mboost-dp1

unknown

Kiss Technology kopierer MPlayer kode

- Via MPlayer - , redigeret af Pernicious

Ifølge udviklerne bag MPlayer, har Kiss Technology brugt kode fra MPlayer til deres proprietære produkter, hvilket er et brud på GPL.

På MPlayers hjemmeside gennemgår de firmwaren fra Kiss’ produkter med deres egen, og finder flere identiske dele.

Folkene bag MPlayer har offentliggjort deres fund, efter at Kiss Technology ikke har svaret på deres henvendelser.





Gå til bund
Gravatar #1 - vEnOm
2. jan. 2004 12:57
nogen andre end mig der har tænkt på de måske bare er uheldige og har skrevet noget kode der tilfældigvis er magen til ?!? (tænker også på andre sager som fx SCO)
Gravatar #2 - wk
2. jan. 2004 13:04
Jeg tror ikke at det er Kiss Technology som har misbrugt MPlayer koden.

Sigma Designs, som laver EM8500 systemet, leverer firmwaren for Kiss og andre producenter, f.eks. Lite-On. Hent den nyeste beta firmware til LVD-2001 her: http://www.underworked.com/2001-0301.zip

Firmwaren er baseret på en embedded linux; http://www.uclinux.org/ og det er først efter at folk brokkede sig, at Sigma Designs frigjorde deres ændringer og kildekode.

Det skulle ikke undre mig om Sigma Designs har gjort nøjagtigt det samme med MPlayer koden.

[edit]
Det passer åbenbart ikke helt. Der er ikke nogen af de strenge i LVD-2001 firmwaren. Så det er måske alligevel Kiss selv, som står for MPlayer tilføjelsen.
[/edit]
Gravatar #3 - SilverWolf
2. jan. 2004 13:06
Det er underligt at Kiss ikke svarer tilbage på emails fra mplayer. Det er en alvorlig sag at man kopiere andres arbejde uden at have fået lov, så fra deres side syntes jeg det har været et dårligt strategisk træk.

Hvad værre er, at hvis det bliver fundet ud af, så står de med et produkt uden software.
Gravatar #4 - Klok
2. jan. 2004 13:06
#1: Hvis det er tilfældet, så burde der også være mange ens bøger.

Selvfølgelig er det teoretisk muligt, men når man vurdere sådanne sager, vil man jo kigge på koden linje for linje, og det er altså meget usansynligt at 2 programøre uafhængigt af hinanden benytter de samme navne til variabler, filer osv. og måske enda har skrevet de samme kommnetarer i koden.

Jeg må indrømme at det meget ser ud som om Kiss har haft snablen lidt for dybt nede i andres software :S
Gravatar #5 - Anders Kusk
2. jan. 2004 13:23
#1
Hvis du bare havde brugt 5min af din tid på rent faktisk at læse nyheden og forstå den ville du ikke udgyde din tvivl her.

Chancen for at dette er et "tilfælde", er mindre end at vinde den helt store lotto genvindst 20 uger i træk.
Gravatar #6 - vEnOm
2. jan. 2004 13:44
vil godt indrømme jeg ik lige læste så meget af nyheden som man måske burde ...

edit:
har lige læst nyheden ... ser godt nok meget ens ud det de viser ... men vil nu stadig ik begynde at beskylde kizz for noget endnu inden vi hører noget fra dem
Gravatar #7 - Regus
2. jan. 2004 13:50
altså som jeg ser det MPlayer skriver som "bevis" så er det nok tivlsomt at der er tale om et tilfælde, men det behøver jo ikke være mere end at MPlayers kode har været brugt som research.

Fint så man har taget listen over subtitle formaterne og et par regulære udtryk fra MPlayer koden, det er næppe nogen større forbrydelse.

Det kan selvølgelig sagten være at de har stjålet hele koden, men det synes jeg på ingen måde der er ført bevis for.
Gravatar #8 - Lovechild
2. jan. 2004 14:05
Mig bekendt har KISS Technologies altid overholdt GPL licensen, fx. kan man hente deres firmware kildekode her:

http://www.kiss-technology.com/?p=gnu&v=dists

Jeg finder det underligt at MPlayer udviklerne ikke linker til denne side i deres research.
Gravatar #9 - mortenp
2. jan. 2004 14:08
#8 Lovechild
> ... altid overholdt GPL licensen

Der er kun uClinux og busybox i den zip-fil.
Gravatar #10 - grav
2. jan. 2004 15:58
Hvis Kiss-firmwaren er GPL'et, hvorledes overtræder de så licensreglerne?
Jeg troede den eneste forudsætning for at bruge GPL'et kode netop var selv at frigive sin kode under GPL.
Gravatar #11 - SmackedFly
2. jan. 2004 16:35
#10

Ja, og det har de ikke gjort ;)
Godmorgen, jeg ka se jeg ikke er den eneste der stadig har lidt alkohol i blodet fra nytårsafte ;)
Gravatar #12 - webtracker
2. jan. 2004 16:48
Laterligt... så er man virkelig smålig hvis de går så højt op i det, man kan da umuligt undgå at få noget kode der matcher andres når man udvikler sådanne ting, i sær når/hvis koden er meget omfattende...

[ass_kick] Here you go MPlayer [/ass_kick] =)
Gravatar #13 - FISKER_Q
2. jan. 2004 16:48
#5 ja men chancen er der. og det er faktisk ikke sindsygt svært at vinde den store lotto gevinst 20 gange i træk. Det er bare et spørgsmål om penge.

Men en ting er om de har stjålet noget eller ej.

Det er fandme for dårligt man ikke besvarer sådanne beskyldninger. Om de så har stjålet koden eller ej.
 
Gravatar #14 - lundeman
2. jan. 2004 17:27
Hmm.. nu kender jeg ikke lige sscanf, men hvis det lignere lidt regexp, så mener jeg da at der er ret stor sandsynlighed for to forskellige programmører kan komme frem til de samme patterns for at kunne identificere/extracte et givent format.

Men jeg er enig i at det er dårlig stil ikke at svare på en sådan henvendelse.
Gravatar #15 - SmackedFly
2. jan. 2004 17:28
#1

Nu kan der her på ingen måde sammenlignes med SCO sagen, SCO må gerne komme med anklager, de skal bare lige vise hvad de har. Og det har mplayer folkene gjort...

#12

Ligemeget hvad, så skal de sku besvare det, det her er ligesom Prins Fredriks hjemmeside dengang, det her er sku så ens at de HAR kigget det samme sted. Mplayer folkene er kendte for at jagte folk der kopierer deres kode hårdt, men det er så også fordi at Mplayer koden bliver brugt meget, og fordi deres kode er af høj kvalitet.
Den afspillers kode er ekstremt god, man kan mene hvad man vil om deres gui osv, men deres core er uovertruffen.

#14

Jeg vil mene at der er nok der peger imod at de har taget koden, til at der kan laves en undersøgelse af det. Hvis du kigger på den måde den smider dataen ud på, så ser det meget sandsynligt ud.
Gravatar #16 - sKIDROw
2. jan. 2004 18:09
Så gik der endnu en rotte i fælden... tsk tsk tsk
Derfor er det vigtigt at bruge copyleft licenser til opensource.
Opensource miljøets hårde arbejde skal ikke misbruges til properitære produkter.
Share and share alike...
Gravatar #17 - Superduck
2. jan. 2004 19:56
Typisk endnu et produkt som benytter Sigma hardware som bryder GPL licensen. Jeg ejer et (også Sigma) dxr3 kort hvor driveren til GNU/Linux har været reverse-engineered. Sigma har aldrig givet nogen som helst support eller givet specifikationerne til kortet. Jeg synes virkelig det er for dårligt at Sigma misbruger GPL'en på den måde. Dette er jo _langt_ fra det eneste eksempel (http://www.busybox.net/shame.html). Bare ærgeligt det ikke er tydeligere angivet hvilke produkter som benytter deres hardware så man ved hvad man skal undgå.
Gravatar #18 - haj
2. jan. 2004 23:46
Så mange lighedspunkter er ikke en tilfældighed ..

Kiss har helt sikkert mere end blot kigget på mplayers sourcekode.

Meget meget røvet af Kiss, men man må håbe de kommer til fornuft og åbner deres sourcekode.

// Hans
Gravatar #19 - Acro
3. jan. 2004 01:00
Lagde lige mærke til noget da jeg læset på MPlayerHQ..

"MPlayerHQ was cracked on November 16 17:50, but noticed 10 minutes later due to some hidden traps. Possibly due to recent lame Linux kernel vulnerability (greetz to kernel devs for not publishing details much earlier)."

Plejer de fleste Linux-gutter ikke at klantre Microsoft for ikke informere om deres sikkerhedshuller med det samme de bliver fundet.

Dette handler om Open Source, hvor sikkerhedshuller hurtigt kan lukkes - bare der gives information om disse til "folket"! Er det så ikke underligt at det alligevel er sket?

Mine anskuelser kan naturligvis være forkerte; i såfald vil jeg gerne have noget information vedrørende ovenstående, således at jeg kan læse om hvad det i virkeligheden drejer sig om.
Gravatar #20 - annoia
3. jan. 2004 01:10
Acro - Det har været oppe og vende... I bund og grund fangede de indtrængeren med det samme, rydede op efter ham og smed systemet op igen. De fandt hans rootkit, men vidste ikke hvad det gjorde. Det er angiveligt det samme sikkerhedshul der ramte Debian-serverne for et stykke tid siden (og de skjulte det ikke ligefrem for nogen).
Gravatar #21 - Superduck
3. jan. 2004 15:16
Acro du skal ikke tage dig af alt hvad MPlayer folkene skriver, de er kendt for at flame alt og alle og det kommer nok ikke bag på nogen at de skulle flame noget efter de blev rooted.
Gravatar #22 - SmackedFly
3. jan. 2004 16:08
#21

Jep, Mplayer folkene er ret agressive, men igen, de bliver heller ikke altid behandlet lige pænt for det arbejde de gør.
Mplayer er et af de mest oversete stykker linux software jeg har set, især set i forhold til at det er den afspiller i verden der understøtter flest formatter, såvidt jeg ved.
Gravatar #23 - blackthorne_dk
4. jan. 2004 01:38
Jeg mener ikke at man skal frigive alt sin kildekode når man bruge r gpl kode? Er der ikke noget med at hvis man bruger gpl libaries skal man gøre opmærksom på det og frigive denne kode som kilder, mens man gerne må frigive sin egen kode som binaies eksempelvist, eller er det bsd licensen der har de karakteristika?
Gravatar #24 - SmackedFly
4. jan. 2004 02:05
#23

Det er LGPL licensen du snakker om...
Der må man gerne linke til bibliotekerne (dynamisk), men biblioteket i sig selv er stadig GPL.

BSD Licensen er mere ""*fri*"", den kræver kun inkludering af copyright.
Gravatar #25 - blackthorne_dk
4. jan. 2004 02:38
yeah, my bad.
IMO er gpl nu også for restriktiv, det er vel i orden at folk vil have credit og ikke har lyst til at andre tjener penge på deres arbejde. Men som gpl er skrevet er det jo 'alt eller intet'.
Gravatar #26 - haj
4. jan. 2004 03:11
Hvis Kiss har et problem med den licens MPlayer er skrevet under, må de jo så enten vælge at åbne deres sourcekode, da de tydeligtvist benytter MPlayers kildekode i deres produkt.

Eller også må de skrive deres egen player fra bunden.

// Hans
Gravatar #27 - SmackedFly
4. jan. 2004 03:20
Rettelse til #24:
Copyright = Kredit

#25
Din betaling er netop andres kode.
Gravatar #28 - sKIDROw
4. jan. 2004 11:42
#25

[yeah, my bad.
IMO er gpl nu også for restriktiv, det er vel i orden at folk vil have credit og ikke har lyst til at andre tjener penge på deres arbejde. Men som gpl er skrevet er det jo 'alt eller intet'.]

GPL licensens restriktioner tjener et formål, om du kan lide det eller ej.
Folk er VELKOMMEN til at bruge al den GPL kode som de føler for.
Men som med så mange andre copyrightede ting, gælder der en licens.
Og den hedder brug koden, men så skal din licens være den samme som min.
BSD licensen kræver kun at man ikke fjerner/skjuler deres copyrightbeskeder.
Den slags licenser findes der mange af, fælles for dem er at de groft bliver udnyttet.
Derfor er denne restriktion nødvendig, for at undgå parasitter.
Gravatar #29 - Törleif Val Viking
4. jan. 2004 12:48
Hvad kan man lære af det.
Svar på de henvendelser man for!

tsk*tsk*
Gravatar #30 - Coby
4. jan. 2004 13:40
Hvis man kigger på MPlayers hjemmeside kan man se at Kiss også har taget fra andre GPL programmer.
Gravatar #31 - Tomcat
4. jan. 2004 15:03
28# Skidrow

Jeg synes nu ik BSD bliver "Groft udnyttet".
BSD og LGPL licenserne har til dels været med til at virksomheder var parate til at adoptere OpenSource software i deres systemer.
Uden dem ved jeg sku ikke rigtigt hvor GPL ville have nået i Erhvervslivet.

Udover det synes jeg GPL er lidt fjollet, da den faktisk forbyder at kommercielt software linker til nogle af dens biblioteker hvad enten det er opensource eller ej.
Gravatar #32 - SmackedFly
4. jan. 2004 18:26
#31

Du må da gerne linke et gpl program til et gpl bibliotek...:)
GPL er lavet til at eksistere med sig selv, sådan er det...

LGPL derimod er lavet til biblioteker som man gerne vil fritstille til propræitære programmer, Ogg vorbis er et godt eksempel.

GPL er lavet som den er med vilje, for uden den form den er i nu ville programmerne netop ikke kunne udvikle sig frit. Hvis du ønsker at distribuere et GPL program offentligt, kommercielt eller ikke kommercielt, så skal du levere kildekoden, eller gøre at man kan få fat i den. Hvis du kunne linke til koden, så ville mange firmaer bare bygge propræitære udvidelser omkring GPL koden, og så ville koden ikke udvikle sig meget. Tænk over det, GPL'en er god, fordi den er hvad den er...

BSD Licensen er giveaway, LGPL licensen er til dels også giveaway...GPL'en er så simpel at det er utroligt at folk bliver ved med at stille spørgsmål omkring den. Den siger, tag vores kode og del dine ændringer, eller skriv programmet forfra!!!
Gravatar #33 - sKIDROw
5. jan. 2004 09:19
#31 Tomcat

[Jeg synes nu ik BSD bliver "Groft udnyttet".
BSD og LGPL licenserne har til dels været med til at virksomheder var parate til at adoptere OpenSource software i deres systemer.
Uden dem ved jeg sku ikke rigtigt hvor GPL ville have nået i Erhvervslivet.]

De tjener deres formål få steder.
I delte biblioteker, og frie codecs.
Og der er LGPL stadig at foretrække.
At få fri software acceptere af erhvervslivet, er ikke mere vigtigt end at det nu skal være på vilkår er der rimelige for begge parter.

[Udover det synes jeg GPL er lidt fjollet, da den faktisk forbyder at kommercielt software linker til nogle af dens biblioteker hvad enten det er opensource eller ej.]

Det er ikke rigtigt.
Den forbyder at de ting der linker til GPL licenseret software kan være properitært. (Altså lukket, med en restriktiv licens)
Andre frie ting må gerne.
Altså noget for noget, hvilket jeg ikke kan få øje på det urimelige i.
Gravatar #34 - jara06
5. jan. 2004 10:29
fra http://www.mplayerhq.hu...

As you can see, the KiSS firmware contains the subtitle formats in the very same order as we do. The thing that really catches the eye is the MPSub format, which is >>our own subtitle format, which hasn't been used anywhere else so far.>our own subtitle format, which hasn't been used anywhere else so far.our own subtitle format, which hasn't been used anywhere else so far.
Gravatar #35 - jara06
5. jan. 2004 10:52
okay. noget gik galt, så jeg dropper det istedet for en masse unødig spam.

Men læs på http://www.mplayerhq.hu...
Gravatar #36 - unifox
11. jan. 2004 03:17
Jeg synes mplayer skal lukke r***n!!

hvis der er blevet stjålet kode så skal der selvfølgelig rettes op på det, men under ingen omstændigheder skal de sammenligne kizz med sco! Det er sku at gå over stregen..
Den udtalelse skulle kizz "klage over", da sco står for noget ****. tjaa det er svært at sige det på en pæn måde :)

Skal lige siges..al respekt til folkene bag mplayer, da det er et roxor produkt, men styr lige børnehave opførelsen.
Gravatar #37 - annoia
11. jan. 2004 11:38
unifox - Hvem er kizz?
Gravatar #38 - Kadann
11. jan. 2004 11:52
#37 -

Jeg tænkte præcis det samme.
Gravatar #39 - sKIDROw
11. jan. 2004 11:56
#37/#38

Mener det er et rockband fra 80'erne?.... ;P
Gravatar #40 - Kadann
11. jan. 2004 12:11
#39 -

Nah.. hvis du tænker på Kiss, så bruger de bare s'er, ligesom det tyske SS gjorde, under 2. verdenskrig. ;)

Desuden startede Kiss i 70'erne. ;)
Gravatar #41 - sKIDROw
11. jan. 2004 12:29
#40 Kadann

Hvad ved jeg.... hehe
Der var jeg ikke engang en sædcelle... ;oD
Er 79'er
Gravatar #42 - marc
12. jan. 2004 17:31
Use GPL with respect, or write it yourself.

Marc
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login