mboost-dp1

unknown

Musikindustrien angriber sangtekst-sider

- Via BetaNews - , redigeret af Net_Srak

Det amerikanske MPA (Music Publishers’ Association) i USA står klar til at få fængslet indehavere af guitartablatur- og sangtekst-sites.

Ifølge MPAs leder Lauren Keiser er diverse af disse sites skyld i et faldende salg af noder og anden musiklitteratur. MPA ser derfor ikke at det er nok at disse sites tages ned, men mener derudover også fængselsstraf er på plads.

Jagten er allerede begyndt og det lykkedes britiske Warner/Chappell Music Limited at tvinge det østrigsk udviklede “pearLyrics” af nettet den 6. december fordi softwaren, der bl.a. var tilgængelig som Widget til Mac OSXs Dashboard, kunne benyttes til at søge i forvejen offentligt tilgængelige websites efter tekster og tablaturer.





Gå til bund
Gravatar #1 - water
16. dec. 2005 08:52
Nu går de da godt nok i for små sko...

Det ender med at det skal være strafbart at bruge computer, fordi mængden af tid der bliver brugt til computerspil, gør at salget af fodboldstøvler er faldet.. :S

Det er jo for galt..
#2 - 16. dec. 2005 08:54
MPA, RIAA APG etc. overrasker mig igen og igen, over hvor dybt man kan synke:/
Gravatar #3 - chiller
16. dec. 2005 09:00
Jeg bruger tit lyriksøgemaskiner, jeg syntes det er dybt forkasteligt at sagsøge dem, det er da umuligt tro på at de (mpa etc etc) mister penge på det... Nu må de satme til at styre sig, kunstnerne der skriver sangene må da også komme frem og sige at det vil de ik stå model til mere? - ville da, hvis jeg var kunstner, være glad for at folk ville lære mine tekster... Og sidde derhjemme og spille med på mine numre, hvordan er de da selv blevet så gode til at lave musik? ... just my 5 cents..
Gravatar #4 - svappe
16. dec. 2005 09:01
"#¤%"#%&"¤/&#!"!!!
Gravatar #5 - stefan_v
16. dec. 2005 09:01
Det er da for sygt. Hvornår begynder de at udgive produkter, som folk vil betale for, i stedet for bare at fjerne alle andres? Hvis de har adgang til alt det materiale er det da bare at smide det på nettet i en kæmpe database og så kræve en smule betaling eller finansere v.h.a. reklamer...

Manm mister da hurtigere og hurtigere respekten for de fjolser.
Gravatar #6 - webwarp
16. dec. 2005 09:03
Tja tvivlvler på det er kunstnernes ønsker ... De tekster følger jo alligevel ofte med når man køber en CD ..
Det er da interessant at læse hvad de egentlig synger, og de sider kan da kun være med til at øge interesssen for god musik ..

Men det handler jo vel mere om penge end om kultur for dem må man jo desværre tro - men de burde nu høre kunstnerne hvad deres holdning er inden, de fleste af dem har vel også brugt meget tid på at læse andres tekster til inspiration ..
Gravatar #7 - Viperaberus
16. dec. 2005 09:04
#1
Det ender med at det skal være strafbart at bruge computer, fordi mængden af tid der bliver brugt til computerspil, gør at salget af fodboldstøvler er faldet.. :S
Så slemt er det vist heller ikke ;)
Det er "kun" musik og filmindustrien der har mistet jordforbindelsen...

Det er fair nok, at de vil ha' den slags fjernet, men det kræver, at de selv tilbyder noget tilsvarende. Personligt har jeg aldrig hørt om noget sted man kan købe teksterne :S
Og så skulle de have taget initiativ til det for 5-10 år siden! De er (som sædvanligt) alt for sent ude!
Gravatar #8 - gnyffel
16. dec. 2005 09:07
#7

"Det er fair nok, at de vil ha' den slags fjernet, men det kræver, at de selv tilbyder noget tilsvarende."

Og selv da vil de kræve penge for det. Det er jo latterligt. Både guitartabs og lyrik kan man selv lytte sig frem til - og når så andre har gjort det for en, og så gjort disse offentligt tilgængelige - ja, hvor ulovligt er det at skrive hvad man hører?
Gravatar #9 - Viperaberus
16. dec. 2005 09:07
#5
Manm mister da hurtigere og hurtigere respekten for de fjolser.
Det skete for MANGE år siden ;)
Omkring dengang de begyndte at smide brugsforhindringer på medierne, og forventede at folk købte nye afspillere, som kan ignorere de fejl der bevidst er placeret på medierne...
Gravatar #10 - Viperaberus
16. dec. 2005 09:11
#8
ja, hvor ulovligt er det at skrive hvad man hører?
Jeg tvivler meget på, at de kan gøre det ulovligt at skrive noder efter det man hører eller selve teksten (De ville garanteret meget gerne, men så tosset er loven mig bekendt ikke noget sted i verden!). Det er selve distributionen de vil bekæmpe (igen... Og igen en tabt kamp allerede fra starten...)
Gravatar #11 - Loke76
16. dec. 2005 09:19
endnu engang viser musikindustriens folk, ligesom apg osv, at deres respektive branchers fuldstændige mangel på nytænkning og udnyttelse af ny teknologi må være fuldt bevidst.. En cd kostede i 1984 150 kr, det gør den også idag.. det vil svare til at en vhs maskine kostede 20.000 idag, så ville folk verden over nok have fundet andre løsninger.. Jeg ser tablatur, node og tekst sites, samt downloading af musik og film som folks oprør over de forskellige brancers griskhed.. hvorfor skal man give 150 kr for en cd, når teknologien er til, at de i stedet kunne udgive en dvd med musikken, tilhørende videoer, tekster osv til samme pris.. Nææ så ligger vi sku bare sag an mod alle der er en smule kreative eller nytænkende.. NU SLAPPER I FANDME AF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gravatar #12 - mng
16. dec. 2005 09:20
For dumt.. Er selv storforbruger af tabs lavet af privatpersoner, men nogle gange skal man nu også lede grundigt for at finde kvalitet.
Hvis man *virkelig* gerne vil have det bedste (man går ud fra det er det bedste når det nu koster penge...), så er jeg sikker på at folk stadig vil kontakte selskaberne.

Men tja.. Hvis de får success med at lukke sider ned, så vil der jo bare blive oprettet warez-lignende netværk, selvom jeg virkelig ikke håber at det skal komme så vidt.
Brug dog jeres energi og penge på noget andet. Men det er måske ikke længere sjovt at give teenagere bøder for at hente musik.
Gravatar #13 - skaery
16. dec. 2005 09:40
Faktisk så troede jeg ikke, at sangtekster var så ulovlige at dele... hvis man vil, kan alle jo bare lytte til sangen og skrive den af. Jeg kan heller ikke forstå, hvorfor de vil have sangteksterne fjernet, da musikoplevelsen kan give en større oplevelse, hvis man ved, hvad de synger - og kan synge med, hvis man føler for det...
Gravatar #14 - BurningShadow
16. dec. 2005 09:45
#13

Det er netop det med at vide hvad de synger, der er problemet. Tror du at Britney ville sælge så godt, hvis alle poptøzerne vidste hvad hun hylede?
Gravatar #15 - Eiffel
16. dec. 2005 09:52
Jeg syntes det lyder lidt volsomt med fængsels straffe, selv efter amerikansk standard.
Jeg kan dog ikke være uenig i at copyrightet materiale ikke må publiceres på nettet, eller noget andet sted, uden copyright holderens godkendelse.
Hvis jeg skriver en bog skal et eller andet fjols ikke publicere den for mig. Sang tekster og musik er ikke anderledes.
Gravatar #16 - knasknaz
16. dec. 2005 09:55
Nu når de snart det punkt, hvor selv Dolph må trække dem ind til siden og sige "Så stopper i!"
Gravatar #17 - bamsemusen
16. dec. 2005 10:02
Nu må de simpelthen snart holde op, der er jo ingen rimelighed i det der. Fordi at jeg finder en sangtekst til den nye med Eminem, for at kunne følge med til hans rap, er jo ikke det samme som, at jeg ville rende ned og købe en stor lyrik-samling.
Gravatar #18 - pixy
16. dec. 2005 10:03
omg ... det er for vildt. Hvad bliver det næste? Må man ikke lytte en sang af, og nedskrive fx. guitar tabs?

Det utal af gange jeg har fundet tabs og lyrik på nettet har været for at spille kunstnerenes egne numre med mit band. Det kan da hjælpe musikbranchen at smide lyrik og tabs på nettet.
Gravatar #19 - xstylar
16. dec. 2005 10:04
Når man hører en sang i radioen, og ikke ved hvem, der har lavet den, så er det jo smart at man lige kan finde ud af det ved at søge på teksten. Kan ikke se, hvorfor dette skulle være et problem for musikindustrien - nærmere en fordel.
Gravatar #20 - rahlff
16. dec. 2005 10:11
Jeg har skrevet en sang og hvis du nynner den sagsøger jeg dig.


Rahlff
Gravatar #21 - f-style
16. dec. 2005 10:11
Hvis det skal gå efter MPA, MPAA, APG, Codan og mange andre, så ville ytringsfriheden aldrig være opfundet og sådan er det... Hvis de kunne ville de sikkert forbyde at man må snakke negativt om noget materiale de har lavet...
FFS de ødelægger det mere for dem selv end for nogen andre. Det er flot de gang for gang kan tænke "kreativt" på hvordan de kan retsforfølge folk i sted for hvordan tænke kreativt mht. indtægter og kvalitet, de må indse at forbrugerne har ændret sig gevaldigt siden 1980 og derfor har nogle helt andre behov og forbrugsmønstre, de stiller større krav end tidligere.
Det er mange undersøgelser der gang på gang viser at cd-salget (om man vil også online salget) af musik er både stigende og faldne alt efter hvilken organisation der har lavet undersøgelsen. Jeg tror at musik branchen må indse at det store salg i slutningen af 1980'erne og starten af 1990'erne har skyldes meget omstilling fra LP til CD, det kommer nok ikke igen. Folk har fået meget mere kulturel forståelse og har fået mere indsigt i at POP-musik ikke er det "store" hit som musik branchen prøver gang på gang at friste os til at købe.
Gravatar #22 - David Munch
16. dec. 2005 10:15
Man får mere og mere lyst til at stjæle musikken online sådan som musikselskaberne opfører sig.. Det er bare SÅ latterligt efterhånden..
Gravatar #23 - Ghydda
16. dec. 2005 10:16
#1-20
I har alle fuldstændig misforstået det her.

Det drejer sig udelukkende om, at en branche ikke længere kan opnå den ønskede vækst - og i stedet for at erkende, at ens forretningsmetode er utidssvarende i nutidens verden, så anklager man enhver form for nutænkning som kriminalitet.

Det er meget nemmere at klynke, og sige det er alle andres skyld end selv erkende, at man skal sadle om til de nye tider.

Det kaldes konkurrencedygtighed og er et fy-ord indenfor MPAA og lign. karteller.
Gravatar #24 - Ghydda
16. dec. 2005 10:18
#21: Hvad har Codan med det her at gøre? :)
Gravatar #25 - memborg
16. dec. 2005 10:23
UHMMMM.... karteller... Hvad skulle vi gøre uden :)
Gravatar #26 - Viperaberus
16. dec. 2005 10:25
#23
I har alle fuldstændig misforstået det her.
Og du har tydeligvist ikke læst vores indlæg!

Det drejer sig udelukkende om, at en branche ikke længere kan opnå den ønskede vækst
Ifølge de seneste tal fra IFPI går det ellers glimrende ;)

og i stedet for at erkende, at ens forretningsmetode er utidssvarende i nutidens verden, så anklager man enhver form for nutænkning som kriminalitet.
Hvilken musikindustrien startede på dengang med brugsforhindringer på medierne... Det er næppe noget de stopper med for musikerne finder alternative salgskanaler.
Industrien skulle have taget denne kamp for 10+ år siden, da det blev normalt at man kunne finde teksterne på nettet!

Edit: Og glem nu ikke Deres tilbagetrækning fra markedet ;) (brugsforhindrede medier istedet for CD'er, og stadig ingen online muskbutik alle kan bruge)
Gravatar #27 - psn
16. dec. 2005 10:27
Gravatar #28 - Ghydda
16. dec. 2005 10:36
#26:
#23
I har alle fuldstændig misforstået det her.
Og du har tydeligvist ikke læst vores indlæg!

I beg to differ.
Gravatar #29 - oleo
16. dec. 2005 10:36
Jeg tror virkelig de er inde i en ond cirkel.
Jo mere man hører om sager som denne, jo mindre har folk lyst at støtte dem.

Hvad skal vi med pladeselvskaberne ? Jeg ville sku gerne sætte en 50'er ind på et bands konto for, at downloade et af deres albums i mp3 format. Også selv om jeg kunne hente det ulovligt og gratis.

Jeg tror da i det hele taget, at meget bogsalg er faldet efter internettet er kommet.
Untaget selvfølgelig er bøger om internettet.
Gravatar #30 - shadowsurfer
16. dec. 2005 10:38
Det kalder jeg god kunde pleje...
Gravatar #31 - T-Bird
16. dec. 2005 10:43
Bliver det næste henrettelse for at huske en sangtekst i hovedet? Hvor går grænsen dog?
Gravatar #32 - Viperaberus
16. dec. 2005 10:46
#28
I beg to differ.
Noget du kan argumentere for?
Så vidt jeg kan se har du da fuldstændig misforstået mine indlæg... HVIS du da har læst dem ;)
Det havde nok været mere smart at specificere hvilke indlæg du snakker om, eller lade være med at referere til nogen!
(Dine generaliseringer vil jeg undlade at kommentere, da de er irrelevante for tråden)

Lidt mere info om dette nye "initiativ": http://www.pearworks.com/pages/pearLyrics.html
Gravatar #33 - svappe
16. dec. 2005 10:54
#29
En ide til det

Og jeg tror faktisk ikke bogsalget er faldet særligt, jeg tror næsten det er steget en smule. Pga. det er lettere at finde den bog man gerne vil have, i den version(Hardback/softback)
Gravatar #34 - michael007dk
16. dec. 2005 10:58
Det er vel bare en genudsendelse af det der skete i Danmark for 4-5 år siden, hvor alle danske sider af den type blev lukket.

Og man kan mene meget om deres nye idé, men er ret sikker på de har loven på deres side.
Gravatar #35 - joe_x
16. dec. 2005 11:02
Der var engang en side der hed www.dga.dk, Dansk Guitar Arkiv. Den havde en stor samling tabulatur af danske sange. Den blev lukket for et par år siden, vist nok på grund af et krav fra musikbranchens side. Så i DK har der været hetz mod tabulatur sider.

edit: Hmmm, lidt for langsom
Gravatar #36 - HashKagen
16. dec. 2005 11:02
de forbandede !(/"#! det er da helt sindsygt hvad de kan finde på! først går de for at beskytte musikere, til nu osse at angribe andre... mange af de danske musikere vi har idag ville slet ikke findes hvis ikke de kunne øve sig på andre tekster!"

jeg kan ikke se nogen grund til dette, tror mange musikere vil slå ned på det... håber i hvert fald :D sikke nogle hyklere!
Gravatar #37 - AndersAndersson
16. dec. 2005 11:06
Hvis de ikke vil have vi bruger deres lort, SÅ STOP MED AT SÆLGE MUSIK.!! WHINERS!
Gravatar #38 - sv2450
16. dec. 2005 11:25
Loven i et demokrati er vel et udslag af fornuftige menneskers diskussion på baggrund af samfundets normer. Samfundets normer skal ikke formes af lovgivning. Det er en misforståelse.

Det er klart, at der er nogle, som har mange penge og kan købe proffesionelle lobbyister og dermed påvirke lovgivningen, men det er altså stadig politikernes opgave at lave lovgivning, som passer med almindelige normer for god opførsel i landet.

Derfor mener jeg at lovgivningen skal ændres, hvis det er lykkes nogle lobbyister at få gjort det her ulovligt. Festen må altså stoppe et eller andet sted!
Gravatar #39 - michael007dk
16. dec. 2005 11:25
Sagen i Danmark - Gik i alt sin enkelt hed ud på at alle danske sider fik en meddelse som linket til.

Hvis man ser på en af de sidste sætningen:
Vær med til at skabe respekt om ophavsmændenes rettigheder – vi holder jo af dem – og tag afstand fra ”tag selv” mentaliteten så vi kan komme i gang med en mere regulær ordning, som tilgodeser både skabere og brugere af musikken.
Det er efterhånden ved at være et stykke tid siden, og jeg har endnu ikke set en mere regulær ordning. De giver jo os ikke mange muligheder.
Gravatar #40 - bjavle
16. dec. 2005 11:59
WOW!!
jeg tør sq snart ikke synge i badet mere.
Sæt nu de kommer op af afløbet med en regning!?
Gravatar #41 - Eiffel
16. dec. 2005 12:47
Inden i kommer for godt i gang skal i huske at det er samme lovgivning der beskytter LINUX. GPL er er copyright, og copy left. Hvis vi ikke havde copyright lovgivning kunne MS og andre kopiere linux og sælge det som closed source. Det må de ikke idag, forde udviklerne har besluttet at det må de ikke og copyright lovgivningen giver dem ret til at bestemme det.
Jeg syntes det er en god ide at hvis jeg skriver noget, kode, musik eller andet så er det mig der bestemmer hvem og hvordan det må benyttes. Det er argumenterer for er at alt skal udgives under en BSD licens.
Gravatar #42 - Odin
16. dec. 2005 12:49
I DK har KODA jo retten til de fleste tekster, men somsa mange andre herinde argumenterer. Lobbyisterne er naet langt i deres kamp mod forbrugerne og politikerne far sjaelden modspil fra forbrugerne (jeg syntes forbrugerradet er en flok slappe kaffedrinkende pasifister)

Det virkelig godt for spredning af kultur, dette tiltag.
Gravatar #43 - stefan_v
16. dec. 2005 12:54
#31 nok ikke henrettet, men du kommer nok til at betale royalties... At huske en sang er jo rent faktisk en digital kopi - og det må man ikke. Hvis du synger den sang du har husket, bliver det endnu værre! Tænk på hvor mange der hører det!

Jeg husker aldrig mere end 30 sekunder af en sang, for så er det stadig gratis.
Gravatar #44 - M.A.D
16. dec. 2005 12:57
#41
Du har ret i, at det er samme lovgivning, som beskytter Linux, GPL, CC og Copyleft. Men i disse tilfælde er det sikring af rettigheder for BÅDE udvikler OG bruger, og ikke kun den ene part, sådan som den generelle ophavsret som regel er udtryk for, og som bl.a. RIAA håndhæver.
Gravatar #45 - revald
16. dec. 2005 13:05
#11: Øhh... hvis en CD kostede 150 kroner i 1984 og stadig koster 150 kroner, så er den jo faktisk faldet en del i pris - med mindre vi har haft negativ inflation og jeg ikke lige nåede at opdage det.
Gravatar #46 - svappe
16. dec. 2005 13:07
#45
Specielt fordi produktions omkostninger jo ikke er faldet på en CD siden 1985....
Gravatar #47 - Viperaberus
16. dec. 2005 13:13
#46
Specielt fordi produktions omkostninger jo ikke er faldet på en CD siden 1985....
Jeg tror nu ikke det er helt billigt, at udvikle og markedsføre brugsforhindringerne :P
Gravatar #48 - zephid
16. dec. 2005 13:45
Øhh... hvis en CD kostede 150 kroner i 1984 og stadig koster 150 kroner, så er den jo faktisk faldet en del i pris - med mindre vi har haft negativ inflation og jeg ikke lige nåede at opdage det.

Det er korrekt, men det er kvaliteten også !
Jeg køber stort set aldrig cd'er, jeg køber min musik gennem diverse online salgssteder, men det er enkelt nummere !
Hvis folk skulle være i tvivl, så henter jeg stort set altid et hele albums ned fra nettet (Ulovligt) for at hører om den er de 150kr værd nede i butikken, og det er jeg sgu glad for, 85% af tilfælde er der 1-2 sange der på der overhovedet følger trop med "hittet" albumet blev smidt på hylden med ! ..

Et godt album eksempel er "Rihanna - Music Of The Sun", jeg hentede albumet lyttede til det, hvis jeg havde givet 150kr for den omgang rod, så var jeg faldet død om, Pon de replay var den eneste sang ud af 13, og det var det hit albumet blev smidt på hylden med :o !

Så seriøst, kunsterne skal tage sig sammen, og brygge nogle ordenlige albums sammen, ligesom 3 Door Down, Nickelback mv. alt det andet lort gider vi ikke, musik tager tid, det skal være følser og passion før det bliver godt !

Hvis der var følser og passion i de sange der blev skrevet af, så vil kunsterne være glade, det betyder jo folk kan lide dem, og blive sunget ved blået en sen sommer aften, men det er de ikke, hvorfor? Fordi de vil tjene penge, det er præcis derfor ingen kunstere har sat sig imod APG, RIAA mv. de er blevet griske!

Puha, måtte lige råbe ud, er ved at være godt træt af det her "junk" fra musikindustriens side. :)
Gravatar #49 - KaW
16. dec. 2005 14:27
Virker som en meget uheldig udvikling, især fra mig og andre metal-"hoveder" som lytter til musik som ikke lige altid er til at dekode :). På den anden side plejer de bands jeg lytter til ikke at være udgivet af de så store selskaber.
Gravatar #50 - DampDennis O_O
16. dec. 2005 14:44
Kan ikk sige andet en OMFG!!!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login