mboost-dp1

Microsoft Corporation

Office 2010 bliver gratis i webudgave

- Via Ars Technica - , redigeret af Net_Srak , indsendt af Magten

Ved dette års Worldwide Partner Conference (WPC), der startede i går, lancerede Microsoft som lovet deres lukkede betatest af Office 2010. I den forbindelse kunne de oplyse, at den omtalte webudgave vil komme i en gratis version.

For at anvende Office 2010 gratis på nettet skal man være villig til at se på reklamer, men derudover vil der ikke være nogen begrænsninger i programmerne, der omfatter Word, PowerPoint, Excel og OneNote.

Det er endnu ikke muligt at prøve webudgaven, der i et vist omfang vil anvende Microsofts Silverlight-teknologi, men det vil ifølge Microsoft blive muligt i løbet af august.

Til trods for at den lukkede beta først startede i går, så er den allerede sluppet løs på internettet, som det kan ses på flere torrentsites.





Gå til bund
Gravatar #1 - piphans
14. jul. 2009 10:44
Det går godt nok hurtigt med at ting havner på torrentsites. Gad vide om MS selv lækker tingene med vilje :)?

Anyway, jeg vil glæde mig til at prøve den. Jeg er blevet ret træt af Office 97.
Gravatar #2 - webwarp
14. jul. 2009 10:56
Det lyder da total lækkert, og virkeligt som noget nyt fra MS, man må sige de på denne måde må formodes at holde konkurrenterne fuldstændig fra døren - Synes det er flot nok at de på trods af en markedsandel på 95% alligevel vil kæmpe for de sidste 5% og ikke bare nyde monopolet..

Hvorimod jeg synes Google total har hvilet på laurbærene, der er godt nok ikke sket meget siden Google Docs blev lanceret, hvilket er nødvendigt i mine øjne, tjenesten er langt fra hvor den potentiel kunne være - og skal være, hvis G. Chrome OS'et skal blive en success..

Håber det her kan lede til en krig på office produkterne ligesom vi har set med browser-markedet på det seneste, det vil alt andet lige forhåbentlig give os forbrugere bedre produkter, til glæde og gavn for alle.

Nogen der ved, hvem der må hoste web-office, om det kun vil være Microsoft eller man som partner firma kan få lov at hoste og tilbyde løsninger ovenpå ?
Gravatar #3 - Zaiathon
14. jul. 2009 11:10
konkurrence <3

Er enig i Google Docs ikke har udviklet sig meget - uden dem ville Microsoft næppe være gået i denne retning, og forhåbentlig kan webOffice til gengæld fyre lidt op under Google Docs!
Gravatar #4 - JensOle
14. jul. 2009 11:10
En ting er sikkert det kommer ikke til at virke jo mindre man kører Windows.
Gravatar #5 - El_Coyote
14. jul. 2009 11:13
#4
Ikke helt korrekt
Silverligt virker også på Mac, så der vil det jo nok også komme til at kunne bruge office 2010
Gravatar #6 - HenrikSJ
14. jul. 2009 11:18
4#
Det er jo noget fis, der bliver da lavet office versioner til Mac også. Hvorfor skulle de stoppe med det, siden de har en aftale med Apple om at lave dem...

Webversionen vil virke hvis silverlight kan virke som #5 siger.
Gravatar #7 - webwarp
14. jul. 2009 11:19
#4 på linux har du monelight så vidt jeg husker så mon ikke det nok skal spille - one way or another :)
Gravatar #8 - kbd
14. jul. 2009 11:22
Som jeg forstod en anden artikkel, så ville der være begrænsninger på web-løsningen. Bl.a. m.h.t. billedredigering i word samt videoredigering i powerpoint. I følge den anden artikkel (http://www.latimes.com/business/la-fi-microsoft14-2009jul14,0,6321375.story) virker MS ikke til at være bekymrede over indtjeningen fra deres desctop-office.

News.dk skriver at der ikke vil være begrænsninger, men blot reklamer. Hvilken kilde skal man tro mest på?
Gravatar #9 - JensOle
14. jul. 2009 11:26
Det kommer ikke til at virke på Chrome OS eller andet linux.

Dette er et taktisk move fra MS for at sette en pind i hjulet på Chrome OS.

Det altafgørende er om filformaterne virkelig bliver så åbne som de skal, eller om MS får lav en eller anden fejl så filer fra MS office kun kan læses og vises ordentligt af MS office.
Gravatar #10 - Zeales
14. jul. 2009 11:36
JensOle (9) skrev:
Det kommer ikke til at virke på Chrome OS eller andet linux.

Dette er et taktisk move fra MS for at sette en pind i hjulet på Chrome OS.

Det altafgørende er om filformaterne virkelig bliver så åbne som de skal, eller om MS får lav en eller anden fejl så filer fra MS office kun kan læses og vises ordentligt af MS office.


Har du en kilde på det her, eller lukker du bare dit sædvanlige anti Microsoft pis ud?

Edit: Artikelen siger: "Microsoft is planning on supporting Internet Explorer, Firefox, and Safari. They will be powered by Silverlight, though it is not yet known to what extent." - Så vidt jeg ved findes Silverlight også til Linux, så den er da ikke udelukket?



On topic:

Efter hvad jeg har set hvad Silverlight kan, tror jeg nok det skal blive godt, faktisk en konkurrent til Google Docs.
Gravatar #11 - El_Coyote
14. jul. 2009 11:43
#9:

http://mono-project.com/Moonlight <-- linux implementation af Silverlight platformen
Gravatar #12 - Magten
14. jul. 2009 11:53
JensOle (9) skrev:
Det kommer ikke til at virke på Chrome OS eller andet linux.
Hvor er din kilde på det pladder?

JensOle (9) skrev:
Dette er et taktisk move fra MS for at sette en pind i hjulet på Chrome OS.
Det er for at have en konkurrent til Google? Må der nu ikke laves konkurrenter til Google?

Gravatar #13 - Kris
14. jul. 2009 11:54
Jeg bruger officepakken ofte i mit arbejde og ser frem til den nye version, som måske har rettet op på de små problemer jeg tidligere har haft i bl.a. Office 2007.

Men hvad angår webversionen, som for mig at se, mest er rettet mod hjemmebrugere, forstår jeg ikke hvorfor man ikke bare bruger OpenOffice? Det er så vidt jeg ved også gratis og har de samme funktioner - og virker både i linux og windows.
Gravatar #14 - Kjeldsen
14. jul. 2009 12:18
Det virker sq lovende omend lidt forvirrende:

Microsoft today announced that the applications will be available in three ways: at no cost but with ads through Windows Live, on-premises for all Office volume licensing customers, and via Microsoft Online Services where customers will be able to purchase a subscription as part of a hosted offering. The Office Web Applications will be only part of the Professional Plus and Office Standard SKUs. Nevertheless, it appears that all consumers will have access to the free version via Windows Live.]


Men jeg antager at de mener at det er gratis for alle Live brugere, i stil med gmail/docs bruger.

Google Apps er stadig gratis for op til 50 brugere med fuld domain support (mail til alle 50, 7GB storage pr brugere) incl fuld virus og spam filter, "word" og "excel", osv. Hvis Microsoft matcher det med deres office online version biver det sq godt, fordi så skal google svare igen.

Hvis det bare er en "personlig" gratis office er det næsten ligemeget, dem som ikke har en office idag, købt eller som pirat version har aktivt valgt Microsoft fra, alle andre har ligesom det de har brug for.
Gravatar #15 - Magten
14. jul. 2009 12:18
#2
Det er endnu ikke besluttet: http://www.computerworld.dk/art/52294/microsoft-st...

Takeshi Numoto skrev:
Det er endnu ikke besluttet, hvilke partnere, der vil kunne få lov til at hoste webapplikationerne.
Gravatar #16 - Scapegoat
14. jul. 2009 12:22
#13 Openoffice er langt fra "nok" for de fleste forbrugere, men må indrømme at MS er _lidt_ bedre til at lade programmerne arbejde sammen. Altså indsætte et excel skema i et word dokument eller lign. Har jeg oplevet mange problemer med Openoffice. Og det er nu engang noget jeg har brugt ret meget.
Så jo, Openoffice er klart at foretrække i mange steder hvor teenagedatteren skal skrive en rapport en gang imellem eller moster Johanna skal skrive en festsang "med den sjove skrifttype".
Men jeg tror netop at det er disse folk som Microsoft satser på at ramme med denne løsning, og det er jo smart nok. Især hvis man kan slippe for at skulle installerere alt for meget for at det virker. Det er jo trods alt lettere/hurtigere at installere Silverlight end Openoffice.
Gravatar #17 - webwarp
14. jul. 2009 12:22
#13 jeg har også tidligere været glad for open office.. men personligt synes jeg at de er kommet bagud (men de klager jo også over mangel på udviklere) - og hvorfor 'bare', kunne jo nemt tænkes at MS faktisk laver webversionen så nice at den bliver mere brugervenlig og performance også er med..

Så kan du jo bruge funktionen i Chrome/Firefox til at lægge web-office i startmenuen som et almindeligt program..

Kunne se at vi med Silverlight 3.0 fik offline support a la Google's Gears, så formentlig vil office-netudgaven jo også køre offline, gætter jeg på og dermed fungere som om du havde købt office stortset :)
Gravatar #18 - XorpiZ
14. jul. 2009 12:25
JensOle (4) skrev:
En ting er sikkert det kommer ikke til at virke jo mindre man kører Windows.


Det er ganske forkert.

Til præsentationen fremviste de, at man kan redigere i samme Powerpoint-dokument samtidig fra bl.a Safari-browseren på en Mac og fra en mobiltelefon.

Jeg ved godt, du er anti-MS, men det ville klæ' dig at sætte dig ind i facts, inden du spy'r galde ud.
Gravatar #19 - Kjeldsen
14. jul. 2009 12:26
webwarp (2) skrev:
Det lyder da total lækkert, og virkeligt som noget nyt fra MS, man må sige de på denne måde må formodes at holde konkurrenterne fuldstændig fra døren - Synes det er flot nok at de på trods af en markedsandel på 95% alligevel vil kæmpe for de sidste 5% og ikke bare nyde monopolet..

Hvorimod jeg synes Google total har hvilet på laurbærene, der er godt nok ikke sket meget siden Google Docs blev lanceret, hvilket er nødvendigt i mine øjne, tjenesten er langt fra hvor den potentiel kunne være - og skal være, hvis G. Chrome OS'et skal blive en success..

Håber det her kan lede til en krig på office produkterne ligesom vi har set med browser-markedet på det seneste, det vil alt andet lige forhåbentlig give os forbrugere bedre produkter, til glæde og gavn for alle.

Nogen der ved, hvem der må hoste web-office, om det kun vil være Microsoft eller man som partner firma kan få lov at hoste og tilbyde løsninger ovenpå ?


Google Docs har udviklet sig meget siden det kom frem, hvilke ting er det du specifikt mangler?

Jeg håber at Microsoft selv vælger at hoste alt, jeg ville nødigt have en 3 part til at hoste den slags. Men det er rart med et spark i røven til Google, det skader ihvertfald ikke :)
Gravatar #20 - Magten
14. jul. 2009 12:31
#19
En ting jeg har savnet i Google Docs er muligheden for at kopiere tabeller fra et spreadsheet over i et dokument.. Det er kun teksten der kommer med, ikke tabellerne..
Gravatar #21 - webwarp
14. jul. 2009 12:32
#19 Primært synes jeg bare det er for besværligt at arbejde med, mangler nogen af de simple måder at designe/formattere dokumenterne med som i enten MS eller Open Office..

Det er fint nok til meget små dokumenter, men hvis jeg hurtig skal have formatteret en masse ting mangler jeg noget auto formattering af en tabel fx.. Jeg kan ikke lige få skiftende farver på hver anden row fx og andet grafik, der hjælper det med at gøre det overskueligt..
Generelt især ved tabeller jeg synes den er helt galt..
Tja og så markerer den alt på hele siden når jeg vælger CTRL+A, hvor jeg blot ønsker at få markeret alt i det område jeg arbejder i.. det har jeg meget svært ved at vænne mig til :)

Så jeg bruger den slet ikke som skriveprogram, men bruger dog regneark delen som fungerer helt fint til mit behov.
Gravatar #22 - -N-
14. jul. 2009 12:58
Det er altid godt med gratis versioner, men det er efter min mening kun til yderst useriøst brug for man bliver alt for afhængigt af noget som ikke er en selvfølge (nettet).

Selv ikke til noter på uni går det, for deres net er ikke altid de mest stabile og mange uddannelses institutioner der ikke har trådløs net.
Gravatar #23 - VonDoom
14. jul. 2009 12:58
Man skal ifølge Computerworld passe på virusinficerede torrentudgaver af Office 2010.

Be carefull out there ;-D
Gravatar #24 - TriGGy
14. jul. 2009 13:37
Interessant... Så kunne man måske slippe for de hundedyre licenser på terminal serveren, hvor office (hos os) ikke bliver brugt til andet end små rettelser alligevel.
Gravatar #25 - Chewy
14. jul. 2009 14:25
@22

Nu kan du jo bruge Google Docs i offline mode.
Så ingen problemer der.
Og som nævnt ovenfor så var der kommet noget nær den samme funktionalitet i Silverlight 3, så mon ikke du får samme mulighed for det med WebOffice?


Og så uden bevidst at smide benzin på de fanatiskes bål.
Men er det ikke kun Silverlight 1 der er tilrådighed på Mac og Linux?
Dvs. at hvis den skal være crossplatform skal MS nøjes med at benytte de funktioner de har i Silverlight 1.
Eller også kommer der til at være ting man kan på Windows, som man ikke ville kunne på Linux og Mac. (F.eks. offlinemode)..
Men ret mig endelig hvis jeg tager fejl :-)
Gravatar #26 - Proz
14. jul. 2009 16:29
#25

Microsoft udvikler og udgiver selv Silverlight til Windows og Mac samtidigt.

Det er mono folkene der står bag Silverlight til Linux (Moonlight) og de har vidst lige udgivet en SL2 kompatibel version.
Gravatar #27 - JensOle
14. jul. 2009 17:44
Moonlight vil altid vare et par versioner/funktioner bagud, og det er helt sikker at MS nok skal finde ud af at benytte de funktioner der ikke virker i Moonlight.

Folk der mener andet er naive MS ass-suckers.

MS WebOffice vil aldrig komme til at virke 100% på Chrome OS. Det skal MS nok sørge for.
Gravatar #28 - Zeales
14. jul. 2009 18:14
JensOle (27) skrev:
Moonlight vil altid vare et par versioner/funktioner bagud, og det er helt sikker at MS nok skal finde ud af at benytte de funktioner der ikke virker i Moonlight.

Folk der mener andet er naive MS ass-suckers.

MS WebOffice vil aldrig komme til at virke 100% på Chrome OS. Det skal MS nok sørge for.


Kom nu med nogle kilder istedet for at blive ved med at fyre det pladder afsted, du har ingen anelse om noget som helst af det!
Gravatar #29 - Proz
14. jul. 2009 18:15
#27 ja for det giver jo helt god mening at microsoft vil have så få brugere som muligt til at bruge deres produkter.... Come on, Microsoft har smidt Test suites, codecs og utroligt meget hjælp efter Novell, lad nu være med at køre i det samme gamle spor om at microsoft har et eller andet dødsønske.
Gravatar #30 - JensOle
14. jul. 2009 18:54
Proz (29) skrev:
ja for det giver jo helt god mening at microsoft vil have så få brugere som muligt til at bruge deres produkter.


Netop. Problematiken for MS er jo bare omvendt end hvad den normalt er. MS HAR kunderne. Deres opgave er at fastholde dem. Andre andre skal kæmpe for tiltrække nye kunder.
En af de metoder MS altid har brugt til dette, er at gøre andre "clienter/systemer" ukombatible. Dette har de kun kunne gøre i kraft af at de selv sidder på 90% af marked. Udnyttelse af deres markeds dominans.

Comicom (28) skrev:
Kom nu med nogle kilder istedet for at blive ved med at fyre det pladder afsted, du har ingen anelse om noget som helst af det!


Jeg ved ikke hvor gammel du er men sådan har de altid gjort. Man kan nævne hvordan de har smadret html standarden med alle deres fejl i IE. Eller hvordan de fik dræbt alle andre office programmer ved at bruge totalt lukkede standarder i deres office system. Dette har kun virket fordi de har siddet på market.
Gravatar #31 - Magten
14. jul. 2009 19:33
#30
Og så nemt som det er at råbe "monopolmisbrug" til EU idag, så tror du virkelig MS vil fortsætte på det? Viser de seneste års udvikling og sager ikke bare at MS netop ikke kan tillade sig det mere?
Gravatar #32 - JensOle
14. jul. 2009 19:47
Magten (31) skrev:
Viser de seneste års udvikling og sager ikke bare at MS netop ikke kan tillade sig det mere?


Jo og jeg sidder også og klapper i mine store klamme hænder, da det er en rigtig god udvikling der er ved at ske, men jeg tror ikke på at MS bare blindt under kaster sig. De skal nok gøre alt for at finde nye metoder til at holde på deres kunder på.

Jeg siger igen:
Der burde være en lov angående udgivelse af commecielt software, der ikke havde direkte relation til OS'et, om at det skulle udgivet til de 3-5 mest udbredte platforme. - Sjovt nok lader det ikke til at være noget problem for opensource folket.
Gravatar #33 - Magten
14. jul. 2009 20:46
JensOle (32) skrev:
Jo og jeg sidder også og klapper i mine store klamme hænder, da det er en rigtig god udvikling der er ved at ske, men jeg tror ikke på at MS bare blindt under kaster sig. De skal nok gøre alt for at finde nye metoder til at holde på deres kunder på.
Surprise, det gør alle firmaer.. Apple, Google, Microsoft.. You name it..



JensOle (32) skrev:
Jeg siger igen:
Der burde være en lov angående udgivelse af commecielt software, der ikke havde direkte relation til OS'et, om at det skulle udgivet til de 3-5 mest udbredte platforme. - Sjovt nok lader det ikke til at være noget problem for opensource folket.
Ja for det vil slet ikke forhindre nogen i at udgive deres software, eller holde folk fra at starte projekter op, når de pludselig skal kode deres program 3 gange... For ikke at nævne den ekstra kapital der skal rejses for at få programmet kodet til flere platforme, inden man kan begynde at tjene penge på det..

Og hvordan er det ikke en udfordring for opensource folket? Nu bruger jeg meget lidt linux applikationer, men jeg ser sjældent apps der er udgivet til 2-3 andre platforme end linux..
Gravatar #34 - JensOle
14. jul. 2009 21:22
Magten (33) skrev:
Surprise, det gør alle firmaer.. Apple, Google, Microsoft.. You name it..

Modsiger du ikke dig selv lidt nu ? Nævn et eksembel på at google (mis)bruger deres dominans til at holde på deres kunder. Hvad tvinger folk til at bruge google ?

Magten (33) skrev:
Ja for det vil slet ikke forhindre nogen i at udgive deres software, eller holde folk fra at starte projekter op, når de pludselig skal kode deres program 3 gange...

Hvis en sådan lov blev vedtaget så gik der nok ikke længe før diverse biblioteker kom til samtlige platforme. Og der ville bliver udviklet metoder og software til at gøre det nemt automatisk at udgive til flere platforme.

Magten (33) skrev:
Og hvordan er det ikke en udfordring for opensource folket? Nu bruger jeg meget lidt linux applikationer, men jeg ser sjældent apps der er udgivet til 2-3 andre platforme end linux..

Firefox, Thunderbird, The Gimp, VLC, MPlayer, Opera, Azureus, OpenOffice, Deluge, FileZilla, Avidemux, Audacity, Eclipse, MySQL, Blender, Acrobat Reader, Flash Player, SSH, Pidgin, Firewall Builder, selv Tux Racer og mange mange andre. Jer er stødt på to programmer der kunne være interesante på andre platforme men kun findes til Linux : Audacious og K3B.

Stik hovet ud af Windows tågen engang og kig dig omkring.
Gravatar #35 - JensOle
14. jul. 2009 21:40
#33 + #29
Hvis MS ville sælge deres Office og andre programmer til Linux så kunne de måske bruge et par timers arbejde på at samarbejde med wine, Så kunne de på no time sælge OfficePakken og alt andet de har lavet til folk der kører Linux og alle andre platforme som wine findes til,
Det er de sjovt nok ikke interesseret i.
Gravatar #36 - Magten
14. jul. 2009 22:12
JensOle (34) skrev:
Modsiger du ikke dig selv lidt nu ? Nævn et eksembel på at google (mis)bruger deres dominans til at holde på deres kunder. Hvad tvinger folk til at bruge google ?

Hvor modsiger jeg mig selv? Det jeg svarede på var:
JensOle (32) skrev:
De skal nok gøre alt for at finde nye metoder til at holde på deres kunder på.


JensOle (34) skrev:
Hvis en sådan lov blev vedtaget så gik der nok ikke længe før diverse biblioteker kom til samtlige platforme. Og der ville bliver udviklet metoder og software til at gøre det nemt automatisk at udgive til flere platforme.
Hvorfor ikke bare indrømme det? Du vil have en fælles platform og det skal helst ikke være noget MS har noget med at gøre?

En fælles standard for alle firmaer.. Tro på det :)



JensOle (34) skrev:
.... og mange mange andre. Jer er stødt på to programmer der kunne være interesante på andre platforme men kun findes til Linux : Audacious og K3B.
Sorry, jeg ved ikke lige hvordan jeg misforstod dit andet indlæg..
Ja, det kan lade sig gøre.. Men ikke alle (langt fra alle) har ressourcer til det.. Hvorfor må man ikke kunne tjene penge på et produkt, uden at skulle satse på flere platforme?



JensOle (35) skrev:
#33 + #29
Hvis MS ville sælge deres Office og andre programmer til Linux så kunne de måske bruge et par timers arbejde på at samarbejde med wine, Så kunne de på no time sælge OfficePakken og alt andet de har lavet til folk der kører Linux og alle andre platforme som wine findes til,
Det er de sjovt nok ikke interesseret i.
De har nok opgjort antallet af timer, med antallet af opensource folk der ikke har et indædt had til MS og pure nægter at bruge MS produkter.
Gravatar #37 - Proz
14. jul. 2009 22:42
JensOle (35) skrev:
#33 + #29
Hvis MS ville sælge deres Office og andre programmer til Linux så kunne de måske bruge et par timers arbejde på at samarbejde med wine, Så kunne de på no time sælge OfficePakken og alt andet de har lavet til folk der kører Linux og alle andre platforme som wine findes til,
Det er de sjovt nok ikke interesseret i.


Det er jo ikke noget man bare lige gør. Måske er det fint til et lille open source hobby-projekt, men vi snakker om verdens største og mest komplicerede kontorpakke til klienter og servere. Microsofts styrke i erhvervslivet er netop at man ved præcis hvordan lortet virker når man sætter det sammen, alt er gennemtestet og gennemtæsket. At smide det oven på Wine og så sige at det er fint holder ikke en meter. Vi snakker år hvis ikke mere. Først skal der som sagt sikres at Wine lever op til MS forventninger (hvilket det helt sikkert ikke gør), derefter skal der så findes ud af hvilke funktioner som ikke virker og hvordan man får dem til at virke og kunne dokumentere overfor kunderne at alt virker. Vi snakker mange års arbejde for et utroligt lille udbytte. Samtidig skulle MS så binde sig til Wine hvilket de aldrig nogensinde vil gøre da hele deres forretningsgrundlag på platformen så afhænger af et andet firma. Der er simpelthen ikke forretningssans i det og jeg tror også at det er der vi to er fundamentalt uenige om hvordan MS og andre firmaer arbejder. Firmaer er ikke onde, firmaer gør det der er bedst forretningssans i og hvad der giver det mest optimale udbytte. Det gælder ALLE firmaer. MS udvikler ikke til Linux da der ikke er nok udbytte i det på nuværende tidspunkt. De udvikler til 97% af markedet, Win og OSX med fuld support og så er det det.
Gravatar #38 - JensOle
14. jul. 2009 22:42
Magten (36) skrev:
Hvor modsiger jeg mig selv? Det jeg svarede på var:

Apple holder på deres kunder ved at lave noget der er rigtigt godt både hardware og software - folk elsker det.
MS holder på deres kunder ved at gøre det næsten umuligt at skifte til noget andet. - Hvis du skifter bliver du mere eller mindre inkombatibel med alle andre der benytter vores system.
Google holder på deres brugere ved at være de bedste til de de laver.
Alle kan lade være med at bruge Google uden problemer, og det samme gælder Apple,
Den eneste grund til at MS kan gøre som de gør er fordi de sidder på markedet. det er først her de sidste år MS er ved at åbne op, men det er kun fordi de er blevet pålagt det.

Magten (36) skrev:
Hvorfor ikke bare indrømme det? Du vil have en fælles platform og det skal helst ikke være noget MS har noget med at gøre?

Jeg vil ikke have en fældes platform. Jeg vil have der bliver fri konkurance på OS markedet, man bør ikke skulle vælge OS efter hvilke software man skal køre.

Magten (36) skrev:
Hvorfor må man ikke kunne tjene penge på et produkt, uden at skulle satse på flere platforme?

Igen - fri konkurance for OS'er.

Magten (36) skrev:
De har nok opgjort antallet af timer, med antallet af opensource folk der ikke har et indædt had til MS og pure nægter at bruge MS produkter.

Det tror jeg ikke. Jeg tror de har sagt at hvis nu alle de office filer der mailes rundt er i vores lukkede format og de kun kan læses på vores platform, så er vi sikkre på at andre OS'er ikke blomstere op. - Hvordan Apple har fået en fod indenfor døren er mig ubegribeligt.
Gravatar #39 - JensOle
14. jul. 2009 22:55
Proz (37) skrev:
At smide det oven på Wine


Der er ikke noget der skal smides oven på Wine. Wine er windows biblioteker til linux og andre systemer. Ligsom du også kan køre GTK+ på windows.

Hvis MS ville så ville de kunne lave Wine perfekt stort set uden noget arbejde. De skulle bare låne lidt source til Wine og give dem lov til at bruge det.

Jeg kan godt forstå at MS ikke vil gøre dette, men argumentet om at MS bare vil sælge deres programmer til så mange som muligt holder ikke.
De har interesse i at fast holde folk i deres OS, og det gør de bedst ved at gøre deres programmer inkombatible med andre programmer og så kun udgive dem til deres eget OS. Fordi de sidder på markedet.
Gravatar #40 - JensOle
14. jul. 2009 23:10
Proz (37) skrev:
Firmaer er ikke onde, firmaer gør det der er bedst forretningssans i og hvad der giver det mest optimale udbytte.


Jeg er heller ikke ond jeg gør bare koldt og kynisk, det der udelukkende gavner mig selv bedst.

Problemet med børn og landminer er, at de fleste børn ikke har penge til at købe poteser for.
Gravatar #41 - Magten
14. jul. 2009 23:30
JensOle (38) skrev:
Apple holder på deres kunder ved at lave noget der er rigtigt godt både hardware og software - folk elsker det.
Ja, og ved at låse folk til deres produkter. Behøver jeg siger iPod og iTunes?
Kører man WinXP 64bit, så kan du ifølge Apple ikke køre iTunes. På trods af at det er et simpelt OS versions check i .msi filerne der er den eneste forhindring.


JensOle (38) skrev:
MS holder på deres kunder ved at gøre det næsten umuligt at skifte til noget andet. - Hvis du skifter bliver du mere eller mindre inkombatibel med alle andre der benytter vores system.
Ligesom jeg gør hvis jeg skifter til Winamp fra iTunes.. Oh shit, Apple gør præcis det samme.. Ooops..

JensOle (38) skrev:
Google holder på deres brugere ved at være de bedste til de de laver.
Alle kan lade være med at bruge Google uden problemer, og det samme gælder Apple,
Google er frihedskæmpere! De er kommet for at redde verdenen!
Google kan gøre præcis som de vil med deres søgemaskine, og har ligesom MS en skræmmende monopol på det område.

JensOle (38) skrev:
Den eneste grund til at MS kan gøre som de gør er fordi de sidder på markedet. det er først her de sidste år MS er ved at åbne op, men det er kun fordi de er blevet pålagt det.
De er også blevet nødt til det pga deres konkurrenter. Og de vil fortsat være nød til det.



JensOle (38) skrev:
Jeg vil ikke have en fældes platform. Jeg vil have der bliver fri konkurance på OS markedet, man bør ikke skulle vælge OS efter hvilke software man skal køre.
Du vil jo alligevel ikke have MS apps, så hvor er du begrænset?

JensOle (38) skrev:
Igen - fri konkurance for OS'er.
Så hvis jeg sidder og udvikler mit eget lille app som jeg kunne tjene lidt penge på, så må jeg ikke det, fordi jeg ikke har mulighed for at kode app'et til andre platforme.. Snak lige om at være begrænset.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login