mboost-dp1

unknown

Eclipse som udviklingsværktøj til Nokiatelefoner

- Via Builder - , redigeret af peter_m

Nokia har øget sit engagement i opensource udviklingsværktøjet Eclipse ved at melde sig ind i bestyrelsen for Eclipse.

Nokia vil bl.a. donere noget af sin egen kode til Eclipse samt hjælpe med at udvikle værktøjer til Eclipse, der skal lette applikationsudviklingen til Nokias J2ME kompatible telefoner.

Nokia ønsker at Eclipse skal blive udviklingsværktøjet til MIDP og CDC baserede applikationer til Java og også andre sprog senere hen.





Gå til bund
Gravatar #1 - polle-online
23. sep. 2005 12:53
Det lyder da spændende.
Gravatar #2 - mr ac
23. sep. 2005 12:58
Bestemt !

Eclipse er et fantastisk godt værktøj til bl.a. Java og C++, i mine øjne helt på højde med Visual Studio, så hvis der kommer nogle gode tools ud af det her, så skulle det ikke undre mig om der kommer en god portion opensource J2ME-applikationer ud af det her.
Gravatar #3 - Lobais
23. sep. 2005 13:16
Lyder rigtig fedt. Selv er jeg dog desværre gået tilbage til netbeans, efter at være kørt kold i gtk og ikke kunne finde et grafisk værktøj til at lave swing i eclipse (native).

Var det ikke også noget med at Borland ville til at basere JBuilder på eclipse? Er der nogen, der ved om eclipse endnu har fået noget ud af det? Er det ikke noget med at JBuilder kan reverse engineere class filer?
Gravatar #4 - mrmorris
23. sep. 2005 13:36
Eclipse og dets SWT kører hurtigt (hurtigere end Swing), tilbyder en utrolig rig brugergrænseflade og er en mindre sværhedsgrad. MEN det er ikke helt uden omkostninger, som jeg fornyligt måtte sande i overtagelse af et projekt.

SWT virker kun på GTK og Win32 API'et og der skal distribueres både Java og native (C) runtimes med applikationen. Det gør det stort set umuligt at lave Java Web Start applikationer. Jeg savner desuden MVC understøttelsen i SWT som er helt fænomenal i Swing. Og hvad er det med alle de SWT.<noget> integer konstanter, det er da meget lidt typesikkert af et OO sprog at bruge!

Det er beklageligt at vi nu har SUN på den ene side med J2EE/Swing og IBM på den anden side med SWT. Jeg indrømmer at SWT's hastighed er overlegen og kunne godt ønske mig at Sun og IBM havde samarbejdet istedet for at have konkurrerende UI-libraries. En blanding af Swings design filosofi og SWT's native-peer delegat ville sparke seriøst røv.

#3 Prøv Oracle's JDeveloper, den er netop kommet i en ny fremragende Early Access beta.
Gravatar #5 - jinxxdk
23. sep. 2005 14:44
Helt fantastisk. Eclipse er et fremragende værktøj i mine øjne, og jeg går helt sikkert ind for yderligere støtte til gode opensource programmer.
Gravatar #6 - Lobais
23. sep. 2005 15:31
Prøv Oracle's JDeveloper, den er netop kommet i en ny fremragende Early Access beta.

Ja jeg fak ganskevist en mail fra borland om det her i morges, men har nu ikke kigget yderligere på det.

Hvad er egentlig forskellen på JBuilder og JDeveloper? Og hvad er fordelen frem for Eclipse/Netbeans?
Gravatar #7 - mrmorris
23. sep. 2005 15:37
#6 Borland laver JBuilder, Oracle laver JDeveloper. Jeg har personligt aldrig brugt JBuilder, men jeg ved bare at den er hundedyr. JDeveloper er tilgængæld gratis og har en dejlig masse enterprise funktioner som især er nyttige hvis man udvikler til J2EE (Struts, Spring, UIX, ADF...) og en Oracle DBMS backend. Lige nu bruger jeg den til at skrive en Swing Java Web Start klient applikation.
Gravatar #8 - Disky
23. sep. 2005 15:57
#7
Helt enig, JBuilder er et ikke særligt godt værktøj, jeg var på et tidspunkt hos et firma der brugte JBuilder, jeg installerede aldrig min kopi, brugte istedet Forte (før Eclipse kom).
Gravatar #9 - loadet
23. sep. 2005 18:04
#8 Disky at du aldrig instalerede Jbuilder og at det var i Fortes levetid siger en del om hvor lidt du kender til Jbuilder.

Jbuilder < 4 er ikke særligt god set i forhold til IDE's idag men med JBuilder X og 2005, 2006 har meget ændret sig. Jbuilder er nok en af de mest avancerede IDE's Du finder nok ikke en IDE med flere enterprise funktioner. Den har også en af de bedste j2me udviklingsværktøjer der kan findes.

Jeg har været Jbuilder bruger og det er ikke fordi jeg forguder den... den hører til i toppen men jeg vil til en hver tid vælge Intellij IDEA frem for den. Ja jbuilder er dyr og de tvinger dig til at skifte ofte(f.eks så skal du bruge opentools for at få Java 1.5 support i Jbuilder X og det er kun for at du kan compile) men den er heller ikke rettet mod hobby kodere.

Skal det være gratis ville jeg nok vælge netbeans eller eclipse men har man pengene så ville jeg til "tung" Java EE vælge Jbuilder som også har en lang række andre værktøjer som den integerer med. Er du mere "lightweight" så er Intellij IDEA værktøjet over alle og ikke særligt dyrt.
Gravatar #10 - Nvidiot
23. sep. 2005 19:12
Ay det er jeg da glad for!

Jeg har ingenting imod Java. Cool framework.
Gravatar #11 - Disky
23. sep. 2005 19:41
#9
Jeg installerede aldrig jbuilder hos den arbejdsgiver, men kender udemærket produktet, og var ikke imponeret. Jeg kunne meget bedre lide Forte.

Men du har ret i en ting IntelliJ er LANGT LANGT bedre, derfor havde jeg også en licens til det.

Idag koder jeg dog slet ikke Java mere, da mængden af de jobs desværre er faldet herhjemme, så nu bruger jeg Microsoft Visual Studio 2005RC1 Team udgaven. Og det sparker RØV.
Gravatar #12 - jlor
23. sep. 2005 19:56
Fantastisk - jeg har netop idag ledt efter et værktøj til at lave et enkelt program til min nokia. Rart at jeg kan bruge Eclipse til det, så behøver jeg ikke tilpasse mig et helt nyt udviklingsværktøj :-)

Tak for noten newz - og godt gået Nokia/Eclipse!
Gravatar #13 - Whoever
23. sep. 2005 20:49
Har aldrig kunne lide Eclipse. Hvis man flytter computer med hele sit projekt (hvilket man gør meget ofte på et uddannelsessted) så kunne eclipse ikke forstå det. Problemet er sikkert løst, men at oprette projekt og importere filerne er simpelthen nok til at jeg holder mig langt væk i noget tid.

NetBeans til java, VS til C++ og C# og UltraEdit til C... så er man kørende!
Gravatar #14 - IceAngel
23. sep. 2005 21:51
Synd det blev eclipse, havde hellere set at det havde været netbeans - som #13 siger - nb til java rocx...

Men det er vel en smagssag - så længe der ikke er nogle der brokker sig over at det ikke blev en lo-life-j++-vs de valgte at køre med...
(Og har ikke noget imod VS - men som MS selv siger: The right tool for the right job; og der er VS ikke 'right' for java...)

Men mon ikke der dukker lidt op vi andre kan bruge alligevel hen af vejen ;)
Gravatar #15 - mat
24. sep. 2005 01:15
WTK og min favorit editor til java, jcreator LE. Fint så behøver jeg ikke andet. Nokias emulatorer kører fint i WTK.

Jeg gider ærligt talt ikke bruge 80 timer på at sætte mig ind eclipse, når ovenstående løser opgaven fint.
Gravatar #16 - micdah
24. sep. 2005 18:54
#13
Jeg er selv Eclipse bruger, og ved da af personlig effaring at dett problem du nævner er løst. Da jeg studerede på HTX, benyttede jeg mig af en simpel USB-Nøgle til at lagre mit workspace, og dette blev ivrigt bragt til og fra skole, hvor jeg benyttede flere maskiner med hver deres Eclipse installation.
De eneste komplikationer kunne opstå hvis én installation manglede et plugin, men fik aldrig eclipse til at crashe, den meldte bare en warning til mig, og startede ellers ubeklageligt efterfølgende.

Ydermere bliver indstilligner som, opsætning af IDE'en (vinduer, menuer, størrelser) gemt i dit workspace, samt hvilke projekter er åbne, hvilke filer er åbne etc.
Så det er som om man har et virtuelt arbejdsstation der følger dig rundt på en lille (i mit tilfælde sølv-farvet) usb-key.

Nu er det ikke fordi jeg vil forgude Eclipse eller noget, har skam også haft mine problemer med at få det til at virke, men vil dog sige at Eclipse med tiden kun er blevet bedre og gået "de rigtige" veje (er jo blot min mening, kan der være delte meninger om).
Gravatar #17 - Whoever
26. sep. 2005 18:00
Kunne da være man skulle prøve det igen.
Jeg tror problemet dengang var at eclipse kun forstod absolutte paths.
Enten det, eller også gik det galt fordi jeg dels brugte det herhjemme, og dels på netværksdrev.

Nu har jeg ikke en USB dongle, eller endda en mp3-afspiller (benytter konens dog), men mailer alt til mig selv.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login