mboost-dp1

Blu-ray Disc Association

Blu-ray med fremgang

- Via PC Magazine - , redigeret af Net_Srak , indsendt af Skak2000

Blu-ray Disc (BD) har nu været på markedet i 3 år, hvor det i de to første år af dets levetid måtte kæmpe mod det konkurrerende format HD-DVD. Det er nu et år siden at BD vandt over HD-DVD i formatkrigen og salget er siden steget, således har BD nu en markedsandel på 8 % for solgte flm.

Spørger man Blu-ray Disc Association, der står bag formatet, så er salgstallene forrygende, og viser en markedspenetration, der er dobbelt så god som da dvd’en blev indført. Salget af BD-kompatible afspillere er på næsten 11 millioner hvor dvd’en “kun” havde solgt 5,4 millioner efter 3 år.

På dette års CES-messe introducerede flere firmaer BD-afspillere til en pris på lige under 200 dollars, en pris, der forventes at sætte yderligere gang i salget. Til trods for tidens økonomiske stramninger forventer nogle et salg i 2009, der er 4-5 gange højere end for 2008.

Ikke alle er lige så optimistiske, og flere påpeger, at streaming af HD-video direkte fra nettet vil blive en hård konkurrent. Ikke overraskende mener Blu-ray Disc Association, at der vil blive plads til begge “formater” og at online markedet endnu er meget lille, idet langt de fleste privatkunder simpelthen ikke har den nødvendige båndbredde.





Gå til bund
Gravatar #1 - NinjaZee
14. jan. 2009 07:47
Salget af BD-kompatible afspillere er på næsten 11 millioner hvor dvd'en "kun" havde solgt 5,4 millioner efter 3 år.


Ja og når man tænker på at DVD´en ikke havde en konkurrent i de første 2 år som gjorde at mange holdt sig tilbage så er det ret godt klaret (selvom PS3 konsollerne jo nok også er talt med).
Gravatar #2 - rumagenten
14. jan. 2009 07:48
for at få den samme kvalitet på både billed og lyd mener jeg ikke online HD-streaming er en direkte konkurent.

Der er alligevel en del data på en bluray skive. jeg har en 12mbit, men den skal jeg jo også bruge til resten af mit udstyr. Ikke engang 100mbit er nok imho. Ikke hvis man skal opnå samme kvalitet på både billed og lyd.
Gravatar #3 - BeLLe
14. jan. 2009 07:52
#1

De første år man kunne købe DVDafspillere var den største konkurrent VHS maskiner.
og manges argument for hvorfor man ikke skulle købe en DVDafspiller var at man ikke kunne optage på den.

ud over det så faldt prisen på en dvd afspiller helle så hurtigt som den har gjort på BD afspillere. DEt har sikkert også holdt en hel del tilbage
Gravatar #4 - TuxDK
14. jan. 2009 07:53
Synes altså heller ikke jeg vil kalde "online streaming" en konkurrent.

Ja, online streaming har da sine fordele, men jeg fortrækker da helt klart et fysisk medie som en BD/DVD/younameit.
Gravatar #5 - rumagenten
14. jan. 2009 08:05
Mange har også den vane at de godt vil have noget at holde på, altså have det fysisk.

Mig inklusiv.
Gravatar #6 - General_ONeill
14. jan. 2009 08:10
#4-#5 helt enig.
Fysiske medier er langt at foretrække.. Helst originale :)

Det er faktisk imponerende så hurtigt BD spreder sig..
Var det ikke for prisen havde jeg for længst skaffet mig en afspiller.. Filmene er jo næsten billigere end DVD!
Gravatar #7 - BrianB
14. jan. 2009 08:18
#2 Hvorfor er 100Mbit/s ikke hurtigt nok til dig ? En Blu-ray disc afspilles med ca 36Mbit/s. Så jeg vil da mene at når vi får internet på 50Mbit eller derover,så er det ikke det der bremser os i at streame HD-film.

Jeg mener der er en temmelig stor chance for at streaming af HD-film nok skal slå igennem hvis det bliver til den samme pris som en tur i blockbuster koster. Jeg kan lige se det for mig: Man har lyst til at se en film som lige er udkommet på DVD/Blu-ray. 5 klik med musen er filmen bliver streamet med det samme. Hvem gider så en tur i blockbuster?
Gravatar #8 - techie2650
14. jan. 2009 08:20
#8 Afspillerne bliver jo næsten foræret væk efterhånden. F.eks en glimrende Sony afspiller sælges for ned til ca. 1700,- (brug dvdpriser.dk) og det er enda med 2 film med.

Gravatar #9 - techie2650
14. jan. 2009 08:23
#7 Du skal så lidt huske at folk skal købe en afspiller også.. eller har du tænkt dig alle skal have en computer i stuen som er sluttet til TV'et?

De initiativer der har været i Danmark med online streaming har været temmeligt forkølet indtil videre og hvorfor acceptere dårligere kvalitet (streaming) for samme pris.
Gravatar #10 - Izaaq
14. jan. 2009 08:28
Afspillerne skal bare lige under den magiske grænse på 1000,- så skal det nok blive en succes!

F.eks. hvis mine forældres DVDafspiller bryder sammen, så køber de nok en ny DVD. Med mindre prisen er så lav, at man lige så godt kan opgradere. Den pris er nok omkring 1000,- skulle jeg mene.

#7 Jeg gad ikke op på cyklen og til BB, hvis jeg kunne suge filmen live. Men hvis jeg bare en eneste gang oplever, at linket ryger, og man skal rode med at få filmen igang igen, så dropper jeg det. Hvis der kommer en boks, hvor man kan cache hele filmen lokalt inden man ser den, så er jeg med på ideen.
Gravatar #11 - Zagadka
14. jan. 2009 08:36
#7
50 Mb/s er på test stadiet i Danmark. I går så vi historien lige her på Newz http://newz.dk/yousee-skruer-op-for-hastigheden

Selvfølgelig går der noget tid endnu før det bliver generelt tilgængeligt, men en offentlig test er et godt første tegn.
Gravatar #12 - AenimA
14. jan. 2009 08:49
Pt. lejer jeg en del film via internettet, f.eks. gennem SF film eller Cdon - kvaliteten er selvfølgelig langt fra blu-ray (som jeg også har en afspiller af); fordelen er klart, at man ikke skal aflevere dem bagefter, og min geografiske placering (tættere på land end på by :) gør det klart til en fordel for online streaming, når jeg skal lege.

Nye film bliver indkøbt til blu-ray - ældre film fortrinsvis på DVD. Jeg synes ikke priserne er helt sammenlignelige endnu, de billigste gængse film koster pt. 150 kr. til blu-ray, mens det er let at finde en del gode film på DVD til 50 kr. Og så er udvalget til blu-ray pt. ret begrænset. Det bliver forhåbentligt bedre.



Gravatar #13 - -xero-
14. jan. 2009 09:13
Hvorfor vandt de formatkrigen? Har aldrig fattet det der.
Gravatar #14 - NinjaZee
14. jan. 2009 09:16
Jeg har også brugt CDon.com til at leje film online, og som #12 siger så er det jo ikke super kvalitet, det kan vist ikke engang konkurrere med DVD. Og sidste gang jeg lejede en film viste den underteksterne "under" filmen, man kunne lige skimte kanten af dem når man ikke kørte fullscreen. Derudover gik filmen også i stå 4-5 gange og hver gang var jeg nødt til at genstarte den og "spole" frem til der hvor jeg var nået.
Første gang jeg prøvede at se en film fra dem krævede det 5-6 forsøg at få den igang selvom jeg havde åbnet for de nødvendige porte. Det var ved en indledende test af ens forbindelse at den fejlede... Da det endelig lykkedes havde jeg ikke ændret nogle settings eller noget, så det gav ikke så meget mening.
Jeg prøvede også engang at streame et TV-program fra en TV-kanal site... Deres system var lavet så latterligt dårligt at når man trykkede pause så fortsatte den ikke med at cache programmet... Så hvis man ikke havde nok båndbredde kunne man ikke gøre andet end at se programmet som slideshow.
Og selvfølgelig krævede alle 3 oplevelser at jeg havde en tændt computer tilsluttet TV´et...

Det jeg egentlig vil sige er at hvis online streaming virkelig skal være en konkurrent så skal det VIRKE og det skal det gøre hver eneste gang... Derudover skal det selvfølgelig som minimum være i samme kvalitet og med samme features som det optiske medie det konkurrerer med.
Gravatar #15 - mathiask
14. jan. 2009 09:41
Jeg er ret overbevist om at alle nok skal få noget der minder om et mediecenter i deres stue. Formentlig i form af noget Intel Atom eller AMD's tilsvarende, for at forhindre for meget larm.

Jeg har lige bygget mit første mediecenter og ser helt klart spændende perspektiver i sådan en box.Fysiske medier - go home. Det hele skal da bare ligge på husets server.
Gravatar #16 - hezla
14. jan. 2009 09:45
Når man læser jeres kommentarer om stream af HD film så bliver det klart at det er Blockbuster det går ud over og ikke Blu-Ray mediet som sådan.
Gravatar #17 - -N-
14. jan. 2009 09:48
#4+6

Mon ikke lejemarkedet står for en relativ stor del af salget og der er det kun en fordel at leje via streaming så man slipper for turen i videobiksen.

Men ved ikke om tallene inkludere leje.
Gravatar #18 - ktg
14. jan. 2009 11:07
BeLLeDK (3) skrev:
#1

De første år man kunne købe DVDafspillere var den største konkurrent VHS maskiner.
og manges argument for hvorfor man ikke skulle købe en DVDafspiller var at man ikke kunne optage på den.

ud over det så faldt prisen på en dvd afspiller helle så hurtigt som den har gjort på BD afspillere. DEt har sikkert også holdt en hel del tilbage
De står vel i samme situation i dag? I starten har der jo være DVD, HD-DVD og BD, altså hele tre konkurrerende formater på én gang. Og nu findes der jo harddiskoptagere og what not, og jeg kan forestille mig der stadig er mange som ligger inde med VHS.

Men mon ikke, som du også er inde på, at prisen er faldet noget hurtigere, og alt det der nymodens med "film på cd'er" er så almindeligt, at folk sagtens kan se fornuften i BD. Vi er lige kommet de år længere frem i udviklingen.

Personligt har jeg længe glædet mig til at BD film og afspillere kommer ned i en fornuftig pris, for indtil nu har det været alt for dyrt, synes jeg. Og har længe ikke gidet at købe DVD film på grund af kvaliteten :(
Gravatar #19 - Kous
14. jan. 2009 11:22
Er det egentligt muligt at få en BluRay afspiller med HDD optager?
Gravatar #20 - Nagash
14. jan. 2009 11:33
#19

Der er ikke nogle på det europæriske marked endnu, mener dog de er ved at indføre dem på det amerikanske. Og de har trods alt en del flere HD-kanaler. Men i Japan derimod, har de været fremme længe.
Men synes så også først det bliver interessant når Boxer kommer på markedet med nogle HD-kanaler, for kender ikke til noget form for HDD-recorder med DVB-C/S modtager, med mindre det er i en boks til netop kabel eller parabol. En DVD-recorder er som regel kun med analog modtager, og det vil slet ingen mening give i en BD-recorder. Men når de kommer på markedet bliver det nok med DVB-T modtager, og der er jo ikke nogle HD-kanaler på DVB-T netværket endnu, først efter 1/11 når Boxer bliver landsdækkende. Og ved ikke engang om der bliver nogle til rådighed lige den dag.
Gravatar #21 - General_ONeill
14. jan. 2009 11:36
Der er en på markedet i japan lige nu kaldet BD-HD100.. Jeg kan bare ikke lide butikkens tekst..
Så vidt jeg ved er der intet der hedder "blue-ray DVD"
Gravatar #22 - Kous
14. jan. 2009 11:39
#20 Tænker nu ikke på at kunne optage i HD kvalitet. Bare at kunne optage nogle programmer i ny og næ. Men gider ikke at have en BluRay afspiller og en HDD optager ved siden af hinanden.
Men uden tvivl, det bliver lækkert når man netop kan optage i BluRay kvalitet.
Kan de sende HD kvalitet på DVB-T nettet???
Gravatar #23 - General_ONeill
14. jan. 2009 12:01
#22 du skal lige tænke på, at flere nutidige HDD optagere skal være slukket før timeren virker..
Dvs. du kan ikke sætte den til at optage en serie familien følger med i, og så se en film imens.
Det kostede mig en del afsnit af Kommisær Rex før jeg fandt ud af det i sin tid..
På den anden side, det er vel også derfor man har en dvd-afspiller ved siden af :)

En BD afspiller, når jeg får købt en, kommer blot ind i racket sammen med det andet

#14 jeg har selv prøvet CDOns filmudlejning.. Det endte med, de blev tvunget til at betale mig pengene tilbage.
Det tog mig 9 timer at se en enkelt film på 90 minutter pga. den konstant standsede for at cache..
Deres forklaring: Jeg efterlevede ikke kravene eftersom jeg kun havde 128/128 forbindelse...
Jeg har en 20Mbit/2Mbit forbindelse, og nægtede at vedkende mig ansvaret for problemerne, hvilket de til sidst accepterede..
De ville dog ikke undskylde, og snakkede konstant ned til mig, eller også vidste de bare ikke en skid om computere? ("Din computer skal være sluttet til den store kasse du sikkert har til gulvet, og den skal så være koblet til din telefon." "Ledningerne må ikke være rullet sammen, da det gør forbindelsen langsom..." skal jeg fortsætte eksemplerne?)
Gravatar #24 - Kous
14. jan. 2009 12:07
#23 Ok. Det er noteret :)
Det kunne være man skulle skaffe sig et tv-møbel med plads til alt det man nu får samlet sammen og så skifte den gamle Harmony 525 remote ud til en 895 :)
Gravatar #25 - Justin
14. jan. 2009 15:22
#22
Det var da en skod optager, har du overvejet af købe en ny ??
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login