mboost-dp1

xbmc

XBMC udgivet til Android

- Via XBMC - , redigeret af Pernicious

Den populære open-source medieafspiller XBMC er i samarbejde med firmaet Pivos blevet udviklet i en udgave til Android. Understøttelsen af Googles styresystem har i længere tid været højt på brugernes ønskeliste og betyder dermed, at XBMC kan afvikles på både iOS og Android samt Linux, Windows og OS X.

Der er i øjeblikket tale om en alfa-udgave, da udviklerne gerne vil sikre en god oplevelse på forskellige typer enheder. Derfor er der heller ikke fastsat minimumskrav til hardware endnu, ligesom softwaren heller ikke er tilgængelig fra Google Play.

Alt dette vil der ifølge udviklerne blive rådet bod på de kommende uger, hvor en beta-fase vil blive påbegyndt.

Se videoen af den første version af XBMC til Android i aktion herunder.





Gå til bund
Gravatar #1 - pechano
17. jul. 2012 12:44
Ouya = billig nexus Q.
Gravatar #2 - majbom
17. jul. 2012 12:51
Fedt nok, men jeg vil nu først se hvordan det kører på min Raspberry Pi - billigere bliver det vidst ikke for et mediecenter :)
Gravatar #3 - astor
17. jul. 2012 12:55
Så vidt jeg kan forstå, så vil den stadig ikke afvikle media på displayet på den mobile enhed, men man skal koble den til et TV med HDMI/DLNA...så har jeg svært ved at se pointen, når man allerede har et mediacenter med XBMC
Gravatar #4 - TuxDK
17. jul. 2012 13:01
#3

Den kan godt afvikle det direkte på displayet.
Og Android er andet end "mobile enheder".

Og hele pointen er jo netop at den skal være et XBMC medie center. Du kan få nogle ret billige Android enheder.

Hvis du allerede har et XBMC medie center, så er det nok ikke for dig.
Gravatar #5 - Andersfc2
17. jul. 2012 13:15
ja som #1 siger er det her guf for en enhed som Ouya.
Det er en tegra 3 chip der sidder i den, så vi ved allerede nu at der ingen problemer ville være med full HD, og når man så adder XBMC mediacenter giver det hele mening.
Hvis så også adder et bluetooth keyboard og browser/spotify/google music/facebook/twitter apps, så har man et meget potent mediacenter
Gravatar #6 - astor
17. jul. 2012 13:29
TuxDK (4) skrev:
#3

Den kan godt afvikle det direkte på displayet.
Og Android er andet end "mobile enheder".

Og hele pointen er jo netop at den skal være et XBMC medie center. Du kan få nogle ret billige Android enheder.

Hvis du allerede har et XBMC medie center, så er det nok ikke for dig.


Cool, jeg ser ofte TV serier på min SGT 10.1 og bruger i dag BS player. Det fungerer fint, men savner media center funktinaliteten som libraries etc som XBMC har. Måske XBMC med tiden vil erstatte BS for min del.
Gravatar #7 - aadal_dk
17. jul. 2012 13:47
#2
Det køre ikke ret godt :-S jeg har prøvet http://www.raspbmc.com/ ,men fuld hd kør ikke fedt. menuerne hakker.

Nu skal jeg så prøve at lave Rasp'en til DLNA server med IPtv :-)

XBMC skal da også lige prøve på telefonen :-D har dog ikke de store forventninger.(Desire S)
Gravatar #8 - Magten
17. jul. 2012 13:57
aadal_dk (7) skrev:
#2
Det køre ikke ret godt :-S jeg har prøvet http://www.raspbmc.com/ ,men fuld hd kør ikke fedt. menuerne hakker.
Menuerne hakker ja, men så vidt jeg har hørt og set indtil videre skulle video køre fint?

Ellers prøv OpenELEC :) Den regner jeg med at smide på mine RPi når jeg får dem.
Gravatar #9 - PoulErik
17. jul. 2012 19:48
pechano (1) skrev:
Ouya = billig nexus Q.


Nexus Q kan kun spille file fra google "skyen". - Stor fejl(af google) imho.
Gravatar #10 - Rudikdk
17. jul. 2012 19:58
#9 jo men den kan mod´es. og der ud over kan den jo godt afspille filer fra nas mv. hvis der bliver installeret en applikation hertil.
Gravatar #11 - PoulErik
17. jul. 2012 20:01
Rudikdk (10) skrev:
mod´es

rootes ?
Gravatar #12 - Jackiass
18. jul. 2012 06:06
"Der er i øjeblikket tale om en alfa-udgave ... ligesom softwaren heller ikke er tilgængelig fra Google Play."

Er overskriften så ikke lidt misvisende?
Gravatar #13 - TuxDK
18. jul. 2012 06:47
#12

Nej, den er udgivet og kan downloades fra deres egen side.
Overskriften siger ikke noget om at den er udgivet i Google Play.
Gravatar #14 - goc335
18. jul. 2012 07:17
Magten (8) skrev:
aadal_dk (7) skrev:
#2
Det køre ikke ret godt :-S jeg har prøvet http://www.raspbmc.com/ ,men fuld hd kør ikke fedt. menuerne hakker.
Menuerne hakker ja, men så vidt jeg har hørt og set indtil videre skulle video køre fint?

Ellers prøv OpenELEC :) Den regner jeg med at smide på mine RPi når jeg får dem.


har prøvet openELEC og der er det ikke meget bedre :( men man må håbe at der kommer nogle stabile versioner
Gravatar #15 - Ravensholt
18. jul. 2012 07:17
Har prøvet det på min One X , og det fungerer umiddelbart ok.
Det vil give rigtig god mening på en RPi eller lign. enhed som mediecenter.
Gravatar #16 - Centauri
18. jul. 2012 10:10
OpenELEC kører okay på Rasberry Pi, men ikke til 1080p der hakker den utrolig meget i starten og har meget lange load tider ihverfald via netværk.
Ikke noget min tålmodighed rækker til.
Virker lidt bedre med 720p.

Jeg købte to i håb om at kunne bruge dem som medie center i stedet for min Asrock, men må sige de er langt fra målet endnu.

Så lyder mere lovende med noget på Android hvor der kan være lidt mere processor kraft i bag.
Gravatar #17 - klavs.klavsen
18. jul. 2012 18:57
Tag et kig på http://www.raspberrypi.org/archives/1565 - hvis i vil have mere performance ud af jeres raspberry - om det hjælper på 1080p melder historien ikke noget om.

En bruger her, afspiller 1080p uden problemer på den - ved at putte Debian på den (som ovenstående også handler om - bare en version specielt til raspberry).

Så 1080p burde køre fint, hvis bare man putter det rette på :)
http://www.brianhensley.net/2012/07/how-to-get-108...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login