I den seneste tid har der hersket dårlig stemning blandt de oprindelige stiftere af Skype, Janus Friis og Niklas Zennström, og eBay, der i dag ejer Skype, til trods for de mange milliarder kroner, de to stiftere har modtaget fra eBay.
Årsagen er den licens, som firmaet Joltid, ejet af Friis og Zennström, har på en kerneteknologi i Skype, krypteringsteknologien. Det har tidligere været fremme, at Joltid overvejer ikke at forlænge licensaftalen med eBay, hvilket har fået selskabet til at tage sagen op i retten.
Nu svarer Joltid igen ved at sagsøge Skype for brud på copyright, brud, de mener, sker over 100.000 gange om dagen. Det vurderer Joltid, løber op i skader med en værdi på 75 millioner dollars dagligt.
Blandt de sagsøgte er ikke kun Skype, men også moderselskabet eBay samt de investorer, der for nyligt aftalte at købe 65 % af Skype.
Hos eBay mener man, sagen rammer helt ved siden af, og at Joltid anvender argumenter baseret på faktuelle fejl.