mboost-dp1

LG Electronics

Ice Cream Sandwich kommer måske alligevel til LG Optimus 2X

- Via Slashgear - , redigeret af Pernicious

Den asiatiske teknologigigant LG har bekræftet, at Optimus 2x ikke vil blive opgraderet til Android 4.0 Ice Cream Sancwich, hvilket vil frustrere de mange ejere, der ellers regnede med at have købt en fremtidssikret smartphone med købet af markedets første dual-core-telefon.

Informationen stammer fra LG’s indiske Facebook-side, hvor firmaet beklager den manglende opdatering, dog uden at fortælle, hvorfor firmaets flagskib ikke følger trop med mange af konkurenternes topmodeller.

LG Optimus 2X blev ellers markedsført som en telefon, der “var et bevis på LG’s dedikation til high-end smartphones” i 2011, hvilket med denne nyhed kan virke en smule ironisk.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich forventes at blive lanceret indenfor de næste par uger, hvor Googles promotelefon Galaxy Nexus, der er udviklet af Samsung, forventes at ramme udvalgte markeder.

Update:
Ifølge LG’s Facebook-side, ser det nu alligevel ud til, at telefonen bliver opdateret.





Gå til bund
Gravatar #1 - hvedehapser2
31. okt. 2011 07:25
Tja de har ikke engang fået smølet sig færdige og udgivet 2.3 endnu, så kan ikke sige det kommer som en overraskelse...
Er godt nok skuffet over mængden af opdateringer fra LGs side.
Gravatar #2 - Athinira
31. okt. 2011 07:30
Jamen tak LG, fordi i jo bare siger det ligeud: Køb ikke en LG telefon!

Dejligt med et firma som er åbne om at deres kunder kan rende og hoppe :o)
Gravatar #3 - Brugernavn
31. okt. 2011 07:41
Normalt vil jeg også sige at man ikke har krav på et nyt OS til et produkt, man allerede har købt. Men det havde været en god service at give brugerne et OS, der er optimeret til to kerner, når nu telefonen har det.
Gravatar #4 - d3pth
31. okt. 2011 07:44
Ja, på iOS kan telefonen være fra 2009 og stadig få en opdatering, just saying :-).

Sidder og håber på, at pakkeposten ikke nøler og kommer med min iPhone 4S idag.
Gravatar #5 - webwarp
31. okt. 2011 07:45
Så er det godt at arbejdet med ROMs ser ud til at gå forrygende hurtig, når nu producenterne ikke vil lege med.. Jeg kigger også i horisenten efter en x86 compiile :=)

iOS kan ikke køre på en LG telefon, hvor vil du hen ? Vil foreslå at kigge hen mod mac nation, i stedet for vi igen igen igen igen skal dreje en tråd til noget helt andet.
Gravatar #6 - d3pth
31. okt. 2011 07:48
#5. Ja, heldigvis er der et godt community der kan hjælpe dem, som kan lide at nørkle lidt.
Gravatar #7 - Trentors
31. okt. 2011 07:50
Jeg havde denne telefon i et par måneder. Allerede der blev det tydeligt at LG var fuldstændig ligeglade med software da den version af softwaren som telefon udkom med var mildest talt ustabil.

Jeg fik heldigvis pengene tilbage pga. alle de problemer jeg havde med telefonen og det er jeg glad for idag. Hardwaren i Optimus 2x er rigtig fin (især til prisen) men LG har ikke forstået gamet med at en smartphone er betyder mere commitment end bare at lave hardwaren. Desværre.
Gravatar #8 - el_barto
31. okt. 2011 08:00
Jeg havde også en Optimus 2x i ca 24 timer før den røg retur. Mage til beta-produkt skulle man sku lede længe efter.
Gravatar #9 - kladze
31. okt. 2011 08:09
Jeg er godt nok skuffet over LG - jeg har haft telefonen mere eller mindre fra dag 1 af... jeg har oplevet nogen af de børnesygdommme telefonen havde, dog ikke så slemt som så mange andre har.. Jeg har holdt igen med at kunne pengene retur i tidernes morgen pga alle de problemer, da jeg var sikker på at os x2 ville være med på beatet ang OS opdateringer... men som #1 også skriver så har de ikke engang kommet ud med 2.3 endnu......... jeg så er det jo egentlig ikke fordi det er er verdens hurtigeste telefon..... alt for lidt ram i den... og lortet lagger når man skal etc skifte mellem siderne hvor der er mange ikoner/mapper og eller åbne andre programmer pga. man lige har haft noget andet startet... Jeg bliver næsten nød til at rydde ram/cache på den hver gang jeg har lavet noget, sådan den er optimal at bruge..

Jeg har dog hørt at hvis man evt. ligger en anden launcher på at det så skulle hjælpe utrolig meget.. Men det er ikke lige noget jeg er gået i dybden med indtil videre....

jeg er godt og grundig skuffet over deres telefon efterhånden, og jeg har godt nok heller ikke tænkt mig at købe mere fra dem af...

Gravatar #10 - Mr AC
31. okt. 2011 08:10
Jeg tror CyanogenMod vil hjælpe mange skuffede LG ejere.

Når Ice Cream kommer i en stable udgave, så skifter jeg selv - har en Samsung Galaxy S2, men bruger ikke Samsungs brugerflade alligevel, så jeg ser kun fordele ved at skifte når det kommer så vidst
Gravatar #11 - Brugernavn
31. okt. 2011 08:17
kladze (9) skrev:
Jeg har dog hørt at hvis man evt. ligger en anden launcher på at det så skulle hjælpe utrolig meget.. Men det er ikke lige noget jeg er gået i dybden med indtil videre....

Du skulle prøve GO Launcher eller ADW Launcher. De fåes begge i gratis udgaver. Hvis du installerer en launcher og kommer til at vælge den som standard launcher, kan du gå ind i telefonens indstillinger, programmer/administrer programmer og fjerne standard indstillingerne for den nye launcher.

De widgets, der leveres med fra LGs side følger ikke med over i andre launchers.
Gravatar #12 - Trentors
31. okt. 2011 08:19
#11
Bruger selv betalingsversionen af ADW (Ex) og jeg mener at LG's widgets også kunne benyttes i denne men kan ikke huske det 100%.
Gravatar #13 - Brugernavn
31. okt. 2011 08:23
Trentors (12) skrev:
#11
Bruger selv betalingsversionen af ADW (Ex) og jeg mener at LG's widgets også kunne benyttes i denne men kan ikke huske det 100%.

Det er ikke almindeligt at widgets følger med fra launcher til launcher, med mindre det er stock widgets fra vanilla Android. Men jeg skal ikke kunne sige om LG's gør det. Jeg vil som udgangspunkt bare ikke regne med det. Gør det det, er det jo bare et plus.
Gravatar #14 - gensplejs
31. okt. 2011 08:24
Trentors (12) skrev:
#11
Bruger selv betalingsversionen af ADW (Ex) og jeg mener at LG's widgets også kunne benyttes i denne men kan ikke huske det 100%.

LG widgets er ikke bundet op på et eget framework som HTC's sense baserede widgets er. Så LG widgets fungere fint med alternative launchere.

OG ja jeg har en o2x og ja det virler.... Flere af deres widgets kan for øvrigt nemt pilles ud og flyttes til andre telefoner... har haft nogle af LG's kørende på en htc desire med CM7.
Gravatar #15 - Slettet Bruger [3167567539]
31. okt. 2011 08:30
Zhadow (3) skrev:
Normalt vil jeg også sige at man ikke har krav på et nyt OS til et produkt, man allerede har købt.


Købe et produkt med Beta-software og forvente en opdatering? lol
Gravatar #16 - Brugernavn
31. okt. 2011 08:31
SlettetBruger (15) skrev:
Købe et produkt med Beta-software og forvente en opdatering? lol

Hvad? Jeg har da købt to Samsung telefoner, og de er da blevet opgraderet :-P

Det var godt nok ikke meget med end beta eller RC software, der lå på fra starten.

De har dog oppet sig heeelt vildt meget. Så hatten af for det.
Gravatar #17 - Ronson ⅍
31. okt. 2011 08:33
The cancer that is killing Android.

At producenterne ikke kan finde ud af at opdatere deres telefoner, altså.
Gravatar #18 - julu
31. okt. 2011 08:34
LG røvrender deres brugere ligesom de fleste andre android produkcenter.. Deres ROM er bare sindsygt ustabil.. skiftede til CM7 en uge efter jeg købte den pga. Sort skærm, random reboots og generelt bare ustabil lort...

CyanogenMod er vejen frem hvis man har en LG Optimus 2x!
Gravatar #19 - duus66
31. okt. 2011 08:34
Jeg så ellers lige det er link et andet sted, der siger LG på deres facebook side at den bliver opdateret, Link
Gravatar #20 - julu
31. okt. 2011 08:41
duus66 (19) skrev:
Jeg så ellers lige det er link et andet sted, der siger LG på deres facebook side at den bliver opdateret, Link


Læste et eller andet sted et rygte om at 2.3 har været flere måneder undervejs pga. de venter på ICS og vil sende den ud i stedet for 2.3..jeg har bare svært ved at tro på det.
Gravatar #21 - MFRaver
31. okt. 2011 08:48
Så vil jeg meget hellere købe en Windows Phone, her er man sikker på, at de bliver opdateret! Har hørt at 60% af Android telefoner ikke er opdateret med sidste nye software.
Gravatar #22 - Coma
31. okt. 2011 08:58
1: cyanogenmod

2: lad være med at købe lg telefoner for eftertiden.

pt er de bedste til at opdatere deres telefoner samsung og htc.
Gravatar #23 - gensplejs
31. okt. 2011 08:58
Forresten lader det ikke til at højre hånd ved hvad venstra hånd laver hos LG.
På fjæsbogen siger LG at de vil opdatere den til ICS
https://www.facebook.com/LGMobile/posts/298000743544586 skrev:
Hey Rahul, We do have a plan to update Ice Cream Sandwich.Now we are working on it! When the date is set we will let you know through Facebook! Please check our wall regularly! Cheers


Gravatar #24 - zoree
31. okt. 2011 09:46
jeg tror sgu ikke der komme nogle opdateringer til LG Optimus 2X har selv en, og den har faktisk fungerer rimelig OK, har ikke oplevet de problemer folk har nævnet tidligere.

Det eneste jeg oplever er at den smider Wifi forbindelsen over natten, og om morgenen skal jeg så lige slå Wifi FRA - TIL før det virker gør jeg ikke det, så virker 3G heller ikke, og jeg er nødtil at genstarte telefonen eller vente til jeg kommer hjem og lave tricket med Wifi FRA - TIL :D

men tror jeg vil kigge på noget CyanogenMod til den.
Gravatar #25 - gensplejs
31. okt. 2011 10:04
zoree (24) skrev:
jeg tror sgu ikke der komme nogle opdateringer til LG Optimus 2X har selv en, og den har faktisk fungerer rimelig OK, har ikke oplevet de problemer folk har nævnet tidligere.

Det eneste jeg oplever er at den smider Wifi forbindelsen over natten, og om morgenen skal jeg så lige slå Wifi FRA - TIL før det virker gør jeg ikke det, så virker 3G heller ikke, og jeg er nødtil at genstarte telefonen eller vente til jeg kommer hjem og lave tricket med Wifi FRA - TIL :D

men tror jeg vil kigge på noget CyanogenMod til den.

Min fungere fremragende med CM7.1
Gravatar #26 - Izaaq
31. okt. 2011 10:04
#3 Det kommer helt an på, hvad producenten har lovet, hvad man har krav på.

Hvad jeg blev lovet:
"En dualcore smartphone til fremtiden, som kørte Android 2.2, og 2.3 ville komme om 'ikke ret lang tid'"

Hvad jeg fik:
En smartphone, som genstarter spontant. Der er blevet lavet et "fix", som ikke fjernede problemet. Andet har jeg ikke hørt fra LG. Dualcore er til grin, da softwaren ikke udnytter det uden 2.3. Jeg venter stadig på 2.3, som når (hvis) den kommer til LG Op2 sikkert er outdated.

Jeg stoler ikke på en skid af, hvad LG siger. Og jeg køber aldrig et LG-produkt igen.
Gravatar #27 - kblood
31. okt. 2011 10:18
Jeg forventer nu heller ikke at min SGS2 får ICS med sikkerhed, og hvis den kommer går der nok nogen måneder.

Men med Android så skal man jo heller ikke have det nyeste OS for at kunne køre alt software. Det er funktioner man får ud af det, så helt kritisk ser jeg det nu ikke. Det er stadiig mest hardwaren som begrænser.
Gravatar #28 - Zigma
31. okt. 2011 10:40
MFRaver (21) skrev:
Så vil jeg meget hellere købe en Windows Phone, her er man sikker på, at de bliver opdateret! Har hørt at 60% af Android telefoner ikke er opdateret med sidste nye software.

60% kører med Android 1.5-2,2
De resterende kører Android 2.3+.
2.5% kører Android 1.5 og 1.6 og 57% kører Android 2.1 og 2.2, der må siges at være ganske fine OS versioner.
Gravatar #29 - HenrikH
31. okt. 2011 10:52
For lige at gentage #3's pointe:

Hvor mange af jer, med Windows, forventer at få en gratis opgradering når der kommer en ny udgave?

Hvad med Mac folk? Er nye udgaver af OS'et stadig helt gratis her?

Og det er jo ikke 3.1 -> 3.11 her, det er Win98 -> Win2k

Á la Android 3.x -> 4.0...
Gravatar #30 - XorpiZ
31. okt. 2011 10:55
HenrikH (29) skrev:
Hvor mange af jer, med Windows, forventer at få en gratis opgradering når der kommer en ny udgave?


Det kan ikke sammenlignes.

Forskellen er, at man har muligheden for at købe Windows/OSX og smide det ind. Det har man ikke med Android.

Eller jo, men det bliver satme dyrt.
Gravatar #31 - Lomholt
31. okt. 2011 11:03
Jeg havde selv en Optimus 2X indtil for en måned siden, hvor jeg fik nok, og sendte den til reparation pga. alle de sindssyg mange fejl. De kunne åbenbart ikke konstatere fejlene, og efter 2 uger på værkstedet fik jeg den til tilbage i hovedet.

Jeg sad med den i et par dage efter rep., og fik igen fejl, og skrev til TELMORE, hvor jeg havde købt den, her bad de mig så om at lave en sag om tilbageføring, og efter 2 uger igen, fik jeg endelig pengene tilbage - men dette var altså selvom de igen ikke mente fejlene var der, og pga. det kunne vende tilbage. :)

Aldrig mere skal jeg have LG... Magen til amatørfirma skal man sku lede længe efter - fin HW, men deres SW sucks!
Gravatar #32 - MFRaver
31. okt. 2011 11:43
#29

Hvor mange af jer, med Windows, forventer at få en gratis opgradering når der kommer en ny udgave? skrev:


Hvis du mener Windows PHONE (som er det eneste du kan sammenligne med), så tror jeg at ALLE der har en Windows Phone forventer det :-)
Gravatar #33 - -N-
31. okt. 2011 11:57
#4 Så er det bedre med et firma som erkender hardwarens begrænsninger :-D

2X har så vidt jeg ved "kun" 512mb ram, og iskagen skal, efter sigende, bruge 768 for at køre ordenligt.

Android = Win95.

#15 Hehe, jep google og apple er vel efterhånden kendte for at sende beta produkter på markedet (ihvertfald på mobil markedet):-D

Dejligt at MS stadig køre final vejen :-D
Gravatar #34 - kblood
31. okt. 2011 12:17
MFRaver (32) skrev:
#29

Hvis du mener Windows PHONE (som er det eneste du kan sammenligne med), så tror jeg at ALLE der har en Windows Phone forventer det :-)


Forventer alle med Windows phones at få Windows 8 når det kommer? Hvis det sker, så ville det da helt klart være et plus i bogen for Windows Phones, men jeg vil se det før jeg tror på det.

Og som #33 siger, så er det da også vigtigt at man ikke opgradere en telefon til et OS som den ikke kan trække. Hvilket er hvad Apple har gjort så vidt jeg kan forstå. Men jeg håber da lidt jeg tager fejl, for det lyder godt nok dumt hvis de har gjort deres gamle modeller langsomme.
Gravatar #35 - el_barto
31. okt. 2011 13:31
-N- (33) skrev:
#4 Så er det bedre med et firma som erkender hardwarens begrænsninger :-D

2X har så vidt jeg ved "kun" 512mb ram, og iskagen skal, efter sigende, bruge 768 for at køre ordenligt.

Android = Win95.

#15 Hehe, jep google og apple er vel efterhånden kendte for at sende beta produkter på markedet (ihvertfald på mobil markedet):-D

Dejligt at MS stadig køre final vejen :-D


Er du en troll? For Windows Phone 7 var da om noget et beta-produkt. Fint at de har fået fikset meget af det med Mango, men sammenligningen er da helt hen i vejret.
Gravatar #36 - -N-
31. okt. 2011 13:56
#35 Der var ikke fejl, det kørte super stabilt og hurtigt.

En del af funktionerne som mange brokkede sig over kom lang tid før Mango.

Det er jo ikke antallet af funktioner man kan sammenligne med på papiret, der fortæller om det er Beta, det er hvor godt produkter fungere.

Android har en forfærdiglig masse funktioner, men det er langsomme, ikke færdig udviklet, ikke gennemarbejdet, ustabile osv.

WP7 skal desuden (næsten) aldrig genstartes, stadig et problem apple og google ikke gider løse på deres platforme. WP7 har også en væsentligt kortere boot tid.

WP7 - Mango er pt det bedste mobile OS på markedet, er tilbage på iPhone, og ja, hvad kan jeg sige, det gjorde mig ikke lykkelig, tvært imod.

WP7.0 fungerede væsentligt bedre end iOS, man kan godt mærke, at MS har sat alle sejl ind og har mange års kommerciel erfaring med OS til mobile enheder, hvor det er tydeligt, at Apple og Google er newbees.

... Og til dit andet spørgsmål, jo jeg er lidt troll :-D

#34 iOS 4 og 5 er ubrugeligt på 3g og 3gs, og apple tillader ikke at man downgrader til iOS3.

iOS 4 fungerede lidt som en kill switch på 3g og 3gs, nogle 3gs brugere mener at det køre fint, men sandheden er en anden, hvis man kommer fra iOS3. iOS4 kræver 512mb ram og 1ghz cpu, 3gs har 256mb ram og en 600mhz cpu.
Gravatar #37 - slartie
31. okt. 2011 14:59
#36

Jeg har på iPhone 3g, 3gs og 4 endnu ikke oplevet at skulle genstarte telefonen.

iOS4 og 5 kører aldeles udmærket på en 3gs. Min hustru er utroligt pernitten hvad OS responsiveness og crashes angår. Hun lammetæver hendes 3gs med alverdens skod apps, uden at telefonen har brokket sig.

U jelly?
Gravatar #38 - Miwer
31. okt. 2011 17:36
MFRaver (21) skrev:
Så vil jeg meget hellere købe en Windows Phone, her er man sikker på, at de bliver opdateret! Har hørt at 60% af Android telefoner ikke er opdateret med sidste nye software.


Ihh ja, for vi har jo alle set, hvordan tidligere mobiler med Windows blev opdateret... lol (/ironi)

Det er da pisseligegyldigt, hvilket OS en mobil har, sålænge producenten af telefonen ikke kan finde ud af at udgive opdateringer... men hvorfor skulle de dog også det - de vil da meget hellere sælge dig en ny telefon...

Så er det sgu da bedre med open source som Android, så communities kan gå sammen om at lave bedre software, når nu producenterne ikke magter det.

Man skal blot gå uden om de producenter, som forsøger at låse bootloaderne til deres egne ROM... DET er sgu da at røvrende folk... "Vi benytter open source styresystem, men du må ikke selv pille ved det"... I ved hvem I er, Motorola, Sony Ericsson og HTC (ja ok HTC er tilsyneladende kommet på bedre tanker).... fuckers!

Gravatar #39 - Magten
31. okt. 2011 17:40
slartie (37) skrev:
#36

Jeg har på iPhone 3g, 3gs og 4 endnu ikke oplevet at skulle genstarte telefonen.

iOS4 og 5 kører aldeles udmærket på en 3gs. Min hustru er utroligt pernitten hvad OS responsiveness og crashes angår. Hun lammetæver hendes 3gs med alverdens skod apps, uden at telefonen har brokket sig.

U jelly?


Det er altså bestemt ikke alle 3GS'ere der gør det. Det måtte selv vores lokale iPhone fanboy (kun iPhone, ikke Apple) på jobbet erkende da han opdaterede sin i sidste uge.
Gravatar #40 - bbb2020
31. okt. 2011 18:31
En kommentar til artiklen.
TV2 Deep har i dag en artikkel, der beskriver hvor dårlige producenterne af Android telefoner er til at opdatere selvsamme telefoner.

android-ejere snydes for opdateringer
Gravatar #41 - kblood
31. okt. 2011 20:17
bbb2020 (40) skrev:
En kommentar til artiklen.
TV2 Deep har i dag en artikkel, der beskriver hvor dårlige producenterne af Android telefoner er til at opdatere selvsamme telefoner.

android-ejere snydes for opdateringer


Yup, men på den anden side så er mange af de nye funktioner som Apple får, funktioner som Android allerede har :) Men Siri siges jo godt nok skulle være en del bedre, jeg glæder mig til at se en demonstration af det. Men det bliver så vidst kun udgivet til iPhone 4s selvom det godt kan fungere på iPhone 4 også. Jeg ved så ikke hvad der ellers er af opdateringer i iOS 4 eller 5 eller hvad de nu er kommet til.

Og hvad angår Windows phone, så må jeg sige at det ikke interessere mig før der kommer Windows 8 og hvis de gamle telefoner så ikke bliver opgraderet til Windows 8, så har de jo ikke noget at komme med. Hvis de laver noget ordentlig med deres telefoner, så vil jeg da overveje at prøve dem, men indtil nu har jeg ikke engang kunne finde en smartphone med Windows Phone 7 her i DK.
Gravatar #42 - XorpiZ
31. okt. 2011 20:24
kblood (41) skrev:
Og hvad angår Windows phone, så må jeg sige at det ikke interessere mig før der kommer Windows 8 og hvis de gamle telefoner så ikke bliver opgraderet til Windows 8, så har de jo ikke noget at komme med.


Windows 8 kommer ikke til din mobiltelefon - Windows Phone version 8 gør til gengæld.
Gravatar #43 - kblood
1. nov. 2011 07:54
XorpiZ (42) skrev:
Windows 8 kommer ikke til din mobiltelefon - Windows Phone version 8 gør til gengæld.


Samme OS. Også eneste grund til at jeg finder det interessant.

http://www.zdnet.com/blog/btl/windows-8-and-window...

Men du må da gerne kalde det Windows Phone 8 hvis du vil.
Gravatar #44 - Magten
1. nov. 2011 08:03
kblood (43) skrev:
Samme OS. Også eneste grund til at jeg finder det interessant.

http://www.zdnet.com/blog/btl/windows-8-and-window...

Men du må da gerne kalde det Windows Phone 8 hvis du vil.
Det er jo udelukkende gætværk, så indtil der er noget konkret så er Windows 8 og Windows Phone 8 ikke det samme i min verden.
Gravatar #45 - el_barto
1. nov. 2011 08:45
Jeg tror nu heller ikke Windows på en telefon bliver det samme som Windows 8 på en PC.

Windows 8 32-bit fylder (op til) 16 GB :)

Der bliver helt sikkert en høj grad af integration, men jeg tror det mere skal ses som OSX vs. iOS.
Gravatar #46 - Ronson ⅍
1. nov. 2011 08:54
Det er vel naturligt at Windows' desktop-OS og mobil-OS smelter sammen og i sidste ende kan købes på samme CD DVD. En licensnøgle og hardwaren det skal installeres på afgør hvor meget der kopieres og hvilke funktioner aktiveres. I princippet..
Gravatar #47 - DrHouseDK
1. nov. 2011 12:04
Suk, heldigvis har kæresten overtaget min O2X, og hun er meget godt tilfreds med den. Men ja, det var sgu et flop at købe en LG - men de skulle da ha' en chance, det kunne være de var blevet bedre - men ak nej.

Længe leve min GSII, fik min iPhone 4S i går, meeeen - den står sgu snart på Galaxy igen. Jeg er og bliver bare ikke venner med iPhones.
Gravatar #48 - XorpiZ
1. nov. 2011 15:16
kblood (43) skrev:
Samme OS. Også eneste grund til at jeg finder det interessant.

http://www.zdnet.com/blog/btl/windows-8-and-window...

Men du må da gerne kalde det Windows Phone 8 hvis du vil.


Det gør jeg skam også.

Rygterne siger, at WP9 og Windows 9 bliver med samme kernel, men det gør det ikke til samme OS.
Gravatar #49 - kblood
1. nov. 2011 20:02
XorpiZ (48) skrev:
kblood (43) skrev:
Samme OS. Også eneste grund til at jeg finder det interessant.

http://www.zdnet.com/blog/btl/windows-8-and-window...

Men du må da gerne kalde det Windows Phone 8 hvis du vil.


Det gør jeg skam også.

Rygterne siger, at WP9 og Windows 9 bliver med samme kernel, men det gør det ikke til samme OS.


Brugerfladen er anderledes, men det kan man vidst også selv vælge hvor anderledes den skal være. Men på 32 bit versionen har den jo brug for en masse 32 bit og 64 bit drivers, som jo bare skæres væk på ARM versionen. Men det er jo stadig Windows 8. Det er jo ikke som Windows Phone 7 og Windows 7, to vidt forskellige systemer.

Men derudover fylder installationen til Windows 8 under 4 gigabyte indtil videre. Når det på en PC fylder langt mere end det, er det ofte pga. cache af flere forskellige slags, og de kan komme til at fylde flere gigabyte at efter hvor mange ram man har. Hvilket på en telefon ikke burde overstige 1gb sådan lige, og så bliver det nu nok styret anderledes på ARM. Det er jo en anden software pakke den køre med da den ikke kan køre 32 bit applikationer. Jeg vil bare ikke mene at det bliver et andet OS af den grund. Forskellen er jo noget nærmere Windows 7 starter edition og Windows 7 premium, og ikke forskellen mellem Windows Phone 7 og Windows 7.
Gravatar #50 - XorpiZ
1. nov. 2011 20:14
#49

Jeg er forvirret nu. Argumenterer du for at Windows Phone 8 og Windows 8 er samme system?

Jeg har intet læst, der taler for, at de skrotter CE-kernen og skifter den ud til fordel for NT-kernen - men spekulere kan man jo altid gøre.

Det sagt, så er jeg ikke i tvivl om, at WP8-apps vil være (stort set) cross-compatible med Win8-apps. Men det gør jo ikke, at det er samme OS, der kører nedenunder. Så vidt jeg har forstået, så er det "Jupiter"-frameworket, der skal styre det.

Og nej, at noget kører samme slags kerne gør det ikke til samme OS. Der er jo også forskel på Ubuntu, Debian, Windows Vista/Windows 7 osv.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login