mboost-dp1

unknown

Microsoft udvider Genuine check

- Via Aviran's Place - , redigeret af Net_Srak

I et forsøg på at få bugt med illegale kopier af Windows, har Microsoft udvidet deres WGA (Windows Genuine Advantage), til at tjekke om det er en ægte kopi for folk der ikke allerede har gjort det. Hvis ikke det er det, vil den med en pop-up ca. hver time, påminde dig om at det ikke er en ægte kopi.

Man kan her vælge at købe en ægte kopi, eller fortsætte. Vælger man at fortsætte vil følgerne efter 14 dage være, at man ikke vil kunne downloade andet, end de kritiske opdateringer til Windows.

Hvis man købte Windows XP, i den tro at det var en ægte version, kan man angive sælgeren til Microsoft. Microsoft plejer som regel at give en gratis nøgle, i bytte for information der kan stoppe ulovligt salg.





Gå til bund
Gravatar #1 - knasknaz
26. apr. 2006 10:57
Hvor mon den her udvikling er på vej hen? Hvor meget kontrol har Microsoft mon over din computer om 10 år?
Gravatar #2 - [EF]DKWolf
26. apr. 2006 10:58
lyder som et fair nok tiltag i mine øjne, bliver sjovt at høre fra venner og bekendte der sidder med den advarsel :)
Gravatar #3 - Mnc
26. apr. 2006 10:58
Betalingssoftware er betalingssoftware, så imo er det et fair nok tiltag.

Hvis man købte Windows XP, i den tro at det var en ægte version, kan man angive sælgeren til Microsoft. Microsoft plejer som regel at give en gratis nøgle, i bytte for information der kan stoppe ulovligt salg.

Det vidste jeg så ikke, men det er da en fin approach. :)
Det er jo kunderne der er blevet snydt.
Gravatar #4 - Nezmaroth
26. apr. 2006 10:59
Jeg opdagede den i morges da jeg startede min PC. Efter ca. 30 sekunder på google satte jeg den igang med system restore..

Som en eller anden pointerede på en blog får de ikke meget andet ud af det her tiltag end ringere sikkerhed. Folk stopper ikke med at kopiere Windows, slet ikke når det har den monopollignende status det nu engang har. Jeg kender ikke tallene, men jeg kunne forestille mig at der er nogenlunde lige så mange der benytter uoriginale windowsudgaver som originale..
Gravatar #5 - jensendk
26. apr. 2006 11:03
Jeg synes det er i orden. flere af mine kunder er tidligere blevet snydt af tidligere leverandører, og de har nu bevis for det.. Rimelig kedeligt at være It-partner for tiden.. så er ingen vist nævnt særlig tydeligt..
Gravatar #6 - ZkiiFreak
26. apr. 2006 11:12
Hmmm, jeg synes da at have hørt om tilfælde for flere uger siden... Er jeg den eneste?
/Zkii
Gravatar #7 - bitnissen
26. apr. 2006 11:13
Er det ikke det som har været aktivt i en måneds tid eller to?
[edit: jo, #6 har også hørt om det lyder det til :-)]

#4 - det er ikke nødvendigt med system-restore; Hermed et lille klip fra licensen til WGA-opdateringen:
Hvis De overholder disse licensvilkår, har De nedenstående rettigheder
1. OVERSIGT.
Når De installerer softwaren hos Dem selv, kontrollerer den, at De
har en ægte og gyldigt licenseret kopi af Microsoft Windows XP ( Windows
XP ) installeret. Hvis De har en ægte kopi af Windows XP, modtager De
specielle fordele, som er angivet under følgende hyperlink:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=39157.
Hvis softwaren registrerer, at De ikke kører en ægte kopi af Windows
XP, bliver funktionen af Deres computer ikke på nogen måde påvirket. Men
De modtager en meddelelse og periodiske påmindelser om at installere en
ægte licenseret kopi af Windows XP. De vil stadig kunne modtage
automatiske opdateringer.
De vil til enhver tid kunne fjerne softwaren ved hjæp af funktionen
Tilføj eller fjern programmer i Kontrolpanel i Windows XP.

M.a.o., ønsker man ikke dette, skal man bare takke nej til WGA-opdateringen. Hvis man får denne vil Windows nemlig begynde at klage over at det er en piratkopi hver gang den startes og hver gang den slukkes, samt hver time.

Hvis den endelig er kommet ind, kan den fjernes via tilføj/fjern programmer og næste gang den prøver at installere sig selv igen (hvis man har automatiske opdateringer slået til), takker man bare nej til licensen og den kommer aldrig ind igen ;-)

Det ville dog nok være bedre at løse ens licensproblem på andre måder - eksempelvis kan man via Microsofts hjemmeside opgradere sin Windows XP til en lovlig version for vist nok 1300 kr for professionel. Man skal ikke geninstallere Windows eller noget, et eller andet værktøj fra Microsoft laver Windows om til en lovlig kopi.
Gravatar #8 - fjols
26. apr. 2006 11:23
#7: Under tilføj/fjern programmer, står "this update cannot be removed", så det kan man vist ikke.
Det er dog lang tid siden at jeg fik en lignende update på min stationære, der dog er lidt anderledes. Ved ikke helt hvad forskellen på de 2 updates er.
Gravatar #9 - ZkiiFreak
26. apr. 2006 11:26
#7:
Man kan, som du siger, vælge IKKE at installere WGA (om ikke andet afinstallere). Men gør man ikke dette, får man så egentligt ikke samme konsekvenser som ved ingen installtion? Jeg mener: du slipper selvf for de der grimme pop-ups og lign, men du kan jo kun installere kritiske opdateringer, og ikke alt det andet... Correct if I'm wrong?
/Zkii
Gravatar #10 - Jazzy182
26. apr. 2006 11:35
#1

Kontrol ?? Jamen hvis du stjæler en bil og den så fortæller dig at den skruetrækker du har siddende i tændslåsen vidst ikke er 100% original Volvo del, mener du så også at Volvo er ved at overtræde din personlige grænse og er på vej til at have for "meget kontrol over 'din' bil" ?

Helt ærligt, køb dog en ny maskine med en XP præinstalleret, de koster ikke alverden og hvis du er studerende kan du få rabat eller måske endda få en gratis kopi af din skole.

Man kan lige så godt køre originalt OS, man bruger det jo en del, alternativt kan man vælge et gratis alternativ, men lad være med at pive over det her.
Gravatar #11 - xbeeps
26. apr. 2006 11:38
Man kan finde en cracket LegitCheckControl.dll på nettet og kopiere denne ind over den eksisterende. Så vil alle programmer (herunder WGA tool) tro at windows er original.
Gravatar #12 - el_senator
26. apr. 2006 11:44
Jeg kan sagtens forstå tiltaget. Det der generer mig er at Microsoft tillader sig at ånde folk i nakken med den slags. Jeg sidder med MIN computer, med MINE hardware komponenter og MIN internet forbindelse, men jeg har stadig følelsen af at det er Microsoft der ejer maskinen.
I teorien kan de gøre præcist som det passer dem med hensyn til tjek af det ene og andet, også selv om man kører med en lovlig version.

Som #1 nævner, så gyser jeg ved tanken om hvad Microsoft vil tillade sig i fremtiden...

Heldigvis er jeg kun få skridt fra et endeligt skifte til Linux. Så kan Microsoft sejle deres egen lille lukkede sø.
Gravatar #13 - bitnissen
26. apr. 2006 11:46
#8, en ven sendte mig følgende screenshots:
Afinstallation
Annuller licens

#9, jo, plus man konstant bliver mindet om at man ikke har en lovlig licens. Ved at fjerne denne opdatering skulle disse beskedder gerne være væk.
Gravatar #14 - lobner
26. apr. 2006 11:51
Jeg er enig med #3 i at hvis det er noget man skal betale for, så betaler man! Ellers kan man jo bare benytte sig af opensource tilbudene.

Nu var jeg godt vænnet til Windows fra de unge år, så jeg er naturligvis glad for, at man på min uddannelse får gratis adgang, gennem MSDN Academic Alliance, til store dele af deres software. Godt initiativ fra Microsofts side!

Men hvis det ikke havde været sådan, så er jeg ret sikker på, at jeg udelukkende ville bruge opensource OS'erne til alle mine maskiner, i stedet for udelukkende til gamle filservere :)
For det er jo bare en smags- og tilvænnings sag...
Gravatar #15 - Mirag
26. apr. 2006 12:15
Meeen.. Det klart bedste er nu at lortet ikke virker ordentligt. Får besked om at min Windows ikke er gyldig.. Nu er det bare sådan at det er en dyrt købt og betalt VLK (Corp) licens..
Gravatar #16 - Tesnjak
26. apr. 2006 12:16
Ja så er det godt man har Dell. Når man køber en bærbar hos dem får man hele 2 cd-keys :D.
Gravatar #17 - bitnissen
26. apr. 2006 12:17
#15, men nu er det så smart at når du bruger Microsoft's værktøj til at opgradere til en lovlig kopi, vil den lave pro corp om til normal pro. Du får sågar en kopi med posten efter et par uger, i tilfælde af du har brug for at geninstallere senere.
Gravatar #18 - elvin
26. apr. 2006 12:22
#15
Corp licenser kan sagtens blive blacklistet, hvis du har givet din licens(nøglen) til andre, eller den muligvis er blevet stjålet.
Du skal da bare ringe MS op og spørge til mulighederne - normalt vil de udlevere en ny nøgle.

Jeg ville da mene at det ville være dejligt at vide hvis ens gyldig licens er i brug andre steder eller bliver misbrugt!

-edit: skal lige siges jeg selv bruger Corp VLK uden disse problemer
Gravatar #19 - Yilar
26. apr. 2006 12:25
#7+13 har altså ret... Dette er der i princippet ikke noget nyt i, det har eksiteret i godt 2-3 måneder. Du kan bare afinstallere det og lade vær med at installere det igen, præcis som de screenshots i #13...
Gravatar #20 - Jazzy182
26. apr. 2006 12:47
#16
Den må du lige uddybe, jeg fik kun 1...som jeg ikke bruger, hvem gider kører Dansk OS :)
Gravatar #21 - fænomenet
26. apr. 2006 12:56
Det er da godt nok noget af en mild dom de har sat op der. For det første er det en piratkopi man har, så man burde jo få en bøde for det, men tvært imod så det største der sker er, at Microsoft stopper automatiske opdateringer..
Gravatar #22 - mpe
26. apr. 2006 13:07
Enig med #14 omkring man bare kan benytte sig af open-source tilbudene, hvis man skal være så utilfreds med alt hvad MS gør!

Til jer der brokker sig over MS: Kør linux !
Gravatar #23 - Nezmaroth
26. apr. 2006 13:08
#7+19: I tilføj/fjern- programmer står der at det ikke kan afinstalleres som #8 skriver. Jeg ved ikke hvorfor det er forskelligt på forskellige pc'er. Måske kan det kun afinstalleres på pc'er med gyldig licens. Og desuden kommer der påmindelse hver eneste gang man starter windows. Eller... det ville der gøre hvis jeg ikke havde en lovlig version *host* *host* :p
Gravatar #24 - BJack
26. apr. 2006 13:14
Så det er kun Microsoft selv der må sælge ægte kopier... :)
Gravatar #25 - TullejR
26. apr. 2006 13:16
#21

det ville da være hjernedødt af MS at buste dem med piratkopier. de gør det taktisk korrekte at lade dem beholde dem, men ikke få feature-opdateringer. det ville være idioti at buste dem, da de så ville miste brugere - og det har Microsoft da ikke lyst til selvfølgelig.
Gravatar #26 - Yilar
26. apr. 2006 13:20
#23 Nu har jeg selv prøvet det...
Selv start billede ændres til noget hvor der står man ikke har en gyldig licens, også popper der ganske rigtigt en påmindelse op nede i hjørnet når systemet er bootet op og er klar til brug. Det blev fjernet i løbet af 30 sekunder uden problemer. Om MS har ændret på det i løbet af den tid jeg gjorde det ved jeg ik, det var for ca. 2 måneder siden.
Gravatar #27 - athlon
26. apr. 2006 13:21
Fedt! Jeg har ikke en lovlig Windows-installation. Kan det her installeres under Wine? Hvor kan man hente opdateringen manuelt?

</joke>
Gravatar #28 - Simm
26. apr. 2006 13:29
Jeg kan kun grine af dem der kører med en ulovlig Windows. Rimelig ofte er der dukket beskeder fra folk op på min MSN Messenger med teksten "Hjææælp.. jeg kan ikke installere opdateringer" Når man så går til dem, viser det sig at de sidder med en kopi.

Når man så spørger dem, hvorfor de ikke bare undgår alt det bøvl og køber den, så får man at vide at den er for dyr. Sjovt nok er det selvsamme mennesker der uden at kny kaster tusindvis af kroner af sted efter drinks og pilsnere i weekenden, når de drikker hjernen ud.

Er den for dyr? Jamen så køb dog Home-udgaven - langt de fleste har slet ikke brug for det der er i Pro-udgaven alligevel.. Oven i det, gives der endda studierabat hvis man er under uddannelse, og så er det ligefør prisen ryger under prisen på en af de store Linux-distributioner hvor supporten er okay dyr, hvis ikke man kan nøjes med de forskellige communities
Gravatar #29 - Mobay
26. apr. 2006 13:34
Lovlig windows = 0 problemer!
Gravatar #30 - Lifesux
26. apr. 2006 13:38
Jeg kan godt li' De har nu changen med deres genuine check, at banne/lukke ikke lovlige udgaver af deres styrersystem ned, men det eneste der sker er lidt irreterende nyhedder, og man kan kun hente de viktigste opdateringer.

Er det ikke lidt, "hvis vi søger for at der ikke kan køre pirat kopier af vores styrersystem, så smutter folk over til alternativer, så vi må heller holde dem, selv om de ikke betaler"


#22
Til jer der brokker sig over MS: Kør linux !

Desværre er det ikke så let.
Jeg er MMO fan, og det er svært at spille på andet end en windows maskine.
Min anden maskine køre gentoo, men jeg har været nød til at købe en windows for at kunne spille de spil som jeg nu en gang vil.
Jeg håber dog på at de vil lave flere spil native til linux, så jeg kan skifte helt. Og nej Wine/Cedega er ikke optimalt, der ryger for meget preformes tab, ved at køre det der igennem.
Gravatar #31 - Hundestejle
26. apr. 2006 13:50
Den slags tiltag bliver ofte brudt samme dag som det bliver lanceret. Men bortset fra det, så betyder hver ny sikkerhedsupdate, at Linux får en smule fremgang :)
Gravatar #32 - Dica
26. apr. 2006 14:10
Lovlig windows = 0 problemer!

Det er en lodret løgn. Jeg fik fra mit uddannelsessted en lovlig kopi af windows via MSDN. Det gik også fint indtil jeg skiftede harddisk på min computer og geninstallerede det. Så kunne det pludselig ikke aktiveres mere, og det var så den licens. Hvis man får/køber en licens til windows, så har man i min verden ret til at bruge den licens på sin egen computer så meget man lyster. Med alt det aktiverings-pis kan de godt nok rende mig et vist sted.

Desuden, hvis de vil komme pirateri til livs, så kan de jo bare gøre det umuligt at bruge windows ulovligt. Hvis de kan genere en med det, kan de også gøre det umuligt. Alt det andet fis med "Uha nu får du godt nok lige en pop-up" eller "Snydt, du kan ikke bruge Aero" holder jo ikke en meter. Den eneste grund til at det er sådan, er at de ikke vil give konkurrenterne nogen som helst chance for at udfordre dem.

Og inden nogen begynder på deres "jamen så skift dog til linux"... Ja det kunne jeg godt.. men hvad så med alle mine spil og programemr som kun kører på windows? hvis der havde været en lov mod platformafhængighed af software, havde linux ræret er reelt alternativ, og så fik MS reel konkurrence. men som det er i dag er de fleste nærmest nødt til at have windows installerert i en eller anden form, hvis de vil have det maksimale ud af deres dyrt købte hardware.
Gravatar #33 - superfrog
26. apr. 2006 14:11
Jeg har oseaner af windows licenser efterhånden, et hurtigt kik fandt seks xp pro, to xp home, en 2003 server ent, to windows 2000 server, to windows 2000 pro, to windows 2000 adv. server, det giver vist i alt 15 (nyere licenser) + alle de gamle. Jeg føler ikke jeg har problemer med at holde mine to computere med originale licenser. Alligevel syntes jeg det er alt for besværligt at bruge deres system, jeg føler de opfordre mig til at snyde, når jeg har installeret om (og det sker jævnt tit), så hiver bruger jeg normalt vis de samme licenser på mine computere, de skal så aktiveres, og det kan man jo ikke for det er gjort 3 gange (eller hvor mange det nu er man må), så skal man ringe til MS og bede om flere aktiveringer, og så anklager de mig for pirateri: "er du sikker på du ikke har installeret den på andre computere?", de skal ikke antyde at jeg snyder!

Et andet problem med den måde systemet fungere er at når man er nørd og skal lave onkel Gudruns computer, så kunne han nemt smide de godt 600 kr (ifg. edbpriser) en xp home koster, men det er meget besværligt at få fat på om aftenen/i weekenderne hvor man jo ofte laver andres computere. Mit forslag til MS (hvis I læser med...?) er at man skulle kunne købe virtuelle licenser, altså man kan gå ind på www.købenwindowsxplicensbilligtoghurtigt.dk og så vælge hvad man ville have, når dankort-transaktionen er gennemført kan man straks hente en iso og en nøgle, så kan de efterfølgende sende pakken med cd og manual og licenspapirer og hvad man nu får med, så Gudrun får den samme vare. Det er alt for svært at få fat i orginal software, det må være en af de største årsager til at folk bruger piratkopiering, lige efter HYLEN!: "Det koster åh så meget!"

NEJ DET GØR IKKE! Mange (af jer) har adgang til f.eks. MSDNAA og kan så få det gratis, de andre af jer der studere kan købe en windows xp pro upgrade for under 600 kr. og alle kan købe en ny home for godt 600kr. Hvad har din computer samlet kostet at købe? (altså uden software), du skal nok være temmelig skarp hvis den har kostet meget under 2000 kr og så er det kun ca. 25% ekstra det vil koste at få en lovlig licens. Hvad kostede din sidste bytur? hvad kostede din seneste mobilregning? Hvad kostede din mobil? Hvis du vitterligt ikke har 600 kr, så kunne du ønske dig den i julegave, hvis du forklarer dine forældre/kæreste hvorfor du har brug for det her, så vil de da sikkert gerne give sådan en gave, i stedet for at have en søn/datter/kæreste der er kriminel!
Gravatar #34 - Cloud02
26. apr. 2006 14:14
#13
Det er vel bare en midlertidig løsning indtil de begynder at udgive deres kritiske og andre patches med WGA.

#4
Jeg tvivler på at Microsoft vil den private piratkopist til livs. Det er nok mere det organiserede salg de vil ramme.
Den der har skaffet en piratkopi, kender vel også måderne på hvordan det kan fixes. Det gør ham der troede at han købte en ægte derimod ikke.

Uden pis, så synes jeg at Microsoft burde lukke alle porte. Så de ikke kan komme på nettet efter 14 dage.
Så ka' de lære det :P
Gravatar #35 - coday
26. apr. 2006 15:35
har lige hugget det her fra en user(scooterMX)fra digg.com , da han udtrykker lige det jeg mener:
"Only a problem for pirates ;)"

Or people that value privacy, and feel that someone sniffing around their property constitutes an invasion.

What you're saying is analagous to "I didn't steal my television, but it's cool for the cops to come in every day and make sure."

It's stupidity like this that erodes the 4th Amendment of the Constitution.


Relinquish your right to vote. You're not using it anyway..."
Gravatar #36 - sKIDROw
26. apr. 2006 16:22
Er jeg den eneste som finder formuleringen, "en ægte kopi" for selvmodsigende?.
Gravatar #37 - mazing
26. apr. 2006 16:53
Der er godt nok mange der føler et behov for at hovere af piraterne - fordi de selv står bedre. Hmm, strakts får jeg associationer til folk som man irl kalder røvhuller.

(Og... jeg har en lovlig licens OH MY GOD)
Gravatar #38 - Christ Superstar
26. apr. 2006 17:17
Microsoft er nok ikke så naive, at tro alle vil gå ud og købe en version af windows. De ved nok godt, at mere erfarne folk vil finde ud af at forbigå beskyttelsen. Men hvis Hr. og fru Jensen finder det foruroligende og køber en version af windows vil det være "Mission succes" for Microsoft.
Gravatar #39 - ZaphyR
26. apr. 2006 17:36
jeg kan ikke se at jeg har fået denne wga update for min Win XP 64bit...
Gravatar #40 - HardcoreWizard
26. apr. 2006 20:19
Jeg har reelt ikke brug for alt det der er i XP PRO CORP, men har installeret en piratkopi af den, fordi den er lettest at have med at gøre. Der er intet aktiveringspis, og det vil der være hvis jeg køber den. Hvorfor skal jeg betale 1000 kroner for at skulle ringe til Microsoft og aktivere min Windows hver gang jeg reinstallerer? (Hvilket sker et par gange om året, fordi det er så let at få sin Windows svinet til).
Jeg bruger Windows p.g.a. den API-afhængighed nogle få applikationer har, som jeg stadig ikke kan finde nogle gode alternativer til i Linux.
Jeg har delte meninger om dette, for på den ene side er det da i orden at et firma kræver at man ikke piratkopierer deres licenser. På den anden side er det virkelig et problem (som nogen ovenover har pointeret) at meget hardware kører optimalt på Windows, fordi driverne fra f.eks. grafikkortsfirmaer IKKE er åbne. Da hardwarefirmaerne satser mere på deres Windows-brugere tvinger den kæmpe industri jo nærmest en Microsoft-licens ned over hovederne på alle der vil udnytte deres grafikkort til fulde.
DirectX er dermed den foretrukne grafik-API for mange spiludviklere, der jo egentlig ikke har brug for nogen Windows-only-API'er ud over det. Markedet er stadig unfair, og derfor piratkopierer jeg sq min Windows.
Gravatar #41 - Cloud02
26. apr. 2006 20:50
#35
De tjekker jo ikke hver gang. De tjekker kun en gang.
Er det ikke en ægte version, så laver den vel et 0 om til et 1. Og så bliver den ved med at nagge dig, indtil du lader den tjekke igen.
Husk at for at Microsoft angiveligt skulle "sniffe" rundt i dine sager, kræver det at du er på nettet. Denne registererings meddelelse kommer uanset om du er det eller ikke.

Desuden vil jeg tilføje, at den analogi der blev bragt er langt ude i hampen.
analogien vil være at "jeg har et fjernsyn. Politiet kommer for at se om det er sjålet eller ikke. Hvis ikke, så er det ok. Hvis det er, ringer de dig op hver time, for at minde dig om at du skal købe fjernsynet af producenten, eller indtil du lader Politiet tjekke endnu engang, for at fjerne dig fra "telefonlisten"."

#36
undskyld mig for at lave en typo. Du ved jo godt hvad der menes.
Gravatar #42 - XorpiZ
27. apr. 2006 00:16
#36

Det er du ja.

Alle XP cd'ere er en kopi af master-cd'en. Dem der så er lovlige må nødvendigvis være ægte kopier. De ulovlige er så de uægte kopier. Det er da ikke så svært?
Gravatar #43 - xelajd
27. apr. 2006 06:05
Altså jeg hører også fra flere at de nu får disse påmindelser. Jeg synes egentlig også det er fair nok, eftersom man bare nasser på et produkt en anden har udviklet uden at betale for det. Når folk kommer til mig og spørger hvad de kan gøre for at undgå den besked der kommer frem, så anbefaler jeg at man køber en lovlig Windows XP Home licens - eftersom den dækker de flestes behov. Og du kan købe en windows xp home OEM + hardware til 712 kr hjemme i postkassen. Det burde alle kunne trække ud af budgettet...


Jeg har selv adgang til VLK til stort set alt microsoft i forbindelse med at vi har hvad der svarer til en School Agreement hos microsoft - så vidt jeg husker giver den mig endda lov til at anvende microsoft produkter på min egen pc derhjemme i og med at jeg anvender den til arbejds-øjemed (VPN til arbejde). Jeg har dog installeret Windows XP Home på alle mine 3 computere - jeg gider ikke at skulle til at bøvle hvis nu skolens key skulle blive blacklistet eller på anden måde spærret. Og en XP Home dækker fint de flestes behov, bevares den kan ikke gå på et domæne - hvor stor en procentdel af befolkningen har deres eget domæne derhjemme og af hvad grund?

Jeg nøjes med at anvende min skoles licenser på de virtuelle maskiner jeg har i VMWare - til testmiljø, samt supportydelser.


Altså jeg forstår ikke al jeres whining - man brokker sig over at man ikke kan bruge et "lånt" program fuld ud uden advarsler...
Gravatar #44 - Ravager
27. apr. 2006 08:06
Ved ikke om det har været nævnt - har som sædvanligt ikke læst alle indlæg - men dette program har været kørt som test i bl.a. Danmark i snart 2 måneder. Det er derfor nogle allerede har oplevet dette. Det nye er, at det er indført for alle versioner.
Gravatar #45 - Lobo The Man
27. apr. 2006 09:00
*Offtopic*
#40

Du piratkopierer din Windows fordi markedet er unfair...?????!!?

Stjæler du så også mælk og brød hos de store dagligvare kæder som Føtex m.m., fordi det er unfair at de har en større markedsandel i forhold til de små købmænd..??

Hvis du ikke vil have din XP svinet til, skal du bare lade være med at gå ind på sider som crakz.ru, forskellige pornosider med mere. Det er sgu der alt det spyware/malware er.

Du nævner grafikkort drivere, Nvidia, og ATI laver Linux Drivere til deres kort, det gør mange andre hardware leverandører også.

Man kan desuden geninstallere sin Windows ca. 4 gange før man skal ringe ind og aktivere den, og det er kun hvis man skifter meget af sin hardware (en original version ihvertfald). Og efter ca. ½ år bliver den tæller nulstillet.

*Ontopic*

Synes egentlig det er et OK tiltag.
Hvis man vil bruge deres software, så må man betale for det længere er den ikke.
Vil man ikke betale for det så brug Linux, det gør jeg på de maskiner jeg har, hvor jeg har været for nærig til at købe en Windows licens.
Gravatar #46 - ZaphyR
27. apr. 2006 10:00
#45
Hvis man vil bruge deres software, så må man betale for det længere er den ikke.


det er ikke tale om man _vil_ bruge Windows...man har intet valg hvis man skal spille spill, bruge PS etc.
Gravatar #47 - lobner
27. apr. 2006 13:24
#46

Det er vel ikke Microsofts problem at spilproducenterne er så profit-mindede at de udelukkende laver versioner til Windows?

Forestil dig: "Jeg må gerne stjæle en firhjulstrækker, fordi min lille Fiat ikke kan trække den campingvogn jeg har købt!"

Det giver jo ingen mening what so ever! - men ikke desto mindre, er det nøjagtig det samme som du gør, når du stjæler en windowslicens, fordi din Gentoo distribution ikke kan køre dit nye spil!

Så JO, du har et valg... lad være at køb spillet/campingvognen!
Gravatar #48 - Cloud02
27. apr. 2006 13:45
#46
Spil producenter laver spil til det OS der har markedsandele.
Gamere bruger det OS spillet er lavet til.

Du kan ikke pege fingre ad Microsoft og sige at de er skyld i at der bliver lavet programmer kun til Windows.
Gravatar #49 - Lifesux
27. apr. 2006 13:58
#47
Det er vel ikke Microsofts problem at spilproducenterne er så profit-mindede at de udelukkende laver versioner til Windows?


#48
Spil producenter laver spil til det OS der har markedsandele.
Gamere bruger det OS spillet er lavet til.


MS har bidt sig godt ind med deres DirectX, på undervisningssteder, og udviklings steder.
Det er også let at bruge, og OpenGL har ikke haft noget kampange.

Men hvis spil produkcenterne brugte OpenGL var det letter at få deres produkt over på *nix, og Mac.
Men de bruge DirectX, som MS sjovt nok kun udgiver til deres eget styrersystem.
Men jeg kan godt se hvis MS gør DirectX open, eller bare laver en udgave til *nix milijøet, så at man kan afvikle DirectX, så har de større change for at miste markes andel.

Som jeg sage, jeg har Windws på min ene maskine, bare for at kunne spille MMO
Gravatar #50 - drbravo
27. apr. 2006 15:06
#46

Har du overvejet at henvende dig på en afvænningsklinik hvis du skal spille spil? Begynder du at ryste hvis du ikke får din daglige dosis WOW?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login