mboost-dp1

No Thumbnail

Hack din Toyota Prius

- Via News.com.com - , redigeret af The-Lone-Gunman

I USA er der opstået en ny dille blandt ejere af hybridbiler, som fx Toyota Prius: De optimerer og modificerer deres biler.

Til forskel fra den konventionelle tilgang, der ofte handler om flere hestekræfter og body kits, handler det om i stedet om at køre længere på benzinen eller ændre dele af bilens software.

Ejerne kobler sig ind i bilens computer, for derigennem at åbne for nye muligheder eller ændre på eksisterende indstillinger.

Blandt de populære “hacks” er at fjerne bib-lyden, når bilen bakker, eller ændre på indstillingerne for hybrid-driften. Enkelte finder det også interessant at få tilgang til flere af de informationer, som bilen indsamler om driften.





Gå til bund
Gravatar #1 - rahlff
22. maj 2006 15:08
hvordan beskytter man sig mod at andre for adgang til den så, med en mur af ild?
Gravatar #2 - Seth-Enoch
22. maj 2006 15:15
Øhm, det har da været muligt med VAG(VW, Audi, Skoda, Seat) i lang tid efterhånden? Og man kan alt fra at ændre ladetryk, til om kørecomputeren skal vise km/L i stedet for L/100km.
Gravatar #3 - bugger
22. maj 2006 15:32
[url]#2[/url] Men er de Hybridbiler? Det giver alligevel bedre optimeringsmuligheder med en hybridbil.

Den skulle gennemsnitlig (kombineret by og landevej) kunne køre ~23.4 km/l fra fabrikken. Hvor finder man hackerenes resultater?

http://www.toyota.com/prius/specs.html
Gravatar #4 - Diskill
22. maj 2006 15:36
Det er da fedt at der er nogle der ofrer fart for miljøets skyld. (selvom de selfølgelig også sparer penge på det)

Det er da dumt at man skal hacke for at gøre noget for miljøet/økonomien
Gravatar #5 - drbravo
22. maj 2006 15:41
#4
Prius er vel optimeret til gennemsnitskørsel. Hvis man kun bruger den i byen eller på langture kan den sikkert optimeres endnu bedre til lige præcis din kørestil.
Gravatar #6 - Jazzy182
22. maj 2006 15:42
#2
I 1998 blev det lovpligtigt i USA at biler skulle have "OBD2" diagnose interface som private også kan bruge til at hente alle mulige fede detajler ud fra bilen (alle sensorer fx.) min Peugeot 106 Rallye fra 1998 havde det også. Men hvor meget man kunne ændre på motoren ved jeg ikke, men interfacet er bestemt ikke nyt, nogle japanske biler havde det for over 10 år siden.
Gravatar #7 - MadsKaizer
22. maj 2006 16:08
#5 eller man kan blot lave sig nogle templates, som man så kan loade ind før en lang kørsel, faktisk burde de biler med computere have mulighed for at man hurtigt kunne skifte imellem forskellige kørestile.
Gravatar #8 - fjappe
22. maj 2006 16:11
#5 - jeg tror du har ret, men så ville det da være rimelig relevant at lave 3 indstillinger ? ;D - så kunne man jo vælge den bedste indstilling alt efter hvilken kørsel man foretager sig. Og det burde jo ikke være det store problem at have 3 indstillinger frem for en...

Men det findes jo også i almindelige biler(nogle af dem).

EDIT: der var så en der var hurtigere end mig ;D
Gravatar #9 - turpin
22. maj 2006 16:57
Hmm umiddelbart lyder det som en skidt idé af fjerne lyden - den er der jo ikke for ingenting
Gravatar #10 - royalrex
22. maj 2006 16:59
Sejt synes jeg! Det ville lige være noget for min far. Aldrig har jeg mødt nogen der går _så_ meget op i at køre økonomisk.
Han trille ned ad hver eneste bakke, bruger motorbremse for at lukke for benzintilførelsen, og accellerer forsigtet, for ikke, at få motoren op på for stort benzinforbrug. Men OK så kører han også ca. 14km/L i en 2.0L C5 der er opgivet til 12.5km/L ved blandet kørsel.

Ville som #3 gerne vide om de havde lagt deres resultater online... Det kunne være sjovt at se hvad de kan præstere.
Gravatar #11 - royalrex
22. maj 2006 17:01
#9 Øhm vi snakker en personbil her? Ikke en lastbil!
Men ok, det er selvfølgelig USA vi snakker om.

Kan desuden godt huske da der var alarmer om ca. alt i Mazda, selen, nøglen, døren... Ja man kunne nærmest ikke komme ud eller ind i bilen uden at få tinitus. Det kunne værkstederne heldigvis slå fra. Tak!
Gravatar #12 - GReaper
22. maj 2006 17:41
#10 det er ikke økonomisk at trille ned af bakke i en moderne bil
man skal derimod motorbremse i et højt gear da motoren så slet ikke bruger brændstof

Når jeg sætter computeren til passaten kan jeg se at motoren bruger op imod -40mg/rev brændstof når man motorbremser (selvfølgelig kommer der ikke mere i tanken af den grund) men når den skal holde sig igang i tomgang fordi man har koblet ud bruger den 8-10mg/rev
Gravatar #13 - Disky
22. maj 2006 17:56
#6
Tyskerne kræber det også nu.

I det nyeste nummer af de udemærkede elektronik blad Elector, er der en større artikel om at lave et microcontroller baseret system til at kommunikere med systemmerne i bilen.
Gravatar #14 - Tenzer
22. maj 2006 19:32
Så er det bare et spørgsmål om tid inden vi ser phpCarInfo, som kan lave MRTG grafer over km/L, lufttryk, osv.
Gravatar #15 - smiley
22. maj 2006 21:09
#10

C5 er en udemærket bil, men økonomisk ville jeg nok ikke kalde den?

Men det er da en rar nyhed. Altd godt at høre at der er folk derude der tænker på miljøet, ud over at deres bidrag er usandsynligt småt.
Gravatar #16 - Ziftex
23. maj 2006 07:22
#10

Langsom acceleration brugere ikke mindre benzin da det forlænger tiden man skal give mere gas..

http://www.dasu.dk/regado.jsp?type=page&id=128...
se økonomiløb
Gravatar #17 - henne
23. maj 2006 10:00
#16: Det er jo som alt muligt andet, for kompliceret til at forstå med kun en regel.
For det er jo heller ikke specielt økonomisk at holde pinden i bund, så mon ikke det er et sted midt imellem.
Jeg er også en smule allergisk overfor folk som mener at biler kører mere økonomisk ved lavere hastigheder, da al modstand (vind, rulle osv.) stiger proportionalt med hastigheden. Det er jo helt sikkert sandt, men ikke ret mange biler er økonomiske ved 5km/t, da de jo slet ikke er designet til det. De fleste biler er faktisk mest optimale ved ca. 90km/t, omend min egen kan køre 120km/t ved at ofre 0,5km/L mere.
Sidste uges udgave af det tyske AutoBild testede bilers reelle forbrug ved alle hastigheder op til tophastigheden af hver enkelt bil, og det var faktisk sjovt at en Toyota Prius er mere uøkonomisk end en Mercedes C180K fra 120km/t og opad.
Det mest spændende var egentlig at se ved hvilken hastighed bilerne nåede ned på 10km/L, nogle nåede det ved 140 og andre ved 200km/t, uanset om det var diesel eller benzin.
Gravatar #18 - drbravo
23. maj 2006 10:38
#17

Det lyder ret interessaant - har du et link til artiklen?
Gravatar #19 - turpin
23. maj 2006 11:33
#11 - Arbejdede sammen med en der bakkede sin datter ned og dræbte hende - nok derfor jeg hælder lidt til det er en skidt idé.
Gravatar #20 - andresen
23. maj 2006 12:09
#19
Så hun ville altså have flyttet sig, hvis den havde bippet?
Gravatar #21 - Acro
23. maj 2006 15:42
Jeg synes, at det er meget sjovt, at royalrex i indlæg nummer 10 omtalte sin far, der kører superøkonomisk, og de fleste indlæg herefter har dementeret hver eneste af de punkter, han har brugt som argumenter..
Gravatar #22 - astrodude
24. maj 2006 13:38
#12 Det er ikke økonomisk at motorbremse, da det jo bremser! Dvs. at bilen måske kun ruller 500 meter, hvor den ellers ville kunne rulle 1500 meter. Det du så evt. havde sparet ved ikke at lade motoren bruge brændstof på tomgang, er forlængst væk når du skal accelerere for at køre de sidste 1000 meter.

Det bedste er at lade bilen rulle, og så slukke motoren imens. Blot er de færreste biler beregnet til det, f.eks. virker servostyring ikke, og bremseforstærkeren løber hurtigt tør for vakuum på de fleste biler.

Det vigtigste ved energikørsel er at undgå at bremse, og at undgå unødig acceleration.
Gravatar #23 - GReaper
24. maj 2006 15:29
#22
De fleste biler kan holde hastigheden ned af bakke selv om de motorbremser
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login