mboost-dp1

Microsoft Corporation

Windows 7 sikkerhedssystem åbnet

- Via Computerworld - , redigeret af Pernicious

Microsoft lancerede for nylig sin første test-version af deres nye styresystem Windows 7, der gav et indblik i, hvad man kan forvente, når det udkommer.

Nu har en programmør fra et firma i Virginia, USA, som sælger sikre kommunikationsværkstøjer til den amerikanske regering, fisket i Windows 7’s skjulte funktioner, som Microsoft har gemt for testerne, da funktionerne endnu ikke er fuldt udviklet.

Programmøren, Rafael Rivera, har lavet et program kaldet “Blue Badge”, som patcher ni af Windows 7’s systemfiler, som så sætter sikkerhedssystemet ud af drift. Sikkerhedssystemet tjekker ens brugernavn og domæne for at bestemme, om man er ansat hos Microsoft. Vurderer systemet, at man er ansat hos Microsoft, så får man adgang til de gemte funktioner.

Blandt disse funktioner finder man blandt andet Windows 7’s nye taskbar samt multi-touch-genkendelse, som det før er blevet nævnt, at Windows 7 vil understøtte.

Har man adgang til beta-udgaven af Windows 7 og ønsker at prøve de gemte funktioner, så kan Blue Badge hentes på Riveras hjemmeside.





Gå til bund
Gravatar #1 - T_A
13. nov. 2008 08:15
Er det bare mig eller er den overskrift villedende ?
Gravatar #2 - noise
13. nov. 2008 08:43
Meget!
Gravatar #3 - manisto
13. nov. 2008 09:19
Hmm, ud fra overskriften troede jeg, at Windows 7 allerede var blevet cracket. Bevares, det er da fedt, at man nu får mulighed for selv at afprøve alt det nye flashy lir, men jeg ved ikke lige, om jeg ville bruge ordet sikkerhedssystem... :)
Gravatar #4 - AenimA
13. nov. 2008 11:03
Nej. Titlen burde måske være: "Programmør får adgang til ufærdige funktioner"
Gravatar #5 - sguft
13. nov. 2008 11:15
Der er en grund til at de funktioner kun er tilgaengelige for MS ansatte. Funktionerne er primaert beregnet til demo/praesentations-brug, men de er langtfra paa et stable niveau og derfor oensker man ikke at folk skal faa det forkerte indtryk ved f.eks. at den nye taskbar crasher i tide og utide.
Gravatar #6 - BOversoe
13. nov. 2008 11:25
#5
Stabilitet er sgu da irrelevant i en pre-alpha eller whatever det her nu er udgave? Den er jo netop kun udgivet som du selv siger, som præsentationsbrug - altså til at kigge og klikke lidt på, ikke det reelt brug og crashtesting mv.
Gravatar #7 - sguft
13. nov. 2008 11:28
#6: Det er muligt at stabilitet er 'ligegyldigt' i en pre-alpha, men det er testeres foerstehaandsindtryk ikke.
Gravatar #8 - BetaLyte
13. nov. 2008 15:53
#6
Ville da også mene der er relevant for Microsoft at selv deres pre-alpha version kører nogenlunde stabilt.
Vi hører jo allerede at "Windows 7 ikke en forbedring fra Vista" og "Windows 7 lige så skod som Vista" osv., og her ser det da ud til at folk ikke gider tager hensyn til at der stadig er lang tid til den færdige version, og rigtig mange ting vil stadig ændres og optimeres.

Lidt ligesom Google's Chrome er blevet disset helt vildt, uden at folk tænker over at det stadig er en betaudgave.
Gravatar #9 - sguft
13. nov. 2008 16:11
Lige praecis Google Chrome er lidt speciel paa det omraade - naar man offentliggoerer download linket paa forsiden af verdens mest besoegte hjemmeside, saa kan man nok argumentere for hvor alvorlig de mener den der "beta" status.

En beta boer ikke vaere noget man pusher til almindelige mennesker - det er noget der normalt er henvendt til "super-brugere", testere, udviklere og andre interessanter.

Saa Google Chrome er for alle praktiske formaal en release, med en beta ansvarsfraskrivelse :-)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login