mboost-dp1

VMware

VMware med virtualisering til mobilen

- Via Computerworld DK - , redigeret af Emil

VMware, som er kendte for at lave produkter til at virtualisere, har fundet sig et nyt marked at give sig i kast med – mobiltelefonen.

Der er flere fordele ved at virtualiserer på mobilen, for forbrugeren betyder det, at man kan bruge telefonen både som arbejdstelefon, men samtidig også som privattelefon. For producenter af telefoner betyder det, at de kan nøjes med at lave software til én platform, og det er et stor plus, fordi mange producenter har mange forskellige mobiler, og dermed meget forskellig hardware, en forskel der ikke skal tages hensyn til på en virtualiseret platform.

Pressmeddelse, oversat af CW skrev:
Ved at adskille data og applikationer fra selve hardwaren, forventer vi, at virtualisering ikke kun vil give mobil-leverandører muligheden for at levere telefoner hurtigere, men også vil bringe innovative applikationer og services til mobilbrugerne

VMware har arbejdet i to år på deres Mobile Virtualization Platform(MVP). Der er allerede flere producenter, som har vist interesse for produktet, og analysehuset Gartner spår, at 50 % af alle smartphones vil være virtualiserede om fire år.





Gå til bund
Gravatar #1 - cwap
11. nov. 2008 06:43
Nu vi er ved virtualisering, så har jeg ikke helt forstået hvad det er endnu? Er det "blot" et lag der ligger mellem telefonens O/S og applikationer? - og er det egentlig ikke det samme som Java allerede udnytter?
Gravatar #2 - myplacedk
11. nov. 2008 07:00
#1
Det er et lag der ligger mellem OS og hardware, sådan at OS'et ikke ser selve hardwaren, og dermed er ligeglad med hvilken hardware det er.
Gravatar #3 - hmeco
11. nov. 2008 07:23
korrekt #2.
du mangler dog at nævne, at i stedet for din "guest" os skal køre på det hardware du har, så gør vmware det at den laver virtuelt hardware som gør det muligt at selv bestemme hvormange ram og hvormeget cpu kraft vil du bruge pr guest os.

alså hele ideen bag virtualisering er at i stedet for at du har 1 os som bruger al dit hardware, så har du flere os der "deles" om dit fysiske men hard sit eget virtuelt hardware.

- meco
Gravatar #4 - radmer
11. nov. 2008 07:50
Jeg har et par "spørgsmål" omkring den teknologi.

1) Hvilke mobiler (OS) kan MVP køre/host'es på?

2) Hvilke klienter kan den køre (er det andre mobil-os'er eller de gængse vmware os'er/images: windows, linux....)?

I kilden står der:
"Franske Trango understøtter Windows CE, Linux, Symbian og eCos" - Er Franske Trango = MVP'en?

"Selv om fordelen ved den mobile virtualiseringsløsning er åbenlys for privatpersoner, der dermed ikke behøver at have tre tændte mobiler til at ligge og kæmpe om pladsen i inderlommen"
Det kan jeg ikke lige se det åbenlyse i - man har vel stadig kun et sim-kort?
Gravatar #5 - NioBe
11. nov. 2008 08:04
#3
Hmm, i sidste ende hvis telefonen skal kunne køre godt i det VM, og deles om hardware... Så skal mobilerne da være rimelige kraftige for at "køre" 2 os'er på samme tid.

Eller køre det frem og tilbage på skiftning mellem brug af hardware?!
Gravatar #6 - gensplejs
11. nov. 2008 08:09
Jeg fatter det ikke....
Med mindre man finder en anden løsning end sim kort så skal alle mine virtualiserede telefoner da stadig deles om det samme nummer (så jeg kan ikke have work og privat telefon på samme hardware).... va fuck kan jeg så bruge det til?
Gravatar #7 - hmeco
11. nov. 2008 08:27
NioBe (5) skrev:
#3
Hmm, i sidste ende hvis telefonen skal kunne køre godt i det VM, og deles om hardware... Så skal mobilerne da være rimelige kraftige for at "køre" 2 os'er på samme tid.

Eller køre det frem og tilbage på skiftning mellem brug af hardware?!


hardwaren forbliver den samme, men cpu kræften kan variere mellem den fysiske og den virtuelle enhed.

jeg kunne forstille mig at de vil bruge det til at teste sybian og andre platforme på en smartphone med windows i baggrunden, som de også selv skriver prøver de først på en x86 platform som er en smartphone. kan nu ikke forstille mig at køre vmware på min nokia 3210..

jeg er tildels også enig i at, som #8 (mikkelhoegh) skriver "det har jeg nu svært ved at forestille mig bliver en success."

enig som du også selv er inde på bliver levetiden en af deres største problemer..

- meco
Gravatar #8 - mikkelhoegh
11. nov. 2008 08:28
…det har jeg nu svært ved at forestille mig bliver en success. Dels er der som #6 nævner kun plads til et SIM-kort i de fleste mobiler, og der ud over vil et virtualiseringslag og to samtidige styresystemer jo suge store mængder af CPU – og dermed batteri. Lyder ikke som en oplagt løsning.
Gravatar #9 - SmackedFly
11. nov. 2008 08:33
Det her er vist det perfekte eksempel på en løsning der leder efter et problem.

Fuldstændigt og aldeles ubrugeligt, for alle andre end udviklere, hvor der i forvejen findes løsninger.
Gravatar #10 - ktg
11. nov. 2008 09:54
#8 + #6, Det er muligt at have flere numre på samme telefon, men de kan ikke bruges samtidigt. Dvs din telefon kan ikke have to forbindelser til nettet på samem tid. Hos Bibob er det da muligt at få et simkort med 2 numre, hvor man via en menu selv indstiller hvilket nummer der skal være aktivt.
Ved ikke om det er det I mener :)
Gravatar #11 - SmackedFly
11. nov. 2008 10:13
#8 #6

Medmindre de også virtualiserer sim kortene, de gør jo ikke andet end at opbevare data.
Gravatar #12 - DR KOBALL
11. nov. 2008 10:26
Det kræver vel at.
Nokia f.eks. køber et vmware certificeret stykke hardware.
På dette stykke hardware kan nokia så bruge sit s30 s40 eller s60 OS. uden at skulle lave nye hardware drivere.
det er da smart.

Men det kræver at prisen er lavere end det som nokia betaler for hardware og driver udvikling nu.

Det kunne man sasgtens forestille sig det her scenarie.
Gravatar #13 - bjerh
11. nov. 2008 10:48
Nu er jeg den heldige ejer af en Diamond fra HTC. Jeg er dog ved at være rigtig godt træt af det os (WM6.1) der ligger på den. Nu er Android da heldigvis jo lige kommet ud, så der er nogle gutter der er igang med at skrive drivers mv. til android, så Diamond kommer til at kunne ringe, sende sms, bruge højtaler, bruge kamera og alt det andet.

Men hvor ville det dog være pokkers smart hvis man bare kunne have den kørende med et lag under, så man ikke behøvede at skrive drivere til hver enhed. At det hele blev emuleret ville selvfølgelig tage lidt på kræfterne, men det vil samtidig jo betyde at man straks kunne komme videre, indtil HTC tog sig sammen og frigav de drivere, eller bare specifikationerne på deres hardware, så man selv kunne lave det.

Det jeg vil sige med det er bare, at jeg ikke forstår hvorfor VMware laver et produkt til et søgt problem. Især da jeg i høj grad syntes det har potentiale!

Edit: Med det jeg sagde, håber jeg selvfølgelig på at man kunne køre emuleringssoftwaren som det første lag efter hardware. Så man derved ikke skal til at emulere igennem WM. :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login