mboost-dp1

LG Display

CES2014: WebOS lever videre i LG Smart tv

- Via engadget - , redigeret af Net_Srak

I sidste uge florerede der et billede på internettet af et LG-fjernsyn, hvor den grafiske brugergrænseflade så helt anderledes ud, end hvad der hidtil er set fra dem. Der var tale om at det var baseret på WebOS, hvilket nu er blevet bekræftet.

Efter at LG købte WebOS af HP har der ikke været meget fremme om det, men nu lyder det fra LG, at de vil satse voldsomt på styresystemet, som de forventer vil være i 70 % af alle de smart-tv, som de vil sælge i år.

WebOS vil bibeholde flere af de funktioner, som nuværende LG-fjernsyn har, som stemmekommandoer og genkendelse af armbevægelser, når der skal manøvreres rundt i menuer uden brug af Magic Remote.

Ud over WebOS-baserede fjernsyn, så står den på OLED-teknologi for LG til CES, hvor de blandt andet har et 77″ UHD fjernsyn med. På LCD-siden har de et 105″ kurvet fjernsyn med.





Gå til bund
Gravatar #1 - Montago.NET
6. jan. 2014 10:56
spørgsmålet er så om det er responsivt nok til at man gider bruge det... eller om man bare skal bruge fjernsynet som skærm til sin RasPi / Boxee / Roku / PlexMS ... etc.
Gravatar #2 - dauer962c
6. jan. 2014 13:23
Men LG er da medlem af SmartTV Alliance:
http://smarttv-alliance.org/About/OurMembers.aspx

Men det er måske ikke så solid en alliance?
Gravatar #3 - fennec
6. jan. 2014 13:51
#2
Siden Smart TV Alliancen bygger på åbne standarder (HTML5). Ser jeg ikke de store problemer i at apps også vil køre på WebOS.

http://smarttv-alliance.org/About/OurMission.aspx skrev:
Smart TV Alliance Apps can be developed using open standard (HTML5) systems


Altså burde de stadig fuld opretholde deres "mission" med Smart TV Alliance.

Der er jo ikke noget krav til hvilket OS, der bruges af alliancen's medlemmer. Så længe de bare understøtter app standarden.
Gravatar #4 - Anderslm
6. jan. 2014 14:36
Topic skrev:
WebOS vil bibeholde flere af de funktioner, som nuværende LG-fjernsyn har, som stemmekommandoer og genkendelse af armbevægelser


Kommer sådan til at tænke på et citat fra HHGTTG:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy skrev:

The machine was rather difficult to operate. For years radios had been operated by means of pressing buttons and turning dials; then as the technology became more sophisticated the controls were made touch sensitive - you merely had to brush the panels with your fingers; now all you had to do was wave your hand in the general direction of the components and hope. It saved a lot of muscular expenditure of course, but meant that you had to sit infuriatingly still if you wanted to keep listening to the same programme.


Gad vide om det i det hele taget er mere brugervenligt og nemmere at kontrollere med bevægelser? Jeg tvivler :)
Gravatar #5 - burgurne
6. jan. 2014 15:19
Med nyt OS, kan man mon så forvente, at de har pillet "sladrehanken" ud?
http://newz.dk/lg-smart-tv-sladrer-om-hvad-du-ser

Jeg er ikke meget for LG efter ovenstående kom frem om, at selvom man _slukker_ for dataopsamlingen, så gør TV'et det alligevel!
Gravatar #6 - Slettet Bruger [3307619994]
6. jan. 2014 16:25
#5
Var det ikke blevet fjernet i en opdatering? jf. Ronsons indlæg med http://www.lg.com/dk/support/support-meddelelse/DK...
Gravatar #7 - HerrMansen
6. jan. 2014 18:56
IT-ekspert Yvossen (6) skrev:
#5
Var det ikke blevet fjernet i en opdatering? jf. Ronsons indlæg med http://www.lg.com/dk/support/support-meddelelse/DK...


Jo det var - Og der var ikke nogen endestation for "sladderen" som kunne indsamle dine data. Det var beta kode som aldrig blev realiseret som så ikke var blevet fjernet før firmwaren blev lagt på TV'ene.

Non issue really.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login