mboost-dp1

unknown

Ubuntu 6.10 Edgy Eft udgivet officielt

- Via officerdick - , redigeret af Pernicious , indsendt af Swoop@reflection-design

Ubuntu har frigivet en ny version af deres Linux distribution, kaldet Edgy, der udgør version 6.10. Edgy er kendetegnet ved, at have sidste nye versioner af af de mest populære open source programmer med. Man finder derfor bl.a. FireFox 2 med Edgy.

En række gamle programmer er ikke bare blevet opgraderet, men helt udskiftet. Således er fotomanageren gthumb, blevet erstattet med F-spot og oplæsningsprogrammet Orca erstatter Gnopernicus.

Blandt de programmer der er blevet opdateret, finder man Gnome 2.16 og dermed Evolution 2.8.0, OpenOffice 2.0.4 og Gaim 2.0 beta 3.1.

Den nye version af Ubuntu kan hentes her.





Gå til bund
Gravatar #1 - scapuliz
27. okt. 2006 08:09
Og hvis nogen skulle få lyst til at prøve noget 3D desktop på deres nye ubuntu, er der en guide her: http://lhansen.blogspot.com/2006/10/3d-desktop-ber...
Gravatar #2 - mooboo
27. okt. 2006 08:16
Wuhuuu den skal da hentes, men kan man ikke opdatere sin gamle installation?
Gravatar #3 - Spook
27. okt. 2006 08:18
#2 har lige sagt hvad jeg ville sige...
Edit: Men det kan man godt, læs artiklen ;)
https://wiki.ubuntu.com/EdgyReleaseNotes#head-b07f...
Kører allerede Ubuntu derhjemme, og det er det bedste OS (til MIG) jeg har prøvet endnu.
Gravatar #4 - mooboo
27. okt. 2006 08:21
#3 Nice nok... Bruger også kun XP når jeg bliver tvunget til det :(
Gravatar #5 - athlon
27. okt. 2006 08:24
Jeg downloadede cd'en i går, og har tænkt mig at installere senere i dag.

Jeg kunne også bare opgradere direkte, men jeg foretrækker at få ryddet op i min installation en gang imellem :)
Gravatar #6 - Tenzer
27. okt. 2006 08:28
Her er en vejledning til hvordan man opgraderer fra Dapper versionen.
Gravatar #7 - tbresson
27. okt. 2006 08:51
Til info. Skulle man have lyst til at prøve den nye Ubuntu i fx Virtual PC 2007 Beta så kan jeg afsløre, at jeg i hvert fald ikke kan få den til at virke på min Windows XP.

Bruger dog selv Ubuntu derhjemme i non-virtual miljø, så det gør nu ikke så meget.
Gravatar #8 - Louis
27. okt. 2006 09:01
#7 Du kan også bruge Qemu med Kqemu. Lidt hardcore at få sat op men når først det er sat op virker det bare!

Der er vist også et ikke-open source program der hedder WMware. Det skulle også være godt. Jeg har dog aldrig selv prøvet det.

Linux styrer for vildt.

Skal hjem og opgradere.

Bruger ikke Windoze på en eneste af min egne pc'er og min mor bruger godtnok Windoze, men med Firefox og Openoffice.org.
Hun har før brugt Linux og synes specielt kabalerne i Gnome var gode. Efter hun har fået ny pc vil hun dog bare beholde Windoze på den for hvis hun skal have Linux skal hun have nye koder fra banken.
Gravatar #9 - Redeeman
27. okt. 2006 09:29
#4:
tvunget.. ahha, står de med en pistol til din pande? eller måske de har kidnappet din familie og siger du skal bruge xp for at få dem tilbage? eller vent, måske de truer med at springe din bil iluften?

#8:
hvorfor skal man have nye koder for at skifte OS? hvilken bank?

btw, kqemu er nemt at sætte op :) eneste irritation er at qemu er en smule slamkodet, så man skal have en gcc 3.4
Gravatar #10 - Hamsteren
27. okt. 2006 09:29
Vil så lige advarer dem der finder på at opdaterer deres server (og som kører courier):

https://launchpad.net/distros/ubuntu/+source/couri...

Fandt selv ud af det på den hårde måde ;)
Gravatar #11 - Angelwinged Devil
27. okt. 2006 09:30
Genialt, skal hjem og opdatere når vi får strøm igen efter nattens storm :D
Gravatar #12 - johan
27. okt. 2006 09:30
Hvis man bare vil prøve den nye Ubuntu, downloader man den bare, smider cd i og systemet booter op direkte fra cd'en.
Hvis man så vil beholde ubuntu, ligger der et ikon på skrivebordet, som installere systemet mens du måske spiller et spil eller surfer på nettet... EASY

Har du allerede ubntu instaleret så skriv følgende i en consol for at opgradere

gksu "update-manager -c -d"
Så siger systemet at den har fundet en ny version af ubuntu, og man vælger da bare opgrader
Gravatar #13 - HardcoreWizard
27. okt. 2006 10:59
#7 Prøv eventuelt at give den mere ram, det oplevede jeg var problemet. Nu er Virtual PC jo også et Microsoftprodukt, og de anerkender ikke engang Linux som OS. Brug VMWare, da du ellers ikke kan installere optimerede drivere, hvilket vil resultere i en helvedes langsom grafisk brugerflade.

#9 Du kan ikke gå på BGBank uden en e-safekey ActiveX-komponent. Du kan dog bare bestille et såkaldt ActivCard fra banken, det er nemmere, sikrere, virker fra ALLE platforme, og er ikke afhængig af en fast nøglefil.
Gravatar #14 - Redeeman
27. okt. 2006 11:18
#13:
så er det jo noget der er værd at få uanset om der bliver brugt winblows eller ej, så det er vel bare med at bestille.
Gravatar #15 - trylleklovn
27. okt. 2006 12:20
Gravatar #16 - Spook
27. okt. 2006 12:35
#15: Nice nok - hvilket GFX?
Gravatar #17 - Hamsteren
27. okt. 2006 12:42
16# står i rulleteksten (7800GT) ;)
Gravatar #18 - sago007
27. okt. 2006 13:31
Jeg har netop installeret 6.10 på min bærbare og jeg har endnu ikke bemærket den store forskel (bortset fra at reps ikke er helt opdateret og at guiden på easylinux.info ikke virker helt finpudset endnu)

#15 "Might as well be Quake 4" det lyder da interessant sidst jeg prøvede XGL var Quake 4 det eneste spil, som holdt op med at virke (UT 2004 virkede endnu). Og så gik det også galt for xine-ui... det kommer ikke op på min primære spand før jeg er sikker.
Gravatar #19 - trylleklovn
27. okt. 2006 13:37
#18 Som du kan se på videon har jeg et Quake 4 demo ikon lige ved siden af, og ja det kører uden problemer.. man kan bare ikke flytte rundt på vinduet for musen bliver låst inde i det :P derfor jeg ikke brugte det som eksempel, men altså, XGL/Beryl crasher ikke når jeg kører quake :P
Gravatar #20 - DusteD
27. okt. 2006 16:40
Tja, syntes det er godt med ubuntu, fordi den stadig er nogenlunde debian kompatibel, og den river godt op i udviklingen :)

På den anden side, en masse smarte folk som kunne have brugt deres tid på debian går "til spilde" :P

Men hey, det er OpenSource, det er fri software, det er GNU/Linux, det er godt ! :)
Gravatar #21 - atom
27. okt. 2006 17:41
#19,

Damn det ser lækkert ud..

Er det kun Ubuntu og Beryl eller er der installeret et tema for at få vinduerne til at se sådan ud? Har du en guide til at lave en desktop som din?
Gravatar #22 - trylleklovn
27. okt. 2006 18:48
#21 Installer ubuntu 6.10 og følg denne guide: http://wiki.beryl-project.org/index.php/Install/Ub...
Hvor du først lige skal vælge hvilket grafikkort din maskine har :)
Gravatar #23 - Svindleren
27. okt. 2006 19:45
sejt, jeg fik tillsendt cd'er da jeg ikke har en brænder der funger :D så skal jeg have opdateret min distro, :D
Gravatar #24 - |shadowMan|
28. okt. 2006 01:09
Jeg glæder mig til at se BumpTop i funktion i Vista.

http://honeybrown.ca/Pubs/BumpTop.html
Gravatar #25 - Zleep-Dogg
28. okt. 2006 14:32
#13 - jo, bg bank funker fint i linux - problemet er at deres fil-crap ikke virker i andet end IE... men installer IE i linux og så spiller det... der findes et nydeligt script kaldet IEs4Linux der automatisk installerer og opsætter IE med brug af wine på din maskine...

under normale omstændigheder ville jeg ellers aldrig have installeret det, men det hindrer at kæresten bliver nødt til at boote windows :)
Gravatar #26 - Redeeman
29. okt. 2006 11:29
#25:
jeg fatter ikke du finder dig i det pis, hvad med at få dig en ordentlig bank?
Gravatar #27 - andeo
29. okt. 2006 19:45
Jeg prøvede mig frem med Linux og brugte en måned på at få mit webcam til at virke uden held så droppede jeg det sku.

Men det 3d giver lidt stof til eftertanke... :
Gravatar #28 - Spook
30. okt. 2006 06:43
#22: Fawking nice med den guide, til os der er ramt af ATi-laptops! Det skal der leges med når jeg kommer hjem!

#27: Hvilken distro prøvede du? Jeg er næsten 100 på at hvis du smider en Ubuntu i din spand, og plugger webcam i, så kører det uden det mindste bøvl. Hvis altså det ikke er et-eller-andet ukendt 50-kroners webcam fra Kwai-pan. Jeg forstår dog ikke helt hvorfor et webcam er så vigtigt at det påvirker dit valg af styresystem. Lever du af det? ;)
Gravatar #29 - andeo
31. okt. 2006 08:51
#28

Hehe.. Den har jeg hørt før, men jeg har et langdistanceforhold, og den eneste mulighed mig og min kæreste har for at se hinanden, når jeg ikke er på ferie, er netop over webcam.

Tror sku jeg giver Ubuntu en chance til så.

Har et Webcam fra Creative, så ukendt er det vel ikke.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login