mboost-dp1

unknown

Det franske parlament vælger Ubuntu

- Via Heise - , redigeret af Net_Srak

Vi kunne tidligere skrive om, at det franske parlament havde valgt at skifte til open source software, grundet at der kunne spares penge.

På det tidspunkt var der stadig mange ting i forhold til skiftet der var uafklaret, bl.a. valget af operativsystem. Dette er parlamentet netop blevet enige om, de valgte i den forbindelse at skifte til distributionen Ubuntu.

Projektet som omfatter et skifte på i alt 1154 computere, forventes at være færdigt til juli.

Nyheden er på tysk.





Gå til bund
Gravatar #1 - Bekker
13. mar. 2007 10:16
Dette er et glimrende intiativ, og mon ikke også det får andre firmaer osv. til at se den økonomiske genvinst ved dette! :)
Gravatar #2 - Windcape
13. mar. 2007 10:16
Et lille skridt for Frankrig, et stort skridt for Europa/Verden.
Gravatar #3 - Disky
13. mar. 2007 10:20
#1
Tiden må vise om der er en økonomisk gevinst ved det.

Men ellers har du helt ret.
Gravatar #4 - Lobo The Man
13. mar. 2007 10:24
Fint tiltag.
Mener også at der er den rigtige distribution de har valgt.
Jeg bruger selv Linux Mint "Bianca" releasen, som er baseret på Debian/Ubuntu (Så vidt jeg husker). :-)

Og den fungerer rigtig fint, er nem at sætte op, og nemt at bruge.
Wireless er der dog stadig lidt bøvl med :-(
Gravatar #5 - j_jorgensen
13. mar. 2007 10:24
Hvis man da bare kunne blive enige om at bruge ODF all over, så kunne OS & apps jo være fløjtende ligegyldige :-)
Gravatar #6 - Mion
13. mar. 2007 10:24
pga almene personers kendskab til linux, så er det jo manges mening at dette ikke er en smart ting, da det koster en del produktivitet at folk skal sidde at arbejde ved et andet styresystem, omend det ligger tæt op af windows.

Dog er det jo Parlamentet, og det offentlige er aldrig det, som levere mest arbejde pr time. så mon det kan mærkes.
Gravatar #7 - Windcape
13. mar. 2007 10:27
#3

Windows Vista: 2000 kr.
MS Office: 1800 kr.

Og så skal vi ikke snakke om hvad Adobe pakken (for at lave PDF , hvilket MSOffice ikke kan) koster.

Besparelsen i indkøb af software er enorm. Hvis du tænker på efter uddanelse, tvivler jeg på det er et problem. Du skal huske at det er statscomputere, dvs. at folk ikke skal installere og/eller vedligeholde dem selv. Det gør et par sys admins. Og linux har aldrig været langt bedre til at håntere flerbruger systemer, da det har været udviklet sådan meget længere tid end windows.

#6
så er det jo manges mening at dette ikke er en smart ting, da det koster en del produktivitet at folk skal sidde at arbejde ved et andet styresystem,

Klik på Start, vælg "tekstbehandling" og vælg "open office".

Tror jeg at folk godt kan finde ud af selvom det ikke er på windows... kan du?
Gravatar #8 - Disky
13. mar. 2007 10:31
#7
Ja jeg tænker på uddannelse, jeg tænker på konvertering af data, jeg tænker på indhentning af konsulent hjælp, jeg tænker på den tabte tid fordi folk i starten er irriteret over og generet af nye måder at gøre tingene på osv.

Der skal også evt. skaffes helt nye sysadm's, de skal bruge penge på at finde nye support kanaler osv.

Så det er ikke kun en simpel licens der gør forskellen.

Men som sagt tiden må vise om det reelt er en besparelse, og hvis der er en, hvor længe der går før den opstår.

p.s. Husk med dine licens priser, at Det franske parlament ikke bare går ned i en butik og køber dem :) De har med overhængende sandsynlighed en Volume Licens, hvilket nok gør tingene noget billigere.
Gravatar #9 - Whobble
13. mar. 2007 10:33
Men jeg er sikker på at Ubuntu vil spare parlamentet penge i længden. Men til at starte med, skal der lige bruges krudt på at vende sig til det nye MS Office alternativ - hvad det så end bliver.

#7
Øhhh... Der er altså noget som heder corporate aftaler - så falder prisen altså betragteligt på MS software.
Gravatar #10 - arne_v
13. mar. 2007 10:36
#8

Alt det du nævner er engangs udgifter. Besparelsen på licenser
er en gevindst som gentages hver et eller andet år.
Gravatar #11 - Windcape
13. mar. 2007 10:38
#8,#9

Under alle omstændigheder er der en direkte besparelse på indkøb af software. Hvilket på knap 1200 maskiner vel ville være på et par millioner i alt. Ligegyldig hvilket fancy aftaler i kan sætte op, så koster det stadig penge.

Der skal også evt. skaffes helt nye sysadm's, de skal bruge penge på at finde nye support kanaler osv.

Folk er vel ikke dyrere, bare fordi at de er nyansatte? :)

Jeg kan på INGEN måde se hvordan at bruge et GRATIS OS, og et GRATIS office-pakke, IKKE kan være en besparelse. Det er hykleri at påstå at det koster flere penge at bruge gratis ting.

Alle som jeg har foreslået ubuntu, som har prøvet det , synes at det var nemt at finde rundt i, og var positivt overrasket over alt det indbyggede software.

Hvis folk ikke skal makke med opsætning, installation og installation af programmer, så kan jeg seriøst ikke se nogen hindring.

Og det at parlamentet nu ikke kan bruge IE mere, kan vel kun hjælpe på udbygningen af internettet i Frankrig :p
Gravatar #12 - mindzero
13. mar. 2007 10:42
Nogen speciel grund til at kilden er tysk? Jeg foretrækker ihvertfald engelsk:
CNET News.com
BusinessWeek.com
Gravatar #13 - arne_v
13. mar. 2007 10:44
#6

Jeg synes, at du skulle prøve at blive offentligt ansat.

Idag er offentrligt ansatte en af de mest stressede grupper
på arbejdsmarkedet.
Gravatar #14 - Disky
13. mar. 2007 10:45
#11
Inden dit blodtryk nu stiger til sygelige højde, så tag en dyb ind ånding og læs lige hvad der bliver skrevet.

Men som sagt tiden må vise om det reelt er en besparelse, og hvis der er en, hvor længe der går før den opstår.

Jeg har på INTET tidspunkt i denne tråd sagt de IKKE bliver en besparelse, jeg har bare sagt tiden måde vise OM det bliver en, og hvornår den reelt træder i kraft.

En anden ting, hvad findes der af seriøse firmaer der på det niveau kan levere support til dem ?
Gravatar #15 - mindzero
13. mar. 2007 10:45
Til alle Jer der snakker om ekstra udgifter til omskoling og den slags, så er det jo noget de har undersøgt først. Man udskifter ikke bare lige over 1000 offentlige arbejdsmaskiner uden at undersøge konsekvenserne først.
Before making its decision, the assembly hired Atos Origin to undertake a study into the matter, which concluded that "open-source solutions now offer functionality adapted to the needs of MPs and will allow the realization of substantial economies, despite certain installation and training costs." The budget for switching from Windows to Linux is expected to be approximately $105,000.
Gravatar #16 - Disky
13. mar. 2007 10:46
#13
Det er korrekt, og mon mere stress pga nye programmer hjælper på deres arbejdstilfredshed og indsats ?
Gravatar #17 - Topper
13. mar. 2007 10:46
Ja de er skøre de franskmænd
Gravatar #18 - Redeeman
13. mar. 2007 10:48
det afhænger jo også af at det bliver gjort ordentligt, hvis de ikke helt fatter hvad det er de har med at gøre, og laver fejl vil det jo ikke blive billigere.

jeg håber(men tror sgu ikke) at de får sat sig ordentligt ind i det, og gør det ordentligt.
Gravatar #19 - dkr
13. mar. 2007 10:55
#13 er det ikke bare fordi de plejede at lave ingenting? :)
Gravatar #20 - Bundy
13. mar. 2007 10:56

Og så skal vi ikke snakke om hvad Adobe pakken (for at lave PDF , hvilket MSOffice ikke kan) koster.

Siden hvornår skal man bruge Adobe software for at lave PDF?
Gravatar #21 - Net_Srak
13. mar. 2007 11:02
#11

Nu ved jeg ikke hvad det laver til dagligt, men det lyder bestemt ikke til at du arbejder med mange tusinde brugere. Licenser udgør selvfølgelig en udgift, men er fakisk en overraskende lille del af den samlede IT investering.

Man vil desuden blive overrasket over hvad selv "gode" pc brugere ikke vil acceptere af ændringer. De fleste daglige brugere, kender kun til deres programmer og intet til IT generelt. Dete kan være godt, da de så burde være ligeglade med hvad de bruger, så længe det har den fornødne funktionalitet. Problemet er at sådanne folk som regel har det endog meget svært med ændringer.

Hvad vi anser som småting, kan nemt være showstoppere for at et projekt kan gennemføres. Det er også det der er set mange gange ved stort opslåede konverteringsprokekter der aldrig er blevet til noget. Omkostningerne ved at konvertere, viser sig tit at være så store, at man må afbryde projektet, da billigere licenser, også selv om de er gratis, slet ikke kan opveje disse.

Personligt vil jeg mene at mange af de fejlslagende projekter, har været for tidligt ude, før at produkterne og organisationerne bag, blev gode nok til at kunne håndtere de opgaver de blev stillet over for. Det hjælper naturligvis heller ikke, når de fleste man arbejder sammen med, bruger Windows og programmel til den platform.
Gravatar #22 - TYBO
13. mar. 2007 11:02
Jeg er enig med Disky at det kan give problemer.
Vi har jo set det tidligere:
http://newz.dk/forum/item/28618
Gravatar #23 - elvin
13. mar. 2007 11:05
#7
Nu kan ms office faktisk godt generere pdf'er...
Gravatar #24 - duckfighter
13. mar. 2007 11:14
Lad os lige regne på det

Windows Vista: 2000 kr.
MS Office: 1800 kr.

I alt DKK 3800,-
For 1154 licenser bliver det DKK 4.385.200

Det er sku hvad jeg vil betegne som en minimal besparelse. Men et tal er intet værd uden noget at sammenligne med. Hvad bruger en kommune på it om året?

"Man vil desuden blive overrasket over hvad selv "gode" pc brugere ikke vil acceptere af ændringer. "

Åh gud ja, de fleste er umulige at stille tilfredse.

"Alt det du nævner er engangs udgifter. Besparelsen på licenser
er en gevindst som gentages hver et eller andet år."

Det er noget af en overdrivelse, så ofte er der ingen der opgraderer sit software.
Gravatar #25 - Redeeman
13. mar. 2007 11:21
#21:
de er sgu ikke ansat for at acceptere eller ikke acceptere ændringer. De er ansat for at bruge hvad der er, hvis der er ændringer må de bare finde sig i det, medmindre de rent faktisk ikke kan finde ud af det. Hvis dette så er tilfældet må de selvfølgelig sige til, så de enten kan blive fyret eller få kursus, men de skal fandme ikke brokke sig eller noget.
Gravatar #26 - Net_Srak
13. mar. 2007 11:24
#25

Tro mig, de brokker sig og de har rigtigt meget at sige alt efter hvilken type arbejdsplads der er tale om. Hvis der er den mindste antydning af at ændringerne kan gå over deres produktivitet, så er der mange der lytter meget intenst på dette brokkeri.
Gravatar #27 - lue
13. mar. 2007 11:33
#26 Undskyld jeg spørger: Men hvor gammel er du? Har du nogenside været ude på arbejdsmarkedet? Man kan ikke bare lave så store ændringer uden at få folk med på ideen.
Gravatar #28 - myplacedk
13. mar. 2007 11:41
#25
Du er et glimrende eksempel på, at det slet ikke er alle, der er kvalificerede til at blive leder. ;-)
Gravatar #29 - arne_v
13. mar. 2007 11:42
#24

"hver et eller andet år" og "hvert eller hvert andet" betyder
altså noget ret forskelligt - jeg tror at du har læst forkert.
Gravatar #30 - Spook
13. mar. 2007 11:46
Welcome aboard, you cheese-eating surrendermonkeys!
Gravatar #31 - Redeeman
13. mar. 2007 11:47
#26:
jeg er godt klar over det er sådan det sker, men det gør det bestemt ikke rigtigt.

#27:
jeg går ud fra det var ment som til mig.
Min alder er irellevant, det jeg siger er rigtigt. De ansatte er ansat for at gøre et stykke arbejde, og ikke for at whine over at deres kontorpakke eller OS ser anderledes ud, og hvis det var mig der var leder sådan et sted ville folk enten kunne finde sig i det eller blive fyret, det er ganske simpelt.

#28:
jeg tror sgu nok at jeg ville få mere produktivitet ud af pengene end de nuværende "ledere". Dog er der nok ingen tvivl om at der nok ville være langt flere som ville være lidt utilfredse i starten, da de enten bare kunne tilpasse sig, eller få en fyreseddel.
Gravatar #32 - duckfighter
13. mar. 2007 11:59
#29 -> Jeg prøvede at tolke din uforståelige sætning, så den gav mening. Hvad mener du så?
Gravatar #33 - duckfighter
13. mar. 2007 12:02
#31 -> Du misforstår en vigtig ting. Medarbejderne er der ikke for at hjælpe computerne, men omvendt.

Hvis der er et problemer med et nyt system, så skal der høres på medarbejderne.
Gravatar #34 - denox
13. mar. 2007 12:09
Lad os lige regne på det

Windows Vista: 2000 kr.
MS Office: 1800 kr.

I alt DKK 3800,-
For 1154 licenser bliver det DKK 4.385.200


Hvad med support, er det med i denne pris? Jeg spørger fordi jeg ikke er klar over det.

Desktop-support på ubuntu er 250$ ~ kr. 1500,- pr. stk. i hverdagene (9 timer), total DKK 1.731.000,-
Gravatar #35 - myplacedk
13. mar. 2007 12:17
#31
jeg tror sgu nok at jeg ville få mere produktivitet ud af pengene end de nuværende "ledere".

Hvor meget produktivitet tror du selv du får ud af en medarbejder som er stresset? En der har sagt op?

Dog er der nok ingen tvivl om at der nok ville være langt flere som ville være lidt utilfredse i starten, da de enten bare kunne tilpasse sig, eller få en fyreseddel.

Husk at instruere dine medarbejdere til at melde sig UD af fagforeningerne først, og sørg endelig for ikke at have noget skriftligt.
Gravatar #36 - sune2
13. mar. 2007 12:27
Ubuntu og Open Office ligner på mange måder mere Windows XP + Office 2003 end Vista + Office 2007 gør. Derfor kan de nok spare nogle penge på omskoling af folk, frustration osv... Jeg tror mange virksomheder og institutioner vil overveje alternativer til Vista + Office 2007 før man kaster sig ud i en opgradering
Gravatar #37 - Net_Srak
13. mar. 2007 12:35
#31

Som administrator for et firmas IT system ville det måske være meget rart hvis ting var som du beskriver, men det er de ikke. Hvis en chef handlede efter den holdning du ligger for dagen, er det ham der bliver fyret, ikke medarbejderne.
Gravatar #38 - arne_v
13. mar. 2007 12:42
#32

Det er ellers ganske almindeligt dansk.

Men prøv og erstat "et eller andet" med "X".
Gravatar #39 - Redeeman
13. mar. 2007 12:54
#33:
nej jeg forstår det ganske godt, og det var også det jeg sagde, dog er problemer i min mening ikke at brugerne bare bitcher fordi der ikke er en stor fed microsoft label på.

#35:
hvis en medarbeder ikke kan finde ud af at gøre sit arbejde kan en fagforening sgu da ikke gøre noget, og så er en fyring kun fair. Men hvis de kan komme med rigtige klager omkring det software der nu er skal der selvfølgelig lyttes, men hvis det bare er crap som der kommer fra så mange, kan de holde kæft og være stresset, eller blive fyret, og hvis de ikke kan levere nok workload fordi de er stresset og biased med microsoft ting, er de ganske simpelt ikke egnet til arbejdet.

#37:
jeg har aldrig sagt de er som jeg beskriver, jeg har sagt de BØR være, og at hvis jeg var den der stod for det, ville det være sådan..
Gravatar #40 - myplacedk
13. mar. 2007 12:56
#8
Almindeligt dansk ville være "et eller andet antal år". Andre forslag:
"Besparelsen på licenser er en gevindst som gentages med nogle års mellemrum."
"Besparelsen på licenser er en gevindst som gentages hver gang der opgraderes."
Gravatar #41 - myplacedk
13. mar. 2007 13:15
#39
hvis en medarbeder ikke kan finde ud af at gøre sit arbejde kan en fagforening sgu da ikke gøre noget, og så er en fyring kun fair.

Ja, men det er ikke det vi snakker om. Hvis du fyrer en medarbejder fordi de brokker sig, så kan fagforeningen gøre en hulens masse du ikke vil bryde dig om.

Men hvis de kan komme med rigtige klager omkring det software der nu er skal der selvfølgelig lyttes,

Hvad så med "rigtige klager" over at ændringer bliver trukket ned over hovedet på folk?
Hvis folk klager over at de er frustrerede og stressede, så er det "rigtige klager", uanset hvor mange gange du beder dem holde kæft og passe sit arbejde.

men hvis det bare er crap som der kommer fra så mange, kan de holde kæft og være stresset, eller blive fyret, og hvis de ikke kan levere nok workload fordi de er stresset og biased med microsoft ting, er de ganske simpelt ikke egnet til arbejdet.

Medarbejdere kommer generelt ikke med "crap", det vokser de fleste fra inden de går på arbejdsmarkedet.
Holde kæft og være stresset? Eller blive fyret for at brokke sig? Du skal vist være heldig hvis DU kan nøjes med en fyring.
Hvis dine medarbejdere er for stressede til at passe deres arbejde, er det DIG der ikke er egnet til DIT arbejde! Jojo, man kan da være uheldig og ansætte en stress-følsom til et job med høj stress-faktor, men generelt (måske 99% af tilfællene) er stress noget lederen er mindst medskyldig i, og helt sikkert lederes ansvar.

Og hvis folk her biased mht. Microsoft (den ene eller anden vej) i en grad så det påvirker deres arbejde negativt, så er det OGSÅ lederens ansvar.

Stress, holdninger og følelser er alt sammen lederens ansvar. Det er hele pointen i at have personale under sig. Selvfølgelig er det et ansvar som til en hvis grad kan delegeres til medarbejderen selv, men det ER altså lederens ansvar. Bliver det ikke løst er det sandsynligvis LEDEREN der har fejlet, ikke medarbejderen.

jeg har aldrig sagt de er som jeg beskriver, jeg har sagt de BØR være, og at hvis jeg var den der stod for det, ville det være sådan..

Og hvordan vil du så klare dette? Genmanipulere følelser ud af dine medarbejdere? Ændre arbejdskulteren tilbage til gamle dage?
Selv hvis dette kunne lade sig gøre, tror du så virkelig du kunne beholde den kreativitet og arbejdsglæde som er så altafgørende i næsten alle stillinger i dag?
Gravatar #42 - sKIDROw
13. mar. 2007 13:42
Det er sjovt som folk gør et ekstra nummer ud af, at fremhæve at det koster penge at få besparelser. Selvfølgelig gør det da det.

Kan ikke komme i tanke om ret mange besparelser, som jeg kan høste kvit og frit.

Mærkbare besparelser på strømregningen f.eks, ville koste en engangsudgift, til udskiftningen af alle strømslugerne.

Mærkbare besparelser af mit benzinforbrug, ville koste en engangsudgift, til en mindre tørstig bil. Osv osv.

Og når jeg ser folk antyde, at der da naturligvis bliver lyttet til medarbejdernes utilfredshed, kan jeg også undre mig lidt. Hvor mange virksomheder er det lige, som giver medarbejderne en sådan vetoret overfor hvad ledelsen finder nødvendige omlægninger. Det er sandelig undtagelsen fremfor reglen, hvis dette nogensinde forekommer, at der bliver lyttes og taget hensyn.
Gravatar #43 - duckfighter
13. mar. 2007 14:06
"Det er sjovt som folk gør et ekstra nummer ud af, at fremhæve at det koster penge at få besparelser. Selvfølgelig gør det da det."

Vi (de fleste) taler jo også om udgifter og besparelser over flere år. Alt andet kan ikke bruges til noget som helst.

"som giver medarbejderne en sådan vetoret overfor hvad ledelsen finder nødvendige omlægninger. "

Ja i beslutningen har de overhovedet intet at sige, ingen har sagt andet. Vi snakker om når det så kommer i "produktion". Det er 100% medarbejderens reaktioner og resultater som "bestemmer" om et systemskifte bliver en succes! (og ikke mindst om budgetterne holder!)

#40 -> Tak, nu kan jeg se hvad han mener ;-) .. Jeg ville ikke kalde det for dansk, men jeg er jo også jyde.
Gravatar #44 - Hubert
13. mar. 2007 14:12
#39

Ikke for noget men jeg håber da ikke at du nogensinde kommer til at lede nogle. Det viser du alt for godt, at du ikke evner. Det er da bestemt muligt, at du kommer over det på sigt men lige pt har du ikke, hvad der er nødvendigt for at kunne blive chef.

#42

Tricket er at finde en måde at bruge penge på besparelser så omkostningerne ikke overstiger besparelsen.
Gravatar #45 - Disky
13. mar. 2007 14:12
#41
Hvis du fyrer en medarbejder fordi de brokker sig, så kan fagforeningen gøre en hulens masse du ikke vil bryde dig om.

Kan du sige samarbejdsvanskeligheder ? :)

Godt så, problem løst.

Og hvis man samtidigt opdager medarbejderen printer bare en side ud privat, eller kommer til at tage en kuglepen med hjem, så er der pludseligt også tyveri.

Så man kan godt slippe af med besværlig medarbejder, også uden fagforeningen kan gøre noget.

Balladen opstår først hvis de er gravide osv.

Og hvis folk her biased mht. Microsoft (den ene eller anden vej) i en grad så det påvirker deres arbejde negativt, så er det OGSÅ lederens ansvar.

Sjovt nok er det præcist ligeså rammende, hvis de har forkærlighed til OSS, OSX, røde printere osv.
Gravatar #46 - sKIDROw
13. mar. 2007 14:26
#43 duckfigter

Vi (de fleste) taler jo også om udgifter og besparelser over flere år. Alt andet kan ikke bruges til noget som helst.


De specifikke ting jeg har set nævnt, har alle været engangsudgifter, og ikke ting der kom løbende.

Omskoling af medarbejdere til det nye system?. Engangsudgift.
Konvertering af gamle data?. Engangsudgift.
Nedsat produktivitet under tilvæning til nyt system?. Engangsudgift.

Ja i beslutningen har de overhovedet intet at sige, ingen har sagt andet. Vi snakker om når det så kommer i "produktion". Det er 100% medarbejderens reaktioner og resultater som "bestemmer" om et systemskifte bliver en succes! (og ikke mindst om budgetterne holder!)


Man har som menig medarbejder, ikke et klap at skulle have at sige. Hverken på kort eller lang sigt. Ja du kan ruske lidt i tøjlerne. Men på lang sigt, vil man pænt blive bedt om at rette ind. De ændringer der bliver lagt, med baggrund på hvad medarbejderne er utilfredse med, at så små og ubetydelige at de er til at overse.
Gravatar #47 - Hubert
13. mar. 2007 14:44
#46

Man har som menig medarbejder, ikke et klap at skulle have at sige. Hverken på kort eller lang sigt. Ja du kan ruske lidt i tøjlerne. Men på lang sigt, vil man pænt blive bedt om at rette ind. De ændringer der bliver lagt, med baggrund på hvad medarbejderne er utilfredse med, at så små og ubetydelige at de er til at overse.


Måske for dig men du skal jo så heller ikke bruge systemet hver dag.
Gravatar #48 - sKIDROw
13. mar. 2007 14:51
#47 Hubert

Vi BRUGER skam et system hver dag, og vi er ikke himmelrykt begejstrede over det. (Et stort og IMHO overvurderet ERP system)

Alt jeres "Godt du ikke er leder" til at man ikke lytter til medarbejderne, jamen som har vi ubeskriveligt få gode lederes i Danmark?.
Gravatar #49 - Disky
13. mar. 2007 15:00
#skidrow:

Omskoling af medarbejdere til det nye system?. Engangsudgift.

Omskoling af nye medarbejdere, er en konstant udgift. De færrester kender Ubuntu.
Konvertering af gamle data?. Engangsudgift.

Og hvad med data fra alle dem der ikke skifter ?
Gentagne udgift, og fra landets befolkning, igen en gentagne udgift.
Nedsat produktivitet under tilvæning til nyt system?. Engangsudgift.

Igen ikke tilfældet for nye medarbejdere.
Gravatar #50 - Hubert
13. mar. 2007 15:06
#48

Vi BRUGER skam et system hver dag, og vi er ikke himmelrykt begejstrede over det. (Et stort og IMHO overvurderet ERP system)


Vi bruger også i det firma jeg er ansat i et system som der ikke er nogen der gider men der har de faktisk lyttet til kritikken og er ved at indfase et nyt system.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login