mboost-dp1

SXC - clix

Sammenfiltrede partikler bryder den klassiske termodynamik

- Via Technologyreview - , redigeret af Net_Srak

For et par år siden publicerede japanske forskere fra University of Tokyo resultater fra et eksperiment, hvor de havde lavet en version af tankeeksperimentet Maxwells dæmon.

Tankeeksperimentet ’Maxwells dæmon’ handler om en boks med en gas af atomer. Boksen er delt ind i to kamre, hvor en dæmon styrer en dør mellem de kamre. Dæmonen sorterer nu atomerne i hurtige og langsomme atomer i hver kammer. Dermed har dæmonen varmet det ene kammer op, mens det andet kammer er kølet ned. Tankeeksperimentet bryder med termodynamikkens anden lov, der siger at varmeenergi ikke kan flyttes uden at bruge energi.

De japanske forskere viste så i et eksperiment, hvor de fik et atom til ”kravle” op ad en trappe ved at sænke og hæve den krævede mængde energi for at gå et trin op. Dermed viste de japanske forskere at det var muligt, at flytte atomet et trin op dvs. varme op uden at bruge energi. Dog skal der bruges energi på at overvåge atomet for at kunne sænke og hæve den krævede mængde energi for at gå et trin op. Dermed bryder japanernes eksperiment ikke termodynamikkens anden lov.


Deres eksperiment viste at det var muligt at konvertere information, i dette tilfælde information om atomets placering om til energi, hvilket fik atomet til at komme et trin længere op ad trappen. Siden da har de japanske forskere tænkt over, hvad der ville ske, hvis man brugte sammenfiltrede partikler i boksen.

Tankeeksperimentet Maxwells dæmon udvides til at omfatte to bokse med sammenfiltrede atomer, og hvor den ene partikel af de sammenfiltrede atomer befinder sig i den ene boks, mens den anden partikel befinder sig i den anden boks. Hvis der måles på den ene partikel i den ene boks, vil man også automatisk vide, hvad den anden partikels tilstand er. Denne information kan så konverteres om til energi. Dermed mener japanerne at det er muligt at trække mere energi ud end den klassiske termodynamik kan forklare. Det betyder så at termodynamikken nu er udvidet til også at inkludere kvantemekaniske effekter, udtaler de japanske forskere.

Japanske forskere, University of Tokyo skrev:
We show that entangled states can be used to extract thermodynamic work beyond classical correlation.

De mener at dette vil have indvirkning på forståelsen af sorte huller, astrobiologi, kvantekemi og nanomekanik.





Gå til bund
Gravatar #1 - ibyte_dk
3. aug. 2012 12:34
Der kommer mere af den her slags inden for nærmeste fremtid.

Der findes selvfølgelig ikke 0 energi eller free energy. Men der gemmer sig energi i "virkeligheden"/universet om man vil, i lag, som vi bare ikke har forstået endnu overhovedet.

Check f.eks. Hutchison effect
Veldokumenterede effekter af kraftige mikrobølge resonans felter, der løfter elektronernes baner og medfører uforklarlige effekter. Der er blot endnu ingen der kan forklare hvorfor, eller nøjagtig hvordan.
Gravatar #2 - LordMike
3. aug. 2012 13:56
Kunne være lidt lol, hvis at energien blev taget fra en anden del af universet.. F.eks. meget langt væk.. Uden at vi vidste det.

Mens vi så går og tror at vi har gratis energi, kan der være en race der er ved at uddø fordi vi nakker deres sol :D
Gravatar #3 - Mort
3. aug. 2012 15:16
ibyte_dk (1) skrev:
Check f.eks. Hutchison effect
Veldokumenterede effekter af kraftige mikrobølge resonans felter, der løfter elektronernes baner og medfører uforklarlige effekter. Der er blot endnu ingen der kan forklare hvorfor, eller nøjagtig hvordan.


Er Hutchison effekten dokumenteret af andre end Hutchison? Mig bekendt har det ikke været muligt at reproducere hans resultater udenfor hans laboratorie.
Gravatar #4 - ibyte_dk
3. aug. 2012 15:41
Mort (3) skrev:

Er Hutchison effekten dokumenteret af andre end Hutchison? Mig bekendt har det ikke været muligt at reproducere hans resultater udenfor hans laboratorie.


Ja effekten er dokumenteret. Organisationer i de amerikanske og canadiske regeringer har bevist at fænomenerne finder sted.

Problemet ligger i, at ingen, end ikke han selv, ved hvad der sker og hvad han gør. Han har betegnet sig selv, mere som en kunstner, der spiller et instrument, end en videnskabsmand. Han bruger udelukkende gammelt militært overskudsmateriel og han kobler det blot sammen på tilfældige måder, skruer på knapperne og ser hvad der sker.
Gravatar #5 - engfeh
3. aug. 2012 15:47
#4

Det har du naturligvis en pålidelig kilde på, ikke?
Gravatar #6 - ibyte_dk
3. aug. 2012 15:49
LordMike (2) skrev:
Kunne være lidt lol, hvis at energien blev taget fra en anden del af universet.. F.eks. meget langt væk.. Uden at vi vidste det.

Mens vi så går og tror at vi har gratis energi, kan der være en race der er ved at uddø fordi vi nakker deres sol :D


Jeg tror ikke du skal tage det så bogstaveligt, som at det kommer fra en fysisk kilde, som kinetisk eller potentiel energi.

Vi kender masser kræfterne. Kernekræfterne, tyngdekraft. Og vi kender deres virkning. Men vi aner INTET om hvor de kommer fra.
Hvilken energi føder tyngdekraften? Det er en enorm energikilde, som beviseligt eksistere i alt stof. Nu har de fundet Higgs Bosonen, der syntes at være mediet, som energien kanaliseres igennem. Men hvor kommer den fra?
Gravatar #7 - ibyte_dk
3. aug. 2012 15:59
engfeh (5) skrev:
#4

Det har du naturligvis en pålidelig kilde på, ikke?


Hvad ville være en pålidelig kilde for dig?

Hvad ville være en troværdig pålidelig kilde, til bekræftelse af energirige uforklarlige effekter?

Det pålidelige bevis må være at manden har fået taget alt hans udstyr 2 gang. Så er der de fysiske beviser, som bukkede og smeltede metaller. Sammensvejsninger af metaller der ellers er umulige at svejse sammen. Naboer har oplevet paranormale hændelser. Og selv det vil man jo kunne afvise som galmandssnak.

Se det i øjnen. Uanset hvilken kilde der blev fremlagt, om det så var dokumentation fra NASA. Så vil du stadig ikke være overbevist.

Hutchisons resultater er så langt ude, at ingen af os med sund fornuft vil tro på det, før vi har set det med egene øjne. Selv da, vil jeg tro de flest stadig går der fra med skepsis. Men bare fordi man er skeptisk, gør det ikke resultaterne falske eller til løgn. Vi er blot opmærksomme på, at der kan være tale om bedrag.
Gravatar #8 - engfeh
3. aug. 2012 16:16
ibyte_dk (7) skrev:
Hvad ville være en pålidelig kilde for dig?


Vi kunne jo begynde med en peer-reviewed artikel i et anerkendt, naturvidenskabeligt magasin. Det kan jo ikke være så svært, du skriver jo i #1 at det er "veldokumenteret"...


ibyte_dk (7) skrev:
Det pålidelige bevis må være at manden har fået taget alt hans udstyr 2 gang.


Hvilket beviser... Hvad? At han roder med ting han ikke har lov til at rode med? Jamen, så må der naturligvis være noget om det - alle rigtige fysikere i verden tager selvfølgelig fejl, og han har ret.


ibyte_dk (7) skrev:
Og selv det vil man jo kunne afvise som galmandssnak.


You bet.


ibyte_dk (7) skrev:
Se det i øjnen. Uanset hvilken kilde der blev fremlagt, om det så var dokumentation fra NASA. Så vil du stadig ikke være overbevist.


Du mener på samme måde som jeg ikke tror på relativitetsteori eller kvantemekanik, eller andre tilsyneladende "langt ude" fysiske fænomener?



ibyte_dk (7) skrev:
Hutchisons resultater er så langt ude, at ingen af os med sund fornuft vil tro på det, før vi har set det med egene øjne. Selv da, vil jeg tro de flest stadig går der fra med skepsis. Men bare fordi man er skeptisk, gør det ikke resultaterne falske eller til løgn. Vi er blot opmærksomme på, at der kan være tale om bedrag.


Det gør resultaterne fuldkommen ubrugelige og utroværdige. Ingen reproducerbarhed? Ingen åben forsøgsfremgang? Intet peer review? Så lyder det helt ærligt bare som "resultater" han trækker ud af røven.


Ikke for at være elitist eller noget, men har du nogen baggrund inden for videnskabeligt arbejde? For det virker som om du ikke aner noget hvordan sådan noget fungerer, på trods af at du udtaler dig skråsikkert om det. Og helt ærligt, det pisser mig af.

Som sagt, vis mig en pålidelig kilde og vi kan begynde at snakke om det.
Gravatar #9 - Ylle
3. aug. 2012 19:40
Ham Hutchinson har jo vist også sagt, at i nogle af hans optagelser har brugt snor og lignende for at lave de levitations, da han ikke har kunnet reproducere effekten.
Gravatar #10 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
3. aug. 2012 21:37
Overskriften skrev:

Sammenfiltrede partikler bryder den klassiske
termodynamik.


...

Nyheden skrev:

Tankeeksperimentet bryder med termodynamikkens anden lov
[...]
Dermed bryder japanernes eksperiment ikke termodynamikkens anden lov.


Vand er tørt!
Vand er tørt!
Vand er alligevel vådt >_<
Gravatar #11 - ES
5. aug. 2012 15:28
engfeh (8) skrev:
Vi kunne jo begynde med en peer-reviewed artikel i et anerkendt, naturvidenskabeligt magasin. Det kan jo ikke være så svært, du skriver jo i #1 at det er "veldokumenteret"...


At få publiceret sine forskningsresultater i et 'anerkendt' magasin er ofte en meget dyr affære, noget de fleste (private) mennesker ikke har råd (og evt. tid/ønske/netværk) til.

Ingeniøren har et indlæg, og en del skriverier omkring dette punkt:
http://ing.dk/artikel/116703-open-access-goer-fors...

(Dét at bevise jorden er NÆSTEN rund, overfor en flok velfinansierede fanatikere der mener det modsatte - for at fastholde deres ståsted/magt, kan være som at pisse i stormvejr: Potentielt pisse 'farligt', og en mulig kold affære/skulder indenfor nærmeste fremtid)
Gravatar #12 - engfeh
6. aug. 2012 14:29
#11

Ja, det kan sikkert være svært for privatpersoner at få offentliggjort en artikel. Men hvis han nu rent faktisk havde gjort en stor opdagelse inden for fysik, og han så publicerede sin fremgangsmåde og sine resultater på en fornuftig måde, så ville der næppe gå lang tid før mere velfinancierede forskergrupper efterprøvede det.

Alternativet er en enorm konspirationsteori hvor alle offentlige og private forskningscentre i verden er gået sammen om at hemmeligholde banebrydende ny fysik. Det skal jeg have overordentligt gode beviser på før jeg tror det...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login