mboost-dp1

YouSee A/S

YouSee vil have sag om kabelnet i Landsretten

- Via Computerworld DK - , redigeret af Net_Srak

For næsten et år siden, i december sidste år, besluttede IT- og Telestyrelsen, at TDC skulle åbne op for deres kabelnet, YouSee, så andre internetudbydere kunne komme til.

Hos YouSee har de 1,2 millioner kunder, men cirka halvdelen af disse er tilknyttet antenneforeninger, hvor YouSee blot er indholdsleverandør. I afgørelsen fra styrelsen fremgik det ikke klart, om antenneforeningerne, der har en aftale med YouSee, også skal åbne for deres kabelnet.

TDC ankede derfor sagen, men da resultatet af sagen kom i september, var der stadig uklarhed om, hvad styrelsen mener. Computerworld beretter nu, at TDC derfor har valgt at indlevere sagen for Københavns byret med anbefaling til, at den bliver flyttet til Østre Landsret, da TDC mener, det er en principiel sag.

Hos FDA (Forenede Danske Antenneanlæg) har man tidligere udtalt, at hvis IT- og Telestyrelsens krav også omfatter de foreninger, som anvender YouSee, så vil de anbefale alle foreningerne at droppe YouSee.

Læs også: Krav til YouSee kan ramme lokale antenneforeninger





Gå til bund
Gravatar #1 - Bundy
25. nov. 2010 12:16
Ja tak, drop yousee!
Gravatar #2 - Yenzen
25. nov. 2010 12:48
#1: Lidt mindre blindt had og lidt mere forståelse for at Yousee sidder med en dom som ikke er konkret nok?

Hvis de får et ja eller et nej må de bare leve med det, "måske" kan ikke bruges til noget og det er utroligt at de efter to domme ikke har et klart svar.
Gravatar #3 - gensplejs
25. nov. 2010 13:39
Bundy (1) skrev:
Ja tak, drop yousee!

Og så binde alle antenne foreninger til Stofa i stedet... FEDT! :-)
Gravatar #4 - Ravensholt
25. nov. 2010 13:59
Det må vel nødvendigvis være ens for alle.
Hvis TDC skal åbne op for kabelnettet hso dem, så skal de andre (Stofa) også åbne op for deres net.
Jeg forstår godt hvorfor TDC mener, at der er tale om en principiel sag.
Gravatar #5 - Jske
25. nov. 2010 14:38
Mindre monopol og mere fri handel....og nu da vi er ved snakken så få da for helvede gjort op med de forbandede pakker og lad folk selv vælge hvilke kanaler de vil have i flimmerkassen (og betale for)

Stofa... puha nej tak, de kan godt blive oppe nord på
Gravatar #6 - Ylle
25. nov. 2010 15:29
Jeg vil nu også vælge YouSee fremfor Stofa til hver en tid. Jeg kender flere som bander og svovler over deres Stofa, da de bl.a. ikke kan tage DK4 (Basket) eller Canal 9.
Siger ikke YouSee er det bedste for verden, men det er trods alt bedre end Stofa imho !
Gravatar #7 - lassep
25. nov. 2010 19:30
#5.
Hvis du vil have fuld valgfrihed blandt alle kanaler vil det
1. Betyde meget højere priser pr. kanal, så du vil højst sandsynligt ikke komme til at betale mindre, du vil dog få færre kanaler.
2. Alle kanaler vil være kodet, og der skal derfor bruges settopboks med kort eller CI med kort til hvert fjernsyn. Så er spørgsmålet bare hvad de vil tage for at give dig et ekstra kort, og om du skal betale ekstra for visse kanaler på ekstra kort ala canal og tv1000.
Gravatar #8 - Slettet Bruger [184020480]
25. nov. 2010 21:39
yousee kommer snart med en mulighed for at designe egne programpakker... det glæder vi os til.

Tror der er mange der er enige om at yousee gør det godt
Gravatar #9 - XorpiZ
26. nov. 2010 12:21
SlettetBruger (8) skrev:
yousee kommer snart med en mulighed for at designe egne programpakker... det glæder vi os til.

Tror der er mange der er enige om at yousee gør det godt


Hvor har du læst det? :O
Gravatar #10 - Slettet Bruger [184020480]
26. nov. 2010 12:41
Tror egentlig det var her på newz. måske en der linkede til noget.
Måske har det noget med det her at gøre
http://www.flatpanels.dk/nyhed.php?subaction=showf...
Gravatar #11 - Hubert
26. nov. 2010 23:03
SlettetBruger (10) skrev:
Tror egentlig det var her på newz. måske en der linkede til noget.
Måske har det noget med det her at gøre
http://www.flatpanels.dk/nyhed.php?subaction=showf...


Det er blot et tilvalg til en eksisterende program pakke. Altså du skal så vidt jeg ved have minimum den mindste pakke og så kan du tilkøbe et favorit abonoment hvor du kan vælge mellem en del kanaler mod at betale lidt kroner for hver kanal du vælger. Langt de fleste af de kanaler jeg har set priser på koster 12,- pr måned. Der er dog enkelte der er væsentlig dyrere.
Gravatar #12 - Slettet Bruger [184020480]
27. nov. 2010 07:51
Ok, så er det ikke det ^^

Jeg søger videre... Jer gans sicher på at jeg har læst de vil komme med et system ligesom Boxer
Gravatar #13 - Hubert
27. nov. 2010 12:34
SlettetBruger (12) skrev:
Ok, så er det ikke det ^^

Jeg søger videre... Jer gans sicher på at jeg har læst de vil komme med et system ligesom Boxer


Fedt nok. Hvis det da bliver men lad os nu se. :)

Jeg mener at der var nogle der trak viasat retten på grund af at de ikke ville sælge enkelte kanaler uden at man skulle tage hele pakken og så vidt jeg husker vandt de over viasat.
Gravatar #14 - Bundy
27. nov. 2010 13:38
Det sidste jeg så på yousee's sider, var at man kunne vælge ekstra kanaler til som hubert også siger - Men det kræver at man har mellem pakke..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login