mboost-dp1

No Thumbnail

Microsoft forærer software til iværksættere

- Via Computerworld - , redigeret af Emil

Microsoft har iværksat et koncept ved navn BizSpark, hvor de satser på at fremme deres webudviklingssoftware til iværksættere. Ideen er et modsvar til open-source-programmerne, som er ved at vinde frem.

BizSpark henvender sig hovedsageligt til iværksættere af nye webbaserede virksomheder. Markedet for open-source-programmer er i støt vækst, og blandt andet med Google og Salesforce.coms nye “Cloud”-platforme har Microsoft mødt større konkurrence end tidligere. Microsoft tilbyder 3 års gratis licens af forskellige systemer som blandt andet Visual Studio, SQL Server og forskellige Windows Server-produkter. Microsoft håber med projektet at kunne påvirke kunder til at fortsætte med at bruge Microsoft-produkter.

Softwaregiganten har i forvejen tilbudt gratis software til nyopstartede udviklere i form af Express-versioner, men med BizSpark får disse virksomheder nu muligheden for de fulde versioner uden omkostninger.





Gå til bund
Gravatar #1 - NeoNmaN
7. nov. 2008 08:35
Det ser rigtig godt ud, det gør at vi måske har nemere ved at smide en Windows server op lovligt og har tid til at lære nået mere .NET uden at skal bekrymere sig om at det er en priat kopi man køre eller ej.

det fedste er her at det nu hjælper studntere der er på server linjen også har mulighed uden om MSDN kan hente disse software pakker, det er virklig et godt intativ.
Gravatar #2 - bjerh
7. nov. 2008 08:38
#1 Ikke helt gratis. Tror det var en dansk artikel jeg læste, hvor der stod at man skulle betale et mindre beløb for at få adgang til al' den gratis software. Tror vist det var $100. 750 popper i hvert fald frem, så regner med det er rester fra den gamle kurs jeg tænker på. :)
Gravatar #3 - Holger_dk
7. nov. 2008 08:49
hm.. lyder som en god idé, giv virksomheder en chance for at prøve og starte en forretning op nemt og så hvis det bliver en success kan så har de jo nogle loyale kunder formoder man...

så er det lige om man kan få det som privat person (kan man nok ikke), men det kunne da være fedt med vs2008 billigt.
Gravatar #4 - Bllets
7. nov. 2008 08:51
#2
For dælen da , husk nu kilde, eller er det jo ikke andet end luft du kommer med. (:

OT:
Interessant måde at kører forretning på, men dog ikke så overraskende, specielt ikke med fremgang open source har haft på det sidste.
Gravatar #5 - Hulefar
7. nov. 2008 08:59
Foruden at #2 har ret så koster det 100 USD at blive medlem så virker deres side hverken i FF eller IE, der står at når man har valgt hvilket firma man vil være under og trykker så går den selv videre men nixen bixen ain't working
Gravatar #6 - squad2nd
7. nov. 2008 09:09
#2 og 5:

Det er ikke helt korrekt at det koster $100 at blive medlem. De skal først betales efter perioden er slut, eller hvis man melder sig ud.

http://www.microsoftstartupzone.com/BizSpark/Pages...
Enrollment is free, just pay a USD $100 program offering fee at program exit.
Gravatar #7 - milandt
7. nov. 2008 09:53
Må disse produkter bruges i drift? (SQL Server og Windows Server)
Gravatar #8 - zin
7. nov. 2008 09:58
#7: Ja. Ellers ville det ikke være benævnt til "Iværksættere".

www.microsoftstartupzone.com skrev:
Development Tools, Platform Technologies and Production Licenses

* All the software included in the Microsoft® Visual Studio® Team System Team Suite (VSTS) with MSDN® Premium subscription
* Expression® Studio Version 2
* VSTS Team Foundation Server (standard edition)
* Production use rights to host a “software as a service” solution (developed during participation in the BizSpark Program, on any platform) over the Internet, with regard to products including:
o Microsoft Windows Server® (all versions up to and including Enterprise)
o Microsoft SQL Server® (all versions)
o Microsoft Office SharePoint® Portal Server
o Microsoft System Center
o Microsoft BizTalk® Server
o Microsoft Dynamics® CRM (coming soon)
* In addition to the core program offering, BizSpark startups will be eligible for other Microsoft offerings, such as:
o Microsoft Azure™ Services Platform


Hint: Bemærk "Production Licenses".
Gravatar #9 - millusdk
7. nov. 2008 11:30
Microsoft giver allerede alle deres udviklings produkter væk til studerende under programmet Dreamspark. Eneste "hage" er at det ikke må bruges kommercielt.
Gravatar #10 - squad2nd
7. nov. 2008 12:00
#9 De ville nok ikke have gjort det hvis de ikke følte sig presset på et eller andet punkt. Går udfra Linux og Mac'en gør livet surt for Microsoft på visse punkter.
Gravatar #11 - TriGGy
7. nov. 2008 12:04
Jeg savner lidt informationer om hvad det koster hvis man fortsat ønsker at anvende softwaren efter de 3 år.
Der står kun hvad det koster at komme ud af aftalen, men så har man jo ikke længere sin server osv. kørende
Gravatar #12 - squad2nd
7. nov. 2008 12:14
I har husket at læse det med småt?

http://www.microsoftstartupzone.com/BizSpark/Pages...


[1] Startups cannot be in the business of providing services to others such as hosting, web agency, system integration or outsourced development.
Gravatar #13 - steinster
7. nov. 2008 13:07
#10 jeg kan ikke se hvordan Linux og Mac gør det surt for Microsoft. Microsoft lever af at sælge produkter og jeg tror at der herinde er bred enighed om at konkurrence er godt. MS får konkurrence og den viser sig at være så stor at de er nødt til at "give" deres produkter væk i en 3 årig periode og så håbe på folk hopper med på vognen og betaler den pris det nu måtte koste. For microsoft er det her blot en ny måde at sælge deres produkter på.

MS taber jo ikke noget på ved at sige: "prøv det her i 3 år" fordi for dem var det alligevel ikke indtjening i forvejen og det kan det efter 3 år blive. Så jeg tror mest at MS burde takke konkurrence for at det her er muligt :)

Anyhows - det virker som en solid pakke man kan få sig og må jo tillstå at jeg altid har været imponeret af MS' udviklingsværktøjer - det har de sgu altid kunnet. Men der er nu også noget ophisende ved VIM og Fortran 77 istedet for en grøn play knap :) godt man kan få begge ting sir jeg bare!
Gravatar #14 - gensplejs
7. nov. 2008 14:05
#12
det ville da også være tåbeligt... (da det alt for nemt kunne udnyttes)
Hvis det var tilladt at hoste for andre kunne det firma jeg arbejder for da hurtigt lave et hosting datter selskab.... og så et nyt om 3 år når licenserne udløber....
(vores omsætning er desværre omkring 1mia dkk så vi kan nok ikke selv lege med hehe.....)
Gravatar #15 - retrospect
7. nov. 2008 15:16
MS må være rimelig presset pt. Men det er et klogt træk de foretager her.

Bliver spændende at se hvad der sker fremover. Gætter på kraftige prisfald for MS (og Mac) produkter hvis Linux/mac fremmarchen fortsætter.
Gravatar #16 - p1x3l
8. nov. 2008 08:30
well er et bevis på hvor meget microsoft selv mener det værd at folk starter med deres systemer... ku det skulle tages med i overvejning når man overvejer open-source systemer til brug i det offenlige samt skoler ?.........

at de vil giv en del af deres halvdyre programmer gratis bare for at folk starter med det .... ku da få mig til at overveje om det så overhovdet er pengene værd
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login