mboost-dp1

Niels Hartvig

Umbraco-grundlægger forklarer angreb med økse på sin iPhone

- Via Version2 - , redigeret af Net_Srak , indsendt af milandt

I sidste uge udsendte Umbraco-grundlægger Niels Hartvig en video på YouTube, hvor han angriber og ødelægger sin iPhone med en økse. Version2 har haft en snak med Hartvig om grunden til angrebet.

Som det også fremgår af videoen, så skyldes det primært de nye betingelser, Apple har tilføjet i forbindelse med udgivelsen af udviklingsværktøjet til iPhone OS 4.0. Ligesom mange andre mener Hartvig, at afsnit 3.1.1 i betingelserne er alt for stramme.

Niels Hartvig, dansk ex-iPhone-udvikler til Version2 skrev:
Det er en totalt unødig ‘show of force’, og det skræmmer mig. Afsnit 3.11 er et symbol på en egenrådig platformsejer, der nu har taget den lukkede stil til nye højder.

Efter boykottet af ikke bare sin iPhone, men også alle andre Apple-produkter, har Hartvig valgt at købe en HTC Desire. Til trods for sin utilfredshed må han dog konstatere, at han synes, Android stadig halter langt efter iPhone OS.

Niels Hartvig til Version2 skrev:
Det skulle være den ypperste Android-telefon, men i mine øjne er det mere en iPhone version 0.1. Det er interessant, så langt der er op til den rigtige iPhone-oplevelse.





Gå til bund
Gravatar #1 - Wickedmike
21. apr. 2010 07:15
Jeg tror nok Android skal komme bagfra ;)
Gravatar #2 - kg
21. apr. 2010 07:16
#1 hovhov... det er apple der tager deres kunder i røven, ikke android ;)
Gravatar #3 - Kjeldsen
21. apr. 2010 07:16
0.1? Hvilken iPhone har han haft? 10.0?
Men det er da positivt at han ikke er blind for Apples powerplay.
Gravatar #4 - Søren
21. apr. 2010 07:17
Er jeg den eneste der studser lidt over formuleringen "Det er interessant, så langt der er op til den rigtige iPhone-oplevelse."?

Skal alle smartphones ligne iPhone så meget som muligt? Kan man ikke lave en HTC-oplevelse? Skal alle være apple-wannabees?
Gravatar #5 - cjoey
21. apr. 2010 07:19
Artiklen skrev:
Det skulle være den ypperste Android-telefon, men i mine øjne er det mere en iPhone version 0.1. Det er interessant, så langt der er op til den rigtige iPhone-oplevelse.


Nu har jeg haft iPhone 3GS, Legend og nu Desire og jeg synes altså at Android 2.1 er fuldt på højde med iPhone OS. Der er vitterligt intet der irriterer mig ved systemet, som der desværre var ved iPhone OS.

I øvrigt leveres HTC's telefoner med Sense-oplevelsen så det der nok ikke så mærkeligt at den er anderledes end iPhone :-)
Gravatar #6 - iMan
21. apr. 2010 07:26
#4:

Når jeg tænker smartphone, så tænker jeg iPhone.. iPhone er også den mobiltelefon som bliver brugt mest på nettet, og som har flest apps. Det er dermed den ukronede konge på smartphone-markedet. Har aldrig interesseret mig for politik, men interesserer mig for teknologi som virker, og det gør Apple produkter, så kan man sige at det ikke passer til ens evner eller personlighed, men faktum er at iPhone og iPods er de mest solgte smartphones og mp3 afspillere.
Gravatar #7 - Trentors
21. apr. 2010 07:26
Nu har jeg satme lyst til at lave min "I-told-you-so"-dans.

Enhver ved sgu da at det ikke er smart at satse noget som helst på een platform hvor der egenrådigt sidder en producent der laver alt og bestemmer alt. Det var bare et spørgsmål om tid før Apple demonstrede at de ejer hele skidtet og bestemmer suverænt. Derfor jeg personligt ikke gider Apple og ikke fatter folk har gidet at satse på den platform hverken som udvikler eller forbruger.

Det her problem burde enhver have set fra 1000000 km afstand!
Gravatar #8 - iMan
21. apr. 2010 07:27
#7:

Haha! Ja sikke et stort problem :D
Gravatar #10 - Bundy
21. apr. 2010 07:35
iMan, dit navn gør automatisk din mening til fanboy-ugyldig -
Beklager.
Gravatar #11 - iMan
21. apr. 2010 07:40
Og det skal du diktere Bundy?? Jeg kommer med faktuelle modsvar, og så kan i læse dem eller lade være.. Bundy, desuden er hele den der fanboy-fase sgu ved at være forældet. Jeg holder med dem og du holder med de andre, så lad os diskutere og komme frem til noget relevant, istedet for at falde ned på et level hvor man kalder hinanden for fanboys..
Gravatar #12 - milandt
21. apr. 2010 07:42
iMan (8) skrev:
Haha! Ja sikke et stort problem :D


iMan (11) skrev:
Jeg kommer med faktuelle modsvar,
Gravatar #13 - iMan
21. apr. 2010 07:44
milandt (12) skrev:
iMan (11) skrev:
Jeg kommer med faktuelle modsvar,


Faktum er jo at det ikke er et stort problem.. Lad os se hvad auktionærene siger i 3. kvartal;)

Jeg henviser til: http://macnation.newz.dk/apple-igen-ude-med-rekord...
Gravatar #14 - Janr
21. apr. 2010 07:46
#4 iMan: Når jeg tænker smartphone, så tænker jeg iPhone.

LOL!!! EPIC FAIL!! :D
Gravatar #15 - fedenar
21. apr. 2010 07:48
#13/iMan Du siger du kommer med faktuelle "modsvar". Men du ved tydeligvis ikke hvad et argument er.

"Jeg tænker" er ikke et argument. Ligeledes
"De fleste synes" er heler ikke noget argument.

Desuden handler nyheden om et data politisk problem, og du starter herefter med at sige, at det ikke intressere dig. wtf, hvorfor kommentere du så på nyheden? Du intressere dig tydeligvis for det, men har ikke evnerne til at forstå det...
Gravatar #16 - Chewy
21. apr. 2010 07:48
og som har flest apps.


Vil nu vove den påstand at der er flere programmer til Windows Mobile end der er til iphone...
Gravatar #17 - Kjeldsen
21. apr. 2010 07:48
iMan (6) skrev:
men interesserer mig for teknologi som virker, og det gør Apple produkter


Det er en sandhed med modifikationer, en iPad virker ikke med Flash så den "virker" ikke. Den nye iPhone virker ikke med udviklings værktøjer fra Adobe, så den virker ikke bare.

I det hele taget skal du bo i det marmor tårn som Apple har bygget til dig for at din verden fungere.

Porno, det kan du også godt glemme, din moralske vogter Apple beskytter dig også mod det. Apple tænker for dig, det er dejligt, det er nemt og det er utrolig dumt.
Gravatar #18 - Frankie
21. apr. 2010 07:54
#4 Jeg tror det han mener er følelsen med telefonen, altså skærmens berørings følsomhed osv. Desuden kan man ikke sammenligne det. Jeg er selv iPhone-fan, men folk må forstå at hvis du sammenligner iPhone med en HTC telefon sammenligner du i mine øjne i 50% af tilfældende 2 forskellige målgrupper.

#5 Nu er jeg lidt nysgerrig for at høre om du syntes HTC er lige så følsom som iPhone er. Har på det seneste selv overvejet at skifte, men jeg tør ikke før HTC laver en telefon som har samme "feel" som iPhone har. De HTC telefoner jeg har haft prøvet har ikke haft samme hastighed, 'sensitivity' på skærmen mv. som iPhone, og derfor har jeg ikke ville have dem. Hvad er din dom over HTC Desire?
Gravatar #19 - Adagio
21. apr. 2010 07:56
I love it when people are destroying Apple stuff :)

Når man læser kommentarerne på linket i nyheden, lyder det til at de fleste undrer sig over at han kalder sin nye telefon for en iphone 0.1... de fleste nævner at Android er foran iphone OS på alle punkter undtagen det visuelle

Nu har jeg ikke leget rundt med nogle som helst af disse telefoner, så kan ikke fra egen hånd fortælle hvad der er bedst... men jeg må da indrømme at en Android telefon har længe stået på min ønskeliste... kunne dog ikke drømme om at nogensinde eje iphone
Gravatar #20 - iMan
21. apr. 2010 08:04
#14:

Hvor har du været de sidste 2 år?? Det må man sgu sige er en epic failure.. Calling back from earth..

#15:

Du rykker mine ord ud af kontekst og klistrer dem ind hvor du synes, det kaldes propaganda og bliver brugt i politik for at fordreje modparten og få sine ønsker opfyldt..

#16:

Ja der er garanteret flest apps til WM, men er de samlet et sted, hvor let er de at installere og bruge, og hvad er kvaliteten af dem?

Fandt det her: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2354140,00.as...

20.000 apps til WM og 85.000 apps til iPhone.

#17:

Apple produkter virker, men ja, jeg ville nok heller ikke bruge en iPhone hvis jeg ikke også havde en iMac. Og da slet ikke hvis jeg ikke kunne bryde min iPhone, og få lov til at gøre med den hvad jeg ville..
---------------------------------------------------------------------------

Forstår godt problemet for udviklere som skal rette ind efter Apples orden, men at det ligefrem er et kæmpe problem kan jeg ikke se. Lur mig om ikke Apple stadigvæk tjener en masse penge og fortsætter deres fremgang på mobilmarkedet.
Gravatar #21 - Nielson
21. apr. 2010 08:04
Så længe han ikke hopper over til de der Micro$oft, puuuhaaaaaa ad.
Gravatar #22 - Zombie Steve Jobs
21. apr. 2010 08:06
#20 Jaja, det gør de sikkert, det gjorde MS også, på trods af tvivlsomme forretningsmetoder, kan vel egentlig siges, at de er de største i universet, på trods af tvivlsomme forretningsmetoder.

Gravatar #23 - Kjeldsen
21. apr. 2010 08:13
iMan (20) skrev:

Forstår godt problemet for udviklere som skal rette ind efter Apples orden, men at det ligefrem er et kæmpe problem kan jeg ikke se. Lur mig om ikke Apple stadigvæk tjener en masse penge og fortsætter deres fremgang på mobilmarkedet.


Det er ikke så simpelt, Apple kommer ikke nødvendigvis til at tjene flere penge ved den her manøvre. Men de programmer som vi alle sammen bruger bliver som minimum dyrere at udvikle og der er kun os til at betale.

Jeg håber at Adobe vælger at straffe Apple ved at lancere deres produkter senere på Mac platformen. Så kan brugerne tænke over hvorfor de sidder på en Mac platform.
Gravatar #24 - Blank
21. apr. 2010 08:14
#18
Jeg har en HTC desire, og ALT ved den telefon er bare bedre en iPhone efter min mening.
Jeg har en ipod touch til at sammenligne med,
Og der har jeg testet internet via WiFi, og den vinder desire.
Følsomhed på de 2 telefoners skærme er så ens, så der synes jeg hverken der er en vinder eller taber.
Ordbogen når man sender sms'er er derimod det fedeste jeg har oplevet,
F.eks hvis jeg vil skrive mulighed.
Så kan skrive sådan her:
Mukogjef, og den kunne stadig regne ud at det var mulighed at jeg ville skrive, det er helt fantastisk fedt.
Brugervenlighed er også til desires fordel efter min mening.
Det eneste som iPhone vinder på er den indbyggede gpu, den er kraftig, og er en god hjælp til st afvikle spil, og give skærmen en mere flydende oplevelse.

Min kæreste har en legend som hun blev hurtigt utrolig glad for.

Til sidst er hele denne besked skrevet på min desire
Gravatar #25 - Janr
21. apr. 2010 08:18
#20 Hvor har du været de sidste 2 år?? Det må man sgu sige er en epic failure.. Calling back from earth..

Spørgsmålet er nok mere: har du kun været der 2 år? siden du tror smartphone = Iphone?
Gravatar #26 - Geekalot
21. apr. 2010 08:19
Det har et æble som logo, det burde være nok til at holde sig væk fra lortet.
Gravatar #27 - mega2507
21. apr. 2010 08:20
Jeg er med #18... Jeg har haft Nokia, Sony Ericsson, Windows Mobile og iPhone, og nu har jeg haft muligheden for at lege med div. nye Android telefoner, og selvom jeg virkelig gerne vil have en Android telefon, da jeg på mange måder er imod hvad Apple gør ved software udviklere, så kan jeg bare ikke kommer over at en Android telefon med en 1 Ghz processor, stadig lagger af og til når man scroller i simple tekst lister, og når man zoomer på et billeder så er det laggende oplevelse, især når programmer lige er åbnet.

Det virker mest af alt som en windows mobile i om igen, og ja jeg ved godt de 2 ting ligger meget langt fra hinanden, men hvorfor lagger de på samme måde når nye programmer åbnes, og så snart der er nogle få programmer åbne på samme tid, så lider telefonen virkelig under det. En iPhone 3GS kører så flydende i forhold til (og her snakket vi en jailbraked 3GS med backgrounder, så der der er tale om reel multitasking).

En anden ting jeg var meget skuffet over at hvis du virkelig vil customize din telefon ligesom en man kan på en jailbraked iphone, så er du på samme måde nødt til at smide custom roms som f.eks. Cyanogenmod eller lign... og det skulle jo bare ikke være nødvendigt på en åben platform.

Den dag Android har det samme udbud af brugbare apps som der findes i apps store, et skinable brugerflade, som ikke kun findes hos en levenrandør f.eks. HTC, så man virkelig føler man får den samme software oplevelse uanset hvilken hardware producent man vælger, og man dermed kan vælge telefon udfra udseende og specs, og ikke hvem der nu lige har lagt det smarteste TuochSense pladder ovenpå. Sidst men ikke mindst, en telefon der kører flydende... hvorfor er det så svært...

Jeg køber nok en iPhone 4G, og så må vi se hvor langt Android er nået når den er slidt ned...
Gravatar #28 - Frankie
21. apr. 2010 08:20
Blank (24) skrev:
#18
F.eks hvis jeg vil skrive mulighed.
Så kan skrive sådan her:
Mukogjef, og den kunne stadig regne ud at det var mulighed at jeg ville skrive, det er helt fantastisk fedt.
...
Til sidst er hele denne besked skrevet på min desire


Hvorfor rettede den så ikke 'Mukogjef' for dig? :P Spøg til side, samme feature har iPhone skam også og har altid haft.

Det er en interessant sammenligning du laver med WiFi, nu ved jeg ikke om der er nogle forskelle på iPod Touch og iPhone men har ikke haft nogle problemer med internet på min iPhone.

Tak for dit feedback, det skal jeg lige have taget til overvejelse. Umidelbart har jeg svært ved at se at brugervenligheden er bedre, da jeg syntes iPhone er fantastisk brugervenlig. Om de så er på lige fod skal jeg ikke kunne sige. Tror stadig jeg bliver nød til at holde en i mine egne hænder og lege lidt med den før jeg kan overbevise mig selv.
Gravatar #29 - mega2507
21. apr. 2010 08:24
#28 Det er kendt problem at ipod touch har ringere wifi forbindelse end 3G/3GS pga, metalpladen på bagsiden... Der af nok også Apples valg af design på deres nye iPhone 4G...
Gravatar #30 - Scapegoat
21. apr. 2010 08:26
#23 Eller helt at undlade at udgive det til MAC platformen. Farvel til video, lyd og billedredigering på professionelt plan?
Eller nej det gør jo ikke dem noget, for det er jo ikke sådan noget Apple altid har været de bedste til vel?

Jeg syntes det er "sjovt" at Apple ligefrem har overhalet Microsoft indenom med hensyn til hvor lukkede de er.

Jeg har dog respekt for Niels Hartvig, ikke fordi han smadrer et stykke hardware til sygeligt mange penge, men fordi han er glad for platformen, glad for produktet, men står imod fordi han ikke kan lide hvordan de vil begrænse ham. At så har han stadig stolthed til at gå imod og vælge modparten. Lidt det jeg mangler at se fra folk som piver over at Intel har for meget at sige på hardware markedet, og bliver ved med at håbe at AMD laver noget bedre fordi "så kan alle andre købe AMD, og tvinge Intel til at sænke priserne, så jeg kan spare 1000,- på min næste computer. For jeg skal jo stadig have det bedste af det bedste."

Jeg har lige købt mig en smartphone, men jeg ønsker ikke at støtte Apple, jeg vil gerne programmere lidt selv, selvom jeg ikke er verdensmester i at programmere, men jeg kan dog finde ud af C# med Visual Studio. Så det blev til en HTC HD2. Jeg er ikke blevet det mindste skuffet, og jeg vil være glad for at jeg ikke har støttet et firma jeg efterhånden kun får det værre og værre med.
I mine øjne skal Apple snart til at tage sig sammen, ved ikke om Steve Jobbs stadig er livstruende syg og får nogle sjove ideér eller hvad, men de skider da mere og mere på deres ret trofaste kunder. Først en 10" iPod og nu det her? Hvad bliver det næste?
Gravatar #31 - Amunium
21. apr. 2010 08:28
iMan (6) skrev:
iPhone er også den mobiltelefon som bliver brugt mest på nettet, og som har flest apps.


iMan (20) skrev:
Ja der er garanteret flest apps til WM, men er de samlet et sted, hvor let er de at installere og bruge, og hvad er kvaliteten af dem?


Så når det bliver påpeget at du tog fejl, ændrer du dit argument til noget fuldstændig andet, men lader som om du havde ret hele tiden?
Gravatar #32 - sebbdk
21. apr. 2010 08:28
Det er godt at se at man ikke er den eneste der syntes at Apple skider på deres udviklere, irriterer mig af helvedes til, det er jo en dejlig telefon, men får lyst til at tæske løs på et eller andet når jeg tænker på de restriktioner Apple sætter på innovation...
Gravatar #33 - Blank
21. apr. 2010 08:31
Med Mukogjef tvang jeg den til at skrive det sådan ;)
Kender godt til apples ordbog, men den er bare ikke på højde med en Android telefon.

Og med hensyn til internet oplevelsen, så var det hastighed jeg sammenlignede, og igen, den vandt min desire.
Jeg kender ikke til at touch'en skulle være dårlig med WiFi, men kan dog sige at jeg var ganske tæt på routeren, så det burde ikke have indflydelse
Gravatar #34 - Geekalot
21. apr. 2010 08:34
sebbdk (32) skrev:
Det er godt at se at man ikke er den eneste der syntes at Apple skider på deres udviklere, irriterer mig af helvedes til


ja tror vi er mange :)
Gravatar #35 - SHAREONLINE
21. apr. 2010 08:36
Scapegoat (30) skrev:
Så det blev til en HTC HD2. Jeg er ikke blevet det mindste skuffet, og jeg vil være glad for at jeg ikke har støttet et firma jeg efterhånden kun får det værre og værre med.

Godt at hører, dejligt at få flere udviklere til den platform:) glæder mig til at se om du finder på noget spændene!
Er bestemt heller ikke skuffet over HD2..
Gravatar #36 - noobie
21. apr. 2010 08:39
Frankie (28) skrev:

Hvorfor rettede den så ikke 'Mukogjef' for dig? :P Spøg til side, samme feature har iPhone skam også og har altid haft.


Desværre virker den bare ikke på Iphone... Jeg har en 3GS og en af de ting jeg hader mest ved den er dens elendige (u)intelligente ordbog.

#ontopic
Deres nye retningslinier er den sidste dråbe for mig - jeg skifter så snart bindingen er udløbet og investerer (og støtter) hvad der til den tid er med Android.
Gravatar #37 - Holger_dk
21. apr. 2010 08:40
Fedt nok at en som ham skaber lidt opmærksomhed omkring det. Det vejer jo tungere end når en tilfældig brokker sig over det.

Nu er manden selv med til at udvikle en platform.

Og jeg synes netop det han siger omkring at udelukke folk som gerne vil udvikle til ens system/device er hul i hovedet.
Gravatar #38 - Jonathan
21. apr. 2010 08:52
#20 - Hvis Apples produkter bare virker, hvorfor findes denne hjemmeside så?
Gravatar #39 - Magten
21. apr. 2010 08:53
iMan (20) skrev:

Ja der er garanteret flest apps til WM, men er de samlet et sted, hvor let er de at installere og bruge, og hvad er kvaliteten af dem?

Fandt det her: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2354140,00.as...

20.000 apps til WM og 85.000 apps til iPhone.
1. Nej de er ikke samlet 1 sted, af mange grunde. Bl.a. virksomheders egenudviklede apps.
2. Kvaliteten svinger vel lige så meget som på iPhone og Android.. Alt fra "OMFG SE NU ER MIN IPHONE EN ØL!!!" til seriøse applikationer.
3. Flot at prøve og sammenligne antallet af applikationer når det ikke er muligt. Er du klar over hvor mange virksomheder der har apps udviklet specielt til deres behov på WM? På mit gamle arbejde havde vi 3 apps udviklet direkte til vores forretning. Dvs, programmer som ingen andre bruger.
Gravatar #40 - XorpiZ
21. apr. 2010 08:57
Magten (39) skrev:
3. Flot at prøve og sammenligne antallet af applikationer når det ikke er muligt. Er du klar over hvor mange virksomheder der har apps udviklet specielt til deres behov på WM? På mit gamle arbejde havde vi 3 apps udviklet direkte til vores forretning. Dvs, programmer som ingen andre bruger.


Det samme kunne vel godt tænkes at være tilfældet med iPhone, oder hur?
Gravatar #41 - Jakob Jakobsen
21. apr. 2010 08:59
Det der undrer mig allermest, er at Apple gør alt for at modarbejde Adobe selv om Adobe netop er skyld i Apples succes, specielt med Macs.
Som skrevet tidligere, så tvivler jeg på at Apple ville køre med overskud i lang tid, hvis Adobe stoppede med at understøtte Apples produkter.
Gravatar #42 - Magten
21. apr. 2010 09:01
#40
Skal iPhones ikke være jailbreaket for at kunne installere apps udenfor AppStore?

Men ja, der findes også programmer til jailbreakede iPhones, hvilket bare gør det endnu mere umuligt at regne på antallet af apps :)
Gravatar #43 - XorpiZ
21. apr. 2010 09:03
Magten (42) skrev:
#40
Skal iPhones ikke være jailbreaket for at kunne installere apps udenfor AppStore?

Men ja, der findes også programmer til jailbreakede iPhones, hvilket bare gør det endnu mere umuligt at regne på antallet af apps :)


Absolut ingen anelse. Men du har ganske ret i det sidste du siger :)
#44 - 21. apr. 2010 09:08
#42

Hvilken virksomhed tør også lave interne/ikke-offentlige programmer til IPhone ? Bortset fra Apple selv :-P

Kunne lige forestille mig at have brugt 500 udviklingstimer på et lagerstyringsprogram, og så Apple valgte at aktivere kill-switch'en :-P Fuuuck....
Gravatar #45 - thoand
21. apr. 2010 09:10
iMan (20) skrev:

Ja der er garanteret flest apps til WM, men er de samlet et sted, hvor let er de at installere og bruge, og hvad er kvaliteten af dem?

Fandt det her: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2354140,00.as...

20.000 apps til WM og 85.000 apps til iPhone.


Antallet er apps til iPhone vs. Android bliver af mindre betydning med releasen af Android FroYo med Portable App Engine, der muliggør eksekvering af apps skrevet til iPhones via Virtual Machine i Android. Argumenterne for at bruge iPhone OS forsvinder vist stille og roligt...
Gravatar #46 - fedenar
21. apr. 2010 09:10
#20 -

Fordi jeg forklare dig at din tekst, ikke hænger sammen, har jeg altså lavet propaganda, fremragende. Den slags argumenter kan jeg selvføelig ikke hamle op med.

Som argument for at det ikke er stort problem, siger du at, der stadig vil blive produceret software og Apple stadig ville tjene penge.

Altså er succeskrititeret at Apple tjener penge og producere programmer? eller er succeskrititeret at der bliver lavet mange programmer, som er lette at udvikle og som mange kan nyde på den måde de har lyst til?
Gravatar #47 - Windcape
21. apr. 2010 09:20
Magten (42) skrev:
#40
Skal iPhones ikke være jailbreaket for at kunne installere apps udenfor AppStore?
Hvordan tester du at dine programmer virker før du sende dem til AppStore så ? ;-)

Det er derfor en developer licens ikke er gratis.

Man kan også få en universitets licens, som tillader det for alle studerende. Så jeg er helt sikker på at Apple også har en virksomhedsaftale.
Gravatar #48 - Anders Fedеr
21. apr. 2010 09:27
Scapegoat (30) skrev:
Jeg syntes det er "sjovt" at Apple ligefrem har overhalet Microsoft indenom med hensyn til hvor lukkede de er.

Det har de altså altid været. Grunden til at Apple næsten døde i 90'erne var jo netop at de slet ikke kunne hamle op med massive udvikling som Wintel-platformen undergik pga. dens relative åbenhed. History repeating? Håber det lidt for Android.

Hvis der kommer gang i økonomien igen kunne man godt forestille sig at Apple vil få en akilleshæl ifht. hardware: alle iPhones har samme hardware, og koster det samme at fremstille. Denne binding har producenterne af Android-telefoner ikke. De kan udvikle hardwaren - gøre den billigere at fremstille, og tilføje flere features - hvilket for slutbrugeren betyder billigere telefoner, der kan mere. Og så bliver det svært at se grunden til at vælge en iPhone.
Gravatar #49 - Magten
21. apr. 2010 09:31
Windcape (47) skrev:
Hvordan tester du at dine programmer virker før du sende dem til AppStore så ? ;-)

Det er derfor en developer licens ikke er gratis.

Man kan også få en universitets licens, som tillader det for alle studerende. Så jeg er helt sikker på at Apple også har en virksomhedsaftale.
Det var jeg ikke klar over man kunne, men jeg har faktisk undret mig over det i lang tid. For hvis man ikke kunne, så ville det helt sikkert udelukke iPhone's fra mange virksomheder :)
Gravatar #50 - Windcape
21. apr. 2010 09:31
Anders Feder (48) skrev:
Håber det lidt for Android.
Om man vil det eller ej, så skal Android så MEGET tidligt op for at konkurrere med WP7 og Maemo.

Derudover afhænger Androids succes 110% af om der er nogle vendors der gider poste penge i udvikling af brugergrænsefladen til det.

Oplevelsen er bare ikke OK i dag. Specielt ikke uden hardware-krav, som resultere i skod-telefoner som HTC Hero, der nærmest er i en konstant lag-fest.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login