mboost-dp1

hvad skete der med cliche nyhederne?


Gå til bund
Gravatar #51 - peter_m
22. aug. 2005 10:44
Gravatar #52 - DUdsen
22. aug. 2005 11:38
#50 der er sendt ting ud til de forskellige aviser, se http://comm.dudsen.dk/?q=node/5
Gravatar #53 - raskgaard
22. aug. 2005 12:02
Deltag i denne underskriftsindsamling mod Cliche.dk A/S for deres håndtering af sagen mod newz.dk:

https://www.skrivunder.nu/skrivunder.nu/petitions/...
Gravatar #54 - Coma
22. aug. 2005 12:28
hvordan kan en retsag lukker jer? undskyld jeg spør, men i har jo ikke gjort noget ulovligt, altså når sagen vindes så kommer cliche vel til at stå med regningen for retsagen?

det kan da umuligt være ulovligt at skrive dårlige ting om et firma offenligt?

enting er sikkert havde det været mit site havdejeg taget imod et sagsanlæg.. alene for at forsvære vores ydringsfrihed.. virker lidt tøset at i skynder jer at slette alt bare fordi de truer med bål og brand! hva med at ha spurt fri advokat hjælp først omkring hvor i evt vil stå i en sådan situation? ja fri advokat hjælp findes vist i de fleste støre byer hvor man kan få en time gratis ca!
Gravatar #55 - sKIDROw
22. aug. 2005 14:24
Newz folkene er kede af det, personligt er jeg EDERRASENDE!
Det her er komplet !UTILGIVELIGT!, og må få konsekvenser*, med mindre de trækker de trusler tilbage igen.

Det er min personlige mening, og eventuelle forsøg på at bringe MIG til tavshed, skal naturligvis bringes mod mig som person:

[email protected]

Så skal jeg gerne videregive min postadresse, jeg står skam i telefonbogen... ;)

Ytringsfriheden er noget af det helligste vi har, og må selvfølgelig forsvares til enhver pris.

* Negativ viral markedsføring, for dem som tror anderledes.
Gravatar #57 - drbravo
22. aug. 2005 18:31
#55

Det er min personlige mening, og eventuelle forsøg på at bringe MIG til tavshed, skal naturligvis bringes mod mig som person:

[email protected]

Så skal jeg gerne videregive min postadresse, jeg står skam i telefonbogen... ;)


Ellers tak for tilbuddet. Jeg har efterhånden givet op og der er sgu for langt til kalundborg!
Gravatar #58 - Coma
22. aug. 2005 21:11
hold da kæft en omgang tude unger!

tak for linket 56!
men siden hvornår har det været ulovligt at kritisere et firma offenligt? jeg må da kritisere arla, coca cola, mac d, ibm, ms, cliche så meget jeg vil offenligt så længe det er af privat person?

hvis det her bliver ved, ender det jo med vi ingen ydgringsfrihed har, og vi ikke må sige vores mening omkring ting.. en skam Newz ikke har mere hår på bollerne og tog retsagen og vandt den.. hvilke de jo højst sansynligt ville! så kunne cliche ha fået en regning på hele sagen og måske ha stoppet deres tuderi.. ligner jo bare de har lugtet blod og at newz er bange og de nu kan kræve en masse ud af dem!
Gravatar #59 - ECFE11
22. aug. 2005 22:10
hvis det her bliver ved, ender det jo med vi ingen ydgringsfrihed har, og vi ikke må sige vores mening omkring ting.. en skam Newz ikke har mere hår på bollerne og tog retsagen og vandt den.. hvilke de jo højst sansynligt ville! så kunne cliche ha fået en regning på hele sagen og måske ha stoppet deres tuderi.. ligner jo bare de har lugtet blod og at newz er bange og de nu kan kræve en masse ud af dem!


ja det er lige netop det der er pointen. Jeg kan sku godt forstå at Newz.dk ikke går videre med sagen pt. Vi skal huske at der er tale om enkeltpersoner her. At de har ret er ligemeget, for resultatet af at gå videre vil være en ekstra økonomisk/menneskelig/social belastning på 3 enkelte individer. Hvem har brug for det? Og hvem har brug for det når der er tale om et Hobby projekt... Vi skal huske at Newz.dk langt fra er deres liv, de har job mm. der skal passes, hvorfor skulle de lade en del af deres hobby projekt begynde at blande sig i det?

I skal ikke tage fejl, jeg er 100% overbevist om at Cliche er en gang tåber... Men at sige at Newz.dk's ejere er whimps?? Hvorfor ? Hvis Newz.dk havde en reel kapital der kunne dække en sådan retssag, så måske, men det ville jo stadig koste på det sociale plan?

Nå... bare lige mit sure opstød..


/Men husk, forenet vi står, i kamp mod Cliche?/
Gravatar #60 - amokk
22. aug. 2005 22:42
#59 "/Men husk, forenet vi står, i kamp mod Cliche?/"

Du har vist hørt for meget Hammerfall/Manowar/Rhapsody
Gravatar #61 - Gruesome
22. aug. 2005 23:53
#60

Er det muligt?
Gravatar #62 - amokk
22. aug. 2005 23:56
#61 når man begynder at oversætte det til dansk og bringe andre emner ind i det, er det lige pludselig blev et en tænkemåde og ikke blot en række hurtige citater såsom "brothers, stand together and fight for the kingdom" osv
Gravatar #63 - carb
23. aug. 2005 01:33
Together we stand, divided we fall.
. Pink Floyd
Gravatar #64 - Gruesome
23. aug. 2005 06:26
#62

Det var bare en lille 'kvik' bemærkning til:


Du har vist hørt for meget Hammerfall/Manowar/Rhapsody


:)
Gravatar #65 - ECFE11
23. aug. 2005 07:56
Hvis jeg nu sagde at jeg aldrig hører det ? Det gør j faktisk ik :-)
Gravatar #66 - diggy
23. aug. 2005 13:38
Jeg opfordrer på det kraftigste til opmærksomhed omkring denne sag. Det er en krænkelse af ufatteligt mange ting, inkl. presse-frihed og ytringsfrihed.

Dette er ikke mudderkastning mod cliche, men et spørgsmålstegn sat ved deres advokat's eksamenspapirer (hvis sådanne findes).
Gravatar #67 - Miklos
24. aug. 2005 17:51
Facts er at newz.dk's behandling af sagen er under alt kritik. Der har på intet tidspunkt været grund for civil retslig søgsmål og at fjerne hele nyheder og deres disktioner er er dybt uprofessionelt og har en så åbenlys mangel på troværdighed at det er på grænsen til at være selvdesktruktiv.
Gravatar #68 - Miklos
24. aug. 2005 18:02
Nå - tvivler på at Henrik acceptere at blive afkrævet dementi når han har ret i alt der er postet i nyhederne.

Afventer newz.dk's reaktion på tingene med spænding.
Gravatar #69 - Deternal
25. aug. 2005 17:16
Nu har jeg med vilje ventet lidt med at kommentere dette, men her er min kommentar til denne skandale:

Newz.dk har gennemgået en række forandringer, ejerskifte mv. og er i dets nuværende form langt fra hvad det var oprindeligt - på godt og ondt.

Blandt andet har newz.dk crew og ejere indført en redaktionel linje, en linje flere brugere gentagne gange har udtrykt en vis harme, irritation etc. over.

Argumentet for denne har været at newz.dk skulle være mere professionelt og dermed implicit at det mere skulle være et nyhedssitets for masserne.

Så kommer denne sag og den bliver håndteret på det pinligste bondeamatør plan - man fastholder ikke at man er et nyhedsmedie og dermed har pressefrihed, man fastholder ikke at der er ytringsfrihed og man fastholder ikke at hvis nogen instans skulle bringes ind i det måtte det naturligvis være pressenævnet.

Tværtimod accepterer man kravet om at fjerne de negative nyheder om et firma som angriber dem alene fordi de rapporterer sandheden - for hvad nu hvis.

Den sidste smule respekt jeg havde for newz.dk's "redaktionelle linje" er ihvertfald røget lige lukt i skraldespanden efter håndteringen af denne sag - og skulle newz.dk finde på at lave et dementi i fremtiden er jeg overbevist om at jeg kan finde ud af at lave et konkurrerende site som både kan holde for øje at det er for tech nørder og at man må bibeholde en vis integritet hvis man vil tages bare en smule seriøst.
Gravatar #70 - amokk
25. aug. 2005 18:00
#70 lad nu være med at tage sorgerne på forskud.

Kunne det tænkes at nyhederne blot er taget ned for at undgå yderligere røre, indtil newz crewet har undersøgt den juridiske situtation nærmere?
Gravatar #71 - Acro
25. aug. 2005 18:27
#70 amokk:
Deternal argumenterer netop for, at man som nyhedsmedie i forvejen bør kende til rettigheder, love o. lign. Sagen bør undersøges inden nyhederne pilles ned, da det ellers kan tolkes som tvivl, og det kan meget let være en fordel for cliche i en eventuel retssag, selvom newz.dk bare udviste god vilje.
Gravatar #72 - amokk
25. aug. 2005 18:38
#71 De 3 ejere var på vej på ferie, og jeg kan sådan set godt forstå at man ikke ligge og rode med den slags en lørdag formiddag når man er på vej ud af døren.

Desuden er newz et hobbyprojekt, og ikke et kommercielt nyhedssite så vi har af den grund ikke etableres os på samme måde.


Well... I skal nok få at vide hvad der sker, og hvordan sagen går :-)
Gravatar #73 - ZOPTIKEREN
25. aug. 2005 22:33
#71
Du ved du vel godt hvorfor Computerworld kalder newz.dk en weblog og ikke et nyhedsmedie? Hvis du ikke gør, så ser du vel heller ikke den fejl i #69?
Gravatar #74 - Deternal
26. aug. 2005 07:12
#73: Det er vel netop pointen - i det daglige argumenterer i som om i var et nyhedsmedie, og når der så sker noget så reagerer i som om i var en normal privat weblog.
Gravatar #75 - Acro
26. aug. 2005 07:28
#73 ZOPTIKEREN:
Du er altså enig i, at newz.dk bør betegnes som en weblog? Det er jeg absoluut ikke, og selvom det måske var oprindelsen, så er der sket meget siden de tidlige versioner, og newz.dk opnår hele tiden flere faste besøgende og faste brugere samtidig med, at nyhedsflowet bliver mere stabilt.

newz.dk argumenterer jævnligt for en redaktionel linje, og det er netop en af de væsentligste ting, der adskiller en weblog og et nyhedsmedie. Hvis der er en redaktion, der disponerer over beslutningerne, så bør redaktionen være voksen nok til at stå bag deres beslutninger og kæmpe for det, som de tror på. Det sker ofte i debatten, hvor newz.dk argumenterer imod brugere, men man bør også vurdere trusler reelt, når de kommer udefra. newz.dk har et ansvar for, at den redaktionelle linje følges, og at den forsvares.

En weblog bliver ikke tages seriøst eller højtideligt af andre medier, andre virksomheder eller af andre brugere. Hvis I selv mener, at newz.dk er en weblog, så ødelægger i et stort potentiale og en opbygget tillid iblandt de faste brugere.
Gravatar #76 - DUdsen
26. aug. 2005 09:54
#75
hvad er en weblog egentligt, hvis det omfatter sådan noget som dailykos.com er der ikke langt til at begrebet også dækker /. og fra /. hvis slashdot er en weblog så er newz.dk vel også!
I min bog er weblog lidt defineret som en person der skriver, evt med kommentarer men hovedsageligt en person der alene bestemmer og skriver selve hovedindlægne.
Hvad blev der egentligt af det gamle begreb community-site eller hvad med BBS-begrebet, der er noget der tyder på at de trændy "bloggere" putter det ind under weblog begrebet, for at give weblog begrebet lidt tyngde.
Gravatar #77 - Acro
26. aug. 2005 18:08
#76 DUdsen:
Begrebet kan også sagtens omfatte newz.dk, men jeg mener personligt, at det er en hån imod newz.dk, hvis newz.dk bare kategoriseres som en weblog - netop pga. en ret bred definition.

Hvis man slår "weblog" op på dictionary.com, så er defintion dog som følger:

an online diary; a personal chronological log of thoughts published on a Web page; also called Weblog, Web log
el.
a personal Web site that provides updated headlines and news articles of other sites that are of interest to the user, also may include journal entries, commentaries and recommendations compiled by the user; also written web log, Weblog; also called blog

I mine øjne er "personal" et nøgleord, der undtager Slashdot og newz.dk.
Gravatar #78 - ZOPTIKEREN
30. aug. 2005 19:34
#75
Det ændrer ikke på, at du nu også, ligesom Deternal, har udvist at du ikke kan differentiere mellem flere begreber man i normalt daglig tale tager for værende ens, men ikke på teknisk side er fuldstændigt ens.

Jeg har ikke tænkt mig, at uddybe denne post nærmere sålænge hvert enkelt indlæg på siden sandsynligvis minutiøst bliver eksamineret. Så her stopper mit korte indlæg, uden videre argumentation. Du kan sagtens skrive; blabla du har ikke argumenteret for.... Det er korrekt og jeg svarer ikke på et sådant indlæg. Så spar bare din tid med at skrive det :).
Gravatar #79 - Acro
31. aug. 2005 09:49
#78 ZOPTIKEREN:
Hvis du ikke har noget at bidrage med, så tjener det intet formål, at du skriver et indlæg. newz.dk er stadig ikke en weblog jf. gældende definition, og du har ikke bidraget med noget, der modbeviser dette.

Det eneste, som jeg kan konkludere, er, at mediet newz.dk ikke fortjener den seriøsitet, som jeg mener, at det burde. I mine øjne så er alle administratorer nogle tøsedrenge, der bør holde sig fra alle former for journalistik, når I ikke tør at tage et ansvar. I argumenterer jævnligt for, at udmeldinger i forummet er personlige, men det er åbenbart også kun tomme ord.

Jeg er faktisk skuffet over, at dette er tilfældet, for jeg troede faktisk, at newz.dk var ejernes hjertebarn, som de ville kæmpe for med liv og sjæl.
Gravatar #80 - Deternal
31. aug. 2005 11:51
#78: Hvad er det lige jeg ikke kan differentiere imellem? Det må du gerne uddybe, ellers må jeg betragte dit indlæg som trolling.
Gravatar #81 - ZOPTIKEREN
31. aug. 2005 15:19
#79
Det var jo ganske relevant for dig, at se jeg ikke holdte mig væk med vilje, idet du referede til mig i #75, uanset hvor ubrugeligt mit svar så end var.

[I mine øjne så er alle administratorer nogle tøsedrenge, der bør holde sig fra alle former for journalistik, når I ikke tør at tage et ansvar.]
Dig om det. Jeg er af en anden opfattelse.
Gravatar #82 - Deternal
31. aug. 2005 19:24
Zoptikeren: Idet du fortsæt kværulerer og nægter at komme med andet end trolling får dine indlæg hermed en flamebait rating, og så kan man så håbe du i fremtiden vil forbedre din debatform.
Gravatar #83 - nehadutt
1. jul. 2026 05:20
We specialize in providing youthful energy and vitality. Our roster features slim college girls and lovely girls who adore complete entertainment. Opting for our Kirti Nagar Escort Service guarantees a fun casual sex tour with zero complications. We prioritize your comfort above all else. Book a stylish escort now to experience boundless pleasure tonight.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login