mboost-dp1

Wikileaks.org

Journalist flygter fra Etiopien på grund af Wikileaks

- Via BBC News - , redigeret af Avenger-

En journalist fra Etiopien er flygtet fra landet, fordi han føler sig truet efter at være blevet nævnt i de amerikanske diplomaters meddelelser, som blev lækket af Wikileaks.

Argaw Ashine blev nævnt ved navn i en fortrolig meddelelse fra oktober 2009. Her fortalte han, at han havde kontakt til en kilde, som vidste, at regeringen havde planer om at anklage seks topchefer og journalister fra landets største uafhængige avis, Addis Neger, under antiterrorlove for at få lukket avisen.

På grund af afsløringen er Argaw Ashine blevet afhørt tre gange af myndighederne, som vil vide, hvem hans hemmelige kilde var, fortæller han i et interview med BBC.

Argaw Ashine skrev:
I was summoned by the police and they clearly told me that I have two choices, disclose my source, otherwise face any possible consequences. We have this anti-terrorism bill and according to that law I could face 20 years in prison with a single charge.

Derfor har Argaw Ashine set sig nødsaget til at flygte fra landet og er nu gået under jorden.

Shimellis Kemal, talsmand for regeringen, afviser dog, at nogen journalister nogensinde skulle have været truet på og kalder Argarw Ashins frygt for paranoia.

Shimellie Kemal skrev:
There was no single occasion for anyone – any journalist – for being a subject of harassment, interrogation on account of disclosing the source of his information and the Addis Neger journalists have closed down their business for reasons that have nothing to do with their political persuasion.





Gå til bund
Gravatar #1 - KristofferKristensen
17. sep. 2011 12:51
Eller sagt på en anden måde:

"We will hunt him down and kill him!!" :p
Gravatar #2 - Daniel-Dane
17. sep. 2011 13:06
HD thumbnail. Shit.
Gravatar #3 - Törleif Val Viking
17. sep. 2011 13:39
Selvfølgelig vil regeringen da ikke sige at de afhører ham pga af det.
Gravatar #4 - fe950
17. sep. 2011 14:08
" blevet afhørt tre gange".
Altså ingen vold eller fængsling.
Gravatar #5 - inscidium
17. sep. 2011 14:58
Daniel-Dane (2) skrev:
HD thumbnail. Shit.


250x575 er ikke just HD, men jeg vil give dig at det ikke er standard thumbnail størrelse.
Gravatar #6 - Daniel-Dane
17. sep. 2011 15:06
Det er HD for en thumbnail. ;P
Gravatar #7 - T_A
17. sep. 2011 20:28
Det er jo en svær en denne her.

Der er så politiske kræfter der gerne vil finde en "ægte" historie hvor nogen er kommet til skade over Wikileaks leak af ucensurerede dokumenter.

På den anden side er det jo også rigtig ufair hvis han virkelig bliver forfulgt og hvis han har gjort det rigtige men så hans identitet er blevet frigivet.
Gravatar #8 - rbøllund
17. sep. 2011 21:30
Har ikke videre stor viden omkring WikiLeaks.

Men synes godt at de kunne gøre mere ud af at gøre folk som Argaw Ashine anonyme, ved f.eks. at slette hans navn i sådanne rapporter.
Da han jo ikke har nogen videre betydning.

Altså mener at hvis de skrev "anonym person har haft kontakt til kilde", så ville det vel ikke gøre skade på denne rapport.

Giver det mening?
Gravatar #9 - Saxov
17. sep. 2011 21:36
#8, men hvis man "hemmeliggøre" ting, så kæmper man jo imod hvad wikileaks står for. De går jo ind for fri information.
Gravatar #10 - rbøllund
17. sep. 2011 21:40
#9
Osse helt iorden, men synes godt der kan være grænser.
Hvor de selv går ud og siger at de ikke vil bringe personer i fare påtrods af deres principper.
Gravatar #11 - T_A
17. sep. 2011 22:34
#8,9 og 10

Det skal jo også lige siges at Wikileaks jo normalt ikke frigiver med navn på "menigmand" men at disse navne er blevet offentlige fordi det var de "RAW" dokumenter som en udbrydergruppe havde taget med sig da de forlod Wikileaks eller noget i den stil sådan som jeg forstår det.
Gravatar #12 - windkin
18. sep. 2011 03:20
Endnu et bevis for at verden ikke er sort og hvid, som "whisel blower" folkende tror når de ligger fortrolige dokumenter ud til offentligheden.

Der er mange ting i Wikileaks dokumenter som bør offentliggøres og undersøges.
Jeg vil dog gætte på at der samtidig er flere ting som aldrig burte blive kendt.
Gravatar #13 - tentakkelmonster
18. sep. 2011 10:20
men hvis man "hemmeliggøre" ting, så kæmper man jo imod hvad wikileaks står for. De går jo ind for fri information.

Frihed fungerer kun, hvis man er klar over at det er frihed under ansvar. Man skal forstå konsekvenserne af sine handlinger - ellers er frihed ikke altid en god ting.
Gravatar #14 - Zombie Steve Jobs
18. sep. 2011 10:28
Jeg kom til Addis Neger og kunne ikke længere tage det seriøst. Den er næsten på højde med den Russisk-Nigerianske joint venture Nigaz
Gravatar #15 - Nicolai
18. sep. 2011 13:47
T_A (11) skrev:
#8,9 og 10

Det skal jo også lige siges at Wikileaks jo normalt ikke frigiver med navn på "menigmand" men at disse navne er blevet offentlige fordi det var de "RAW" dokumenter som en udbrydergruppe havde taget med sig da de forlod Wikileaks eller noget i den stil sådan som jeg forstår det.
Det var ikke "udbrydergruppen" (OpenLeaks) som offentliggjorde de ucensurerede 'cables'. Det var WikiLeaks som ved en fejl udgav dem (dog krypteret) og så The Guardian som (ved en 'fejl') udgav koden til de ucensurerede docs. Dog tyder meget på, at ingen havde lagt 2 og 2 sammen, hvis ikke det var for et anonymt tip fra OpenLeaks.
Gravatar #16 - T_A
18. sep. 2011 16:51
#15: Nicolai

Hvis Wikileaks har brugt samme key til at dekryptere både de oprindelige ucensurerede dokumenter de spreder for deres egen beskyttelse og på de censurerede dokumenter de senere frigiver så er de fanme for dumme.
Gravatar #17 - Guss
18. sep. 2011 20:37
T_A (16) skrev:
#15: Nicolai

Hvis Wikileaks har brugt samme key til at dekryptere både de oprindelige ucensurerede dokumenter de spreder for deres egen beskyttelse og på de censurerede dokumenter de senere frigiver så er de fanme for dumme.

De censurerede dokumenter skulle ikke dekrypteres.
Fejlen lå i at de havde givet koden til de ucensurerede filer til en journalist fra The Guardian, og fortalt det var et midlertidigt password. han fik koden på et papir, men hvor der manglede et ord, som han blot fik fortalt. Deruover fik han adgang til en server med filerne, og dengang var filerne IKKE offentliggjort. Hele kodeordet skriver journalisten så i en bog han udgiver, da han på daværende tidspunkt ikke ved wikileaks vil offentliggøre filerne og de havde derudover fortalt at kodeordet jo kun var midlertidigt.
Wikileaks vælger dog at ligge filerne op uden at offentligere kodeordet.
Og lige pludselig er der nogle der ligger 2 og 2 sammen (sikker med hjælp fra OpenLeaks) og så er filerne at finde over alt på nettet.
Gravatar #18 - ragemar
19. sep. 2011 06:43
Hvis man ved at frigive hemmelige dokumenter kun opnår at få journalister i livsfare ol. eller tvinger dem til at forlade omraåder så opnår man jo ikke meget andet end at mindske kilder til information.

Så er spørgsmålet hvad der er mest vigtig at have journalister der kan dokumentere brud på menneskerettigheder eller at få at vide hvad en diplomat sagde til en anden fortroligt over en cigar ...
Gravatar #19 - fe950
19. sep. 2011 13:52
#18 Er vi tilbage til "enten er du med os eller med fjenen"?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login