mboost-dp1

unknown

Unge musikere kritiserer APG

- Via EB - , redigeret af Net_Srak

Musikere kritiserer nu APG’s indsats mod folk, der kopierer musik. En underskriftsindsamling er i gang og indtil nu har omkring 200 fortrinsvis unge musikere, skrevet under på protesten.

De ønsker at Koda stopper samarbejdet med Antipiratgruppen, da man ikke bryder sig om de metoder, APG bruger. Underskriftsindsamlingen blev startet af medlemmer af bandet Tiger Baby.





Gå til bund
Gravatar #1 - xarrow
4. dec. 2004 19:21
Sååååådannner!

Dette beviser jo bare at APG's metoder igen er uønskede af dem de prøver at beskytte. Problemet er bare at budskaber ikke trænger igennem. De er simpelthen for tykpandede. /me ryster på hovedet.
Gravatar #2 - Gul
4. dec. 2004 19:32
KODA har vel samme mening som sidste måned

http://newz.dk/forum/item/50714/#first

"Arh.. pjat med jer. I er nogle tudefjæs fordi i ikke sælger lisså godt som absolut kopi-pop 56 ville have gjort hvis det ikke var for alle de pirater. GRR!" (lidt svær sætning, men tror nok der står det jeg mente :o))
Gravatar #3 - sKIDROw
4. dec. 2004 19:35
Så hvad?
Der er vel håb forude så... :)
Den næste generation musikere, får sikkert nedlagt den halvautonome "antipirat"gruppe...
Gravatar #4 - Onde Pik
4. dec. 2004 19:36
#1

Beviser???

Jeg har læst et par linier på extrabladets hjemmeside, der fortæller at der er nogle af KODAs medlemmer der er uenige I AGPs metoder. Har du læst mere end det???

Fordi ellers, tror jeg ikke rigtigt at det beviser noget som helst.

Lad os lige tage det med ro, og lade være med at hoppe til konklusioner tak.
Gravatar #5 - mat
4. dec. 2004 19:42
#4

Det beviser da ihvertfald at der er 200 af KODAs medlemmer der er utilfredse med deres engagement i APG.

Jeg synes det er fint at der er nogen der forsøger at tale imod APGs metoder, og at de tilmed kommer i medierne med det. Så kan det være offentligheden kan danne sig en mening på baggrund af mere end musikindustriens propaganda.
Gravatar #6 - sKIDROw
4. dec. 2004 19:42
#4 Ondepik

Jeg er mere interesseret i at en af de forurettede nu hiver hans sag for højesteret, fordi hans advokat mener den er principiel.
Og en advokat for en anden af dem, som mildest talt ikke lød imponeret.
19 nyhederne på tv2 her til aftes... :)
Gravatar #7 - FISKER_Q
4. dec. 2004 19:47
#5 Hvem siger de er medlemmer af koda? Jeg synes hvertfald det er ret dumt at betale for en indflydelse man ikke har.
Gravatar #8 - myplacedk
4. dec. 2004 19:48
"kritiserer nu" - som om det er noget nyt? ;-)
Jeg ved ikke om de kritiserer mere, eller om det bare bliver mere omtalt i medierne.

Men jeg synes det er godt, at musikerne selv brokker sig. Det er skidt, at hver gang nogen brokker sig over APG, så kan man sige "selvfølgelig kan pirater ikke lige APG", og så ikke tænke nærmere over det.
Så mangler vi bare at Koda brokker sig (altså officielt), og så at politiet gør noget. ;-)
Gravatar #9 - superlayer
4. dec. 2004 19:52
Første kridt mod nedlægning af APG og deres ulovlige virksomhed.
En umoden organisation, der ikke har plads i et demokratisk land som Danmark. Jeg synes det er uhørt at den ikke er blevet nedlagt for længe siden.
Gravatar #10 - migogdig
4. dec. 2004 20:07
CODAs svar den her gang var bare

Citat Tv2 :

---------------
Koda afviser kritik
Men synspunktet deles ikke af formanden for Koda, Hans Dal.

"De kan jo bare lægge deres musik ud, hvis de vil forære det væk. Men de skal ikke bestemme, om jeg skal forære mine ting væk," siger han."
------------

Det interesante er self at han siger "jeg" faktum er jo at han ikke er en kreativ kunstner, derfor vil han for alt iverden forsøge at ignorere det her fordi det er jo ikke blot en princip sag, det er jo et sted hans levebrød de laver underskiftindsamling imod.
Gravatar #11 - C#
4. dec. 2004 20:38
lol 200 ud af ca 28.000 jojo de har langt igen da :)

Ikke at jeg synes de burde støtte APG, men der er altså også noget der hedder at være realistisk :)

->
kilde:
http://www.dr.dk/nyheder/indland/article.jhtml?art...
Gravatar #12 - doggy82
4. dec. 2004 20:46
Nååå det danske band Tiger Baby... Jamen når sådan et stort og kendt band starter indsamlingen, skal der nok være mange som skriver under... ;)
Gravatar #13 - xarrow
4. dec. 2004 20:48
#7:
Den musiker der blvier interviewet i nyheden siger f.eks. han er medlem af KODA. Går stærkt ud fra at der er flere, siden KODA jo er den eneste af sin slags i Danmark.

#10:
God pointe.

#11:
Jeg har snakket (chattet) med en del musikere på piratgruppens forum. De siger at de ikke vil deltage med deres underskrift, fordi de er bange for at KODA hopper på nakken af dem på en eller anden måde. Viser jo igen hvordan skræmmebilledet ligger hos pladebranchen, oh hvilket billede de tegner.
Gravatar #14 - Onde Pik
4. dec. 2004 21:09
#13

Der er ingen der er i tvivl om at det ikke er alle musikere der elsker AGP. Det ville da også være underligt hvis der ikke var en lille mindretal der var utilfredse.

Men mon ikke det er lidt meget at sige at det "beviser at AGP er uønsket af dem de repræsenterer".

Synes ikke at det er nogen specielt bemærkelsesværdig nyhed.
Gravatar #15 - mat
4. dec. 2004 21:54
#7

Det gør ekstra-bladet:

"En nyligt opstartet underskriftsindsamling blandt Kodas medlemmer[..]"

Iøvrigt er det gratis at være medlem af KODA (jeg er selv medlem).
Gravatar #16 - hr. værk
4. dec. 2004 22:03
Det er da rart at der sker noget, men det er dessværre begrænset hvad 200 af de "små" musikere i branchen kan gøre.
Der skal MANGE flere underskrifter til før der sker noget og gerne underskrifter fra nogle af de "tunge" musikere.
Lige nu kan man bare håbe at der er nogle advokater der har held til at jore apg i retten for deres elendige, haltende og uretslige bevisførelse.
Gravatar #17 - zanki
5. dec. 2004 00:44
godt initeritiv.. :)
Gravatar #18 - FoZ
5. dec. 2004 02:10
#15

Er det gratis at være medlem af KODA? Siden hvornår? Jeg ved ikke med dig, men jeg skulle da indbetale 500,- til KODA før jeg kunne blive medlem.
Gravatar #19 - kello
5. dec. 2004 08:05
Snip-
"Der er en bagatelgrænse i de her sager. Folk, der bare har downloadet et par hundrede sange får ikke en sag på halsen. Der er tale om store sager med massiv download, siger Hans Dal."
-Snip

Der er da ingen der (endnu) er krævet erstatning for download?

Det er da kun fildelere (upload), der er blevet krævet erstatning fra?
Gravatar #20 - mat
5. dec. 2004 09:58
#18

Ja ok, nu kan jeg faktisk ikke huske om der var et "oprettelsesbeløb". Det er længe siden jeg blev medlem, og det eneste jeg har med dem at gøre idag, er deres blad der kommer ind af døren.
Gravatar #21 - smiley
5. dec. 2004 15:30
Al begyndelse er spæd... godt initiativ som gerne må fortsætte og blomstre.
Gravatar #22 - noia51
5. dec. 2004 16:55
Det bedste er at Hans Dal siger at han ikke vil give sin musik væk. Nu er det jo nok ikke Hans Dal der er den mest downloadede fra nettet, men hvis pengene bare fordeles %-vis så tjener han jo på det!

Det er lidt ligesom med blanktbåndsafgiften på medier. Kim Larsen tjener på at jeg laver backup. Hvor er det rimelige i det?
Gravatar #23 - LeonM
5. dec. 2004 16:57
Det er egentligt lidt sjovt at følge debatten herinde, i dette tilfælde musikbranchen der forsøger at beskytte sig selv (på godt og ondt)

Enhver (uanset branche) skal have en eller anden form for betaling for det produkt som skabes og leveres, vi skal alle betale vores husleje og have penge til at købe vores mad i supermarkedet !

Det er rigtigt nok at den hersens AGP måske ikke benytter sig af de fineste metoder men lad os prøve at se på modparten. Der findes rigtigt mange p2p programmer som kan downloades og bruges af enhver. Du kan som almindelig Internetbruger uden problemer (og uden den store viden) hente og dele så godt som alt hvad du ønsker, software, musik, film osv. Helt ukritisk !

Der har kørt et par retssager som så godt som alle er tabt fordi at Kazaa og andre ikke har noget ansvar for det produkt som de levere ! Hvordan kan det lige være ?

Nu kan det godt være at der kommer en masse ”flame” over dette indlæg men jeg vil godt lige se den person eller firma som ikke ønsker betaling for sit produkt (uanset hvad det er) og kom ikke med at p2p er en god opfindelse så vi alle kan dele vores selvskrevne word-dokumenter eller hjemmelavede filmoptagelser.

Fakta er at folk bruger p2p mest til at dele piratkopirede filer.

 Leon
Gravatar #24 - TullejR
5. dec. 2004 17:00
#23:

du må undskylde, men hvor god er en piratkopi? er den lidt sløret og luftig som et hologram, eller er den i fast form?
hvordan er piratkopien lavet - kloning? :P
Gravatar #25 - mat
5. dec. 2004 17:18
#23

Jeg synes ikke belysningen af modparten fejler noget, tværtimod er det den der får langt den meste medieomtale. Og ydermere pyntet med lidt usaglige undersøgelser (der ukritisk ædes råt af medierne).

Jeg er ikke i tvivl om at APGs skræmmekampagne virker, men det må så være spørgsmålet om målet helliger midlet? Og det er der åbentbart nogle musikere der ikke mener.
Gravatar #26 - LeonM
5. dec. 2004 17:35
#25 Jo du har lidt ret (medieomtale), men hvem vil stille sig til talsmand for at piratkopirering af alle produkter skal være lovligt og at der skulle være en lov i alle lande der siger at det skal tillades (og dermed skabe medieomtale).

Det var ikke det som jeg mente. Min pointe var at det er fakta at p2p bruges 99% (eller lignende) til at dele filer som man ikke lovligt har købt og ulovligt deler med andre. Det kan da ikke være så svært. Argumenter om at musik/filmbranchen tager alt for mange penge for deres produkter og at det dermed skal være i orden at hente en gratis kopi uden at det koster andet end lidt båndbredde holder altså ikke. Hvis man er uenig med en branche's prissætning så skaber man et alternativ (sådan fungere et frit marked) eller man undlader at købe produktet !

#24 glem det !

Prøv eks. at se på alle skidrow's indlæg om open source, han bliver efter min mening helt misforstået og slet ikke ordentligt modargumenteret, fri er ikke det samme som gratis. Intet i den verden som vi lever i er gratis (fornuftigt nok).

:) Leon
Gravatar #27 - TullejR
5. dec. 2004 17:40
#26:

nu ved jeg ikke hvor du vil hen, men det os der kører på min server har jeg downloadet, det kostedet ingenting - så jo, der findes ting i denne verden der er gratis, og pirater er nogle der sejler rundt og røver skibe. basta.
Gravatar #28 - LeonM
5. dec. 2004 17:45
#26 Og hvem betaler så din husleje ?
Gravatar #29 - mat
5. dec. 2004 17:54
#26

Det var heller ikke det jeg sagde.

Men jeg vil gerne give udtryk for at jeg synes det er positivt at der er nogen der stiller spørgsmålstegn ved *metoderne*. Og det er det denne debat handler om. Det handler ikke om hvorvidt musikere skal leve af det salt de kan slikke af vejene og ellers dele ud.

(Der er faktisk masser af glimrende software der er gratis, så jo, lidt gratis er der i verden :)
Gravatar #30 - LeonM
5. dec. 2004 18:11
#29 Jo du har ret i din pointe, men hvad med den anden vej ? Hvorfor er der ikke nogen som stiller spørgsmål ved det ? Jeg er enig i at APG's metoder ikke er helt efter bogen men prøv at se på hvad de er oppe imod. De har jo ikke en chance for at beskytte deres lovlige produkter.

Som det er lige nu kan de følge trafikken på p2p nogenlunde simpelt, men den tid er ved at være ovre (kryptering, div. måder at beskytte MAC/IP-adresser osv. osv.)
p2p-programmerne bliver mere og mere advancerede og udbyderene har intet ansvar for de data som bliver overført via deres systemer. Hvad med at kigge lidt ud i fremtiden ? Har en leverandør af et givent system heller ikke noget ansvar for at fex. børneporno eller lignende bliver delt via deres system ?

Ved godt at den er svær men der skal startes et sted !

Leon
Gravatar #31 - TullejR
5. dec. 2004 18:24
#28:

hvad har min husleje nu med min server at gøre?
gud hvor er du latterlig, minder mig om hvorfor jeg satte dig på ignore i tidernes morgen...
Gravatar #32 - mat
5. dec. 2004 18:27
#30

Det er da gået forholdsvis fint for de distributører, der er begyndt at sælge deres musik online. Hvis nu de var begyndt lidt tidligere?

Istedet for at troppe op med bat og true folk på række, så kunne man appellere til at det ikke er fair at dele musikernes musik ud, uden at de får en form for kompensation. Og at musiknumre kan købes enkeltvis på nettet, rimeligt billigt. osv.

Men hvad skulle APG så lave?

Lovlig fildeling er altså et uundværligt værktøj for mange (hvad enten det er p2p eller over en server). Om du så vil tro det eller ej.

Skal bilproducenter straffes hver gang et af deres produkter invaliderer eller slår en ihjel? Skal værktøjsproducenter straffes hvis deres hammer bruges til at slå en ned? Hvad med våbenindustrien, deres produkter kan kun bruges til to ting, og ingen af dem er særligt positive? Men ak, musikindustriens tarv er vigtigere, eller?
Gravatar #33 - michael007dk
5. dec. 2004 18:27
#31 se #24 - hvem er det der er latterlig
Gravatar #34 - lazebra
5. dec. 2004 18:31
LeonM:
"Det er rigtigt nok at den hersens AGP måske ikke benytter sig af de fineste metoder men lad os prøve at se på modparten. Der findes rigtigt mange p2p programmer som kan downloades og bruges af enhver. Du kan som almindelig Internetbruger uden problemer (og uden den store viden) hente og dele så godt som alt hvad du ønsker, software, musik, film osv. Helt ukritisk !"

At der kopieres i stor stil er vi ikke uenige om, og at brugerne er relativ sikre er vi heller ikke uenige om. MEN målet helliger ikke midlet og APG er i min verden sammenlignelige med en stor HA rocker, der bliver betalt for at komme og banke dig gul og blå, når de ved hvor du befinder dig!

Vi lammetæver ikke tyveknægte der har stjålet for millioner. Ej heller idømmer vi dem millionbøder.

Endnu værre bliver det, når uafhænge undersøgelser viser at branchen ikke skades at fildeling. Faktisk er der eksempler på det modsatte.

At APG fylder medierne med sludder, som at branchen lider store tab i DK pga. piratkopiering, står yderlig i stor kontrast til at, branchen har haft det bedste år nogensinde!


LeonM:
"Der har kørt et par retssager som så godt som alle er tabt fordi at Kazaa og andre ikke har noget ansvar for det produkt som de levere ! Hvordan kan det lige være ?"

Simpelt! Du dømmer heller ikke fabrikanter af brækjern, fordi deres produkt kan bruges til indbrud. Ligesom du heller ikke dømmer ISP'erne for, at kunden har brugt deres produkt til hacking med! Vi kan forsætte! (Kan se mat kom mig i forvejen)

---

Selvfølgelig skal det ikke være lovligt at kopiere musik og film. Det er vi helt enige. Men lad os få straffene for at gøre det ned i et rimlig niveau, som ikke gældsætte mennesker resten af deres liv.

Sorry det hele blev lidt rodet! Har travlt!
Gravatar #35 - bjerh
5. dec. 2004 18:43
Indtil den dag - idag. Har jeg nok læst 1000 indlæg om apg's metoder er dårlige, uønsket. Men har ikke kunne se hvad der er galt med dem.. Uhm, en venlig sjæl der kort kan give et eksempel på deres "dårlige" eksempler? :)
Gravatar #36 - LeonM
5. dec. 2004 18:51
Se DET vare bedre ! #32 #34 Oplæg til seriøs debat er den rigtige måde at gøre det på.

Nej jeg argumentere ikke for at der skal indføres "rockertilstande" slet ikke, jeg prøver bare at åbne for en seriøs diskution om at leverandører af digitale produkter har et problem som de, fornuftigt nok, er nødt til at adressere. Hvis man skal forstå et problem så er man nød til at se det fra begge sider. Jeg har ikke argumenteret for at APG's metoder er i orden men jeg har prøvet at sætte tingene i perspektiv. I har ret i at os "seriøse" brugere benytter p2p fornuftigt og ansvarligt (et lille eksempel kunne være MS sp2 som blev delt på et par p2p net og at open source tit og ofte bliver hentet på den måde)

Og Ja, hvis man som firma ønsker at være konkurrencedygtig med sit produkt (eks. musik) så må man levere et produkt som køberen ønsker og som er tidssvarende.

Det ændre stadig ikke ved at den største del af brugerene på p2p net bruger dem ulovligt !

Leon
Gravatar #37 - LeonM
5. dec. 2004 18:53
#35 Skal da gerne sende dig et par briller !
Gravatar #38 - XxX
5. dec. 2004 19:14
@35

Det burde da være tydeligt hvad det er der er forkert..

APG skriver et brev til en flok mennesker og anklager dem for at have brudt deres rettigheder, de bruger fiktive tal for hvor meget et musiknummer koster, og laver så en beregning som siger hvor meget du skal betale for det DE mener du har gjort. Samtidigt giver de dig dette her utroligt uimodståelige tilbud at hvis du betaler halvdelen og ellers lader være med at gøre det igen så slipper du for en retssag..

Jeg finder det forkasteligt at de sender et udokumenteret (NEJ screenshots kan aldrig og VIL aldrig blive et rigtigt bevis) krav om at du betaler og håber så du betaler ved kasse 1 og ellers fletter næbbet..

Hvem siger personen som får et brev om at han har delt say 1000 numre overhovedet har hørt numrene, hvem siger nogen nogensinde har hentet numrene fra ham, ja hvem siger overhovedet at manden på det pågældende tidspunkt har haft hele nummeret på sin maskine. De fleste fildelingsprogrammer begynder allerede at dele et nummer når man har 1 MB af filen, det vil sige at jeg kan komme til at betale for en på det pågældende tidspunkt ubrugelig fil som tilfældigvis har det samme navn som et nyt nummer med Madonna..

Efter min mening burde loven laves om så APG hvis der er så bestyrket mistanke om at en person deler i 1000 vis af numre skulle kunne få en dommerkendelse og så ransage, det er den eneste måde man kan være sikker på hvad der er skæg og hvad der er snot..

Sådan som det ser ud idag er der jo f.eks i USA set eksempler på at folk har fået breve med krav om erstatning bare pga. de delte en ascii tegning på få hundrede bytes med et filnavn der antydede at det var en sang eller var det en film. Sådanne automatiserede processer kan ikke være meningen med det...

Som det er nu hvor private kan blive stillet overfor krav i 100.000 kroners klassen fordi de har downloaded noget musik som de så også har delt er jo totalt ude af proportioner..

XxX
Gravatar #39 - TullejR
5. dec. 2004 19:24
#38:

i usa skete den fatale fejl jo også at riaa (Eller hvem det nu var) anklagede en mac-bruger for at have delt musik over kazaa - problemet var bare at kazaa ikke kunne køre på hans mac.. heh

men med de politikere vi har sidende på christiansborg skal vi næppe håbe på noget godt fra dem af mht. IT eller noget andet..
Gravatar #40 - mat
5. dec. 2004 19:49
#35

Nu er det jo i sagens natur ret subjektivt hvad man synes er iorden eller ej.

Men det sidste jeg hørte til APGs metoder var vist den famøse film om hvordan man kunne navigere til ophavsbeskyttet materiale ("the grey album"). Man skulle bare over en række sider, der intet havde med danskeren at gøre (inklusiv nogle der ikke eksisterende da personen lagde sit link ud). Det kaldes vist fabrikerede beviser, og det er skræmmende hvis APG før har fået medhold i at et screenshot kan bruges som bevis.

( http://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&... )
( http://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&... )
( http://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&... )
Gravatar #41 - LeonM
5. dec. 2004 19:49
Lad os så prøve at se på virklighedens verden. Hentede og installerede Kazaa. En søgning på "madonna", valgt filtype audio. Søgeresultat: http://www.7-9-13computere.dk/test/madonna.jpg

Rest my case !

Leon

NB: ingen af filerne blev hentet og programmet (kazaa) er afinstaleret igen !
Gravatar #42 - odd3r
5. dec. 2004 19:56
:o{) :o{) :o{) :o{)
Gravatar #43 - kongnico
5. dec. 2004 20:24
Leon du må nok vente lidt med at hvile din sag, for så vidt at dit indlæg om at man kan finde madonna vha. fildeling ikke rigtigt tilfører dig nogle nye argumenter - jeg går ud fra at det er hele præmisset for at fildeling overhovedet eksisterer og det er der vel ikke nogen der har anfægtet?
Gravatar #44 - [m]
5. dec. 2004 20:36
Hehe det keder mig alt den APG snak.... ^^
Gravatar #45 - LeonM
5. dec. 2004 20:37
#43

Jo da ! at man kan finde en masse musikstykker (i det her tilfælde Madonna) på et p2p net (tager under 5 min) betyder at der er en hel masse mennesker som har lagt Madonna's musik til download for alle som ønsker det. Men for argumentationen's skyld så prøvede jeg lige at spørge et par stykker af dem (man kan chatte med andre brugere på kazaa) om den vertion af lige netop det stykke musik jeg ville hente var en lovlig kopi som jeg skulle, og ville, betale for. Guess what ? Jeg prøvede 20 gange og hver gang blev jeg disconnectet + at man har en lille funny funktion på kazaa-lite, man kan se hvad andre har liggende til upload og det er ikke småting !

Jeg tror vist at jeg kan hvile på min sag !

Leon !
Gravatar #46 - TullejR
5. dec. 2004 20:47
#45:

hvad er det du vil bevise?`
at fil-deling eksisterer?

lol..
Gravatar #47 - LeonM
5. dec. 2004 20:56
Ups den læste jeg lidt for hurtigt (der er vel sent søndag aften)

#43

Skal lige forstå dig rigtigt ! (jeg går ud fra at det er hele præmisset for at fildeling overhovedet eksisterer)

Dermed mener du altså at uanset hvilken teknologi man udvikler så har det en begrundelse i at man har udviklet den og at den dermed eksistere.

Enten udtryker du dig ret bagvendt eller osse forstår jeg det ikke helt rigtigt. Hjælp mig jeg vil gerne prøve at forstå dig ?

Mener du at: Det er nok begrundelse at benytte en given teknologi bare fordi at den er udviklet og dermed eksistere ? (eks. brintbomben).

Jeg vil gerne høre din forklaring (man kan altid blive klogere)

Leon
Gravatar #48 - mat
5. dec. 2004 20:57
#45

"Jeg tror vist at jeg kan hvile på min sag !" - kun hvis din sag var at sandsynliggøre at der findes folk der deler ophavsbeskyttet materiale. Det er der bare ingen der har påstået ikke var tilfældet.
Gravatar #49 - Zleep-Dogg
5. dec. 2004 20:59
LeonM - har du husket at køre ad-aware efter du fjernede kazaa igen? Det skidt er nemlig prop-fyldt med ad- og spyware!

Men jeg vil stadig vove at påstå at et screen-shot umuligt kan være et gyldigt bevis! på ca 5 minutter vil jeg kunne ændre hele indholdet af dit lille screenshot så du i stedet har søgt efter "child pornography" el. lign... ville du betragte det som et gyldigt bevis for at du søgte efter pørneporno? bare for at tage et eksempel på hvor let bevismanipulation af den slags er...

Men i øvrigt har jeg ikke set en eneste bestride det synspunkt at ulovlig fildeling finder sted...
Gravatar #50 - LeonM
5. dec. 2004 21:07
#45

Nej jeg prøver at argumentere at fildeling er en god teknologi men at den skal bruges med ansvar, lige som alt andet mennesker har med at gøre !

Leon
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login