mboost-dp1

No Thumbnail

Mondo fyrer administrerende direktør for aktiefusk

- Via Comon - , redigeret af MiniatureZeus

Mondos administrerende direktør, Anders Christian Andersen, er netop blevet bedt om at forlade sin plads hos firmaet, der arbejder med rådgivning inden for it-verdenen. Dette sker, da bestyrelsesformand i Mondo, Morten Steen-Jørgensen, sent fredag eftermiddag fandt ud af, at han havde foretaget nogle uregelmæssige handler i Mondos aktier.

Som stedfortræder bliver firmaets finansdirektør, Claus Wellendorf, indsat som konstitueret direktør og kommer til at styre den daglige ledelse i firmaet, sammen med salgsdirektør Lars Munch Johansen, indtil der findes en ny administrerende direktør.





Gå til bund
Gravatar #1 - vevil
29. okt. 2007 12:45
Jeg havde for 15.000 kr aktier i Mondo, da de lige var blevet børs noteret.

Jeg er da glad for at de er solgt i dag :)
Gravatar #2 - Borg[One]
29. okt. 2007 15:09
#1 aktien er faldet noget der ligner 50% siden årsskiftet - og du er glad for at du sælger...nu?!??

Mit umiddelbare gæt er, at du har tabt en smule på denne her aktie?
Gravatar #3 - jokke
29. okt. 2007 15:15
Mondo, er det ikke et P3 program med huxi ? (:D)
Gravatar #4 - Borg[One]
29. okt. 2007 15:23
#3 jojo - det er Iben, den lille lede møgfusker, der har fusket og nu er blevet sacked...
Gravatar #5 - rocknalle
29. okt. 2007 15:26
Til dem der har været så "heldige" at arbejde under ACA, så har jeg first-hand viden om at manden ikke blot er en aktiefusker men er noget nær sociopat.

Den gode ting er dog at han får nok svært ved at finde ledende stillinger inden for it igen dog :-)
Gravatar #6 - Borg[One]
29. okt. 2007 15:47
#5 det er jo også et stående krav, for overhovedet at blive optaget på direktør-skolen :)

Og i disse gyldne tider, så er han sikkert allerede afsat.

Om ikke andet, så kan det være IBM har nappet ham, og bruger ham som ekstern projektleder. :-P
Gravatar #7 - Leonhard
29. okt. 2007 22:47
#2 Når en ting sælges, så forbliver den solgt...... dvs. Hvis han solgte dem for længe siden, så er de stadigt solgt i dag, og han kan (som han nok gør) mene at han er glad for at han ikke har ejer dem mere, og ikke at han solgte dem "i dag".

Hvor meget skader et væbnet overfald ved en dankort atomat vores samfund? Og hvor meget skader svindels som det her vores samfund?
Hvis man gør det op i penge vil jeg mene at han bør få mindst en voldsdom ( i år).
Gravatar #8 - Borg[One]
30. okt. 2007 10:46
#7 Ahhh, jeg læste det, som om han lige havde solgt sine aktier, men jeg kan da godt se, det kan læses så han solgte dem for 3 mdr siden, men glæder sig stadig over salget, den dag idag... :)

Økonomisk kriminalitet bliver ofte straffet relativt hårdt - men det kommer naturligvis an på omstændighederne.

Nu står der ikke rigtigt noget om impact, af de handler, og det kan i princippet sagtens være tale om at han ikke har fulgt de procedurer der ligger ved aktiehandel, med et firmas aktier, når man sidder med insiderviden.
Det kan så være en forglemmelse, eller helt bevidst - men lad nu sagen blive prøvet ved en domstol, istedet for at dømme manden på en 3. parts artikel.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login