mboost-dp1

Jeg er ham...


Gå til bund
Gravatar #60901 - Rainmeter
9. mar. 2014 11:57
SlettetBruger (60900) skrev:
1 times kø ved skat? Nogen der kan huske sidste års omvej?


de har vist fikset sidste års omvej, ved efter login at lede dig tilbage i kø systemet.

https://www.tastselv.skat.dk/nemlogintsb/sp/login?...
Gravatar #60902 - XorpiZ
9. mar. 2014 12:04
Nevermind, så ikke lige det andet indlæg
Gravatar #60903 - Slettet Bruger [1831327921]
9. mar. 2014 12:37
1time 1 minut. - da jeg skrev sidste indlæg var det 1 time 5 minut.
Gravatar #60904 - XorpiZ
9. mar. 2014 12:59
Jaja. Der var jo en ny side! Den så jeg ikke!
Gravatar #60905 - Ronson ⅍
9. mar. 2014 13:34
Magten (60899) skrev:
But why?
Fordi min grundløn ikke er særlig vild og det er den jeg får når jeg holder ferie.
Gravatar #60906 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
9. mar. 2014 14:51
Porre: Jeg oplever stortset aldrig kø når jeg bruger tastselv kode.
Gravatar #60907 - Magten
9. mar. 2014 14:56
Ronson (60905) skrev:
Fordi min grundløn ikke er særlig vild og det er den jeg får når jeg holder ferie.
Er det ikke derfor man får ferietillæg eller hvad det hedder?
Gravatar #60908 - Woller
9. mar. 2014 15:59
...der får ~8000 tilbage i skat
...der tror det skal fejres med en god bøf og et glas rødvin i aften
Gravatar #60909 - Ronson ⅍
9. mar. 2014 16:23
Magten (60907) skrev:
Er det ikke derfor man får ferietillæg eller hvad det hedder?
Det er muligt andre får det. En kollega og jeg har dog krævet en form for lønforhandling, da de fleste andre, der er ansat under mere eller mindre samme vilkår, selv kan vælge om de vil have feriepenge eller betalt ferie.
Gravatar #60910 - Magten
9. mar. 2014 16:40
Ronson (60909) skrev:
Det er muligt andre får det. En kollega og jeg har dog krævet en form for lønforhandling, da de fleste andre, der er ansat under mere eller mindre samme vilkår, selv kan vælge om de vil have feriepenge eller betalt ferie.
Jeg har ikke så meget forstand på det, men så vidt jeg husker står det i ferieloven og gælder hvis man har ferie med løn.
Gravatar #60911 - OxxY
9. mar. 2014 16:47
Magten (60910) skrev:
Ronson (60909) skrev:
Det er muligt andre får det. En kollega og jeg har dog krævet en form for lønforhandling, da de fleste andre, der er ansat under mere eller mindre samme vilkår, selv kan vælge om de vil have feriepenge eller betalt ferie.
Jeg har ikke så meget forstand på det, men så vidt jeg husker står det i ferieloven og gælder hvis man har ferie med løn.


http://www.finansforbundet.dk/da/blivklogerepaa/Ansaettelsesvilkaar/ferieorlovogsygdom/Afholdelseafferie/Sider/Loenferietillaegogudbetalingafferie.aspx skrev:
Du kan vælge at få feriegodtgørelse i stedet for løn

Du kan vælge at holde ferie med feriegodtgørelse i stedet for med løn. Der udbetales da 12% af den ferieberettigede løn i optjeningsåret, når ferien skal holdes. Dertil kommer det særlige ferietillæg, som er overenskomstmæssigt aftalt.

Hvis du er på deltid og/eller har meget overarbejde, kan du overveje at kræve feriegodtgørelse i stedet for løn under ferien. Du skal være opmærksom på, at du vil miste værdien af eventuelle trinstigninger og overenskomstmæssigt aftalte stigninger i lønnen, når ferien skal holdes, hvis du vælger at få feriegodtgørelse i stedet for løn.

Hvis du vil holde ferie med feriegodtgørelse, skal du meddele virksomheden det, inden optjeningsåret begynder.

Der kan være både fordele og ulemper ved det, så vi anbefaler, at du vender spørgsmålet med kredsen eller Finansforbundet, inden du beslutter dig.

Den ferieberettigede løn

Din arbejdsgiver skal efter ferieloven (ifølge FL § 26) beregne feriegodtgørelse og ferietillæg af din feriebettigede løn, som udgør ethvert indkomstskattepligtigt lønbeløb:
din personlige bruttoløn
eget bidrag til pensionsordning
eventuel præstationsløn
mer- og overarbejdsbetaling
provision

Før man udregner den ferieberettigede løn, skal du fratrække den løn, som er udbetalt under ferien samt det kontante ferietillæg, hvis det er regnet med i bruttolønnen. På samme måde udregner man det kontante ferietillæg.
Gravatar #60912 - OxxY
9. mar. 2014 17:14
... der fik fikset årsopgørelsen
... der som sædvanligt måtte taste alt det fra forskudsopgørelsen ind en gang til.
Gravatar #60913 - Ronson ⅍
9. mar. 2014 19:08
#60911

§ 23.
Stk. 5. En lønmodtager kan før optjeningsårets begyndelse kræve feriegodtgørelse med 12 pct. af lønnen i optjeningsåret i stedet for løn under ferie og ferietillæg, jf. § 26.

§ 27.
Stk. 2. § 23, stk. 2, 3, 4 og 5, § 25 og § 26 kan fraviges ved kollektiv overenskomst.
Gravatar #60914 - OxxY
9. mar. 2014 19:48
Ronson (60913) skrev:
§ 27.
Stk. 2. § 23, stk. 2, 3, 4 og 5, § 25 og § 26 kan fraviges ved kollektiv overenskomst


Men hvis nogle medarbejdere får feriepenge er der vel ikke en kollektiv overenskomst?
Gravatar #60915 - OxxY
9. mar. 2014 20:47
... der langt om længe overvejer at opgradere til en smartphone, specielt efter at windows phone begynder at få lidt udbredelse da interfacet virker mere i min smag.

meeen nøøøj det er jo en jungle at vælge telefon. Telefonerne med alting koster boxen og er 5+" hvilket er alt for stort, tænker 4-4.5 er max størrelse til min lille hånd.
Efter længe studeren blev jeg enig med mig selv om at jeg måtte opstøve en Lumue 925 at prøve, lige indtil jeg opdager der ikke er SD slot, og med kun 16gb onboard så er der sku ikke plads til musiksamlingen ud over apps... Dvs det nærmeste valg er en 620 eller 625 som ikke ligefrem brillierer med hverken god skærm, batteri eller processor :\

Nogle mennesker der følger med i windows phone udviklingen og ved om man kan forventer noget i 4.5" rangen med fornuftig skærm og miniSD slot i den nærmeste fremtid?
Gravatar #60916 - XorpiZ
9. mar. 2014 21:04
Trenden går væk fra SD-kort, umiddelbart.

Men nu hvor 8.1 er på trapperne, kan man nok forvente en stribe nye modeller fra Nokia, HTC m.fl. Måske der er noget der, du kan bruge.
Gravatar #60917 - Magten
9. mar. 2014 21:45
Jeg ville vente og se hvad der kommer af WP 8.1 telefoner. Der kommer nye muligheder med SD i 8.1 så mon ikke nogle af telefonerne har det..

Hvis du bor i nærheden af Kbh kunne jeg nok godt overtales til at låne min 925 ud i en uges tid så du kan prøve den..
Gravatar #60918 - OxxY
9. mar. 2014 22:00
Magten (60917) skrev:
Jeg ville vente og se hvad der kommer af WP 8.1 telefoner. Der kommer nye muligheder med SD i 8.1 så mon ikke nogle af telefonerne har det..

Hvis du bor i nærheden af Kbh kunne jeg nok godt overtales til at låne min 925 ud i en uges tid så du kan prøve den..


Ah hvis der kommer opgraderet OS og dertilhørende nye tilefoner så venter jeg bare lidt. Enten kan de nye modeller bruges, eller også så kan det være nogle af de ældre større modeller falder i pris eller kan anskaffes brugt.
Syntes bare det er fjollet de ikke har mulighed for at få mere lagerplads så man kan have musik etc på dem, 16/32gb kommer man jo ikke langt med disse dage.

edit: followup, hvor vigtigt er en high-res skærm og god cpu egentlig på en windows phone? Er en Lumia 525 totalt skrald med 400x800 eller kan det rent faktisk bruges? (og hvordan er sådan nogle telefoner egentlig med holdbarhed, gider ikke være en af dem der render rundt med en hvid glasplade med noget telefon neden under :P)
Gravatar #60919 - Slettet Bruger [1831327921]
10. mar. 2014 05:30
Windows Phone telefoner koster generelt en del mindre end alternativerne.

Du får en L925 for 2500kr, eller en L720 for 1300-1500.

Sidst nævnte er den bedste telefon jeg har ejet - og det er trods alt mange.
Gravatar #60920 - Slettet Bruger [1831327921]
10. mar. 2014 08:31
Magten -> her til morgen kunne jeg ikke hoppe på nettet, eller sende SMS for den sags skyld. En genstart løste det.
Gravatar #60921 - Qw_freak
10. mar. 2014 08:55
SlettetBruger (60920) skrev:
Magten -> her til morgen kunne jeg ikke hoppe på nettet, eller sende SMS for den sags skyld. En genstart løste det.

Typisk Microsoft...:)
Gravatar #60922 - Slettet Bruger [1831327921]
10. mar. 2014 08:59
...Der er den heldige ejer af en omgang Pityriasis rosea - og ligepræcis på den mest travle dag i denne uge har den besluttet at det skal være kvalme dag.
Gravatar #60923 - Magten
10. mar. 2014 09:07
SlettetBruger (60920) skrev:
Magten -> her til morgen kunne jeg ikke hoppe på nettet, eller sende SMS for den sags skyld. En genstart løste det.
:(

En anden løsning er at søge efter netværk fra indstillinger. Det tager dog ofte længere tid end en genstart..
Gravatar #60924 - Magten
10. mar. 2014 10:35
...der skal lave beregning på et testmlijø i Azure til en kunde.. Deres leverandør har så skrevet en kravspec til de virtuelle maskiner.. "SQL DISK: SSD for Log and Temp DB" - Come on, giv mig nogle IOPS at arbejde med..
Gravatar #60925 - snesman
10. mar. 2014 13:48
...der stener lidt blog-indlæg. Vildt hvor hurtigt en debat bliver afsporet:
http://uffeellemann.blogs.berlingske.dk/2014/03/05/putin-verdensmester-i-del-og-hersk skrev:
Nej, “Jens Hansen”: Det er lige omvendt! Det er Putin og Dig, der er nazisterne.

Spørgsmålet er hvordan I skal standses – ikke om!


og


UEJ´s indlæg er malplaceret, det er EU der forsøger at dele og herske i Europa, Rusland forsvarer sig blot mod den nye facisme der kommer fra vest – sidst var det Hitler, nu er det EU der vil invadere og overtage.

EU med Nato er den nye facisme, EU er det 4. Rige.


Er de mest vanvittige.

Det mest lovende åndelige commitment jeg har fået i lange tider forblev usagt af en Græsk pige på Øen Samos – hun kiggede blot på mig….

Hvilken ondskab driver egentligt de tåber i vores samfund i dag, der ligesom grashopper bare lever med flokken.

Der er så mange vildledte menesker, der så åbenlyst har fået chancen for at tænke sig om.

Mennesket er ikke sat i verden for at genere og skabe en utålelig tilværelse for andre.


Er vidst mest off-topic og weird.
Gravatar #60926 - Claus Jørgensen
10. mar. 2014 17:09
... der morer sig lidt over følgende ""Uninstalling Skype may substantially reduce the likelihood of this bug appearing"":

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id...

Gravatar #60927 - OxxY
11. mar. 2014 17:10
... der har våldfrådet spinat
... der håber han ikke får kræft i underarmene.
Gravatar #60928 - OxxY
11. mar. 2014 21:06
... der syntes newz har været lidt død på det sidste.
Gravatar #60929 - PHP-Ekspert Thoroughbreed
11. mar. 2014 21:31
... der ikke kan holde skibet ovenvande selv
Gravatar #60930 - Magten
11. mar. 2014 21:40
...der skal hjælpe med at forberede SCCM demoer til et seminar om Intune...

...der skal læse en del Intune de næste par dage >_<
Gravatar #60931 - Slettet Bruger [1325687806]
11. mar. 2014 21:56
... der programmere web-delen (administration/kontrolpanel) af en smartphone app.
Gravatar #60932 - Magten
12. mar. 2014 09:02
...der bøvler med Excel.. Skal rette et ark til som nogle mega Excel hajer har lavet.. Så finder man ud af hvor avanceret det skidt kan blive! >_<
Gravatar #60933 - Magten
12. mar. 2014 13:24
...der nu har fået rettet Excel arket til så sælgerne nemmere kan regne Azure priser ud hos kunder, inkl. VM's, storage, backup, båndbredde og diverse rabat muligheder.. Så er de glade ^^
Gravatar #60934 - Slettet Bruger [1325687806]
12. mar. 2014 13:27
#33
Burde MS ikke have et nemt system?
Gravatar #60935 - snesman
12. mar. 2014 13:28
Det har de også. Excel:)
Gravatar #60936 - Magten
12. mar. 2014 13:32
IT-ekspert Yvossen (60934) skrev:
#33
Burde MS ikke have et nemt system?
De har den her: http://www.windowsazure.com/da-dk/pricing/calculat...

Men der kan man kun regne pris på en størrelse VM af gangen, i vores Excel ark kan vi vælge forskellige størrelser og samtidig dele det op i forskellige miljøer (prod, dev, staging fx) og generelt være en del mere fleksible :)

Nu skal jeg bare have lavet noget der opdaterer priserne i arket når MS sænker dem ^^
Gravatar #60937 - OxxY
12. mar. 2014 15:48
... der har fået nye pads og skum på hovedbøfferne, det var dælme rart!
Gravatar #60938 - Clauzii
12. mar. 2014 15:58
OxxY (60937) skrev:
... der har fået nye pads og skum på hovedbøfferne, det var dælme rart!


... der har samme oplevelse. Lige stor 'hovsa'-oplevelse hver gang, da der, som regel, går længere tid end godt er ;)
Gravatar #60939 - OxxY
12. mar. 2014 16:27
Clauzii (60938) skrev:
OxxY (60937) skrev:
... der har fået nye pads og skum på hovedbøfferne, det var dælme rart!


... der har samme oplevelse. Lige stor 'hovsa'-oplevelse hver gang, da der, som regel, går længere tid end godt er ;)


Lige præcis, ved ikke hvorfor man altid trækker den... da jeg fik de nye pads fra thomann var min første tanke også bare "aah det er DEN farve de havde originalt" >_<
Gravatar #60940 - Caek of Doom
12. mar. 2014 17:54
...der tænker på om der nogensinde bliver noget newz lol igen.
Gravatar #60941 - Hængerøven
12. mar. 2014 18:05
Newz lol er en eller anden form for abefest/lan party?
Gravatar #60942 - Slettet Bruger [1325687806]
12. mar. 2014 18:10
Hængerøven (60941) skrev:
Newz lol er en eller anden form for abefest/lan party?
Gravatar #60943 - Claus Jørgensen
12. mar. 2014 19:49
... der nu har købt flybilletter til Nepal næste weekend.
Gravatar #60944 - Hånter
12. mar. 2014 20:04
... der tager afsted til London i morgen. Nogle anbefalinger restaurant mæssigt?
Gravatar #60945 - Claus Jørgensen
12. mar. 2014 20:18
#44 hvor I London?
Gravatar #60946 - OxxY
12. mar. 2014 20:23
Hånter (60944) skrev:
... der tager afsted til London i morgen. Nogle anbefalinger restaurant mæssigt?

Et sted der heder noget med Angus der serverer bøffer i rigtig størrelse? :)

Ellers er jeg stor fan af pubfood i London, en god pub og så ellers en Pie med Mash og en god Bitter til.
Gravatar #60947 - Hånter
12. mar. 2014 20:27
Claus Jørgensen (60945) skrev:
#44 hvor I London?


Vi skal bo i det Nord-vestlige London, men vi er nok "all over the place" ifb med anbefalinger.

OxxY (60946) skrev:
Hånter (60944) skrev:
... der tager afsted til London i morgen. Nogle anbefalinger restaurant mæssigt?

Et sted der heder noget med Angus der serverer bøffer i rigtig størrelse? :)

Ellers er jeg stor fan af pubfood i London, en god pub og så ellers en Pie med Mash og en god Bitter til.


Det skal også prøves - dog nok mere som noget "middags-mad".
Gravatar #60948 - sgt.borup
12. mar. 2014 22:51
... der har startet sin træning op med roning igen
Gravatar #60949 - Thalion
12. mar. 2014 23:40
Caek of Doom (60940) skrev:
...der tænker på om der nogensinde bliver noget newz lol igen.


Laver du en ny tråd? Så kan vi prøve igen
Gravatar #60950 - Ronson ⅍
13. mar. 2014 00:28
Et demoparty? Jeg er frisk!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login