mboost-dp1

Google

Mere end 1,5 mia. kr. investeret i virtuelle verdener alene i 2008

- Via TechCrunch - , redigeret af Emil , indsendt af sønderby

I går nævnte vi, at Google har lanceret en betaversion af deres bud på en virtuel verden, Lively, men Google er ikke de eneste, der interesserer sig for det virtuelle.

Firmaet Virtual Worlds Management har taget et kig på det seneste halve års investeringer i virtuelle verdener, og det viser sig, at der er en del firmaer, som er interesserede, og de er klar til at bruge mange penge.

I alt så er der indgået 37 aftaler mellem forskellige virksomheder, der arbejder med virtuelle verdener. Aftalerne omfatter investeringer, der samlet løber op i 345 millioner dollars, eller over 1,5 milliarder kroner.

Flere informationer om de forskellige aftaler kan læses på følgende links for henholdsvis første kvartal og andet kvartal.





Gå til bund
Gravatar #1 - Jay Walker
10. jul. 2008 08:59
If it seems like everybody is starting their own virtual world, it is because they are.


hmm hvis det bare er bling bling ting som Second Life, så må de godt beholde det for sig selv. jeg syntes, det koncept er lidt for tyndt; en avanceret IM-klient =/

ender sikkert med at vi går fra .com crash til Virual world crash
Gravatar #2 - Unknown Source
10. jul. 2008 09:20
#1 Det er faktisk ikke helt forkert det du siger der, der sidder en masse individer som mener det her er det nye hit, men problemet er jo at vi allerede ser nedturen på vej. Se hvor mange millioner i Second Life der blev brugt på flotte domiciler til virksomhederne, og hvor lidt det faktisk gav igen, og nu her er Second Life helt på vej ud af horisonten.

Jeg ville aldrig satse en krone på det (Med chance for at blive til grin om 10 år ja...).
Gravatar #3 - Daywalker
10. jul. 2008 10:53
Jeg tror godt, det kan fungere, hvis der kommer et gennembrud indenfor Vitual Reality teknologi(mindst 15 - 20 år. før det det er nede på hr. og fru. danmark pris... cirka).

Hvem ved... Måske bliver den nye webstandard endda et virtuelt rum, som byder på interaktivitet og dynamisk indhold.
Forestil jer at gå rundt i en virtuel butik og se tingene i rigtig størrelsesforhold, før i putter dem i kurven.
Hele verdenen ligger i jeres handsker(med tracking sensorer i)

Tør ikke engang at tænke på, hvor meget pop-up reklamer kan genere der(bokser vildt ud mod usynlige pop-up's).
Gravatar #4 - andes
10. jul. 2008 20:51
Det som Second Life havde var et beriget socialt rum - muligheden for at skabe (endog ret avancerede) ting og interagere med andre mennesker direkte, samtidig. Du finder ikke noget lignende på nettet idag - men hvis Google tilføjer brugerskabt indhold til Lively tror jeg de har en god chance.

1 skrev:
ender sikkert med at vi går fra .com crash til Virual world crash

... til Snow Crash? bum-bum-thiiii
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login