mboost-dp1

Folketinget

Multimedieskat bliver billigere

- Via BT - , redigeret af Pernicious

På et møde i regeringens økonomiudvalg er det blevet besluttet at sænke prisen på den omtalte, og af mange forhadte, multimedieskat, lige som det blev luftet for et par dage siden.

Prisen sænkes til de 3.000 kroner, der, som det tidligere kom frem, er det samme beløb, som personer med fri telefon eller ADSL allerede betaler. For disse personer vil der derfor ikke ske nogen ændring.

Har man en firmabetalt computer, vil man fremover blive beskattet på samme grundlag som fri telefon. Det er dog ikke alle, der vil blive ramt af multimedieskatten.

Hjemmehjælpere med håndholdte computere fritholdes stadigvæk for beskatning af denne, som foreslået i et tidligere udspil fra regeringen.





Gå til bund
Gravatar #1 - siliankaas
17. apr. 2009 08:50
Kan man stadigvæk trække andre IT/tele udgifter (som privat mobiltelefoni) fra?
Gravatar #2 - f-style
17. apr. 2009 08:51
de måtte gerne læmpe skatten for dem under uddannelse, da vi ikke har mange penge til rådighed i forvejen. En computer med internet er efterhånden et most på en hvilken som helst uddannelse.

Mens de ældre får i hoved or røv (undskyld udtrykket) i form af massive rabatter til ænsten alt, der må vi studerende punge ud, selvom vi ikke har haft samme mulighed for at spare op som de ældre. Kan ikke forstå at ældre kan få nedsat beløbet af multimedie skatten mens studerende ikke kan. Man kan godt leve uden TV, ingen tvivl om det. Men nu skal multimedie skatten betales selvom man har internet.
Gravatar #3 - demolition
17. apr. 2009 08:56
#2: Det her handler om multimedieskat, ikke medielicens som du snakker om. Det er to helt forskellige ting, som dog måske lyder lidt ens.

Jeg kan ikke finde nogle steder hvor det fremgår hvorvidt arbejdsredskaber bliver beskattede eller ej. Det var helt klart mit største kritikpunkt af multimedieskatten. På arbejdet har jeg en bærbar som jeg også har mulighed for at tage med hjem, og evt. arbejde hjemmefra. Det skulle beskattes iflg. det oprindelige forslag, men da jeg ikke må bruge den privat, så giver det slet ingen mening at beskatte den, da det jo netop ikke er fryns. Det samme gælder for arbejdstelefoner eller internetforbindelser der ikke må bruges privat.
Gravatar #4 - Ramius
17. apr. 2009 09:06
#3 præcis, 3000 kr. er rimeligt hvis man gerne vil bruge sin firma tlf privat (lidt i overkanten, men man må jo lave en vurdering af ens behov) og hvis man så vil bruge sin arbejdsbærbar privat så er det ok med mig at man skal betale for dig. Men hvis de stadig tvinger folk til at betale for at de har bærbar selvom de ikke bruger den privat så er de ikke kommet 1 mm. videre end for 1 uge siden...
Gravatar #5 - Wassini
17. apr. 2009 09:23
Der er ikke ændret meget i forhold til den oprindelige aftale: Du vil stadig blive beskattet af dit arbejdsværktøj, uanset hvor meget det er "låst" til arbejdet.
Dette gælder også lærer og andre, der låner en PC med hjem for at arbejde. Eller har en mobiltelefon pga tilkaldevagt. Gad vide om det også gælder, hvis det er en stationær PC?

Altså med undtagelse af hvis du er hjemmehjælper. Så bliver du ikke beskattet af din telefon og PDA - som andre gør.

Hmmmm... Det er jo dejligt at vi har så klarsynede partier som Dansk Hjemmehjælper Parti - og dejligt at der er en masse, der stemmer på dem. Det parti hjælper virkeligt Danmark fremad NOT!
Gravatar #6 - Magten
17. apr. 2009 09:27
Det er simpelthen for flabet at undtage en enkelt gruppe af arbejdere.. Føj jeg er glad for jeg ikke er politiker, for det må da smage af lort så meget røv der bliver slikket..

Men jeg skal da godt nok ud på arbejdet og forhandle fri telefon, for 3000 for "fri computer" som er begrænset til arbejde.. No way..
Gravatar #7 - Trogdor
17. apr. 2009 09:38
Jeg hørte debatten i går på P1 med Mike Legarth og en anden. Det var bare tydeligt at det hele vendte tilbage til at holdingen var at det var en gode at man have en PC derhjemme betalt af firmaet. Han fattede ikke at det ikke er alle der kan surfe på Facebook eller checke deres mail med deres firma PC, heller ikke hjemmefra.
Men i kan jo høre den her:
http://dr.dk/P1/P1Debat/Udsendelser/2009/04/161531...

Der var også "gode" argumenter som at folk jo nok bare åd skatten og ville tage PCen med hjem og så betale for den gode det er at have og bruge maskinen privat(?).

Derudover var målet med med skattelettelsen jo opnået nu hvor folk har fået internet derhjemme så er der jo ikke brug for den.
Og folk får jo for kun 3000kr en pc der kan opgraderes så ofte som man lyster og der ville ikke koste mere i skat.

Som sagt, de fattede ikke at nogle af os har en PC der er låst i hoved og røv og kan kun bruges via en VPN til arbejdet.
Gravatar #8 - mb
17. apr. 2009 09:44
hmm http://nyhederne.tv2.dk/politik/article.php/id-217... måske newz skal være lidt hurtiger :)
Gravatar #9 - iluka
17. apr. 2009 09:47
Magten (6) skrev:
Det er simpelthen for flabet at undtage en enkelt gruppe af arbejdere.. Føj jeg er glad for jeg ikke er politiker, for det må da smage af lort så meget røv der bliver slikket..


Husk på at Pia er hjemmehjælper... og hun er med i forliget.


#0
Jeg har en mobiltelefon, bredbåndsforbindelse og en laptop der er en mindre formue værd, frit stillet til rådighed fra mit arbejde. Det er squ fair nok at jeg skal betale skat af det, og skat af 3000 kr er ikke dyrt. Med lidt kreativ skattetænkning og en ratepension til at tage toppen af skatten så er det omkring 1500 kroner i skat om året, hvilket slet ikke svarer til værdien af ovennævnte. Selv hvis man betaler topskat er det kun omkrnig 2000 kroner, altså mindre end 200 kr om måneden. Altså ca det samme som internetforbindelsen og så kommer mobil og computer oven i. Så alt i alt en god forretning selv om der skal betales lidt skat. Jeg syntes squ det er fair nok.
Gravatar #10 - fidomuh
17. apr. 2009 09:54
Hjemmehjælpere med håndholdte computere fritholdes stadigvæk for beskatning af denne, som foreslået i et tidligere udspil fra regeringen.


WHAT THE FUCKING HELL!?

Hvorfor fuck skal en gruppe undtages for betaling af skat for deres arbejdsredskab, naar jeg skal betale for mit?

Er det PDA'er der er undtaget, eller hvad?
Eller er det bare forskelsbehandling fordi Pia K. er en klam kaelling? :)
Gravatar #11 - Yilar
17. apr. 2009 10:02
Det hænger slet ikke sammen det der...

Hvis man blot har firma betalt computer nu, kan man ligeså godt også få firma betalt adsl og telefon og fordi det ikke koster noget ekstra, tværtimod sparer man penge! Den tabte afgift er der selvfølgelig nogen der skal betale og det bliver selvfølgelig dem UDEN firma betalt computer/telefon/internet.
Gravatar #12 - Orange
17. apr. 2009 10:11
fidomuh (10) skrev:
WHAT THE FUCKING HELL!?

Hvorfor fuck skal en gruppe undtages for betaling af skat for deres arbejdsredskab, naar jeg skal betale for mit?

Er det PDA'er der er undtaget, eller hvad?
Eller er det bare forskelsbehandling fordi Pia K. er en klam kaelling? :)


Jeg ved ikke om Pia K er en klam kælling, men hun har i hvert fald igen fået kostet rundt med regeringen. Det må være dét VK mente med deres løfter om brede forlig, at de altid sørger for at DF får sidste ord :)
Gravatar #13 - GoofyChristoffer
17. apr. 2009 10:39
"Skattereform"... Interessant udtryk... De kunne lige så godt kalde den for "det bureaukrati vi bruger tiden på så det ser ud som om vi laver noget fornuftigt"... Alt den reform gør er at sørge for at alle i sidste ende betaler godt og vel præcis det samme i skat som før, blot på en anden måde...
Hvis de da så i det mindste turde være konsekvente: beskatte ALLE arbejdsredskaber der i teorien kunne bruges privat INKL. hjemmehjælperes PDA'er, håndværkeres boremaskiner, gulpladebiler (fordi de kan jo også bruges privat), sygeplejerskers o.l. uniformer (der gør at de undlader at slide på deres eget tøj og dermed også kommer dem til gode privat), deres egne ministerbiler der kører dem til og fra arbejde (som tilsyneladende kan bruges til at fragte jagtvåben med)... Egentlig bare fjerne skattefritagelsen på alt hvad der har med arbejde at gøre. Så kunne det da også være at der indfandt sig noget fornuft i deres hoveder når de ser hvor absurd konceptet er...
Men neeej... De nøjes med at beskatte de ting som har en positiv indflydelse på landets teknologiske udvikling.
Det at hjemmehjælpere er fritagede for den viser præcis at lige så snart det går ud over de erhverv politikerne selv har prøvet, så kan de pludselig leve sig ind i det og SÅ er det ikke sjovt længere.

SUK

Jeg er lige nu i den situation at jeg har en privat bærbar som jeg bruger til mit arbejde som systemadministrator for en mindre virksomhed. Jeg har ikke bredbånd eller telefon betalt af dem. Min egen computer gik desværre i stykker og skulle til reparation, og nu må jeg låne en (som jeg dog også bruger privat, må jeg erkende) af kontoret for at kunne stå til rådighed: BANG! beskattet af 3000 kr. for at låne en computer i to uger. Er godt nok glad for at det her ikke er trådt i kraft endnu.

Semi-offtopic: Ville det ikke være på tide at sætte nogle mennesker ind på Borgen som rent faktisk ved hvordan verden foregår udenfor deres lille trygge folketingsstol...?

end(rant);

Ahh... Det var rart
Gravatar #14 - Odyssey
17. apr. 2009 13:15
Hvad med en demonstration??
Gravatar #15 - Mort
17. apr. 2009 13:17
Så synes jeg da samtidig at samtlige af folketingets medlemmer skal påtvinges en bærbar computer, som de ikke må installere deres eget software på eller bruge til private formål.

Computeren skal naturligvis ikke opdateres de næste 20 år, men da multimedie skatten ikke tager hensyn til den faktiske værdi gør det ikke nogen forskel.

Jeg vil se frem til den øgede skatteindtægt, som ikke har nogen reél værdi for folketingets medlemmer.
Gravatar #16 - dinmor
17. apr. 2009 13:58
Det lader til at meget få har forstået at man betaler skat AF 3.000 kr, hvilket altså vil sige ca. 1200-1800 kr. Det gør sådanset bare hele forslaget værre, da det går ind og rammer de, som får mindst stillet til rådighed, hårdest. Uanset hvor meget eller hvor lidt man får stillet til rådighed betaler man nemlig det samme (ca., folk der betaler topskat betaler selvfølgelig lidt mere af de 3000 i skat, men det er nok intet når man også medregner at de ofte har mere stillet til rådighed).

Længe leve socialt uligevægtige skatter og afgifter. Lorteregering. :/
Gravatar #17 - ktg
18. apr. 2009 09:07
Jeg forstår ikke forslaget. Hvorfor skal hjemmehjælpere fritages? Hvad er det for en leflen for vælgerne som gør at de er istand til at fritage lige dem?

Et eller andet sted kan jeg godt retfærdiggøre at sådan noget som pda'er bliver fritaget, fordi hjemmehjælpere SKAL bruge dem i deres arbejde, for at registrere hvor de er og hvor længe de er om deres arbejde. Det er en ting de SKAL have på dem.

MEN så er der også et stort men. På et tidligere arbejde havde de (så vidt jeg husker) ~100 folk til at køre rundt i Danmark og lave ting til vores arbejde. De skulle have mobiltelefoner, så de kunne tage billeder af det de lavede, og sende til os med det samme, som vi så kunne arbejde videre med. Problemet er så at i dag, så vil de så kunne stå med valget mellem at køre fra fx skagen, og til kontoret i Odense, og så tilbage hjem, HVER DAG, for at slippe for at betale skat af en mobil de kun må bruge til deres arbejde. Ellers må de simpelthen bare punge ud, fordi de SKAL bruge en mobil på deres arbejde. Hvor er retfærdigheden i det? Forholdene er PRÆCIST de samme som for hjemmehjælpere.

Det er måske ikke alverden man skal betale, men det er stadig en kæmpe forskelsbehandling. Som flere her har påpeget, så er det let sluppet, hvis man får internet, telefon og computere sat til rådighed, som man bare frit kan benytte hjemme, og så er det også fair nok at betale skat af det, efter min mening.

Jeg synes simpelthen at der skal være en forskel på om det er noget som man frit kan benytte privat, eller om det er en ting som simpelthen er påkrævet for at man kan arbejde. Og så er det vel op til folks samvittighed og morale om de vil betale.

Det andet her er bare at skære alle over med én kam, og så lige fritage nogle enkelte fordi de stemmer på en. Dårlig stil er det! De burde virkelig skamme sig.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login