mboost-dp1

Wikimedia

Wikimedia udsender første årsrapport

- Via Wikimedia Foundation - , redigeret af Net_Srak , indsendt af sissy

For første gang i organisationens historie har Wikimedia Foundation udsendt en årsrapport, der skal give et overblik over både økonomien i projektet, men også mere info om selve projektet.

Årsrapporten dækker organisationens finansår fra 2007 til 2008 og fortæller blandt andet, at omsætningen har været på lidt over 7 millioner dollars, mens udgifterne kun har været på det halve. I budgettet for det nye finansår regner Wikimedia med, at udgifterne næsten fordobles til 6 millioner dollars ved en omsætning på lige under 8 millioner dollars.

Er man ikke så meget til de tørre regnskabstal, så kan man også læse lidt om, at Wikipedia og Wikimedia håndterer op til 70.000 sidevisninger i sekundet, eller op til flere milliarder om måneden. De mange visninger håndteres af servere, der næsten udelukkende drives med open source-software.





Gå til bund
Gravatar #1 - Plindstrup
3. nov. 2008 11:11
Ser man på rapporten, vil man nok blive overrasket over hvor langt de penge rækker. De formår at holde omkostningerne meget nede.

Dette giver god stof til eftertanke, netop da de jo bruger Open Source til det meste. Måske store virksomheder skulle overveje dette? Jeg tør kun gisne om omkostningerne, hvis de skulle ud og have licenser fra f.eks MS til deres servere. Av av...
Gravatar #2 - Bllets
3. nov. 2008 11:23
#1
Når du siger store virksomheder, hvad tænkes der så på?

De fleste ikke-nørder mennesker er i dag vant til Windows, ms office og så videre fra Microsoft.

Du kan ikke rigtig samligne store virksomheder med folkene bag wikipedia, da de højst sansynligt ved hvad http betyder (bare et ekspempel), hvor jeg tvivler på at en eller anden tilfældig person i en større virksomhed måske gør, hvis han/hun ikke interessere sig for computer. Men stadig skal bruge den til arbejdet.
Gravatar #3 - TuxDK
3. nov. 2008 11:33
#2

Nu snakker vi server drift, ikke end-user systemer.
Så om hr hansen i regnskab ved hvad http betyder, er underordnet.

Mange virksomheder kører MS / HP / Andet i server drift, og der er mange licensomkostninger.

Som #1 siger, så kan mange større virksomheder godt gå ind og se på Wikimedia og f.eks googles server drift, og se nogle besparelser.

Hvordan de kører på kontoret, er jo en anden sag. Der er windows nok bedst, eftersom det er det de fleste mennesker er vant til.

Men server driften bag, til produktion osv osv, skal så vidt muligt ligges på open software i min mening.

Dog kommer det helt an på formålet. Tænker nu mere generelt her.
Gravatar #4 - giraff
3. nov. 2008 11:54
Jeg har ikke kikket i rapproten og ved ikke om det står i den.

Men er der nogen der ved hvad det er de ikke kan løse med OpenSource programmer???
Gravatar #5 - ufomekaniker2
3. nov. 2008 12:16
Giraff (4) skrev:
Jeg har ikke kikket i rapproten og ved ikke om det står i den.

Men er der nogen der ved hvad det er de ikke kan løse med OpenSource programmer???



Ikke så vidt jeg ved.
Gravatar #6 - nielsbrinch
3. nov. 2008 13:46
Plindstrup (1) skrev:
Ser man på rapporten, vil man nok blive overrasket over hvor langt de penge rækker. De formår at holde omkostningerne meget nede.


Måske er det fordi der er mange frivillige der lægger gratis mandetimer i det. Jeg mener, ud over det faktum at alle redaktører på sitet består af frivillige.
Gravatar #7 - Plindstrup
3. nov. 2008 14:14
#6 > De har stadig ansat både chefer, softwareudviklere og andet, som er ganske fint aflønnet. De har også udgifter til alt det, som enhver anden virksomhed har.

At de får meget gratis arbejdskraft, rokker ikke meget ved motoren bag. Og selv der er de dygtige til at få pengene til at række.

Specielt hvad angår netop udgifter til den software de bruger. Hvis de skulle bruge de softwareløsninger, som næsten alle virksomheder bruger i dag, ville man pludselig have væsentlig større udgifter.

Selvom det er OpenSource og mange bidrager, så er der jo stadig aflønnede folk bag. Hvis man tror at alle arbejder gratis i den gode sags tjeneste, så har man misforstået noget.
Gravatar #8 - Spand
3. nov. 2008 14:18
#4
Teksten er formentlig taget fra dette, og jeg synes ikke at kunne finde andet. Andet ville også være underligt da man sjældent udspecificerer software stacken i en Årsrapport :)

Our technical team is proud to maintain an almost 100% open-source software architecture, from Linux-powered servers to open-source office telephony solutions.


#7
Det er rigtigt, men du skal heller ikke undervurdere de udgifter de undgår via donerede/sponsorerede servere og båndbredde.
Gravatar #9 - Magten
3. nov. 2008 19:41
#7
Som #8 siger så er det stadig en væsentlig stor sum penge der bliver sponsoreret i arbejds- og serverkraft..

Klart, det ville da være langt dyrere med en Microsoft server park, men det skal man sgu ikke være særlig skarp for at lure :)

Vi kørte et rent Win2k3 miljø på mit gamle arbejde.. Der ville da sikkert kunne spares nogle penge, ved at køre opensource, men det kræver så lige man har folkene til det også..
Gravatar #10 - Plindstrup
3. nov. 2008 19:47
#8 > De får ikke overvældende meget båndbredde og server gratis. De får lidt fra Yahoo og et par andre, så vidt jeg ved. Men størstedelen betaler de selv. Du kan læse mere om dette i et interview fra sidste måned ( finder link senere )

#9 > De betaler skam alle deres ansatte. Dem der arbejder gratis er mest redaktører og lignende. Men dem der arbejder med det tekniske, softwareudviklerne (ja, der er kun 2 og resten er folk der bidrager løst på frivillig basis) osv - de får løn præcis som alle andre medarbejdere.


Generelt forstår jeg ikke at så mange tror at mange organisationer kun betaler chef/ledere og et par enkelte medarbejdere. At alle arbejder gratis i den gode sags tjeneste.

Men indtil der kommer beviser på bordet, er det vel påstand mod påstand.
Gravatar #11 - Magten
3. nov. 2008 20:38
#10
Plindstrup (10) skrev:
De betaler skam alle deres ansatte.



Plindstrup (10) skrev:
(ja, der er kun 2 og resten er folk der bidrager løst på frivillig basis)


Hvad mener du med frivillig basis? I mit hoved er det noget man gør gratis.. Og så hænger det ikke meget sammen med det du ellers skriver :)

Plindstrup (10) skrev:
Generelt forstår jeg ikke at så mange tror at mange organisationer kun betaler chef/ledere og et par enkelte medarbejdere. At alle arbejder gratis i den gode sags tjeneste.
Det er der vist ingen der har sagt endnu :)
Gravatar #12 - reefermadness  
3. nov. 2008 21:19
#11 - Bare fordi man samler ind til redbarnet, kræftens bekæmpelse o.lign er man jo ikke ansat vel?

Der er forskel på frivillig og ansat slut prut
Gravatar #13 - Magten
4. nov. 2008 10:11
#12
Og det er præcis det jeg har sagt hele tiden... At Wikimedia FÅR meget frivillig arbejdskraft.. Og at det ikke er en ubetydelig lille del...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login