mboost-dp1

No Thumbnail

Microsoft viser interesse for Blender

- Via Blender - , redigeret af The-Lone-Gunman , indsendt af .dot

Den open source 3D-suiten Blender, der anvendes til at lave bileder og film, på samme måde som kommercielle programmer, som f.eks. 3D-Studio Max, har fået en henvendelse fra Microsoft.

I en mail til Ton Roosendaal oplyser Microsoft, at de gerne vil have oplysninger om hvilke filformater Blender, og brugere af Blender, oplever problemer med, idet Microsoft langsomt flytter sig over mod mere åbne formatter.

Microsoft påpeger at en god oplevelse med Blender under Windows, er en god ting for både Blender, men også for Microsoft.

Åbningen af Microsoft mod FOSS-projekter kan virke positivt, men det er ikke alle der ser det sådan. Groklaw nævner henvendelsen fra Microsoft på deres hjemmeside, og de er skeptiske.





Gå til bund
Gravatar #1 - ice2001
14. maj 2008 16:07
MS hælder nok til et åbent format, det kunne jo f.eks. bruges i XNA så de ikke sætter sig fast på et format der kun kan tage f.eks. 3D MAX, eller maya
Gravatar #2 - DusteD
14. maj 2008 16:08
Jeg er meget skeptisk overfor det, især fordi han bruger ooxml som et eksempel på en åben microsoft standard..

Men også fordi han som sådan bare stiller spørgsmål, uden at komme med nogle konkrete punkter hvor de er interresserede i at hjælpe, hvad er det de har at tilbyde projektet?

Man kunne forestille sig de ville være mere end glade for at få lov at hjælpe med at understøtte f.eks. wmv/wma support i blender, især med DRM, som ville kræve en NDA og kun være mulig hvis blender blev udgivet under en licens der tillader det, og her er vi så nået til det punkt hvor blender ikke længere er fri software, og understøtter endnu flere ikke-frie formater som kun bruges af ikke-frie programmer.

Naturligvis bør de acceptere patches osv fra MS hvis de laver nogen, men det skal være på fod med alle andre udviklere, og det betyder at koden skal godkendes, og overholde de samme krav som resten af projektet.
Gravatar #3 - Disky
14. maj 2008 16:11
#2
Det er dejligt at se konspirationer i alt var ? :-)

Må være hårdt konstant at føle sig forfulgt osv.

OOXML er en godkendt ISO standard, at du ikke kan lide den ændrer intet på at den er GODKENDT, på niveau med 117 formater.
Gravatar #4 - el_senator
14. maj 2008 16:37
Jeg synes i skulle sætte følgende med som link til nyheden. Det sætter tingene i perspektiv. Microsoft har ikke gode intentioner med den email. Den er egoistisk på alle punkter, præcis som vi er vant til med MS.

Link til kommentering af MS email

Specielt følgende Ballmer quote er yderst sigende for MS' egoistiske syn på FOSS og Linux:


I would love to see all Open Source innovation happen on top of Windows. So we've done a lot to encourage, for example, the team building, PHP, the team building, many of the other Open Source components, I'd love to see those sorts of innovations proceed very successfully on top of Windows.

Because our battle is not sort of business model to business model. Our battle is product to product, Windows versus Linux, Office versus OpenOffice.


Microsoft er ikke interesseret i åben udvikling... De er interesserede i at smadre alle andre så der kun er dem selv tilbage. Big surprise...
Gravatar #5 - el_senator
14. maj 2008 16:40
#3, Så du mener det er mere sandsynligt at være så naiv at tro at Microsoft vil FOSS noget godt, når de nu har bekæmpet det med alle kræfter lige siden firmaet skøb frem i 80'erne?

Nej du, der er et alterior motif. Jeg holder 100% med #1 i denne sag.
Gravatar #6 - el_senator
14. maj 2008 16:42
Ja fedt, groklaw linket er så allerede med i nyheden, jeg er bare blind. Anyways, læs Groklaw linket hvis i MS folk vil forstå hvad vi mener. Sorry for triple post.
Gravatar #7 - el_senator
14. maj 2008 16:47
YES!!! Og i min #5 post skulle der stå "Jeg holder 100% med #2 i denne sag."... Nu går jeg ind i seng!
Gravatar #8 - Hack4Crack
14. maj 2008 17:25
Open Source og Microsoft? wrong question maite
Gravatar #9 - Magten
14. maj 2008 18:08
#7
Inden du går i seng, så gør os andre en tjeneste og find edit funktionen ;-)
Gravatar #10 - Simm
14. maj 2008 18:08
#1 Jeg tror også Microsoft kunne have en interesse i at Blender vil kunne eksportere i XAML-format som så kan bruges ifm. Expression Blend (Microsofts designværktøj til WPF og Silverlight) eller som måske kan bruges direkte direkte (hvis man er hardcore XAML-guru) .
Gravatar #11 - NioBe
14. maj 2008 19:18
SE!! IGEN!!! KVINDE!!!! Med shopping trang... jeg er helt sikker!!!!
Gravatar #12 - mvoigt27
14. maj 2008 20:59
Syg overskrift....Troede Steve balmer var blevet helt gal og skulle bruge en blender til at lave smothies inde på kontoret..
eller proppe Vista cd'er i den...
Gravatar #13 - Windcape
15. maj 2008 03:01
Blender er desværre langt fra på niveau med 3DS Max.

Det positive er at det er langt nemmere at lave scripting, da man skriver exportere i python.
Gravatar #14 - thj01
15. maj 2008 06:47
#3

OOXML er en godkendt ISO standard, at du ikke kan lide den ændrer intet på at den er GODKENDT, på niveau med 117 formater.


At ISO's procedurer har spillet fallit er da ikke et godt argument.

At vi som OOXML modstandere satte vores håb til ISO, var da ikke fordi vi mente at ISO var blåstempleren, det var da fordi vi virkeligt troede på at vanviddet ville stoppe når der kom seriøs vurdering på. Og at man så kan ende med at det er en person der bestemmer om det skal godkendes - som det er sket i norge - det viser med al tydelighed at ISO's åbne procedurer er lette at hijacke.

#13
Blender er desværre langt fra på niveau med 3DS Max.


Hvordan tænker du??

Der er lavet film med blender http://www.blender.org/features-gallery/movies/. Du har muligheden for at programmere blender efter dine behov. Du kan rette fejl på stedet, hvis du har en programmør.

MS forsøger da ikke at få fat i superbrugerne til 3d animation, men til "amatørerne". Det er der markedet og pengene er - hvis de da kan få blender med på ideen. og når så disse amatører "vokser" op så vil de forvente at se blender på deres workstations.

så spørgsmålet er om "langt fra på niveau" betyder - er ikke ligesom 3DS, jeg kan ikke bruge det på samme måde, mangler nogle plugins, har ikke samme brugerflade. Så snart brugerskaren er der, så kommer det
Gravatar #15 - Lobais
15. maj 2008 07:14
#13 Der er en pæn sammenligning her: http://www.tdt3d.be/articles_viewer.php?art_id=99 og klart, blender kan blive bedre til mange ting, men hvis man tror man er professionel, og kun bruger ét af de opstillede programmer gør man sig til grin. Alle store medie huse bruger forskellige programmer til mesh, animation, textures osv.
Gravatar #16 - runeks
15. maj 2008 07:19
Jeg er enig med de fleste af kommentarerne i denne tråd, men jeg mener dog ikke at Microsoft gør det fordi de er "onde" (kan et firma være ondt?).

Microsofts eksistensgrundlag er at tjene penge til deres investorer. Så simpelt er det. Dette gøres ikke ved at åbne op, tværtimod. Det ville være selvmord for virksomheden Microsoft.

Som Growklaw-artiklen pointerer; hvis Microsoft virkelig ønskede åbenhed hvorfor så ikke "åbne op den anden vej"? Interoperabilitet er ikke at Windows kan bruge åbne formater, interoperabilitet er at Windows kan bruge åbne formater og Linux kan bruge Microsofts lukkede formater. Interoperabilitet går begge veje.
Gravatar #17 - el_barto
15. maj 2008 07:29
<offtopic> Der er adskillige slåfejl og forkerte ordstillinger i nyheden, gør os den tjeneste at læse korrektur før i godkender sådan en nyhed.
</offtopic>
Gravatar #18 - Disky
15. maj 2008 07:30
#16
Har du set hvor mange dokumentformater de har frigivet ?
Det er muligt disse ifølge de ekstrimistiske open format fans, ikke er åbent på den måde de ønsker det. Men hvem siger de har ret ?

Har du opdaget OOXML er en ISO standard ?

Microsofts eksistensgrundlag er at tjene penge til deres investorer.


Det gælder ALLE aktieselskaber.

Dette gøres ikke ved at åbne op, tværtimod. Det ville være selvmord for virksomheden Microsoft.

Så det du siger er at man ikke kan tjene penge med åbenthed ? Det tror jeg der er en del open source/open format fans herinde der ikke er enige i. Men den diskussion må du tage med dem.
Gravatar #19 - thj01
15. maj 2008 07:40
Interoperabilitet er ikke at Windows kan bruge åbne formater, interoperabilitet er at Windows kan bruge åbne formater og Linux kan bruge Microsofts lukkede formater. Interoperabilitet går begge veje.


Der er INGEN hindringer for at MS kan bruge de åbne formater og f.eks lave en "killer" konverter odf <-> ooxml,

MEN DE GØR DET IKKE.

Opensource verdenen vil med GLÆDE bruge MS's formater, men kan ikke pga licens-betingelserne.

Microsoft er ikke "onde" - de er drevet af en software ide, der kræver at de lukker alle andre ude og kæmper imod interoperabilitet. Microsoft har domme for at krænke muligheden for interoperabilitet og har flere retsager kørende. EU-dommen handler NETOP om dette.

At man så under dække af god vilje vil engagere sig i et OpenSource projekt for at man kan liste sin forretningsmodel ind er ikke ondskab, men det er hverken ærligt, ordentligt eller rimeligt.

Jeg glæder mig til den dag hvor MS begynder at arbejde på interoperabilitet i stedet for at snakke om det.
Gravatar #20 - myplacedk
15. maj 2008 08:41
16 skrev:
men jeg mener dog ikke at Microsoft gør det fordi de er "onde" (kan et firma være ondt?).

Microsofts eksistensgrundlag er at tjene penge til deres investorer. Så simpelt er det.

Så simpelt mener jeg ikke det er. Eksistensgrundlaget for et firma er godt nok normalt at tjene penge, men når det bliver et alt-overskyggende mål, så kan der hurtigt blive tale om et "ondt" firma.

Det lette eksempel er produktions-firmaet, som dumper sit affald med tungmetaller og det hele i den nærmeste flod. Det ødelægger både dyreliv og planteliv i og omkring floden, og ødelægger kvaliteten af alt liv i det område hvor floden udmunder.
Men det de gør er lovligt, og de sparer en masse penge.

Er det "business as usual", eller er det "ondt"?

Hvad med firmaet som sælger software som ser rigtigt fint ud set fra forbrugerens side, men som faktisk skaber globalt vendor-lockin vha. monopol og lukkede fil-formater, og reelt bremser udviklingen pga. manglende konkurrence?

(Og kunne dette firma fx. være Microsoft, inden for fx. office-pakker?)

Jo, jeg mener godt et firma kan være "ondt". Det hedder nok "uetisk", men vi mener det samme.
Gravatar #21 - christoff3r
15. maj 2008 09:11
skuffet, yes sir.
jeg troede microsoft var ved at opkøbe blendtec, i ved med ham der tom dickson der blender alt mellem himmel og jord.
på den måde kunne de da prøve at bevise vista ikke er noget lort, hvis sådan en skive overlever en tur i blenderen (:
Gravatar #22 - iamjesse
15. maj 2008 11:31
Troede de mente bøssebaren i Århus :O
Gravatar #23 - runeks
16. maj 2008 06:38
18 skrev:
#16
Har du set hvor mange dokumentformater de har frigivet ?

Af ren nysgerrighed vil jeg da meget gerne vide hvilke formater Microsoft har frigivet specifikationerne på så open source programmer kan konkurrere på lige fod med Microsofts programmer.

18 skrev:
Så det du siger er at man ikke kan tjene penge med åbenthed ? Det tror jeg der er en del open source/open format fans herinde der ikke er enige i. Men den diskussion må du tage med dem.

Nej slet ikke. Det jeg siger er at Microsoft, med deres forretningsmodel, ikke kan tjene penge på at blive åbne.

#19: Jeg er helt enig.

20 skrev:
Det lette eksempel er produktions-firmaet, som dumper sit affald med tungmetaller og det hele i den nærmeste flod. Det ødelægger både dyreliv og planteliv i og omkring floden, og ødelægger kvaliteten af alt liv i det område hvor floden udmunder.
Men det de gør er lovligt, og de sparer en masse penge.

Er det "business as usual", eller er det "ondt"?

Jeg mener det er mere korrekt at betragte folkene der vælger at gøre dette som "onde". Et firma er en juridisk enhed igennem hvilken nogle personer opererer. På samme måde som jeg ikke mener en bil er ond når "den" kører en person ned, er et firma ikke ondt når "det" (ie. nogle personer i det pågældende firma), fx, forurener.

Jeg synes det er relevant at Mr. John Doe der sidder og programmerer for Microsoft for at tjene penge til et sted at bo og til at forsørge sin familie ikke nødvendigvis skal betragtes som ond fordi han arbejder for Microsoft. Det synes jeg lidt der lægges op til hvis firmaet som helhed betragtes som ondt.
Gravatar #24 - NioBe
16. maj 2008 12:29
#thomaxz
Hvorfor var det liiiiige at jeg skulle flames for den kommentar?!?!
Gravatar #25 - Saxov
16. maj 2008 12:37
#24, fordi kan ikke kan klare at der er kvinder derude som er klogere end han selv er.. :)
Gravatar #26 - myplacedk
16. maj 2008 14:30
23 skrev:
Et firma er en juridisk enhed igennem hvilken nogle personer opererer. På samme måde som jeg ikke mener en bil er ond når "den" kører en person ned, er et firma ikke ondt når "det" (ie. nogle personer i det pågældende firma), fx, forurener.

Et firma består af personer (primært en bestyrelse, men sådan set hele kæden), en bil består af mekaniske dele.

En bil styres af én person, som jo så er ansvarlig for "bilens handlinger". Dermed er chaufføren den "onde". Et firma styres af en bestyrelse, dermed er det bestyrelsen der er "ond". Det er bare nemmere at sige "Microsoft" end "Microsofts bestyrelse" eller "de ledende ressourcer hos Microsoft".

23 skrev:
Jeg synes det er relevant at Mr. John Doe der sidder og programmerer for Microsoft for at tjene penge til et sted at bo og til at forsørge sin familie ikke nødvendigvis skal betragtes som ond fordi han arbejder for Microsoft. Det synes jeg lidt der lægges op til hvis firmaet som helhed betragtes som ondt.

Tjah, i så fald er det da relevant nok at gøre forskel. Men på den anden side - ved at arbejde for Microsoft støtter han jo firmaet, og dermed firmaets gerninger. Det smitter altså lidt af på ham, i hvert fald lidt.
Ville du arbejde for et firma, hvis forretningsmodel bestod af at kronisk syge børn udførte livsfarligt arbejde 60 timer om ugen under tvang, til en alt for lav løn, selv efter lokale forhold? Hvis dit job udelukkende var at passe hjemmesiden, og du dermed ikke personligt gjorde noget ondt?
Det er selvfølgelig et meget ondt firma, men hvad så med et knap så ondt firma, der gælder vel det samme, bare et andet sted på skalaen?
Gravatar #27 - NioBe
16. maj 2008 16:51
#25
AH! Give sense ;P
Gravatar #28 - terracide
16. maj 2008 19:20
#24:
Næste gang så brug PM, dine ratingstats rager diskussionen...who cares?
Gravatar #29 - NioBe
16. maj 2008 19:25
#28
Nå nå!
Men hvorfor skal du så køre videre med det, og ikke skrive en PM til mig i stedet?!?!
Gravatar #30 - terracide
16. maj 2008 19:28
.oO(Venter spændt på flere hankøn, der kommer "damen" til forsvar...)

Ateo .oO( Vatpikke...)
Gravatar #31 - sKIDROw
17. maj 2008 11:55
#3 Disky

Det er dejligt at se konspirationer i alt var ? :-)
Må være hårdt konstant at føle sig forfulgt osv.


Hvis en af mine veninder flirter med en gut, som har en dårlig trackrecord med monogami og/eller vold, så ser jeg det bestemt ikke som en konspirationsteori at frygte at han gør det samme mod hende som mod talrige inden hende.

Microsoft har også en trackrecord imod sig, så det er kun sund fornuft at have en vis skepsis.

Meen!. Microsoft skal da have en chance for at forbedre sig, men tilliden skal de sandelig gøre sig fortjente til.

OOXML er en godkendt ISO standard, at du ikke kan lide den ændrer intet på at den er GODKENDT, på niveau med 117 formater.


Jeg giver intet for præsidenter, som er demokratisk valgt, hvis valget blev afholdt som i f.eks Zimbabwe. Ligeledes giver jeg intet for godkendelsen af OOXML, som blev muliggjort af omtrent den samme mængde fusk. Dog uden brug af vold i det mindste.

Og med hensyn til deres fine ISO godkendte standard:

http://www.news.com/Office-2007-fails-OOXML-confor...

De overholder den ikke engang selv!.
Gravatar #32 - arne_v
18. maj 2008 03:04
#14

At ISO's procedurer har spillet fallit er da ikke et godt argument.

At vi som OOXML modstandere satte vores håb til ISO, var da ikke fordi vi mente at ISO var blåstempleren, det var da fordi vi virkeligt troede på at vanviddet ville stoppe når der kom seriøs vurdering på. Og at man så kan ende med at det er en person der bestemmer om det skal godkendes - som det er sket i norge - det viser med al tydelighed at ISO's åbne procedurer er lette at hijacke.


Det er vist det der på dansk hedder at rønnebærrene er sure.
Gravatar #33 - arne_v
18. maj 2008 03:09
#19

Der er INGEN hindringer for at MS kan bruge de åbne formater og f.eks lave en "killer" konverter odf <-> ooxml,

MEN DE GØR DET IKKE.

Opensource verdenen vil med GLÆDE bruge MS's formater, men kan ikke pga licens-betingelserne.


Øhh.

Hvorfor står du og lyver os lige op i ansigtet ?

Du ved jo udmærket:
- MS har givet alle lov til at implementere OOXML
- at der arbejdes på adskillige open source projekter som læser/skriver OOXML
Gravatar #34 - arne_v
18. maj 2008 03:13
#23

Af ren nysgerrighed vil jeg da meget gerne vide hvilke formater Microsoft har frigivet specifikationerne på så open source programmer kan konkurrere på lige fod med Microsofts programmer.


Du har vist misset et par ting.

OOXML er nu både ECMA og ISO standard.

Og i februar udgav de specifikationer for de gamle doc/xls/ppt formater.
Gravatar #35 - arne_v
18. maj 2008 03:17
#31

Og med hensyn til deres fine ISO godkendte standard:

...

De overholder den ikke engang selv!.


Da Office 2007 blev udgiver før ISO insisterede på diverse rettelser, så er det jo ret åbenlyst.

De bliver vel fixet i næste SP.

Og så synes jeg iøvrigt at det er lidt til grin at OOXML modstandere først kritiserer OOXML og ønsker en masse ting ændret og når så ISO ændrer nogen ting, så er det et problem at Office 2007 ikke understøtter ændringerne.

Man kan ikke både blæse og have mel i munden.
Gravatar #36 - arne_v
18. maj 2008 03:51
#31

Microsoft har også en trackrecord imod sig, så det er kun sund fornuft at have en vis skepsis.

Meen!. Microsoft skal da have en chance for at forbedre sig, men tilliden skal de sandelig gøre sig fortjente til.


Er jeg så til gengæld enig i.

Erfaringen siger, at skal man lave forretning med MS, så skal man dække sig meget grundigt ind både juridisk og marketings mæssigt.

DR - OS vs apps.
IBM - OS/2.
Sybase - SQLServer.
Spyglass - browser.
WSS - licens
o.s.v.
Gravatar #37 - thj01
19. maj 2008 07:01
Hvorfor står du og lyver os lige op i ansigtet ?Hvorfor står du og lyver os lige op i ansigtet ?


Hvor er den "killer" converter så??

Jeg kender kun en de forsøger at lave sammen med novel - og den virker ad h.... til.

Og jeg har stadig ikke set muligheden for at gemme i odf format når jeg bruger word
Gravatar #38 - arne_v
19. maj 2008 13:35
#37

MS kan kun give folk en licens som tillader dem at lave programmer der bruger OOXML.

De kan ikke give en licens som garanterer at programmerne vil være fejlfrie.

De kan heller ikke give en licens som på magisk vis kan lave en lossless konvertering mellem to formater som det ikke er muligt at lave en lossless konvertering imellem.

Men de har givet det første.

Og den bliver brugt.

Både til konverteringer og til andre programmer.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login