mboost-dp1

unknown

Ny grøn Linux mobiltelefon

- Via Trolltech - , redigeret af Net_Srak

Trolltech, et norske firma, vil nu selv prøve kræfter med mobiltelefonmarkedet, efter de i lang tid har leveret software hertil. Dette sker ved at de sender en grøn Linux mobiltelefon på markedet, Qtopia Greenphone.

Selve telefonen henvender sig til udviklere, der vil teste og prøvekøre nyudviklede programmer på en ny platform, hvorfor der også følger udviklingssoftware med.

En af de mere interessante specifikationer for Greenphone, er at den er udstyret med touchscreen. Ud over dette, har den samme funktioner som andre nyere mobiltelefoner.





Gå til bund
Gravatar #1 - The-Lone-Gunman
16. aug. 2006 14:14
Den er altså cool, men jeg har svært ved at stole på informationer fra et firma der hedder Trolltech ;-)

Nå, men jeg håber den bliver til at betale. De kan vel ikke massefremstille og markedsføre den i samme omfang som fx Nokia og Sony Ericsson.
Gravatar #2 - mrmorris
16. aug. 2006 14:18
#1 Heh ja... man skal dog i den forbindelse huske på, at de i Norge (af en eller anden årsag) er dybt facineret af og har en kultur hvor trolde indgår på samme måde som nisser indgår ved juletid i Danmark.
Gravatar #3 - entvex
16. aug. 2006 14:20
MUST BUY!!!!!!!!!!!! :D NEED LINUX ON MY PHONE!
Gravatar #4 - Redeeman
16. aug. 2006 14:41
#1:
du stoler ikke på trolltech?! trolltech har lavet qt, et stykke software der er af top kvalitet.
Gravatar #5 - drbravo
16. aug. 2006 14:45
#4
Microsoft har lavet IntelliMouse 3.0 som er en rigtig god mus, men det betyder ikke at jeg stoler på firmaets andre produkter ;)
Gravatar #6 - LaMaH
16. aug. 2006 15:02
den ser nu ellers nice nok ud! :)

kunne være rart nok med en ekstra "spiller" på markedet over smartphones..

nu har vi jo ellers Symbian fra Nokia og MS Smartphone 200x fra Microsoft.. at man så får en åben spiller på banen bliver det bare endnu mere spændende af, hvem ved måske tager andre firmaer det til dig og skaber nogle fede telefoner..

noget andet er, med et åbent system så sker der jo pludselig noget rigtigt nice, man kan skabe sit eget UI hvis man lyster.. man kan lave sin egen måde at skrive beskeder ind på telefonen - tilføje muligheder for at slutte f.eks et wifi sdkort til osv.. (såfrem telefonen har SDkort slot)

det er da kærkomment på mobiltelefon markedet af der nu kommer noget åbent software ind :)


selvom jeg nu stadigvæk mest helder til Nokia's symbian platform som den ultimative Smartphone platform! ;D
Gravatar #7 - bitnissen
16. aug. 2006 15:53
#1 TrollTech er den samme virksomhed der laver open-source software QT til Linux der gør ting som KDE muligt. Hvis man ser på deres baggrundshistorie ser de nu ganske troværdige ud. Man må også derfor mene at de har erfaring nok med Linux da de har arbejdet med det i rigtigt mange år, til at de burde kunne lave en ordentlig telefon.

Jeg har længe drømt om en linux-telefon, så denne telefon kunne jeg da i hvert tilfælde godt finde på at købe når jeg har råd. Specifikationerne er der intet i vejen med:

Software
Qtopia Phone Edition 4.1.4
Linux kernel 2.4.19

Hardware:
Touch-screen and keypad UI
QVGA® LCD color screen
Intel® XScale® 312 mHz PXA270
64MB RAM & 128MB Flash
Mini-SD™ card slot
Broadcom® BCM2121 GSM/GPRS baseband processor
Bluetooth® equipped
Mini-USB port
Gravatar #8 - lorric
16. aug. 2006 16:08
Billeder og info om selve telefonen: http://www.trolltech.com/gppress
Edit: Ok, der er en del links allerede, men her er bl.a. et par fine pdf filer.
Gravatar #9 - jack_call
16. aug. 2006 16:19
Er der nogen der er stødt på et prisleje for den dims?
Gravatar #10 - CazH
16. aug. 2006 16:31
#6

Der er ingen SDkort port, dog en miniSDkort port. Men ingen ide i at købe sådan et kort da der er inbygget wifi i den :)

#Topic

Damm den kan jo så meget virkelig nice mobil, hvis den kommer i et acceptablt prisleje må jeg bare eje den. Og så synes jeg den er ret blæret i grøn, og næppe en mobil som pop tøser kommer til at rende rundt med og derfor bliver den lidt anderledes end andre. Totalt nice :D

CazH
Gravatar #11 - LecTer
16. aug. 2006 16:38
Hørte i det?

*SPLAT*. Lyden af 10.000 nørder der kom i bukserne samtidigt

Edit: Designet er ikke helt galt, men farven er ikke lige min kop (grønne) the.
Gravatar #12 - Lifesux
16. aug. 2006 17:05
Fra Trolltech's egen Greenphone Presentation.

What is Greenphone.

..... Not Intended as commercial, end-user phone but a proof of software concepts


Men når det er sagt, så vil jeg personligt stadigvæk ha' fingerne i den.
Dog lige prøve den fysisk før jeg køber den, for at mærke formen, vægten, sidder knapperne som jeg kan li' det, og hvor hurtigt regerer menu'en.

Men hvis der er nogle der ser den tilsalg i en dansk forretning, så smid lige en besked, elelr bare hvis i falder over en test af den. :-)
Gravatar #13 - c03
16. aug. 2006 17:12
Jeg har stadig ikke fundet ud af hvorledes det er muligt at få fat i denne telefon.

Som #12 siger, står det i præsentationen, men de har vel ikke lavet en telefon for at andre ikke skulle kunne få fat i den. De snakker så meget om community i den præsentation der, så må der da ligesom også være nogen fra det community der har adgang til den.

Giv mig fon! :)
Gravatar #14 - el_senator
16. aug. 2006 17:12
Jeg tvivler på at den telefon nogensinde bliver mainstream. Som #12 nævner, så er den udviklet med henblik på at se hvad udviklerne kan få ud af konceptet. Hvis det bliver en success, så ser vi sikker en mainstream version senere.
Gravatar #15 - sKIDROw
16. aug. 2006 17:41
*Leder efter knappen: 'Buy now'...*

Vil gerne have en nørdet telefon, og Windows Mobile baserede er jo udelukket fra starten. Symbian er irriterende nok standardmæssigt... ;) Microsoft er endnu dårligere, til at lave ting, andre kan kommunikere med.

Wireless lyder sjovt, for jeg er træt af Bluetooth. Træt af inkompatible adaptere.
Gravatar #16 - blnz
16. aug. 2006 18:31
Et godt bud på fremtidens telefon.
Kan ikke finde en dårlig ting ved den telefon!

Om et år er det nok muligt at få den (eller en lign.) til en rimelig pris, jeg glæder mig allerede!

Prøv at tænke på alle de addons og andet godt der kommer til sådan en telefon?
Gravatar #17 - Blank
16. aug. 2006 18:40
2 ting.

1)
hvorfor skal der være sådan en stor bjælke under displayet som bare er der..?

kunne de ikke fylde den ud med enten skærm, eller større knapper..?
min holdning er ihvertfald at man ligeså godt kan bruge det der er.

2)
Jeg har en mistanke om at den bliver ligesom NEO, en svensk produceret telefon som var meget oppe for nogle år siden..
men hvor mange af jer har hørt om den i Damnark..?
Gravatar #18 - frachlitz
16. aug. 2006 19:31
Spændende, men hvornår kommer der en telefon til FORBRUGER som er linux baseret?
Gravatar #19 - rasmuslp
16. aug. 2006 19:53
Nåå ja. Det er vel altid
rart nok med en ekstra "spiller"

Hvis I forstår sådan en lille en ;)
Gravatar #20 - Fafler
16. aug. 2006 20:47
Qtopia er et rigtig rart stykke software. Håber vi almindelige dødelige får mulighed for at eje sådan en inden alt for længe.

Forstår egentlig ikke helt den har SD slot, da Linux ikke understøtter SD kort som standard, da de er omfattet af en NDA. MMC ville have været nemmere. (Hvis i tror jeg tager fejl, så gør jer selv den tjeneste at læse op på emnet, før i kommenterer.)
Gravatar #21 - drbravo
16. aug. 2006 21:21
#20
Jeg tror du tager fejl
Gravatar #22 - Redeeman
16. aug. 2006 21:32
#5:
haha, enhver der kalder en intellimouse 3.0 god, kan man ikke stole på, desuden er det ikke microsoft der lavede den, de slappede en sticker på, og smed i butikkerne.

#6:
qtopia er nu ikke en ny spiller, det har været brugt på pda'er i noget tid..

#18:
findes allerede..

#20:
um... understøtter linux ikke sd kort som default? gad vide hvor disse options så kommer fra: "MMC/SD Card support", "Secure Digital Host Controller Interface support ", og "Winbond W83L51xD SD/MMC Card Interface support", som gør at jeg kan læse mit sd kort med min laptops indbyggede sd kort reader (og nej, den emulerer ikke bare usb mass storage)
Gravatar #23 - Fafler
17. aug. 2006 07:28
#22: Den er nok understøttet på samme måde som SD slottet i min Ipaq. Den kører i MMC legacy mode. Altså med 1 bit overførsel istedet for 4 og ingen SDIO.

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_SD_and_MMC_card_reade...

Læg mærke til device navnene.
Gravatar #24 - Trentors
17. aug. 2006 08:22
Hmmm endnu et bevis på nørder ikke rigtig følger med uden for deres "territorier". Kun post 17 nævner Neonode - et svensk vidunder mobil-projekt som nu er dødt :

http://ekstrabladet.dk/forbrug/test/article217472....

Og den eneste grund til at Trolltech nævnes her er det magiske ord "Linux". Det er ligegyldigt - jeg tror ikke på det bliver en succes og de ender sikkert som Neonode. Smartphones er ikke i speciel høj kurs og selv firmaer som SE kører med underskud - så hvorfor skulle et lille norsk firma klarer skærene bare fordi det kører Linux? Folk med trang til Open Source software plejer jo heller ikke at være de mest købestærke...ahem ahem ;-)
Gravatar #25 - myplacedk
17. aug. 2006 08:43
#24
Folk med trang til Open Source software plejer jo heller ikke at være de mest købestærke...

Jeg ved ikke helt hvad du mener, men opensource folk køber da lige så meget hardware som andre nørder, herunder telefoner.

Jeg har sukket efter en opensource telefon i årevis. En jeg kan tilpasse som det passer mig, ligesom min PC.
Gravatar #26 - Trentors
17. aug. 2006 09:59
Jamen det køber ikke ligeså meget software ;-)

Nej men groft sagt er en telefon jo hardware men det er forholdsvis dyr hardware i forhold til hvad man får fordi der er mange udgifter i forbindelse med R&D.

Min erfaring med mine fanatiske pingvin-venner og brugere herinde er at OS folk helst ikke vil betale for tingene. De ville hellere end gerne modde et eller andet stykke uskyldig konsol til Linux brug end at bruge penge på en dertil konstrueret PC. Eller hver gang PSP nævnes så er der altid utallige poster om at den er for dyr og spillene burde være gratis eller den skulle kunne køre Linux.

Så min erfaring er at OS mennesker ikke bruge særlig mange penge på noget som helst - alle mine pingvin-venner har heller ikke just state-of-the art hardware.
Gravatar #27 - DetVarSoerens
17. aug. 2006 10:27
#17
Jeg har en Neonode N1m og den er sku super

#24
Nu skal man ikke tro på alt hvad ekstrabladet skriver, Det har før set meget sort ud for Neonode, men de har klaret den alligevel, så det håber og satser vi "få" Neo brugere i danmark og de mange rundt om i verden da på at de gør igen, For det er godt nok en super gadget med indbygget telefon i god størrelse...
Gravatar #28 - myplacedk
17. aug. 2006 10:34
#26
Min erfaring med mine fanatiske pingvin-venner og brugere herinde er at OS folk helst ikke vil betale for tingene.


Well, nu er jeg godt nok ikke så fanatisk Linux-fan, jeg vil bare have noget der fungerer. Det kan dog være lidt svært at se forskel i mit tilfælle, for jeg kender ikke andre OS'er end Linux der "fungerer" (som jeg vil have det). (Og jeg har kun erfaring med Windows og Linux.)

De ville hellere end gerne modde et eller andet stykke uskyldig konsol til Linux brug end at bruge penge på en dertil konstrueret PC.

Hvis man kan få en konsol til 2.000 kr. til at fungere lige så godt som en PC til 4.000 kr., er det da en logisk ting at forsøge.
Men jeg tror nu det oftest handler om at det er interessant at gøre forsøget. At bruge hardwaren på en måde, som den ikke er beregnet til. Især hvis producenten siger, at det ikke kan lade sig gøre.

hver gang PSP nævnes så er der altid utallige poster om at den er for dyr og spillene burde være gratis

Det lyder nu mere teenage-agtigt end opensource-agtigt.

Er den så dyr at prisen overstiger værdien, må man lade være med at købe. Er den så dyr at man ikke har råd, må finde en løsningen, eller lade være med at købe.
Hvis man vil have gratis spil, men der ikke findes nogen, må man lave dem selv.
Det er opensource-stilen.

Enhver ikke-millionær vil vel gerne spare penge hvor man kan. Når det er sagt er mange opensource-folk kvalitets-bevidste, og giver gerne ektra for gode produkter.

Måske forveksler du opensource-folk med nærige. Det er to vidt forskellige baggrunde for at blive "fanatisk pingvin-ven". :)

(Jeg har i øvrigt software-licenser for jeg-ved-ikke-hvor-mange tusinde kr. Forskellen er kun, at der kan gå dage og uger imellem jeg bruger dem.)
Gravatar #29 - TuxDK
17. aug. 2006 11:27
#10
Der er ingen SDkort port, dog en miniSDkort port. Men ingen ide i at købe sådan et kort da der er inbygget wifi i den :)


Nej der er ikke indbygget wifi.

Quote lpotter @ Qtopia forums:
I am one of the engineers that are working on the system intagrations, and I can positively say, the Greenphone does not have any wifi device on it.
Gravatar #30 - Kristina
17. aug. 2006 13:39
Den er da fed :D ..
Gravatar #31 - Redeeman
17. aug. 2006 15:10
#23:
umm, min laptop har en winbond chip, og jeg ser intet med legacy mode, desuden virker mit sd kort ganske hurtigt, så der er intet problem, og linux understøtter det.

#24:
denne telefon skal med garenti blive en success, den er jo ikke beregnet til mass market, men til brug af udviklere der laver programmer til qtopia baseret produkter

#26:
nok fordi linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software..
Gravatar #32 - Hubert
17. aug. 2006 19:55
#31

nok fordi linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software..


Så må vi have været uheldige med fedora core 3 for der var det nødvendigt med den dobbelte ram i forhold til en win2k server... Men når det kommer til stykket er det nu nok mere en sandhed med voldsomme modifikationer... Også kaldet for hype.
Gravatar #33 - myplacedk
17. aug. 2006 20:30
#32
Så må vi have været uheldige med fedora core 3 for der var det nødvendigt med den dobbelte ram i forhold til en win2k server

Jeg har kun én gang set noget mere ressource-krævende end nyeste Windows. Jeg tror det var den nyeste Mandrake, ellers var det den nyeste Red Hat. Måske fik jeg valgt noget dumt under installationen, hvad ved jeg.

Men når det kommer til stykket er det nu nok mere en sandhed med voldsomme modifikationer...

Ikke ifølge min erfaring: Linux er langt nemmere at tilpasse ældgammelt hardware end Windows. Nøgleordet her er "tilpasse", det skal jo være en installation som passer til hardwaren.
Gravatar #34 - Hubert
17. aug. 2006 20:41
#33

Jeg har kun én gang set noget mere ressource-krævende end nyeste Windows. Jeg tror det var den nyeste Mandrake, ellers var det den nyeste Red Hat. Måske fik jeg valgt noget dumt under installationen, hvad ved jeg.


Det var en ganske almindelig standard installation.


Ikke ifølge min erfaring: Linux er langt nemmere at tilpasse ældgammelt hardware end Windows. Nøgleordet her er "tilpasse", det skal jo være en installation som passer til hardwaren.


Vi havde grundet noget dårligt software ikke det store valg. Det har sikkert været muligt at tilpasse installationen de 512 MB ram men det forudsætter så at man faktisk har tid til det.
Gravatar #35 - Redeeman
18. aug. 2006 00:49
desuden er fedora en testbed for redhat enterprise, du kan ikke regne med at ting er produktionsklart..
Gravatar #36 - myplacedk
18. aug. 2006 05:08
Vi havde grundet noget dårligt software ikke det store valg. Det har sikkert været muligt at tilpasse installationen de 512 MB ram

Det er rigeligt ram til OS'et, hvis det ikke er ram nok er det pga. applikationerne, eller også er der noget galt.

men det forudsætter så at man faktisk har tid til det.

Dvs.
1) Du har gjort ét forsøg
2) Du brugte ikke tid til at gøre det halv-færdigt
3) Du fik ikke gode resultater
4) På den baggrund siger du "Men når det kommer til stykket er det nu nok mere en sandhed med voldsomme modifikationer... Også kaldet for hype."

STFU! Jeg tror de fleste negative myter om open source og Linux er på grund af ubegrundede udtalelser som dine!

Du kan brokke dig over at du ikke kan finde ud af det, men det kunne jo være fordi du er Windows-mand!
Gravatar #37 - sKIDROw
18. aug. 2006 07:01
#26 Trentors

Der findes ikke "fanatiske" opensource folk, hvilket du burde vide, hvis du vidste hvad baggrunden for opensource er.....

Det svarer jo til, at snakke om religiøse ateister?!?!.

Med hensyn til at modde ting, til at køre GNU/Linux, så er det jo hack værdien i det. Skillfull cleverness.

Og hverken fri software eller opensourcefolk er nærrige, det er en helt anden flok du skal gå i lag med der.

Jeg sender 200$ om året, alene til FSF, for software jeg kan downloade alle vegne. Dertil kommer så løse donationer. Sådan gør nærrige folk ikke... ;P
Gravatar #38 - Hubert
18. aug. 2006 09:21
#35

desuden er fedora en testbed for redhat enterprise, du kan ikke regne med at ting er produktionsklart..


Det var ikke fordi vi havde det store valg. For at kunne få support til det defekte software vi skulle bruge måtte vi bruge et OS de mente de ville supportere.

#36

Det er rigeligt ram til OS'et, hvis det ikke er ram nok er det pga. applikationerne, eller også er der noget galt.


OS'et kørte ikke synderlig godt inden der blev installaleret ekstra applikationer... altså var 512 Mb ram ikke nok til en standard installation i vores tilfælde.


Dvs.
1) Du har gjort ét forsøg
2) Du brugte ikke tid til at gøre det halv-færdigt
3) Du fik ikke gode resultater
4) På den baggrund siger du "Men når det kommer til stykket er det nu nok mere en sandhed med voldsomme modifikationer... Også kaldet for hype."


1) Faktisk så kiggede vi på også på fedora core 4 men det var et rent dependensie hell. Dog var det min egen skyld da softwaren ikke kunne installeres på en core 4.

2) Hvorfor skulle jeg overhovedet bruge tid på et stykke legetøj når jeg skal bruge noget til produktion?

3) Du har da ret i at jeg ikke fik gode resultater... Men det har jeg så heller ikke lagt skjul på.

4) Hvilket det er...


STFU! Jeg tror de fleste negative myter om open source og Linux er på grund af ubegrundede udtalelser som dine!


Sikke en fayboy kommentar...


Du kan brokke dig over at du ikke kan finde ud af det, men det kunne jo være fordi du er Windows-mand!


En Windows-mand der kører både freebsd og openbsd...
Gravatar #39 - myplacedk
18. aug. 2006 10:32
#38
Det var ikke fordi vi havde det store valg. For at kunne få support til det defekte software vi skulle bruge måtte vi bruge et OS de mente de ville supportere.

Jeg kender ikke noget til Fedora, men jeg kan garantere at det ikke gør Fedora mere produktionsklar.

1) Det kalder jeg stadig ét forsøg. Andre har gjort den slags i årevis til utallige projekter, med helt andre resultater.

2)
Hvorfor skulle jeg overhovedet bruge tid på et stykke legetøj når jeg skal bruge noget til produktion?

Det blander jeg mig ikke i. Bare lad være med at udtale dig så skråsikkert, på baggrund af ét halvhjertet forsøg.

Påstanden var at "linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software". Ud fra de erfaringer du tilsyneladende har, kan du ikke afvise det som hype.

Sikke en fayboy kommentar...

Har du da andre ideer til hvor myterne kommer fra? Jeg er i hvert fald træt af at folk støtter udbredelsen af dem.

Jeg ser alt for tit folk som tager en tilfældig distribution, uden at tjekke om den passer til deres behov, gør et halvhjertet forsøg på at installere og bruge det, forventer det fungerer præcist som Windows, og afviser Linux generelt som alt for besværligt. Det fortæller de så rundt omkring, og mange folk kender intet andet til Linux end det rygte.

Den beskrivelse passer ikke 100% på dig, men ud fra hvad jeg ved er du i samme kategori.

En Windows-mand der kører både freebsd og openbsd...

Måske formulerede jeg mig dårligt, men pointen var at du ikke er vant til Linux. Hvad du så ellers er vant til ved jeg jo ikke.
Gravatar #40 - Hubert
18. aug. 2006 11:16
#39

Jeg kender ikke noget til Fedora, men jeg kan garantere at det ikke gør Fedora mere produktionsklar.


Erm... jeg er ikke helt sikker på hvad du mener her.


1) Det kalder jeg stadig ét forsøg. Andre har gjort den slags i årevis til utallige projekter, med helt andre resultater.


Og så længe de kun ytre de gode erfaringer er de i orden..?


Det blander jeg mig ikke i. Bare lad være med at udtale dig så skråsikkert, på baggrund af ét halvhjertet forsøg.

Påstanden var at "linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software". Ud fra de erfaringer du tilsyneladende har, kan du ikke afvise det som hype.


Nu kan du jo så faktisk ikke vide hvad jeg ellers har af erfaringer med linux.. Eller hvad jeg har læst rundt omkring. Jeg kan da så lige tilføje at jeg har arbejdet i en af de største hosting selskaber i Danmark hvor der også var linux systemer. Så mine erfaringer kommer ikke kun fra fedora.


Har du da andre ideer til hvor myterne kommer fra? Jeg er i hvert fald træt af at folk støtter udbredelsen af dem.


Tag et godt kig i spejlet... Er det faldet dig ind at det er fanboys der lover mere end de kan holde der skader mest?


Jeg ser alt for tit folk som tager en tilfældig distribution, uden at tjekke om den passer til deres behov, gør et halvhjertet forsøg på at installere og bruge det, forventer det fungerer præcist som Windows, og afviser Linux generelt som alt for besværligt. Det fortæller de så rundt omkring, og mange folk kender intet andet til Linux end det rygte.


Jeg udtaler mig nu normalt ikke om systemer jeg ikke bruger. Hvis folk kommer til mig og spørger om linux får de at vide at jeg ikke gider spilde min tid på det. Og at de ellers selv må gøre deres erfaringer med det. Jeg fortæller dem ikke at jeg ser det som værende et stykke legetøj og ikke andet.


Den beskrivelse passer ikke 100% på dig, men ud fra hvad jeg ved er du i samme kategori


Men nu har du jo så også så glemrende bevist at du faktisk ikke ved meget om mig.


Måske formulerede jeg mig dårligt, men pointen var at du ikke er vant til Linux. Hvad du så ellers er vant til ved jeg jo ikke.


Ikke et legetøjsos ihvertfald. Hvilet linux er hvis du spørger mig. Jeg er heller ikke vant til at tingene bare virker out of the box. Så det er heller ikke handholding jeg er ude efter. Jeg vil blot have et stabilt system der kan det folk siger.
Gravatar #41 - myplacedk
18. aug. 2006 12:05
Og så længe de kun ytre de gode erfaringer er de i orden..?

Det jeg reagerede på var ikke at "ytre erfaringer". Det var dette:

#31 RedeeMan: nok fordi linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software..
#32 Hubert: [...]Men når det kommer til stykket er det nu nok mere en sandhed med voldsomme modifikationer... Også kaldet for hype.

Du mener at RedeeMans udtalelse hype, og antyder at det er mere løgn end sandhed. Jeg mener det er en objektiv sandhed. Det at jeg kan køre nyeste Linux på en PDA med 16 mb lagerplads og 16 mb ram synes jeg beviser det. Sammenlign fx. med minimumskrav for Windows XP (nyeste Windows på daværende tidspunkt). Prøv at få bare Windows 95 til at køre på tilsvarende hardware.

Du er velkommen til at fortælle om dine erfaringer, men det var jo ikke det du gjorde.

Nu kan du jo så faktisk ikke vide hvad jeg ellers har af erfaringer med linux.. Eller hvad jeg har læst rundt omkring.

Nope, men hvis du har bedre argumenter var det da en yderst uheldigt valg af argument.

Jeg kan da så lige tilføje at jeg har arbejdet i en af de største hosting selskaber i Danmark

...og der fik du masser af erfaring med at køre Linux på gammelt hardware, som ikke kan køre "visse andre ressourcehungrende stykker software"?

Tag et godt kig i spejlet... Er det faldet dig ind at det er fanboys der lover mere end de kan holde der skader mest?

De kan i hvert fald skade en hel del, men hvad har det med det her at køre? Har jeg lovet noget jeg ikke kan holde?

Jeg udtaler mig nu normalt ikke om systemer jeg ikke bruger.

God ide.

Men nu har du jo så også så glemrende bevist at du faktisk ikke ved meget om mig.

Jeg kan kun reagere på det du siger, ikke hvem du er.

Kort sagt:
Du nedgraderer en af Linux'es fordele til hype. Af frygt for at nogle tager det for gode varer reagerer jeg på det. Folk kan sikkert se nu, at din udtalelse ikke er den objektive sandhed. Hvis du vil forsvare din udtalelse yderligere synes jeg du skulle gøre det via newz.dk's private postsystem, da vi er temmelig offtopic.
Gravatar #42 - drbravo
18. aug. 2006 14:01
#37
Jeg vil da mene at man kan være fanatisk på mange områder. Og samtidig synes jeg også at man kan være nærmest religiøst ateist - Hvis man for eksempel nægter at diskutere emnet og ikke giver andre en chance for at komme frem med deres synspunkter men blindt tror at man har ret vil jeg se det som en form for religion.

Personligt er jeg da overbevist om at gud ikke eksisterer men derfor har jeg ikke noget imod at snakke med andre om det.

[Lidt mere on topic]

Er det ikke ret useriøst at skrive at "linux ikke kræver mange ressourcer"? Det kommer sguda an på hvilken distro man kører! Og for den sags skyld hvilken kernel. Selvfølgelig findes der krævende linux distros...


#41
Du mener at RedeeMans udtalelse hype, og antyder at det er mere løgn end sandhed. Jeg mener det er en objektiv sandhed. Det at jeg kan køre nyeste Linux på en PDA med 16 mb lagerplads og 16 mb ram synes jeg beviser det. Sammenlign fx. med minimumskrav for Windows XP (nyeste Windows på daværende tidspunkt). Prøv at få bare Windows 95 til at køre på tilsvarende hardware.

http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=24890

Anyone can tell me about the minimum and recommended system requirements for Kubuntu for i386..?

---

For an OK performance, I would say 700mhz processor with about 128mb ram should do good.
Gravatar #43 - myplacedk
18. aug. 2006 14:33
#42
Anyone can tell me about the minimum and recommended system requirements for Kubuntu for i386..?

---

For an OK performance, I would say 700mhz processor with about 128mb ram should do good.

Jeg ved ikke lige hvad du prøver at sige. Der er andre Linuxer end Kubuntu. Fx. den Linux jeg lagde på min PDA stiller tydeligvis mindre krav.

Desuden: Hele formålet med Kubuntu er (så vidt jeg ved) "Ubuntu med KDE". Første tip til at få Linux til at køre med meget små hardware-krav: Drop KDE og Gnome.
Gravatar #44 - drbravo
18. aug. 2006 15:11
#43

Det var det hele mit indlæg gik ud på. Det er useriøst at påstå at "linux kræver få ressourcer" eller "linux kræver mange ressourcer". Det er som at sige "windows kræver mange ressourcer". Jeg er dog ret sikker på at Windows Mobile kræver en del mindre end Windows Serber 2003.
Gravatar #45 - myplacedk
18. aug. 2006 17:46
#44
Jeg er dog ret sikker på at Windows Mobile kræver en del mindre end Windows Serber 2003.

Det sidste jeg har hørt er, at Windows ikke kan presses ned i en PDA, og de måtte skrive et OS specifikt til formålet. Ulempen blev, at det intet havde tilfælles med Windows, ud over nogle ikoner o. lign. Det er i hvert fald den beskrivelse jeg fik af Windows CE. Ret mig endeligt hvis jeg tager fejl, det ville da være positivt.
Kan man køre almindelige Windows-programmer i Windows CE? Evt. bare et almindeligt konsol-program?

Selvfølgelig kan man sige, at man generelt kan få Linux til at køre på mindre hardware end Windows. Kan man få en Windows-telefon, som faktisk kører Windows?
(Kender én der har en Windows-telefon. Det eneste den har tilfælles med Windows er vist, at den går ned og skal genstartes af og til. Og så er det ikke engang ment som flamebait.)
Gravatar #46 - Hubert
18. aug. 2006 19:04
#41

Du mener at RedeeMans udtalelse hype, og antyder at det er mere løgn end sandhed. Jeg mener det er en objektiv sandhed. Det at jeg kan køre nyeste Linux på en PDA med 16 mb lagerplads og 16 mb ram synes jeg beviser det. Sammenlign fx. med minimumskrav for Windows XP (nyeste Windows på daværende tidspunkt). Prøv at få bare Windows 95 til at køre på tilsvarende hardware.


Men nu viser mine erfaringer jo netop at det ikke passer... Hvilket straks får dig til at himle. At du måske har tid til at pusse på din installation hjemme betyder altså ikke at man altid har tid at spilde på en arbejdsplads. Og tror man så på reedman's meget generelle beskrivelse vil man jo kun blive skuffet. Altså er det ikke min erfaring der er mest skadende men fanboy snak.


Nope, men hvis du har bedre argumenter var det da en yderst uheldigt valg af argument.


Nu er valg af argumenter altid uheldig hvis man har med fanboys at gøre. Men jeg skal vel ikke bare finde på noget for at bevise min pointe..?


...og der fik du masser af erfaring med at køre Linux på gammelt hardware, som ikke kan køre "visse andre ressourcehungrende stykker software"?


Noget af det jeg fandt ud af var at linux står tilbage for meget andet hvad resource forbrug angår. Slamkodet applikationer har også sin del af skylden. Og de findes også til linux. Sjovt nok har folk, specielt fanboys med at glemme det når de skal kritisre windows.


De kan i hvert fald skade en hel del, men hvad har det med det her at køre? Har jeg lovet noget jeg ikke kan holde?


Du bliver ved med at påstå at jeg tager fejl...


Du nedgraderer en af Linux'es fordele til hype. Af frygt for at nogle tager det for gode varer reagerer jeg på det. Folk kan sikkert se nu, at din udtalelse ikke er den objektive sandhed. Hvis du vil forsvare din udtalelse yderligere synes jeg du skulle gøre det via newz.dk's private postsystem, da vi er temmelig offtopic.


Hvis du er så bekymret for at folk skal tage noget for gode vare selvom det ikke passer så burde du måske kigge lidt på hvad fanboys siger... og evt reagere på det.

#43

Jeg ved ikke lige hvad du prøver at sige. Der er andre Linuxer end Kubuntu. Fx. den Linux jeg lagde på min PDA stiller tydeligvis mindre krav.


Men vi andre tager fejl når vi siger at linux ikke altid er mindre resourcekrævende...

#45

(Kender én der har en Windows-telefon. Det eneste den har tilfælles med Windows er vist, at den går ned og skal genstartes af og til. Og så er det ikke engang ment som flamebait.)


Det passer meget godt med den beskrivelse jeg har hørt fra en der handler med mobiltelefoner... Sjovt nok passer den så ikke med dem jeg har talt med der faktisk har en. De klager ikke over det.
Gravatar #47 - myplacedk
19. aug. 2006 06:57
Men nu viser mine erfaringer jo netop at det ikke passer... Hvilket straks får dig til at himle.

Nu synes jeg du skulle svare på det jeg siger, eller stoppe med at svare. Det er ikke dine erfaringer jeg har noget imod.

At du måske har tid til at pusse på din installation hjemme betyder altså ikke at man altid har tid at spilde på en arbejdsplads.

Hvis ikke du har tid til at udføre dit arbejde har du et problem intet OS kan løse. Personligt kan jeg hurtigere få en Linux til at køre ordentligt end fx. Windows, forudsat Linux er passende til at løse opgaven.

Og tror man så på reedman's meget generelle beskrivelse vil man jo kun blive skuffet. Altså er det ikke min erfaring der er mest skadende men fanboy snak.

Jeg tror ikke der er nogen der har sagt, at Linux altid performer godt på al hardware og i alle konfigurationer. Men det er nu alligevel helt normalt at Linux-folk kan leve med gamle computere længere end fx. Windows-folk.

Noget af det jeg fandt ud af var at linux står tilbage for meget andet hvad resource forbrug angår.

Helt korrekt. Der er vist ingen der har sagt at Linux er bedst af alle OS'er på dette punkt.

Slamkodet applikationer har også sin del af skylden. Og de findes også til linux.

Selvfølgelig. Enhver idiot kan skrive Linux-programmer, og mange af dem gør det.

Sjovt nok har folk, specielt fanboys med at glemme det når de skal kritisre windows.

Har du nu sat mig i en gruppe (hvor jeg ikke hører hjemme uanset hvad du synes), og kritiserer gruppen for at kritisere mig? Eller er du gået offtopic for både tråden og vores lille diskussion som du åbenbart nægter at køre privat?

Du bliver ved med at påstå at jeg tager fejl...

Det er ikke hype, når det passer med folks erfaringer. Heller ikke selv om dine erfaringer ikke matcher.

Men vi andre tager fejl når vi siger at linux ikke altid er mindre resourcekrævende...

Det er langt fra det jeg siger. Vi snakker om: #31 RedeeMan: "nok fordi linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software.."
Det er noget helt andet.

Det passer meget godt med den beskrivelse jeg har hørt fra en der handler med mobiltelefoner... Sjovt nok passer den så ikke med dem jeg har talt med der faktisk har en. De klager ikke over det.

Kan de da godt køre Windows-programmer på den, eller nyder de bare nogle velkendte ikoner?
Gravatar #48 - Hubert
19. aug. 2006 09:51
#47

Nu synes jeg du skulle svare på det jeg siger, eller stoppe med at svare. Det er ikke dine erfaringer jeg har noget imod.


Men den generalisering ham kom med passer jo netop ikke..


Hvis ikke du har tid til at udføre dit arbejde har du et problem intet OS kan løse. Personligt kan jeg hurtigere få en Linux til at køre ordentligt end fx. Windows, forudsat Linux er passende til at løse opgaven.


Hvorvidt det er passende til opgaven er kun relevant såfremt man faktisk har et valg. Hvilket vi ikke havde på daværende tidspunkt.


Jeg tror ikke der er nogen der har sagt, at Linux altid performer godt på al hardware og i alle konfigurationer. Men det er nu alligevel helt normalt at Linux-folk kan leve med gamle computere længere end fx. Windows-folk.


Sjovt nok kommer du selv med "#31 RedeeMan: "nok fordi linux ikke kræver stateoftheart hardware, som visse andre ressourcehungrende stykker software.."
Det er noget helt andet. senere. Hvilket vel egentligt er en kæmpe selvmodsigelse.


Helt korrekt. Der er vist ingen der har sagt at Linux er bedst af alle OS'er på dette punkt.


Men #31 påstår jo at det er bedre end windows ikke?


Selvfølgelig. Enhver idiot kan skrive Linux-programmer, og mange af dem gør det.


Det var primært webaapplikationer der var slemme... de crashede ofte og var ganske resource krævende.


Har du nu sat mig i en gruppe (hvor jeg ikke hører hjemme uanset hvad du synes), og kritiserer gruppen for at kritisere mig? Eller er du gået offtopic for både tråden og vores lille diskussion som du åbenbart nægter at køre privat?


hvis man opfører sig som en fanboy må man forvente at folk opfatter en som en fanboy.


Det er ikke hype, når det passer med folks erfaringer. Heller ikke selv om dine erfaringer ikke matcher.


Mine erfaringer viser bare at den meget generelle udtalelse ikke har meget hold i virkeligeheden. Ud over det kan man selvfølgelig kun spekulere over hvilke andre generelle udtalelser ikke har meget hold i virkeligheden.


Kan de da godt køre Windows-programmer på den, eller nyder de bare nogle velkendte ikoner?


Det var primært 'genstarten' af telefonen jeg har hørt om og talt om med folk.
Gravatar #49 - myplacedk
19. aug. 2006 10:02
#48
Jeg gider ikke mere ord-kløveri.
Folk oplever meget ofte at de kommer længere med gammelt hardware med Linux end med Windows. Det er ikke en myte, det er ikke hype, det er hverdag.
At man kan presse Linux ned i en PDA, og ikke Windows, synes jeg er en temmelig god indikator på at Linux kan klare sig med færre ressourcer. (Og nej, Windows Mobile er ikke Windows, medmindre der er sket noget jeg ikke har hørt om.)
Slut herfra.
Gravatar #50 - drbravo
19. aug. 2006 18:37
#49
Er du ikke sød at snakke distros i stedet for noget så diffust som en kernel? Og det samme med windows. Der findes trods alt ret mange distros og ret mange Windows versioner efterhånden.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login