film, være meget ens :)
Gravatar #26 - ipwn
9. dec. 2010 11:58
starz#1 (20) skrev:
mit mediecenter kunne godt bruge en omgang af detteher :-)


Vil også gerne have et medie center der kan bruge dette :) Selvom det kan blive svært at vælge musik når man er fuld, men i det mindste tæver man ikke fjernbetjeningen 8)
Gravatar #27 - ipwn
9. dec. 2010 12:05
#23 Handsker sucks. Det er ligegyldigt om de har dioder, eller blot refleksivt tape - de afhænger af lys. Dvs., du ingen baggrunds belysning kan have. Det er mit største problem disse teknologier; de virker kun i et mørkt rum, og kun når én person befinder sig i det.

Men Kinect ser ud til at virke på trods af dette støj. Hvis det kan virke i høj sollys, når man er flere personer i dets synsfelt, så har de virkeligt opnået noget.
Gravatar #28 - Slettet Bruger [191982464]
9. dec. 2010 12:09
ipwn (26) skrev:
Vil også gerne have et medie center der kan bruge dette :) Selvom det kan blive svært at vælge musik når man er fuld, men i det mindste tæver man ikke fjernbetjeningen 8)


+#20

Køb en xbox med kinnect :S
Gravatar #29 - Mulpacha
9. dec. 2010 12:14
Yd3 (8) skrev:
#2 - Der er jo så heller ikke tale om et færdig produkt, men mere et bevis på at det kan laves.

Men anyhow, har jeg lidt svært ved at se det brugt i praksis, for syntes det må være en afsinding belastende måde at navigere rundt på, i forhold til musen..
Kan også bare være det er mig som er gammeldags.. ;-)


Prøv at forestille dig at læse avis på en væg-skærm mens du er i bad om morgenen. GL HF med din mus :)

Ej, jeg er faktisk enig med dig langt hen af vejen, men historiebøgerne viser at ny teknologi sjældent finder sit rette element fra starten.
Gravatar #30 - mee
9. dec. 2010 12:58
ShamblerDK (21) skrev:
Synes det er skægt at flere her inde kalder den der IR-bar fra Wii'en for en "IR-sender" som om den rent faktisk sender data eller bare en eller anden form for signal :-)

Lidt OT:
Synes det er temmelig pointless at købe en Wii når man kan spille Wii-spil på sin PC komplet med fungerende Wiimote.


1. Den IR-bar til en Wii sender IR lys ud i lokalet, så det er vel en "IR-sender"

2. Folk køber selvfølgelig en Wii for at støtte de firmaer der laver gode konsoller/spil.
Gravatar #31 - Remmerboy
9. dec. 2010 16:55
el_barto skrev:

Mon ikke det er de samme der mener at deres TV har en HDMI-udgang...

Nye tv-er har hdmi udgang pga hdmi 1.4 ;)
Gravatar #32 - arp2600
9. dec. 2010 19:42
Jeg vil tage hatten af for Microsoft for at sætte barren højt for sig selv og gå efter at benytte en potentiel besværlig og kompliceret computer vision teknologi i Kinect. Super fedt at deres sensor er så nem at 'hacke' så man kan bruge den til andet end X-Box spil.

De kunne have gjort det nemmere for sig selv og brugt simpel tracking af geometriske objekter (som PS move), noget som har været prøvet mange gange før og må betragtes som old-school (standard forskning ved f.eks. CVMT/Aalborg Universitet).

At sammenligne Kinect med (4 år gamle) Wii er efter min mening lidt hen i vejret. Der kan være mange grunde til ikke at købe en Wii i dag, men dens alder taget i betragtning og det antal de har solgt i forhold til PS3 og XB360 så har Nintendo allerede givet de to andre spillere en solid olfert. Deres trådløse motion-controller var der først og salgtallene alene viser konsollens berettigelse.
Det bliver spændende at se hvad der dukker op af andre Kinect-projekter fremover.
Gravatar #33 - ipwn
9. dec. 2010 20:25
SlettetBruger (28) skrev:
+#20

Køb en xbox med kinnect :S


Jamen det er ikke sjovt, hvis man ikke laver det selv! Desuden virker mediacenter ikke på Xbox. (For mig!) Jeg har ikke fået det til at virke hverken med XP, Vista eller 7. Havde noget opensource værk kørende istedet i en periode, kan ikke huske hvad det hed, men det virker ikke længere på Xbox så vidt jeg ved. Istedet har jeg smidt xbox'en i en skuffe, og sat mit fjernsyn til min Computer, hvilket jeg så indtil videre styrer manuelt :\
Gravatar #34 - Simagine
10. dec. 2010 08:46
Det er en del måneder siden at Sony, beviste de kunne det samme bare med Move.
Tryk på nederstående video, fra cirka 3m50s til slut, den viser en del mere en billeder der kan rotere ;)

http://move.gamespot.com/video/index.html?id=62741...

Nu ved jeg godt man ikke styre med fingrene osv. men altså konceptet er jo meget samme :)
Gravatar #35 - Rainmeter
10. dec. 2010 08:51
Simagine (34) skrev:
Det er en del måneder siden at Sony, beviste de kunne det samme bare med Move.
Tryk på nederstående video, fra cirka 3m50s til slut, den viser en del mere en billeder der kan rotere ;)

http://move.gamespot.com/video/index.html?id=62741...

Nu ved jeg godt man ikke styre med fingrene osv. men altså konceptet er jo meget samme :)


Helt ærligt så er det jo overhovedet ikke det samme hvis man er nød til at have noget i hånden for, at det virker.
Gravatar #36 - Simagine
10. dec. 2010 09:07
35#

Altså i Minority Report bruger han heller ikke kun sine hænder? Han en handske på så systemet kan genkende hans fingre.
I Move techdemoen har de bare i stedet for 10 fingre, en move controller til hver hånd, med lidt knapper på hver, som vil kunne gøre hvad de 10 fingre :) Begge dele er jo baseret på at kameraet tracker noget de har "i" hånden?
Gravatar #37 - Slettet Bruger [191982464]
10. dec. 2010 09:07
#34

Move er en findpudset wiimote. slet ikke det samme :S
Gravatar #38 - Simagine
10. dec. 2010 09:12
#34

Både Move og Kinect er Camera tracking baseret, så det er vel bare 2 forskellige udnytte det på?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login