mboost-dp1

newz.dk

Facebook, Apple, Twitter m.fl. sagsøges for at stjæle kontaktinformationer

- Via CNET News - , redigeret af OnkelDunkel

13 personer fra Texas har i et massesøgsmål lagt sag an mod en række firmaer for automatisk at uploade deres kontaktinformationer til egne servere. De sagsøgte firmaer inkluderer blandt andet Facebook, Apple, Twitter, Gowalla, LinkedIn og EA.

Retsforskriftet skriver, at flere milliarder kontakter fra kontaktlisten er blevet stjålet af firmaerne.

Retsforskriftet skrev:
Literally billions of contacts from the address books of tens of millions of unsuspecting wireless mobile device owners have now been accessed and stolen. The surreptitious data uploads – occurring over both cellular networks and open, public wireless access nodes in homes, coffee shops, restaurants, bars, stores, and businesses all across the nation – have, quite literally, turned the address book owners’ wireless mobile devices into mobile radio beacons broadcasting and publicly exposing the unsuspecting device owner’s address book data to the world.

Søgsmålet kommer, efter at det er kommet frem, at flere mobil-applikationer har stjålet brugeres kontakter, når de skulle finde personer at forbinde til. Firmaerne svarede tilbage, at de mente det var åbenlyst at applikationen skulle have adgang til kontaktlisten for at finde personer at forbinde sig til. Til trods for at Apple og firmaet Path har lovet at rette op på sagen, er den amerikanske kongres begyndt at stille spørgsmål.

Læs også: Amerikansk senator vil have Apple og Google undersøgt for manglende beskyttelse af brugerne





Gå til bund
Gravatar #1 - Keeper32
19. mar. 2012 11:04
"Bemærk, kaffen er varm og kan skade munden hvis indtaget for hurtigt efter servering"
Gravatar #2 - fidomuh
19. mar. 2012 12:16
#1

Hvis kaffen saa spriger ud af koppen og braender dine venners tunger, saa passer det vel fint :D
Gravatar #3 - moulder666
19. mar. 2012 12:29
"I bliver simpelthen nødt til at skabe forbindelse til alle mine kontakter uden, at i opretter forbindelse til min kontaktliste!!"

Say - frigging - what?

The suit, filed Monday in U.S. District Court in Austin, Texas, names 13 plaintiffs, most of them from Austin


Aaah, så er jeg med. Sig mig, er det mon et tilfælde, at Austin, Texas bliver portrætteret i rigtigt mange serier - og næsten altid som den værste hillbilly-rede?
Gravatar #4 - fidomuh
19. mar. 2012 12:32
#3

Nej, det er ikke et tilfaelde :D

Men, man kunne jo, fx, undlade at kopiere kontakterne op paa en 3. parts server, eller bare en server i det hele taget.
Eller man kunne udpensle hvad det er man egentligt vil med adgangen.
Gravatar #5 - moulder666
19. mar. 2012 12:41
fidomuh (4) skrev:
#3
Men, man kunne jo, fx, undlade at kopiere kontakterne op paa en 3. parts server, eller bare en server i det hele taget.
Eller man kunne udpensle hvad det er man egentligt vil med adgangen.


Så sandt, så sandt.

Men del 1 - "undlade at kopiere kontakterne op paa en 3. parts server, eller bare en server i det hele taget" - begrænser selvfølgelig mulighederne for udvikleren.

og del 2 - "udpensle hvad det er man egentligt vil med adgangen" - bevæger sig hen mod de alenlange EULA's, som ganske få af os har lyst til at modtage (og ca. 0,1% af alle læser)

Jeg siger ikke, at det er umuligt - jeg siger bare, at det besværliggør det hele.
Gravatar #6 - jhm
19. mar. 2012 13:44
@#3

Lige præcis Austin er nok det mindst hill-billy sted i Texas.

Gravatar #7 - fidomuh
20. mar. 2012 09:18
#5

Så sandt, så sandt.
Men del 1 - "undlade at kopiere kontakterne op paa en 3. parts server, eller bare en server i det hele taget" - begrænser selvfølgelig mulighederne for udvikleren.


Det laver det bare device-specifikt. Er det et stoerre problem?
JEg har ikke specielt meget lyst til at Facebook smider mine mobildata op paa computeren, foer jeg har givet explicit tilladelse til det.

og del 2 - "udpensle hvad det er man egentligt vil med adgangen" - bevæger sig hen mod de alenlange EULA's, som ganske få af os har lyst til at modtage (og ca. 0,1% af alle læser)


...
"Vi kopierer nu dine kontaktdata over paa vores servere, saa de ogsaa er tilgaengelige paa dine andre enheder.
Bemaerk at dataene bliver opbevarede paa vores servere indtil du beder om at faa det slettet.
Laes vores 160000 sider lange EULA for mere information.

Ja/Nej"

...

Jeg siger ikke, at det er umuligt - jeg siger bare, at det besværliggør det hele.


Nej, det goer det ikke.
Det er et spoergsmaal om, hvor meget du vil skide paa dine kunders information, intet andet.

At en EULA er 01031401340 sider lang, betyder ikke at man ikke nemt kan summere den, da 99% af en EULA er jurist-crap som er ligegyldigt for forbrugeren.

Addendum:
Ved genlaesning synes jeg at min indlaeg lyder meget negativt og det er ikke ment saadan ;)
JEg synes bare det er ret nemt at lave det overskueligt, saa forbrugeren ved hvad han reelt siger ja til :)
Gravatar #8 - terracide
20. mar. 2012 10:38
Keeper32 (1) skrev:
"Bemærk, kaffen er varm og kan skade munden hvis indtaget for hurtigt efter servering"


Lad nu den myte dø for helvede:

http://en.wikipedia.org/wiki/Liebeck_v._McDonald's...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login