mboost-dp1

Advanced Micro Devices, Inc.

AMD udtaler: “GPU-fysik er død indtil DX11”

- Via DailyTech - , redigeret af Net_Srak

Udviklingen inden for spillenes verden er stigende, hvor realisme er en af de helt store faktorer. Fysik har derfor længe været en del af spillenes forunderlige verden. Kravene til netop denne del har været støt stigende inden for de sidste år, hvilket har betydet en masse spændende udspil.

Vi har haft AGEIA, med deres PPU, der reelt set virker som et grafikkort dedikeret til at beregne fysik. AMD(ATI) og Nvidia har vist tegn på lignende udspil. Selv Intel har vist interesse i emnet, idet de opkøbte Havok, som er en af de mest fremtrædende fysik-engines.

Grunden til AMD’s udtalelse skal nok findes i netop Intels opkøb af Havok. Havok var i gang med udviklingen af sin Havok FX-engine, der skulle kunne beregne fysik med GPU’er. Det er ikke i Intels interesse at have et produkt, der styrker salget af GPU’er, til et område CPU’er normalt håndterer.

Det forventes, at DX11 understøtter beregninger af fysik på GPU’en. AMD mener derfor ikke, at man skal forvente, at GPU-baserede fysikberegninger bliver aktuelle, før DX11 er udgivet.

Det vil betyde, at den eneste hardwareløsning til beregning af fysik, vil blive fremstillet af AGEIA.





Gå til bund
Gravatar #1 - mazing
30. nov. 2007 23:27
Tja det er vel også fair nok.. Så får AGEIA lov til at beholde deres niche kort og spilprogrammørerne har noget at bruge dual core til ;)
Gravatar #2 - SpYkE112
1. dec. 2007 09:52
LOL... Hvor er det typisk, nu holder Intel udviklingen tilbage? Fandme da typisk at de store firmaer bare køber små for at sælge endnu mere... Det er sq konkurrenceforvriddende :(

Shame on you Intel!
Gravatar #3 - Windcape
1. dec. 2007 11:58
#2

Microsoft er nok dem der holder den mest tilbage, med det at DirectX er closed-source :p
Gravatar #4 - Törleif Val Viking
1. dec. 2007 12:21
Hvis Dx blev opensource så ville linux vel understøtte spil umiddelbart efter? I så fald ville mange gå over til linux eftersom spilllene er det eneste der holder dem tilbage.

Har alligevl ikke råd til en ny computer der kan regne med fysik :(
Gravatar #5 - izym
1. dec. 2007 20:47
#4 Vil jeg mene at du har ret i. Ville 100% gå over til Linux hvis man kunne køre wind0ze spil på dem. Men gider ikke dual boot, simpelhen for besværgeligt, jo ikke fordi det ligefrem er "dårligt" at kode i Wind0ze. (Selvom jeg bedre kan lide Linux på mange måder, dog også visse stedet jeg bedre kan lide wind0ze)
Gravatar #6 - rackbox
1. dec. 2007 22:46
#4 & #5 mon ikke der findes andre incitamenter for ikke at portere 100% til Linux end manglende understøttelse af DX-spil? For mit vedkommende er *NIX et problem at skifte til, simpelthen fordi der ikke findes de nødvendige grafiske applikationer, der tillader mig at udføre det arbejde, jeg bruger min *doze-maskine til. Og jeg ville MEGET GERNE skifte til Linux.

OnTopic: Det kan da heller ikke vare så længe, før DX11 kommer. Hvor lang tid plejer der at gå imellem versionsnumrene? ½-1 år?
Gravatar #7 - izym
4. dec. 2007 22:33
#6 Ja og så også photoshop + et ordenligt kodningsprogram (og sig ikke vim eller lignende). Kom det ville jeg med det samme skifte over til Linux.
Gravatar #8 - Windcape
4. dec. 2007 22:42
#7

Photoshop findes til Mac, dermed kan det i teorien også nemt portes til *nix.

Problemet er at alle de forskellige *nix systemer , ER så forbandelde forskellige, og du kan altså ikke have kommencielt software som du selv skal compile med source.

Binære pakker er en nødvendighed, og *nix har den meste elendige understøttelse af dem :p
Gravatar #9 - izym
12. dec. 2007 11:37
#8 Ved skam godt Photoshop findes til Mac, og ville jeg da også skifte til, hvis det nu ikke var så ondsvagt lavet at man ikke kan bruge en PC, næh nej, men SKAL jo købe en af deres mega dyre maskiner. :<
Gravatar #10 - themuss
12. dec. 2007 11:43
Du kan sagtens bruge en PC izari, det skal bare være en af Apples overpriced samlede PCere.

Det er lidt en offentlig hemmelighed nu at man ingen grund har til at købe apple hw.

Google efter "install osx on pc"
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login